Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İlk İş Gününüzde Yapmanız Gereken 7 Şey

İlk izlenimin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Peki, ilk iş gününde nelere dikkat edilmeli, neler yapılmalı? Bu soruların yanıtlarını sizler için araştırdık.
İlk İş Gününüzde Yapmanız Gereken 7 Şey
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

İş görüşmeleri kadar zor olan bir şey varsa, o da ilk iş günüdür. İş görüşmenizde hangi sorular ile karşılaşacağınızı ve karşınızdaki kişiyi hangi yollarla etkileyeceğinizi bilmediğiniz için nasıl soğuk terler akıttığınızı hatırlıyor musunuz? Bu giderek kolaylaşan bir şey de değildir. Her görüşmesinde aynı stresi yaşarsınız. İş görüşmelerinde karşılaşabileceğiniz yaygın sorular ve verebileceğiniz cevaplar için yazımıza göz atabilirsiniz.

İşi aldınız, buraya kadar her şey çok güzel, değil mi? Fakat ilk iş gününüzde neler yapmanız gerektiği hakkında bir fikrinizin olmaması, sizi heyecanlandırıyor olsa gerek. Kendi ilk iş günümü hatırlıyorum da lavaboya dahi gidememiştim. Sizin de bu tarz sıkıntılar yaşamamanız için böyle bir yazı düzenleme gereği duydum.

Haydi, hep beraber iş yerinizdeki ilk gününüzde yapmanız gerekenlere beraber bakalım:

Erken Gidin.

Erken Gidin.Erken gitmek, sandığınızdan daha önemlidir. Size birçok avantaj sağlayabilir. Sizin gibi erken gelmiş olan kişiler ile mesai başlamadan sohbet ederek yakınlaşma şansı yakalayabilirsiniz. Ayrıca, ofiste küçük bir gezinti yaparak neyin nerede olduğunu da keşfedebilirsiniz.

Sınırları Aşmadan Girişken Olmaya Çalışın.

Sınırları Aşmadan Girişken Olmaya Çalışın.Evet, ikisinin arasını bulmak biraz zor olabilir. Fakat iş yerinizde iyi bir etki bırakmak istiyorsanız, girişken olduğunuzu göstermelisiniz. Bunu yaparken sınırları aştığınızı düşünüyorsanız, geri çekilin. Çünkü ilk iş gününden “çok bilmiş” olarak yaftalanmak istemezsiniz.

Eski İşinizden Bahsetmeyin.

Eski İşinizden Bahsetmeyin.Mümkün oldukça eski işinizden bahsetmekten kaçının. Evet, insanlar buradan önce nerede çalıştığınızı merak edeceklerdir fakat hepsi bu… Sakın ayrıntısına girerek eski iş yerinizde olayların ne kadar kötü olduğundan veya ne kadar iyi bir pozisyonda çalıştığınızdan bahsetmeyin. İnsanlara uyumlu olduğunuzu göstermeye çalışmalısınız. Beraber çalışması zor ve sürekli eskiyi hatırlayan birisi olarak gözükmek istemezsiniz, değil mi?

Not Alın.

Not Alın.Yanınızda ufak bir defter ve kalem taşımaktan zarar gelmez. Ufak notlar alarak ofisteki günlerinizi biraz daha rahat yaşamanızı sağlayabilirsiniz. En basitinden, isimler ile başlayabilirsiniz. Yeni çalışan olduğunuz için gözler üzerinizde olacak ve isminiz, herkes tarafından bilinecek. Ancak önemli olan, siz onların adlarını biliyor musunuz? Ayrıca şifreleri ve mola saatlerinizi de yazarak, çalışma ortamınızda kolaylık sağlayabilirsiniz.

Vücut Dilinize Dikkat Edin.

Vücut Dilinize Dikkat Edin.Şu ana kadar muhtemelen vücut dilinin ne kadar önemli olduğu hakkında birçok yazı okumuşsunuzdur. Önemli olan, etkin olarak kullanabiliyor musunuz? Vücut dilini etkin bir biçimde kullanabilmek için bilmeniz gerekenlere yazımızdan ulaşabilirsiniz. Özellikle ikili ilişkilerde, karşı tarafı etkileyebilmeniz için oldukça önemli olan vücut dilinin kötü yanı ise her şeyi mahvetmenize de yol açabilmesi olarak gösterilebilir.

Pozitif Olun ve İlgi Gösterin.

Pozitif Olun ve İlgi Gösterin.Daha önceden neler yaptığınız pek önemli değil. Eğer çalışma arkadaşlarınız size bildiğiniz bir konu hakkında yardımcı olmaya çalışıyorsa, sanki hiçbir fikriniz yokmuş gibi dinleyin ve anlattıklarına dikkat edin. Yardımseverliğini takdir edin. Bazı ipuçları veya işinizi kolaylaştırabilecek bilgiler bile edinebilirsiniz.

Sosyal Medyadan Uzak Durun.

Sosyal Medyadan Uzak Durun.Sosyal medyanın kaç kişinin iş hayatına zararı dokunduğuna ve hatta kaç kişiyi işinden ettiğine dair bir fikriniz var mı? İşteki ilk gününüz ve siz sürekli olarak telefonla ilgileniyor ve arkadaşlarınızla konuşuyorsanız, ilerisi için pek sağlıklı bir hareket yapmamış olursunuz. Hele ki ilk iş gününüzde sosyal medya üzerinden “ilk gün” temalı fotoğraf paylaşmak, sizi daha da kötü bir konuma sokacaktır. Patronunuzun da bunları görme ihtimali olduğunu unutmayın. Sosyal medya kullanımını azaltarak kazanabileceğiniz deneyimleri de unutmamak gerekiyor. Konu ile alakalı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

İş görüşmelerini atlattıktan sonra en çok başınızı ağrıtacak şey, ilk iş günü olacaktır. Ancak hazırlıklı olursanız, sanki çoktan içerisinde bulunduğunuz bir ortamdaymış gibi de hissedebilirsiniz. Tabii, iş arkadaşlarınız ve patronunuz da bu konuda oldukça etkilidir. Onların yardımı ile bu stresi hiç yaşamayabilirsiniz. Önemli olan; ikili ilişkilerdeki davranışlarınıza ve konuşmalarınıza dikkat etmektir. Ayrıca, pozitif olmayı unutmayın. Yüzünüzdeki ufacık bir tebessümle bile olsa, yeni iş yerinizde mutlu olduğunuzu iş arkadaşlarınıza ve patronunuza gösterin.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.