Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Seyahat Etmeyi Seven Kişilerin Başarılı Olma Nedenleri

Seyahat etmeyi seven kişilerin neden genellikle daha başarılı olduklarını biliyor musunuz? İşte seyahat ve başarı denkleminde gerekçeler:
Seyahat Etmeyi Seven Kişilerin Başarılı Olma Nedenleri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Başarı ya da başarısızlık herkes için farklı anlamlar taşımaktadır. Kimine göre başarı işinde yükselmek ve daha fazla para kazanmakken, kimine göreyse uzun süreli ve mutlu bir ilişki yaşamaktır. 10 aylık bir bebeğe göre başarı düşmeden 10 adım atabilmekken, 6 aylık bir bebek içinse emekleyerek o parlak oyuncağa ulaşabilmektir. Hasta olan biri için başarı tekrar sağlığına kavuşmakken, 17 yaşında bir genç için başarı ülkenin en iyi üniversitelerinden birine girebilmektir. İşin özü başarı görecelidir, sizin kendinize nasıl baktığınıza ve hedeflerinize bağlıdır. Mesela; dünyanın en ünlü liderlerinden biri olan Nelson Mandela‘ya göre başarı, kaç kez başarısız olduğunuza ve başarısızlıklarınızın ardından kaç kez ayağa kalktığınıza bağlı olarak belirlenebilir. Aslında neyse ne! Sonuçta başarı ölçütünüz ne olursa olsun bu hayatta başarılı olanlar ya da olamayanlar olmak üzere ayrılan iki ayrı sınıf olduğunda hepimiz hemfikiriz. Peki, nedir insanların başarılı olmalarını sağlayan ya da başarısız olmalarına neden olan şey? Neden aynı derecede, aynı pozisyonda ve aynı şartlar altında çalışan 2 kişiden biri hep daha başarılı oluyor?

Aslına bakarsanız, başarı söz konusu olduğunda bunun hakkında yazılıp çizilen pek çok şey olduğunu hepimiz görüyoruz. Ama başarılı olmak için dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar hakkında da gayet açık ve net yorumunu yapabiliriz. Yani çok çalışmak, disiplinli olmak, hedefinizi doğru belirlemek, başarısızlıklar karşısında pes etmemek, plandan şaşmamak gibi! Evet, bu listeye daha pek çoğu eklenebilir. Bunu siz de pekala yapabilirsiniz. Ama ben şunu merak ediyorum. Başarılı olmak için daha çok seyahat etmenin gerekli olduğunu daha önce hiç düşünmüş müydünüz? Ya da sık seyahat eden kişilerin hayatın her alanında diğerlerine göre daha başarılı olduklarını biliyor muydunuz? Belki evet, belki hayır. Belki de iş yerinizde yan masanızda oturan ve bulduğu her fırsatta bir yerlere giden iş arkadaşınızın neden bu kadar başarılı olduğunu şu anda düşünmeye başladınız. İşte tam da bu noktada aşağıdaki listeyi okumanız gerekiyor. Çünkü birazdan daha sık seyahat eden kişilerin diğerlerine göre neden daha başarılı olduklarını gayet iyi anlayacaksınız.

İşte başlıyoruz:

Yeni Fikirlere Açık Olurlar

Yeni Fikirlere Açık OlurlarSeyahat etmeyi seven insanların diğerlerine göre daha başarılı olmalarının birinci nedeni açık fikirli olmalarıdır. Onlar yeni insanlarla tanışarak, yeni yerler görüp, farklı kültürler tanıyarak bakış açılarını genişletirler. Bu şekilde hayatta çok daha başarılı olurlar. Seyahat ettikleri sırada dinlendikleri için de işlerine döndükleri zaman çok daha kolay odaklanıp, sorunlara farklı çözümler getirebilirler. Açık zihinle bir haftada yapılacak kadar çok iş yapıp, diğerlerine fark atmayı başarırlar.

Organizasyon Yapma Konusunda Uzmanlaşırlar

Organizasyon Yapma Konusunda UzmanlaşırlarSeyahat etmeyi seven insanlar plan ve program yapma konusunda gayet başarılı olurlar. Eee hayatın her alanında da plan yapma yeteneğinin etkili olduğunu düşünürsek, bunun ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. Çünkü onlar gidecekleri yeri ayarlama, oraya hangi vasıtayla gidileceği, kaç kişinin seyahate dahil olacağı, giderken yanına alınması gereken eşyalar gibi şeyler konusunda uzmanlaşmışlardır. Diğer organizasyon işlerini de tıpkı seyahat öncesi yapılan bir plan gibi düşünerek, hemen her alanda ustalıkla hareket ederler.

Geniş Bir Çevreye Sahip Olurlar

Geniş Bir Çevreye Sahip OlurlarSeyahat etmeyi seven insanlar diğerlerine göre çok daha fazla insanla tanışır. Tanıdıkları insanların içinde farklı kişiliklerin olması onlar için hiç şüphesiz avantajlı bir durum yaratmaktadır. Düşünsenize; avukatlar, doktorlar, esnaflar, yazarlar, işsizler, yaşlılar, gençler… İhtiyacınız olması durumunda arayabileceğiniz pek çok kişinin olması sizin daha başarılı olmanızı sağlar. Kısaca olması iyi olur…

Her Seyahatten Sonra Yeni ve Taze Bir Başlangıç Yaparlar

Her Seyahatten Sonra Yeni ve Taze Bir Başlangıç YaparlarSeyahat etmeyi seven insanlar, her yolculuklarından sonra hayata yeni ve taze bir başlangıç yaparlar. Bu sırada dinlenmiş, yeni ufuklara yol almış ve zihinlerini boşaltabilmişlerdir çünkü. Kısa aralıklar vermenin insana ne kadar iyi geldiğinin farkına varmışlardır. Çok çalışmanın aralıksız çalışmak demek olmadığını uzun zaman önce anlamışlardır.

Çok Daha Korkusuz ve Özgüvenli Olurlar

Çok Daha Korkusuz ve Özgüvenli OlurlarSeyahat etmeyi seven insanların başarılı olmalarının bir diğer nedeni ise dünyanın geneline göre daha cesur olmalarıdır. Çünkü onlar her seferinde bilinmeze doğru yol alırlar. Dilini bilmediği bir ülkeye gitmekten korkmaz, yeni insanlarla tanışmaktan çekinmezler. Onlar kesinlikle çok daha özgüvenli ve korkusuz olurlar. Evet, yolculukları sırasında olumsuz durumlarla karşılaşabileceğini bilir; ama bu riski almaktan çekinmezler. Nasıl olsa, bir şekilde üstesinden geleceklerdir çünkü! Hep yaptıkları gibi…

Resmin Tamamını Görmeyi Bilirler

Resmin Tamamını Görmeyi BilirlerNe demişler, tebdil-i mekanda ferahlık vardır. Seyahat etmeyi seven insanlar da bu atasözünün ne kadar doğru olduğunu bilirler. Ufak bir hafta sonu kaçamağının bile kişiye ne kadar iyi geldiğini, olaylara uzaktan bakmanın çok daha mantıklı olduğunu anlamışlardır. Zira bir problemi en iyi çözebileceğiniz yer bazen olay mahalli değil, oradan uzakta olan herhangi başka bir yerdir. Ancak bu şekilde resmin tamamı görülebilir ve başarıya bir adım daha yaklaşılabilir.

Dünyanın Ne Kadar Güzel Olduğunu Bilir ve Gördüklerinden İlham Alırlar

Dünyanın Ne Kadar Güzel Olduğunu Bilir ve Gördüklerinden İlham AlırlarFarklı yerler görmek insanın dünyadaki güzellikleri çok daha iyi görebilmesine olanak sağlamaktadır. Yani sürekli oturduğunuz o masadan kalkıp yeni şehirleri, farklı mekanları, başka canlıları görmek size hayatın ne kadar da anlamlı olduğunu hatırlatacaktır. Gezmeyi seven insanlar da kesinlikle bunun farkında olarak, bulundukları yerlere farklı çerçevelerden bakmayı bilirler. Belki 2 saat ötenizde olan bir şehirde görülecek ne kadar çok güzel şey olduğunu bilseydiniz, siz de her fırsat bulduğunda seyahat etmeyi tercih ederdiniz.

Farklılıklar Karşısında Ne Yapacağını Bilemeyenlerden Biri Olmazlar

Farklılıklar Karşısında Ne Yapacağını Bilemeyenlerden Biri OlmazlarBu kişiler seyahatleri sırasında o kadar çok sıra dışı olayla karşılaşırlar ki farklılıklar karşısında afallayıp kalmazlar. Bu hayatlarının her alanında böyledir. Onlara farklı bir iş verildiği zaman ne yapacaklarını bilemeyip bir kenara pısıp kalmazlar ya da eşinden, dostundan bir kazık yediği zaman şişenin dibine vurup günlerce ağlamazlar. Bilirler ki hayat farklılıklarla doludur ve bu farklılıkların içinde güzel şeyler olduğu gibi, kötü ve rahatsız edici şeyler de bulunmaktadır. Tıpkı rötar yapan bir uçak yüzünden işe dönmek için farklı yollar aramak gibi, karşılarına çıkan durumlar karşısında yeni yöntemler denemenin gerekliliğini bilirler.

Mutlu ve Gülümseyen Yüzleri Vardır

Mutlu ve Gülümseyen Yüzleri VardırSık seyahat edenler, diğerlerine göre çok daha mutlu olan kişilerdir. Çünkü yeni yerler görmek, yeni lezzetlerle tanışmak, yeni arkadaşlıklar kurup farklı sularda yüzmek, her zaman kişiyi daha mutlu yapar. İşte bu nedenle, depresyonda olan insanlara seyahat etmeleri önerilmektedir. Nitekim seyahat etmek size gerçekten yaşadığınızı hissettirecek, iliklerinize kadar hayatla dolmanızı sağlayacaktır.

Bugünün Ne Kadar Önemli Olduğunu Bilirler!

Bugünün Ne Kadar Önemli Olduğunu Bilirler!Seyahat etmeyi seven insanlar, bugünün ne kadar önemli olduğunu bilirler. Onlar, içinde bulundukları anı yaşamanın önemini çoktan anlamışlardır. Ne geçmişte yaşamak ne de geleceği düşünmek onlara bir şey sağlamayacaktır. Sık seyahat edenler anı yaşamak konusunda neden bu kadar uzman olmuşlardır biliyor musunuz? Çünkü onlar yeni bir yere gittiklerinde zaten kısıtlı olan zamanlarını boş yere harcamamak ve o anın içinde olmak için çaba harcarlar ve inanın bu alanda diğer insanlara göre kesinlikle daha başarılı olurlar.

Seyahat etmeyi seven insanın diğerlerine göre daha başarılı olmasını sağlayan nedenler genel olarak bunlardan oluşuyor. Bu listeden sonra başarı ve seyahat etmek kavramlarını düşündüğünüzde aklınıza farklı şeylerin geleceğini tahmin ediyorum. Çünkü artık siz de hem bu kadar gezip hem de bu kadar başarılı olan insanların bir bakıma gizli olan silahlarını öğrenmiş oldunuz. Şu anda sizin yerinizde olsaydım, hafta sonu için küçük organizasyonlar yapmaya başlamıştım bile. Tabii eğer ufkunuzu genişletip, başarılı olma yolunda ilerlemek istiyorsanız!

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.