Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Kraliçesine Verilen En Değerli 10 Hediye

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'e hediye edilen ürünlerin ne kadar değerli olacağını tahmin edersiniz. Bu listede verilmiş en değerli hediyeler bulunuyor.
İngiltere Kraliçesine Verilen En Değerli 10 Hediye
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Hediye seçerken genelde dikkat ettiğimiz bazı kurallar vardır. Kime alınacağı önemlidir, onun bizim için yakınlık derecesi, niye alındığı ve alınacak kişinin statüsü de önemlidir. En pahalı hediyeleri kim alır desem, hepinizin en zenginler diyeceğini biliyorum. Haklısınız da en seçkin hediyeler, her zaman en önemli kişilere gelir. İngiltere Kraliçesi ise bu olanaklara sahip olmakla birlikte ülkenin sembolüdür ve en önemli şahsiyetlerindendir.

Kraliçeye verilen hediyeler, günümüz tarihinin en pahalı ve değerli hediyeleri arasındadır. Aralarında öyle eserler bulunmaktadır ki tarihi ve manevi değeri sebebiyle otoriteler tarafından değer koyabilmek bir sorun haline gelmiştir. Kraliçe’nin en pahalı hediyelerinin çoğu mücevherler ve benzeri zenginliklerdir. Kişisel hediye koleksiyonun içindeki parçalardan hiçbiri, İngiliz devlet veya hükümet hediyesi değildir, onlar sadece kraliçenin şahsına aittir. Zengin parçaların çoğu başka ülkelerden gelirken, diğerleri İngiltere’deki asilzadelerden geliyor. Kraliçe’nin bugün taktığı mücevherlerin bazıları Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda ve Birleşik Krallık kökenlidir.

İşte İngiltere Kraliçesine verilen en değerli 10 hediye sizlerle:

10 Vladimir Tacı

Vladimir TacıVladimir Tacı başlangıçta 1921 yılında, Kraliçe Mary tarafından satın alındı. Ayrıca taç, elmas ve inci taç olarak da adlandırılır. Annesi onu Rusya’nın Büyük Düşesi Elena Vladimirovna’dan satın almış ve kızına miras bırakmıştı. Vladimir Tacı, yıllarca Kraliçe Mary’de durduktan sonra II.Elizabeth’e hediye olarak verildi. O tarihten beri de onun özel koleksiyonunda yer alıyor.

9 Festoon Kolye

Festoon KolyeKral VI.George, Festoon Kolye’yi aslen 1947 yılında ısmarladı. Kral George kolyenin 150’yi aşkın elmastan yapılmasını istedi. Kolye bittiğinde 3 elmas iplikten oluşuyordu ve 170 karat ağırlığındaydı. VI.George sonunda kolyeyi, II.Elizabeth’e hediye etti.

8 Burma Yakut Tacı

Burma Yakut TacıBurma Yakut Taç 1973 yılında Garrard ve Co’nun, II.Elizabeth’e hediyesiydi. Taç, elmas ve gümüş çiçek yapraklı görümü ile beraber, çiçeğin merkezini oluşturmak için yakut ve altın ile dekore edilmiştir. Burma Yakut Taç, 96 elmastan oluşur. Bu eşsiz taç, II.Elizabeth’e bir düğün hediyesi olarak sunuldu. Yakutun o zamanlar, takan kişinin hastalık ve ölümden korunmasını sağlayan eşsiz bir yeteneğinin olduğuna inanılıyordu. Yakut ve elmas, 1973 yılı öncesinde Elizabeth’in özel koleksiyonunda zaten vardı.

7 Kral IV.George Hükümdarlık Tacı

Kral IV.George Hükümdarlık TacıKral IV.George Hükümdarlık Tacı, 1820 tarihlerine dayanır. George’un resmi taç giyme töreni için özel olarak; Rundell, Bridge ve Rundell adlı Kraliyet kuyumcuları tarafından yapıldı. Diadem isimli taç, sonunda Kraliçe II.Elizabeth’in mücevherleri ve özel koleksiyonunda kaldı. Taç, toplam ağırlığı 300 karat olan 10 elmas ve 25 karat olan 70 inciden oluşmaktaydı.

6 Kraliçe Anne Kolye

Kraliçe Anne KolyeKraliçe Anne Kolye, başlangıçta Kraliçe Victoria’ya aitti. Daha sonra Kraliçe II.Elizabeth’e hediye olarak verildi. Prestijli kolye’nin ağırlığı belli olmamasına rağmen, içinde yaklaşık 45 büyük elmas içerdiği bilinmektedir. Kolye son olarak II.Elizabeth’e hediye edilmiştir.

5 Prens Albert Safir Broş

Prens Albert Safir BroşPrens Albert Safir Broş, kraliçe’nin en zengin koleksiyonlarından biridir ve başlangıçta Valide Kraliçe Victoria’ya hediye edilmiştir. Prens Albert Broş, 25 karat ağırlığındadır ve bugün yaklaşık 4 milyon dolar değerindedir.

4 Kraliçe Anne ve Caroline İnci Kolye

Kraliçe Anne ve Caroline İnci KolyeKraliçe Anne ve Caroline İnci Kolye birlikte, 6 milyon dolar üzerinde değere sahiptir. Kolyeler isimlerinden anlaşılacağı gibi başlangıçta, Kraliçe Anne ve Kraliçe Caroline’a aitti. Kraliçe Anne ve Caroline kolyeleri 1947 yılında, Kraliçe II.Elizabeth’e babasının düğün hediyesiydi.

3 Collet Kolye ve Küpe

Collet Kolye ve KüpeCollet Kolye ve Küpe aslında 1858 yılında Kraliçe Victoria tarafından ısmarlanan elmas koleksiyon kolyesiydi. Kraliçe Victoria, saltanatı boyunca Collet Kolye ve Küpeyi birçok kez taktı. Bu mücevherler sık sık kraliçenin resimlerinde ve portrelerinde görüldü.

Kolye 30 pens elmastan oluşur ve 22 karat ağırlığındadır. Collet Kolye ve Küpe sonunda Kraliçe II.Elizabeth’e hediye edildi ve kraliçe bugün bu takımı kullanıyor. Takımın, Kraliçe Victoria tarafından takılan parçalar arasında olması, en değerli hediyelerden biri sayılmasına yeterlidir.

2 Rus Kokoshnik Tacı

Rus Kokoshnik TacıRus Kokoshink Tacı başlangıçta, Galler Prensesi Alexandra’nın Lady Salisbury’e 1888 yılındaki siparişiydi. Lady Salisbury, taç yapımını Garrard kuyumcularından öğrendi. El yapımı taç, 60 platin çubuk ve yaklaşık 35 elmastan oluşuyor. Tek başına her bir elmasın, 3 karat ağırlığında olduğu tahmin edilmektedir. Yıllarca Prenses Alexandra koleksiyonunda kalan Rus Kokoshnik taç, Kraliçe II.Elizabeth’e hediye olarak verildi. Rus Kokoshink Tacı, bugün bile İngiltere Kraliçesi’ne bahşedilen en muhteşem hediyelerden biri olarak kabul edilir.

1 Cullinan III ve IV

Cullinan III ve IVCullinan III ve IV, 1905 yılında Cullinan Diamond’dan kesilen 2 taştır. Cullinan Diamond, Güney Afrika’da keşfedilmiştir ve bir doğum günü hediyesi olarak VII.Edward’a hediye edilmiştir. Elmastan kesilmiş 2 taş, 94 ve 64 karat ağırlığındadır. Kral Mary bu taşları, 2 Cullinans bronş halinde II.Elizabeth’e hediye etti. Cullinan III ve IV bugün 77 milyon dolar civarındadır. Taşlar, tüm dünyadaki en değerli hazinelerinden biri olarak kabul edilir.

İngiltere Kraliçesi II.Elizabeth önemli kimliğinin yanında, kişisel bir mücevher hazinesine sahiptir. Dünyada benzeri bulunmayan nadide parçalar, bulunduğu yerin göstergesi niteliğinde. Böyle eşsiz bir statüye ve hazineye kim sahip olmak istemez ki?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.