Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İş Hayatında Başarılı Olmak İsteyenlerin Düşmemesi Gereken 15 Hata

İş Hayatında Başarılı Olmak İsteyenlerin Düşmemesi Gereken 15 Hata
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Şöyle bir düşünün. Ne için çalışıyor, ne için okuyor, ne için yaşıyoruz? Tüm bunların amacı başarılı olmak değil mi? Yani neredeyse tüm insanlar bir şeyleri başarmak için uğraşıp, çaba harcamıyor mu? Kimileri statü sahibi olmak için, kimileri toplum tarafından benimsenmek için, kimileri daha mutlu ilişkiler için, kimileri de tamamen farklı nedenlerden dolayı başarının peşinden koşuyor. Ama gerçek şu ki başarı her zaman ortak hedef! Bu tüm zamanlarda böyleydi, bundan sonra da böyle olacak. Çünkü insanın doğasında var başarılı olma isteği. Taaa bebekliğimizde başlamıyor muyuz başarmak için uğraşmaya? Emeklemek için, yürümek için günlerce çalışmıyor muyuz? Sonunda ayağa kalktığımızda bu bizim için büyük bir başarı oluyor. İşte insanoğlunun ilk küçük zaferi, birkaç küçük adımla başlıyor. Daha sonra ise hep bu küçük adımların verdiği mutluluğun özlemi çekiliyor. Ardından ise asıl hedefin başarıya ulaşmak olduğu serüvenimiz başlamış oluyor.

İlkokulla başlayıp, ortaokul ve liseyle devam eden, üniversite belki de yüksek lisans dönemi ile nihayete eren eğitim hayatının ardından hayatımızın en büyük bölümünü kapsayacak olan iş hayatına atılıyoruz. Hayatımızın bu bölümünden sonra iş hayatında başarılı olmak için uğraşmaya başlıyoruz. Çünkü iş hayatında ne kadar başarılı olduğumuz hayatımızın ne yönde ilerleyeceğini belirleyecek en önemli faktör oluyor. Artık eğitim hayatındaki gibi sınavlardan iyi notlar almak için değil, genel bir amaç için çalışır hale geliyoruz. Nitekim iş hayatındaki mutluluk, bizi hem maddi hem de manevi açıdan hazza kavuşturacak yegane kavram oluyor. Yani işin özü bu.

Peki, ne oluyor da bazıları iş hayatında başarılı olurken bazıları yıllarca yerinde sayıyor? Sizinle aynı pozisyonda işe girip kısa süre sonra yükselmeyi başaran kişilerin gizli bir süper kahraman iksiri falan mı var? Ne yapıyorlar da mükemmel bir iş hayatına sahip oluyorlar? Belki de yaptıklarından çok yapmadıklarına bakmalısınız. Evet, hatanız bu olabilir. İş hayatında başarılı olan insanların düşmemesi gereken hataları bilmemek, belki de en büyük hatanızdır. İsterseniz bugün bu hataların ne olduğunu bir bir inceleyelim ve başarılı olamamanın nedenleri üzerine kafa yoralım. Hazırsanız, başlıyorum:

Dedikodu Yapmayın!

Dedikodu Yapmayın!Başarılı bir iş hayatına sahip olmak istiyorsanız, dedikodu yapmaktan kesinlikle kaçınmalısınız. Bu hem sizin iş arkadaşlarınız tarafından olumsuz yargılanmanıza hem de kafanızı başka şeylerle meşgul ettiğiniz için odaklanma sorunu yaşamanıza neden olacaktır. Eğer gerçekten biri hakkında konuşmak istiyorsanız ya da onun yardıma ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız, dedikodu yapmak yerine o kişiyle yüz yüze konuşmayı denemelisiniz.

Mazeretim Var, Asabiyim Ben’cilerden Biri Olmayın!

Mazeretim Var, Asabiyim Ben'cilerden Biri Olmayın!Geç kaldım çünkü otobüsü kaçırdım, raporu teslim edemeyeceğim çünkü hastaydım, yapamadım çünkü zamanım olmadı, bla bla bla… İşte bu tarz bahaneler üretmekte ustalaşmak yerine, işinize odaklanmayı tercih etmelisiniz. Öte yandan, bu bahanelerin gerçek olup olmaması da patronunuzun ya da iş arkadaşlarınızın gözünde pek bir şey değiştirmeyecektir. Çünkü her şeyi hesaba katıp, işlerini rayına sokacak kişi en başta sizsiniz. Sonuçta, başarısızlıklarını bir takım nedenlere mal etmenin apaçık bir sorumsuzluk örneği olduğunu hepimiz biliyoruz, değil mi?

“Ama” Kelimesini Olabildiğince Az Kullanın!

"Ama" Kelimesini Olabildiğince Az Kullanın!Size bir görev verildiğinde, “ama ben bunu hiç yapmadım ki…” tarzında cümleler kurmayın. Tabii ki yaparım, diyerek özgüveninizi başkalarına da gösterin. Uzun lafın kısası; ama, fakat, lakin ve türevi kelimeleri olabildiğince az kullanın. Çünkü bu kelimelerin ardından her zaman bir mazeret gelecek ve bu sizin başarısızlığınızın apaçık bir nişanesi olacaktır.

Var Olan Sistemden Şikayet Etmeyin!

Var Olan Sistemden Şikayet Etmeyin!Evet, biliyorum ki bazı işler gerçekten can sıkıcı çalışma sistemlerine sahip olabiliyor. Ama bu, sizin var olan sistemden sürekli şikayet etmenizi gerektirmiyor. Sanmayın ki başarılı kişiler sistemden gayet memnunlar. Hayır, emin olun onlar da değiller! Ancak onlar bununla baş etmeleri gerektiğini biliyorlar. Yani şikayet etmek yerine sistemi anlayarak onu nasıl daha kolay bir biçime getirebileceklerini düşünüyorlar. Bu nedenle, başarılı bir iş hayatına sahip olmak için şikayet etme huyunuzdan bir an önce vazgeçmelisiniz.

İşlerin Çokluğundan Şikayet Etmeyin!

İşlerin Çokluğundan Şikayet Etmeyin!İşiniz ne kadar çok olursa olsun bu durumdan şikayetçi olmayın. Başarılı olanlara bir bakın, işin çokluğundan hiç şikayet ediyorlar mı? Etmiyorlar, çünkü şikayet etmenin onlara hiçbir şey kazandırmayacağını biliyorlar. İşte siz de bunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmamalısınız. İşlerinizi daha eğlenceli hale getirmenin yollarını aramalı, işinizi yaparken ne kadar çok eğlenirseniz yükünüzün o kadar hafifleyeceğini unutmamalısınız.

Özel Hayatınız Hakkında Çok Fazla Konuşmayın!

Özel Hayatınız Hakkında Çok Fazla Konuşmayın!Siz hiç iş hayatında çok başarılı olan, ama iş yerinde sürekli olarak özel hayatı hakkında konuşan biriyle tanıştınız mı? Muhtemelen hayır! Çünkü başarılı kişiler iş yerinde özel hayatları hakkında konuşmamaya dikkat ederler. Bunu sadece işini yeterince önemsemeyen insanlar yapar. Başarılı olanlarsa iş hayatında sadece işle ilgili konularda konuşmanın gerekli olduğunu bilirler. Takım arkadaşlarına özel hayatlarına dair sorunları anlatmanın ne kadar yersiz olduğunun farkında olarak hareket ederler.

Takım Arkadaşlarınızla Anlaşmazlığa Düşmekten Kaçının!

Takım Arkadaşlarınızla Anlaşmazlığa Düşmekten Kaçının!Eğer başarılı bir iş hayatınız olsun istiyorsanız, takım arkadaşlarınızla anlaşmazlığa düşmekten kaçınmanız gerektiğini unutmayın. Çünkü iş yerinde yaşanan anlaşmazlıklar motivasyonunuzun düşmesine ve hatta bir süre sonra işten soğumanıza bile neden olacaktır. İşte başarılı olan kişiler de bu nedenle, herkese karşı eşit mesafede yaklaşır ve iş arkadaşlarıyla anlaşmazlığa düşmemek için açık ve net bir tavır takınırlar.

Parasal Konularda Konuşmayın!

Parasal Konularda Konuşmayın!İş hayatında başarılı olan insanlar parasal konularda konuşmayı tercih etmezler. Çünkü bunun kişileri gereksiz bir rekabet ortamına sokacağını bilirler. Mesela, yeni aldığınız arabanızla hava atmayın ya da bu ay eşinize aldığınız bilmem kaç bin liralık hediyeden iş arkadaşlarınıza bahsetmeyin. Tabii eğer takım arkadaşlarınız tarafından haset edilen ve başarısız olması beklenilen biri olmak istemiyorsanız!

Hedeflerinizden Bahsetmeyin!

Hedeflerinizden Bahsetmeyin!Tabii burada kişisel hedeflerinizden bahsediyorum. Örneğin, bir sene içinde takım lideri pozisyonuna yükselmeyi istiyor olabilirsiniz. Sizce bunu takım arkadaşlarınızla paylaşmaya gerek var mı? Bence yok! Unutmayın ki iş hayatı kurtlar sofrasına benzer. Yeri gelir insanlar, sırf siz düşünüyorsunuz diye hedefinize ortak çıkarlar. Bu nedenle gerekli olmadığı takdirde kişisel hedeflerinizden bahsetmeyin. Zaten zamanı geldiğinde bunu öğrenecekler, değil mi?

Bırakmak ve Vazgeçmek Gibi Kelimeleri Aklınızdan Silip Atın!

Bırakmak ve Vazgeçmek Gibi Kelimeleri Aklınızdan Silip Atın!İşler bazen tahmin ettiğinizden çok daha kötü bir hal alabilir. Bu zamanlarda bırakmak ve vazgeçmek gibi kelimeleri aklınıza bile getirmeyin. Eğer işi o şekilde yapamıyorsanız, başarılı olmak için farklı yollar denemeye çalışın. Her zaman bir çıkış yolu olduğunu bilin ve adımlarınızı buna göre atın. Pes etmenin güçsüzlük olduğunu hiçbir zaman unutmayın.

Yeni Bir Şey Öğrenme Fırsatını Asla Kaçırmayın!

Yeni Bir Şey Öğrenme Fırsatını Asla Kaçırmayın!İş hayatında başarılı olmak için sürekli yeni şeyler öğrenmek için uğraşın. Karşınıza çıkan hiçbir fırsatı kaçırmayın. Mesela, sizin astınızda olan ve yaşça sizden çok daha küçük bir takım arkadaşınızla konuşuyorsunuz. Ya da onun başarılı olduğunu bildiğiniz bir alanda tereddüt yaşıyorsunuz. Takım arkadaşınıza gidip yardım istemekten çekinmeyin. Her şeyi biliyormuş gibi davranmak yerine, yeni bir şey duyduğunuzda onu öğrenmek için çaba harcayın.

Takım Arkadaşlarınıza Yardım Eli Uzatmaktan Çekinmeyin!

Takım Arkadaşlarınıza Yardım Eli Uzatmaktan Çekinmeyin!Birisi sizden yardım istiyorsa ona yardım edin. Kaybedeceğiniz 5 dakikanın derdine düşüp, takım arkadaşlarınıza üstünkörü bilgi vermeyin ya da karşınızdaki kişi başarısız olsun diye bildiklerinizi ona öğretmemezlik yapmayın. Eğer bu şekilde düşünürseniz, aynı yaklaşımla karşılaşır ve ihtiyacınız olan konularda hiçbir zaman yardım alamazsınız. Başarılı bir iş hayatı için birlikte büyümenin ve öğrenmenin önemini kavramalısınız.

İçten Olmayan Davranışlarda Bulunmayın!

İçten Olmayan Davranışlarda Bulunmayın!İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, samimiyetiniz konusunda kendinizden emin olmalısınız. Yani sırf başkalarınız mutlu etmek için sahte sözcükler kullanmaktan kaçınmalınız. Patronunuza yalakalık olsun diye iş hakkında zırvalamamalı, hiç yeri değilken saçma kelimeler kullanmamalısınız. Unutmayın ki sadece başarısız olanlar başarılarını açıklama ya da tekrarlama ihtiyacı duyarlar. Yapamayanlar konuşmayı tercih ederken, yapanlarsa yapmakla meşgul olurlar.

Şakalarınızda Bile Ölçülü Olun!

Şakalarınızda Bile Ölçülü Olun!İş hayatında lakaytlık ve ölçüsüzlüğe yer olmadığını bilmelisiniz. Bu nedenle takım arkadaşlarınızla şakalaşırken bile ölçülü olmaya özen göstermelisiniz. Bir şey söylemeden önce düşünmeli, dilin kemiği olmadığını hiçbir zaman aklınızdan çıkarmamalısınız. İnsanların size nasıl saygılı ve seviyeli yaklaşmasını istiyorsanız, tutumunuzu siz de bu şekilde belirlemelisiniz.

İşinizi Yaparken Hayatı Kaçırmadığınızdan Emin Olun!

İşinizi Yaparken Hayatı Kaçırmadığınızdan Emin Olun!Başarılı bir iş hayatına sahip olanlar, sanılanın aksine işkolikler değil, işini severek yapan ve hayatın değerini bilen kişiler arasından çıkmaktadır. Yani iş hayatında başarılı olmak demek; günde 15 saat kafanızı dosyalarınız arasına gömerek, hayattan kopmak değildir. Gerektiği zaman işi gücü aklınızdan çıkarmayı bilmeli, sizin anlayacağınız yaşadığınızı hissetmek için bir şeyler yapmalısınız. Mesela, seyahat etmeyi seven kişilerin başarılı olma nedenleri daha önce sizlerle paylaştığımız konular arasındaydı. Siz de küçük yolculuklar yaparak hem eğlenceli vakit geçirebilir hem de bomba gibi bir “sizle” işe çok daha fazla odaklanabilirsiniz. Uzun lafın kısası, bu hayattaki tek şeyin iş ve para olmadığını bilin. Zaten bunun farkında olduğunuz takdirde; biraz çelişkili de olsa, başarının size olağandan çok daha hızlı geleceğinden emin olabilirsiniz.

İşte iş hayatında başarılı olmak isteyenlerin düşmemesi gereken hatalardan da böylece bahsetmiş olduk. Şayet kendinizi başarısız olarak görüyorsanız, bu listeden sonra nerede hata yaptığınızı anlayacağınızı ümit ediyorum. Çünkü yukarıdaki maddeler çoğu kişinin sürekli olarak yaptığı, ama bunların hata olduğunu düşünmediği kritik noktalar. Eğer siz de başarılı bir iş hayatım olsun diyenlerdenseniz, yukarıdaki büyük hataları yapmamaya özen göstermelisiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.