Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hayır Kurumlarına Bağış Toplamak için Yapılan Çılgın Aktiviteler

Hayır kurumlarına bağış toplamak için türlü türlü etkinlik yapılıyor. Bunlardan biri de yılın 365 günü aynı kıyafeti giymek.
Hayır Kurumlarına Bağış Toplamak için Yapılan Çılgın Aktiviteler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Daha önce hiç bağış topladınız mı? Bunu yapmadıysanız bile mutlaka yolun ortasında sizi durdurup hayır amaçlı bağış topladığını söyleyen birileriyle karşılaşmışsınızdır. Özellikle ülkemizde sıklıkla karşılaştığımız bu durumu gerçekleştirmek, öyle sanıldığı kadar kolay değil. Sonuçta insanların ellerini cebine atmasını sağlamak, bazen deveye hendek atlatmaktan daha zor olabilir. Tabi ki burada önemli olan kim için ve ne amaçlı bir yardım istediğiniz. Talep ettiğiniz bağış bir kurum adınaysa oranın misyonu ve ismi de çok önemli. İnsanların “var yemezler” isimli bir kuruma, misyonları dünyayı kurtarmak dahi olsa gözlerini kırpmadan yardım yapmasını beklemezsiniz herhalde.

Dünyanın her yerinde birçok farklı amaç güden sayısız hayır kurumunun olduğunu biliyoruz. Bunların arasında tedavisi zor hastalıklar, doğa koruma programları, afetzedeler gibi konular başı çekiyor. Diğer ülkelerin bizden farkı ise toplama biçiminden kaynaklanıyor. Bizde hala klişe yöntemler kullanılırken, diğer ülkelerde insanların daha çok dikkatini çekebilmek için oldukça yaratıcı fikirlerle karşılaşabiliyorsunuz. Ama bu fikirlerin bazıları gerçekten tam anlamıyla çılgınca! Mesela geçtiğimiz günlerde organ bağışına dikkat çekmek isteyen bir kişi, Bentley Marka Otomobilini Gömmek İsteyen Zengin İş Adamı başlığıyla tüm dünyanın dikkatini çekmişti. Örnekleri daha da çoğaltmamız mümkün; ama dilerseniz daha çok sabırsızlanmadan bu 8 fikre şöyle bir göz atalım ve düşünelim, sizce hangileri ülkemizde denenebilir?

İşte karşınızda hayır kurumlarına bağış toplamak için yapılan çılgın aktiviteler:

8 3 Hafta Boyunca Örümceklerle Dolu Bir Yerde Kalmak

3 Hafta Boyunca Örümceklerle Dolu Bir Yerde KalmakÖrümcekler çoğumuz için büyük bir korku kaynağıdır. Fakat Avustralyalı Nick Le Souef için durum hiç de böyle değil. Çünkü bu sıra dışı isim, Le Souef Variety isimli hayır kurumuna bağış toplamak için tam 3 hafta boyunca örümceklerle dolu küçük bir mekanda kalmaya cesaret etmiş. Nick Le Souef’in kaldığı cam duvarlı küçük mekanda 300 adet zehirli örümceğin olduğunu da ayrıca belirtmek isterim. Sonuçta Nick Le Souef, kurucusu olduğu Variety için toplanan bağışların artmasını sağlamış olmalı diye düşünüyorum.

7 Okulun Hoparlör Sisteminden Justin Bieber Şarkılarını Duyurmak

Okulun Hoparlör Sisteminden Justin Bieber Şarkılarını DuyurmakAmerika’nın Illinois eyaletindeki Evanstan Township High School isimli okulunda yapılan etkinlik de epey ilgi çekici. Şöyle ki buradaki öğrenciler bir sanat merkezi kurarak, bunun için bağış toplamaya çalışmışlar. Ancak istedikleri tepkiyi göremeyince, yeni bir yöntem denemeye karar vermişler. İşte tam da bu noktada, okulun eski öğrencilerinden biri olan Justin Bieber’i kullanma fikri akıllarına gelmiş. Sonuçta 3 gün boyunca sürekli olarak okulun hoparlörlerinden Justin Bieber şarkılarını çalan öğrenciler, 3. gün sonunda istedikleri bağışı yani 1.000 doları toplamayı başarmış.

6 Suyun Üzerinde Bisiklete Binmek

Suyun Üzerinde Bisiklete BinmekSuyun üzerinde yürüme efsanesini hepiniz duymuşsunuzdur. Ancak suyun üzerinde bisiklete binebilen birini daha önce görmüş olabileceğinize pek ihtimal vermem. Evet, 16 yaşında olan Matt Whitehurst, 23 metre derinliğinde olan bir gölün üzerinde bisiklete binerken çekilen fotoğrafını yayınlamış ve bunu bağış toplamak için kullanmıştır. Çünkü Matt Whitehurst’un yaşadığı bölge bir sel sonucunda sular altında kalmış, Matt de memleketini tekrar eski haline çevirebilmek için bağış toplamaya karar vermiş. Genç hayırsever, çektiği fotoğrafın gerçekliği hususunda epey sorgulanmış olsa da çektiği ilgi sayesinde amacına ulaşmayı başarmış.

5 Yılın 365 Günü Aynı Kıyafeti Giymek

Yılın 365 Günü Aynı Kıyafeti GiymekAynı kıyafeti üst üste 2 gün boyunca giyebilir misiniz? Belki, evet! Peki, aynı kıyafeti yılın 365 günü giymek hususunda ne düşünürsünüz? Eminim ilk tepkiniz “imkansız” olur. Ama görünen o ki imkansız değilmiş. Çünkü Sheena Matheiken bunu başarmış. New Yorklu genç bir kadın olan Matheiken, Hindistanlı çocukların eğitimine katkıda bulunmak amacıyla Akanksha Foundation isimli hayır kurumuna bağış toplamak için ilginç bir fikirle öne çıkmış. Ardından da yılın 365 günü aynı kıyafeti giyeceğini açıklamış. Tabi, aksesuarlarını değiştirmek şartıyla. Sonuçta Sheena Matheiken dediğini yapmış ve bir yılın sonunda tam 100.000 dolar bağış toplamayı başarmış.

4 Kaşlarını Bağışlamak

Kaşlarını Bağışlamakİnsanlar bağış toplamak için o kadar çılgınca şeyler yapıyorlar ki inanmak gerçekten güç. Kaşlarını bağışlamak da bunlardan bir tanesi olmalı. Si Burgher isimli hayırsever için kısaca, kasabasında efsane olmuş birisi diyebiliriz. Çünkü Si Burgher o kadar kalın kaşlara sahipmiş ki her gün evden çıkmadan önce kaşlarını düzetmesi gerekiyormuş. Si Burgher’in namı çocuk felcine karşı savaşan bir hayır kurumuna kadar gitmiş. Hayırsever adam, kuruma bağış toplamak için kaşlarını kazıtmaya karar vermiş. Sonuçta Si Burgher, bu sayede kurum için 1.600 dolarlık bağış toplamayı başarmış.

3 Yanan Bir Binadan Atlamak

Yanan Bir Binadan AtlamakFilm sektöründe yer alan efsane isimlerden biri de Rocky Taylor’dur. Ancak Rocky Taylor sayısız önemli filmde yer almasına rağmen, birçok kişi tarafından tanınmamaktadır. Çünkü Taylor, filmlerin başkahramanlarının yerine tehlikeli sahnelerde oynayan bir dublördür. Hatta tüm zamanların en iyi dublörlerinden birisidir.

Taylor, Öldürme Arzusu 3 isimli filmdeki yanan bir binadan atlama sahnesinde düşmüş ve omurgasını kırmıştır. Bu kazada ölümden dönmüş olmasına rağmen, mesleğini yapmaktan vazgeçmemiştir. Sonuçta, kazadan tam 25 sene sonra Taylor aynı yanan binadan atlamış ve bunun sadece Remember a Charity isimli hayır kurumuna bağış toplamak amacıyla olduğunu açıklamıştır.

2 Ünlü Bir Aktörle Öğle Yemeği

Ünlü Bir Aktörle Öğle YemeğiBağış toplamak amacıyla yapılan bir diğer tuhaf şey de ünlülerin kullanılması. Daha doğrusu, ünlülerle yenilecek bir yemek için açık artırma yapılması. Morgan Freeman ve Billy Baldwin bu isimlerden ikisi tanesi. CharityFolks.com tarafından yürütülen açık artırmada, bahisler 5.000 dolardan açılmış ve kazanan kişinin bir arkadaşıyla birlikte bu ünlülerle yemek yiyeceği açıklanmış. Tabi, elde edilen gelirin de hayır kurumlarına bağışlanacağı belirtilmiş. Sonuçta, bu açık artırmanın sonuçları açıklanmamış; ancak eminim Morgan Freeman için verilen teklifler Billy Baldwin’inkinden çok daha yüksektir.

1 Nick Offerman’ın Bıyıkları

Nick Offerman'ın BıyıklarıNick Offerman, birçok filmde küçük rollerde yer almasına rağmen en büyük çıkışını Parks and Recreation isimli televizyon programındaki karakteriyle yapmıştır. Buna ek olarak, Nick Offerman’ın bıyıklarının televizyon programı sayesinde ikonik bir figür olduğunu da söyleyebiliriz. Sonuçta, bu ismin de bağış toplamak için yapılan ilginç yöntemlerden birini denediğini görüyoruz. Çünkü başarılı aktör, çocuk kanserine karşı savaşan bir hayır kurumu için bıyıklarını kestirmiş. Yeniden toplanan ve müzelerdeki gibi cam bir haznenin içine koyulan ünlü bıyıklar, açık artırmayla satışa çıkartılmış. Elde edilen tüm gelir de hayır kurumuna bağışlanmış.

Hayatınızda hiç bağış toplamak için uğraştınız mı bilemiyorum; ama eğer bir gün bu kervana katılırsanız, yukarıdaki ilginç fikirleri göz önünde bulundurmanızı öneririm. Sonuçta, belki yukarıdakiler kadar tuhaf girişimlerde bulunmazsınız; ama bunlara benzer şeyler yapmanın, uğruna çalıştığınız kurumlar için faydalı olacağını düşünüyorum. Bu arada sizce hangi fikir ülkemizde daha çok is yapar?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.