Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İkinci Dünya Savaşı’nın En Pahalı 10 Parçası

İkinci Dünya Savaşı'nın en pahalı parçalarını sizler için araştırdık. İşte Mussolini’nin Cesaret Madalyası'nın da bulunduğu sıra dışı liste:
İkinci Dünya Savaşı’nın En Pahalı 10 Parçası
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Milyonlarca insanın hayatını kaybettiği İkinci Dünya Savaşı tarihin en büyük savaşlarından birisidir. Biz bunun son olmasını umut ediyoruz.

20. yüzyılda dünya çapında iki savaş yapılmıştır ve birisi İkinci Dünya Savaşı’dır. Dünya milletlerinin çoğu bu savaşta yer almıştır. 1939 yılından başlayarak 1945 yılına kadar sürmüştür. İkinci Dünya Savaşı’nda dünyanın en güçlüleri yer almıştır. Yer alan devletleri müttefik ve mihver devletler olarak ikiye ayırabiliriz. Müttefik Devletler; Birleşik Krallık, Sovyetler Birliği, ABD ve Fransa’dır. Mihver Devletler ise Almanya, İtalya ve Japonya’dır.

İkinci Dünya Savaşı’nda 100 milyondan fazla askerin savaştığı bilinmekte ve bu nedenle dünya tarihinin en büyük savaşı olarak kabul edilmektedir. Savaşın önemli katılımcıları, ekonomik, endüstriyel ve bilimsel güçlerini, sivil veya asker ayırmadan kullanmıştır. Nükleer silahların kullanıldığı tek savaştır ve Yahudi Soykırımı gibi kitlesel ölümler gerçekleşmiştir. Bu nedenle de tarihin en kanlı savaşı olarak kabul edilir. Savaş süresinde 50 milyondan fazla insanın hayatını kaybettiği biliniyor.

Dünyanın en büyük savaşlarından birisi olması ve küresel bir savaş olması nedeniyle, savaş sonrası ganimetlerinin ne kadar çeşitli olabileceğini tahmin edebilirsiniz. Savaştan geriye kalanlar ise bazı koleksiyoncular tarafından inanılmaz fiyatlara satın alınmıştır.

Şimdi onların bu değerli hatıralara ne kadar ödediklerine bakalım:

10 Winston Churchill’in Koku Kutusu

24 Bin Dolar

Winston Churchill’in Koku KutusuListenin 10. sırasında yer alan bu koku kutusu zamanının en yaygın kullanılan parçalarından biri… Churchill’e ait bir koku kutusu olduğu biliniyor; peki ya koku kutusu nedir?

Koku kutusu içerisinde parfümlü toz tütün bulunan kötü kokuları tutan ve hapseden işlemeli süslü bir kutudur. Londra üzerine Alman saldırılarının düzenlendiği sırada yaptığı koku kutusunu kaybettikten sonra Churchill bu kutuyu İkinci Dünya Savaşı sırasında Avam Kamarasının kapı görevlilerine yaptırmıştır.

Bu koku kutusu ünlü müzayede evi Sotheby’s tarafından düzenlenen bir organizasyonda açık arttırmayla 24 bin dolara satıldı.

9 Churcill’in Daktilo Yazısı

37 Bin Dolar

Churcill’in Daktilo YazısıII. Dünya Savaşı’nın en değerli parçalarından biri olan bu yazı, Sicilya’nın işgalinden sonra ve Mussolini’nin devrilmesinden 3 gün sonra Churchill’in daktiloda yazdığı bir yazıdır. Temmuz 2003’te Sotheby’s tarafından yapılan açık arttırmayla 37 bin dolara satıldı.

8 Peter White Arşivi

50 Bin Dolar

Peter White ArşiviBu arşiv, İskoçya Kraliyet ordusunda görev yapan piyade alay komutanı Peter White’ın olağanüstü mektuplarından oluşuyor. White, 1 ocak 1938’ten 10 ağustos 1942 tüm günlük olayları, savaşın tüm anılarını yazarak ya da çizerek belgelemiştir. Bu arşivde aynı zamanda 4 madalya, bir Kodak kamera ve bu kamerayla çekilmiş fotoğraflar ve bir de film bulunmaktadır.

Bu arşiv, 2007 Haziranda Christie’ House’ta düzenlenen bir açık arttırmada 50 bin dolara satıldı.

7 Mussolini’nin Cesaret Madalyası

123 Bin Dolar

Mussolini’nin Cesaret MadalyasıBu madalya, 1943 yılında hükümet tarafından görevden alınıp tutuklanıncaya kadar Mussolini’deydi. Nasıl olduysa bu zor savaş başarıldı ve madalya su yüzüne çıktı. Bu madalya 2012 Mart ayında La Galerie Numismatique tarafından düzenlenen bir açık arttırmada 123 bin dolara alıcısını buldu. İtalyan diktatöre ait olan ve oldukça pahalı olarak bilinen bu madalya tüm koleksiyoncuların hayran kaldığı bir parça. Ayrıca içerisinde askeri üniforma ve metresi Claterra Petacci’ye ait olduğu bilinen bir elbiseden oluşan bavul vardı ve bu bavul Eylül 2011’de 6325 dolara satıldı.

6 Hitler’in Gece Bekçisi’nin Luger Tabancası

160 Bin Dolar

Hitler’in Gece Bekçisi’nin Luger TabancasıBir diktatör ve çok kötü biri olarak Hitler’in çok düşmanı vardı. Bu yüzden, kendisini savunmak ve güvenliğini garantiye almak için hazırlıklı olması gerekiyordu. Üzerinde el fenerinin takılı olduğu bu tabanca onun gece muhafızıydı. Bu Luger tabanca günümüze kadar güvenli bir şekilde gelmiştir ve Nisan 2012’de Rock Adasında bir açık arttırmada 160 bin dolara satılmıştır.

5 Anne Frank’ın Mektupları

166 Bin Dolar

Anne Frank’ın MektuplarıBu mektuplar 1940 yılında Hollanda’nın işgalinden önce Anne Frank ve Danville’deki kızkardeşinin birbirlerine yazmış oldukları mektuplardır. Günümüze kadar hayata kalmayı başaran bu 2 mektupla birlikte bir kartpostal, 2 adet de vesikalık fotoğraf bulunmaktadır. Bu mektupların doğruluğu Amsterdam’daki Anne Frank Merkezi müdürü tarafından doğrulanmış ve Ekim 1988’de Swann Galerisi‘nde satılmıştır.

4 Enigma Şifre Makinesi

221 Bin Dolar

Enigma Şifre MakinesiII. Dünya Savaşı sırasında talihsiz olayların yanı sıra ilginç olaylar da yaşanmıştır. Bunlardan biri gizli mesajların şifrelenmesi ve tekrar çözülmesi amacı ile kullanılan Enigma şifre makinesidir. Ahşap bir kutu içerisinde bulunan Enigma Alman ordusunun askeri hareketlerinin, stratejilerinin ve gizli mesajlarının çözülmesinde müttefiklere yardımcı olmuştur.

Enigma Şifre Makinesi bir koleksiyon ürünü olarak Eylül 2012’de Christie açık arttırma Merkezi’nde satıldı.

3 Hitler’in Pirinç Sumen Takımı

422 Bin Dolar

Hitler’in Pirinç Sumen TakımıAdolf Hitler’in Münih Paktı’nı imzaladığı bu sumen takımı 422 bin dolara satıldı. Hitler’in imzaladığı Münih Paktı II. Dünya Savaşı’nın başlamasına sebep olmuştur. Bu sumen takımı Hitler’in isminin baş harfleriyle işlenmiştir. Ayrıca üzerinde bir mürekkep hokkası bir kartal şekli, bir de gamalı haç anlamına gelen ve Nazi damgası haline dönüşmüş Swastika bulunmaktadır.

Bu sümen takımına 1945 yılında 2. Teğmen Jack McConn tarafından el koyuldu ve Aralık 2011’de açık arttırmayla 422 bin dolara satıldı.

2 Viktorya Haç Madalyası

1.1 Milyon Dolar

Viktorya Haç MadalyasıBu madalya II. Dünya Savaşı’nın en pahalı parçalarından birisidir ve savaş sırasında ödüllendirilen 22 Avustralya askerinden sadece bir tanesine verilmiştir. Avustralya 4. Tabur 2. Bölük komutanı Edward Kenna savaş esnasında ölme riskini göze alarak bir Japon makineli tüfeğini durdurduğu için bu madalyayı almaya hak kazanmıştır. Bu madalya Noble Nümismatics’de 1.1 Milyon dolara 28 Haziran 2011’de satılmıştır.

1 Hitler’in Arabası: Mercedes Benz 770k

10 Milyon Dolar

Hitler’in Arabası: Mercedes Benz 770kII. Dünya Savaşı’nın en pahalı hatırası olan bu arabayı Hitler savaş öncesinde ve sonrasında orduları etrafında onları denetlemek için kullanmıştır. Yıllar sonra aracın gerçekte kime ait olduğunun tespit edilmesi için uzun süren araştırmalar yapılmıştır. Sonunda bu araba’nın Alman Lider Hitler’e ait olduğu ayrıntılı çalışma sonrası kabul edilmiştir.

Kısa bir süre sonra, Alman araba satıcısı Michael Frohlich 1930 ve 1943 arasında üretilen bu kurşun geçirmez lüks Mercedes Benz’i bir Rus milyardere sattı.

II. Dünya Savaşı’ndan günümüze kalan bu hatıralardan ne kadar çok etkilenmiş olsak da bir daha savaşların yaşanmamasını ve bir savaş hatırasının kalmamasını diliyoruz…

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın