Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hayatınızı Tamamen Değiştirecek Küçük Alışkanlıklar

Bazı alışkanlıklarımız çok küçük olsa da hayatımızın bütününü etkiler. Dilerseniz hayatınızı değiştirecek bazı küçük alışkanlıklara birlikte bakalım.
Hayatınızı Tamamen Değiştirecek Küçük Alışkanlıklar
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Aranızda hayatından tam anlamıyla memnun olmayan ve yaşantısında bir takım değişiklikler yapmak isteyen kaç kişi var acaba? Evet, sayı olarak bilemesem bile sayısız insanın değişiklik yapmaya ihtiyacı olduğunu tahmin edebiliyorum. Mesela; kimileri iş hayatında daha başarılı olmak için değişiklik yapmak isteyecektir, kimi özel hayatında daha sağlam ilişkiler sürdürebilmek için. Bazıları saha sağlıklı olmak için yeni alışkanlıklar kazanmak isteyecektir, bazılarıysa daha mutlu olabilmek için! Anlayacağınız herkesin kendine göre çeki düzen vermek istediği noktalar vardır.

Öte yandan, hayatında değişiklik yapmak isteyen bu kadar çok kişi olmasına rağmen neredeyse hiç kimsenin bu konuda bir şey yapmaması gerçekten çelişkili bir durum yaratmaktadır. Peki, neden çoğu kişi hayatını değiştirmek yerine eski alışkanlıklarına bağlı kalarak yaşamaya devam ediyor? Çünkü onlar farklı bir hayata başlayabilmenin radikal değişiklikler yapmayı gerektirdiğini düşünüyorlar. Ne bileyim, daha başarılı bir iş hayatı için tamamen farklı bir sektöre yönelmek ya da hiç durmadan çalışmak gerektiğini zannediyorlar. Anlayacağınız çoğu kişinin değişiklikten çıkardığı anlam, şöyle devasa ve gözle görülebilir oluyor. Oysaki hayatınızı istediğiniz yönde değiştirebilmek için büyük kararlar almanıza ya da sürdüremeyeceğiniz alışkanlıklar kazanmanıza gerek yok.

Evet, sadece birkaç küçük alışkanlık kazanarak hayatınızı pek çok farklı bakımdan değiştirebilirsiniz. Bu yeni alışkanlıklar sayesinde üretkenliğinizi arttırabilir, ilişkilerinizde başarılı olabilir hem bedensel hem de zihinsel yönden daha sağlıklı olabilir, hayata çok daha farklı bir açıdan bakmaya başlayabilirsiniz. Yani sevgili okurlar; hemen bugünden itibaren farklı bir “size” merhaba demek istiyorsanız, birazdan sizlerle paylaşacağım önerilere kulak vermelisiniz. Çünkü aşağıdaki küçük alışkanlıklar yaşamınızı tek bir yönden değil, bir bütün olarak değiştirecek güce sahipler. Belki şu anda dediklerime inanmıyor olabilirsiniz, ama bu küçük alışkanlıkları edindiğiniz takdirde hayatınızda ne kadar çok değişiklik olacağını çok kısa bir süre içinde göreceksiniz. Sadece uygulayın ve belki de uzun zamandır beklediğiniz değişikliğin gerçekleştiğini kendi gözlerinizle görün.

Daha Üretken Olmak için Edinmeniz Gereken Alışkanlıklar

Daha Üretken Olmak İçin Edinmeniz Gereken AlışkanlıklarEvet, öncelikle üretkenliğini arttırmak isteyenler için konuşacağım. Çünkü günümüzde pek çok kişinin bu konuda sorun yaşadığını biliyoruz. Baktığımızda, sayısız insanın iş hayatının koşturmacası içerisinde oradan oraya savrulmaktan başka bir şey yapmadığını görüyoruz. Sürekli bir telaş içerisinde olan hem iş hem özel hayatına yetişmeye çalışan, ama ne yaparsa yapsın hiçbir görevini tam olarak yerine getiremeyen insanlar zamanla mutsuz olmaya başlıyor. İşte bu nedenle sizlere hayatınızın her alanında daha üretken olabilmek için edinmeniz gereken alışkanlıklardan bahsedeceğim.

Öncelikle, zaman yönetiminde başarılı olmak için dikkat edilmesi gerekenler neymiş bunları öğrenmelisiniz. Mesela; ajanda kullanmaya başlamalı, mesai saatlerinizi daha verimli kullanmak için kendinize bazı kurallar koymalı ve işlerinizi aynı anda değil, sırayla yapmaya çalışmalısınız. İş hayatınızda daha üretken olmak için ayrıca bütün dikkat dağıtıcılarınızdan uzak durmayı öğrenmeniz gerekiyor. Mesai saatlerinde özellikle de telefonunuzla aranıza ciddi bir mesafe koymalısınız. Hatta bir tek mesai saatinizde de değil. Bu kuralı özel hayatınızda da uygulamalısınız.

Diğer taraftan, üretkenliğinizi arttırmak için her zaman planlı olmaya özen göstermelisiniz. Eğer varsa odaklanma sorununuzu çözmeli, sizin zaman kaybetmenize neden olacak bu problemden bir an önce kurtulmalısınız. Yanınızda her zaman küçük bir ajanda ya da not defteri bulundurmalı, yapmanız gerekenleri bir bir yazmalısınız. Yeteneklerinizin farkında olmalı ve kendinize asla haddinden fazla sorumluluk yüklememelisiniz. Kendinize küçük günlük hedefler belirlemeli ve başarılı oldukça kendinizi kutlamalısınız. Ayrıca tatil günleriniz de dahil olmak üzere her gün erken kalkmayı bırakmayacağınız bir alışkanlık haline getirmelisiniz.

Daha İyi İlişkiler Kurmak için Edinmeniz Gereken Alışkanlıklar

Daha İyi İlişkiler Kurmak için Edinmeniz Gereken AlışkanlıklarBelki sevilmeyen bir iş arkadaşı olduğunuzu düşünüyor ve bu özelliğinizi değiştirmek istiyor olabilirsiniz. Ya da sadece insanlarla daha iyi ilişkiler kurmak istiyorsunuz. Sonuçta nedeni ne olursa olsun, fark etmez. Hayatınızda yapacağınız birkaç küçük değişiklikle kendinizi bu alanda da yenileyebilirsiniz. Peki, daha başarılı ilişkiler kurmak için ne yapmalısınız?

Öncelikle, güler yüzlü olmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Gününüz ne kadar kötü geçerse geçsin bunu etrafınıza yansıtmamalı, çevrenizdeki insanları olumsuz bir tavır sergileyerek itmemelisiniz. Örneğin; yolda karşılaştığınız komşunuzu görmezden geliyorsanız, bundan sonra ona gülümsemeyi deneyin. Ya da daha iyisini yapıp durun ve sadece birkaç dakika onunla muhabbet edin. İnanın bana, belki öyle görünmüyor; ama herkesin iki çift laf etmeye, samimiyetle verilen bir selama ihtiyacı var. İşte siz ilk adımı atarak az da olsa hayatınızdaki birkaç kişiyi böylece mutlu edebilirsiniz.

Ayrıca belirli aralıklarla arkadaşlarınızı ve akrabalarınızı aramalı, insanlara “hiç vaktim yok, ondan arayıp soramıyorum” demeyi bırakmalısınız. Etrafınızdaki insanlara onların değerli oldukları hissettirmeli, “teşekkür ederim, özür dilerim” gibi cümleleri daha sık kullanmalısınız. İnsanların ne söylediğini duyamaya çalışmak yerine dinlemeyi tercih etmeli, daha çok empati yaparak anlayışlı olmaya çalışmalısınız. Sonuçta daha iyi ilişkiler kurmak istiyorsanız bir şeyler yapmak zorunda olduğunuzu, her şeyi başkalarından bekleyerek bir yere varamayacağınızı öğrenmeniz gerekiyor.

Daha Sağlıklı Olmak için Edinmeniz Gereken Alışkanlıklar

Daha Sağlıklı Olmak için Edinmeniz Gereken AlışkanlıklarHem fiziksel hem de zihinsel açıdan daha sağlıklı ve zinde hissetmek istiyorsanız, hemen şimdi bahsedeceğim küçük alışkanlıkları edinmeniz gerekiyor. Mesela, sabah kalkar kalkmaz bir bardak ılık su içmeyi alışkanlık haline getirerek sağlıklı bir yaşama ilk adımınızı atabilirsiniz. Bu noktadan sonra kahvaltı etmeyi bir sabah rutini haline getirmelisiniz. Gün içinde yiyip içtikleriniz arasından hazır gıdaları ve bütçenizle sağlığınıza zarar vermekten başka bir işe yaramayan asitli içecekleri çıkartmalısınız. Yanınızda her zaman su bulundurmalı, her gün en az 2 litre su içtiğinizden emin olmalısınız.

Eğer masa başında uzun saatler geçirmeniz gereken bir işiniz varsa düzenli aralıklarla kalkıp hareket etmeli, ufak esneme hareketleri ile zihninizle birlikte bedeninizi de çalıştırmalısınız. Çok gerekmediği müddetçe asansör kullanmayı kendinize yasaklamalı, arabanızı evinizden ya da iş yerinizden uzak bir mesafeye çekmelisiniz. Meyve ve sebze tüketiminizi arttırmalı, yağlı ve ağır yiyeceklerden olabildiğince uzak durmalısınız. Her gün en az yarım saat yürüyüş yapmalı, yanınızda size enerji verecek sağlıklı atıştırmalıklar bulundurmalısınız.

Tüm bunlara ek olarak, daha kıvrak bir zekaya sahip olmak için bazı küçük zihin egzersizleri yapmalısınız. Mesela; gün içinde yeni bir şeyler öğrenmeyi alışkanlık haline getirmeli, zekanızı arttıracak yeni hobilere yönelmeli ve hayatınızın her alanında tembellikten kaçınmalısınız. Saçma televizyon programları izlemek yerine, bir şeyler yazmayı ya da yeteneklerinizi kullanarak bir şeyler üretmeyi denemelisiniz. Nihai olarak, daha sağlıklı olmak istiyorsanız hem bedeninizi hem de beyninizi çalıştırmak zorunda olduğunuzu bilmelisiniz.

Daha Mutlu Olmak için Edinmeniz Gereken Günlük Alışkanlıklar

Daha Mutlu Olmak için Edinmeniz Gereken Günlük AlışkanlıklarGünümüzde pek çok kişinin mutsuzluk içinde kıvrandığını bildiğim için bu başlığı da listeye eklemek istedim. Daha mutlu olmak, güne gülümseyerek başlamak için yapmanız gereken şeyler aslında belli. Ancak bazen insan gözünün önünde duran bir şeyi görebilmek için uyarılmaya ihtiyaç duyar. Yani ben sizlere burada bilmediğiniz şeyleri değil, bilip de görmezden geldiğiniz gerçekleri anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle, daha mutlu olmak için istekli olmanız gerekiyor. Yani öyle bir köşede oturup birilerinin sizi mutlu etmek için uğraşmasını ya da mutluluğun altın tepsi içerisinde önünüze konulmasını beklememelisiniz. Kaldı ki böyle bir şey zaten mümkün değil. Çünkü en başta sizin mutlu olmayı öğrenmeniz gerekiyor. Sahip olduklarınızın farkına varmanız ve hayatın ne kadar güzel olduğunu anlamanız şart. Yoksa size dünyaları da verseler, hiçbir zaman imrenerek baktığınız pozitif insanlar gibi olamazsınız. İyi tamam hoş da ne yapmalıyım mı diyorsunuz? Hemen söyleyeyim…

İlk önce hayata bakış açınızı değiştirmeniz gerekiyor. Bunun için öyle yüzlerce lira harcayarak psikologlara gitmeye ihtiyacınız olmadığını bilmelisiniz. İçinizdeki ışığı bulmak için sadece birazcık çaba sarf etmeniz lazım. Mesela; hayata daha pozitif bakabilmek için atmanız gereken adımlar neymiş öğrenerek, bu konuda fikir edinebilirsiniz. Kendinize inanmak için sebepler bulmalı, mutsuzluğun size zarar vermekten başka hiçbir şey katmadığını anlamalısınız. Sonuçta hala nefes alabiliyorsunuz, değil mi? O halde neden geçen günlerinizi karamsarlık içinde heba edesiniz ki? Kalkın, içinizden gelmese bile gülümseyin ve mutluluğu saklanmış olduğu yerden çekip çıkarın. İşte o zaman tamamen farklı bir hayatın hakkını vererek yaşanmak için sizi beklediğini göreceksiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın