Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Instagram’dan Sosyal Medya Bağımlılığına Karşı Zaman Kısıtlaması Geliyor!

Instagram, uygulamayı çok fazla kullanan kullanıcıları uyaracak ‘zaman kısıtlaması’ özelliğini kullanıma sunuyor.
Instagram’dan Sosyal Medya Bağımlılığına Karşı Zaman Kısıtlaması Geliyor!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Son yıllarda sosyal medya platformlarının hızlı bir şekilde çoğalması ve dünya genelinde milyonlarca kullanıcının bu uygulamalara yoğun ilgi göstermesiyle beraber yeni bir bağımlılık türünün ortaya çıktığına tanık oluyoruz. Bu bağımlılık oranında öyle büyük artış yaşanıyor ki pek çok insan neredeyse günün tamamını bu uygulamaların başında geçirmeye başladı.

Bu uygulamalar arasında son dönemde en göze çarpan platform olarak Instagram karşımıza çıkıyor. Uygulamanın büyümesiyle beraber ticari kullanıma uygun hale gelecek olan Instagram, milyonlarca kullanıcısının uzun süre geçirmesinin önüne geçmek için yeni bir özelliği kullanıma sundu.

Instagram’dan YouTube Benzeri Güncelleme

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

Instagram’ın kullanıma sunduğu söz konusu özelliği geçtiğimiz günlerde dünyanın en büyük video paylaşım platform YouTube uygulamaya koyuştu. Kullanıcılarının sağlığını düşünen YouTube, uygulamada uzun süre vakit geçirenler için ‘ara verin’ uyarısını kullanıma sunacağını duyurmuştu.

Benzer biz özelliği son yılların en popüler sosyal medya uygulaması Instagram’ın da getireceği ortaya çıktı. Uygulama üzerinde araştırmalar yapan bilgisayar uzmanları Instagram’da zaman kısıtlamasına olanağı sağlayan özelliği tespit etti. Instagram CEO’su Kevin Systrom da Twiter hesabından bu tespiti doğruladı.

Instagram’da Harcanan Zaman Görülebilecek

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

Bilgisayar bilimcisi Jane Manchun Wong, Instagram uygulama kodları üzerinde yaptığı araştırmalarda ‘harcanan zaman’ adında yeni bir özelliğe rastladı. Tespit ettiği yeni özelliği Twitter hesabından paylaşan Wong, Instagram’ı telefon üzerinden kullanıldığı sürenin tespit edilebildiğini ortaya koydu. Eğer istenirse söz konusu özellik sayesinde uygulamaya süre limiti koyulabiliyor.

Kullanıcılar Instagram kullanımında belirtilen süreyi aştıkları takdirde uygulama anında kapanıyor ve ekran gri renge bürünüyor. Söz konusu yeni özellik şu an için sadece Android uygulaması için kullanılabilir durumda. Önümüzdeki günlerde iOS uygulamasına da gelmesi beklenen yeni özellik sayesinde, uygulama başında çok uzun süreler geçiren küçük yaş kullanıcıları ebeveynleri engelleyebilirler.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.