Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hayata Daha Pozitif Bakabilmek için Atmanız Gereken 15 Adım

Hayata daha pozitif bakabilmek için öncelikle mutluluğu kendi içinizde aramalı, kendinize inanmayı öğrenmeli ve bunun için sebepler bulmalısınız.
Hayata Daha Pozitif Bakabilmek için Atmanız Gereken 15 Adım
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Sürekli duyuyoruz değil mi? Başarılı ve mutlu olmak için pozitif düşünmenin kadar gerekli olduğunu! Hayatımızı kötü anlamda etkileyebilecek negatif kişilerden uzak durmamız gerektiğini! Yani bu hayatın hakkını vererek yaşamak için pozitif olmayı alışkanlık haline getirmeyi! Evet, çünkü pozitif olmak hem kişinin kendisini hem de etrafına yaydığı enerjinin frekansını etkiliyor. Biliyorsunuz ki pozitif enerji yüksek frekanslı enerjiler arasında gösterilmektedir. Öfke, kıskançlık, nefret gibi duygular ise düşük frekanslı duygulara örnek olarak gösterilebilecek enerjilerden bazılarıdır.

Pozitif olan yüksek frekanslı enerjiler bizi her anlamda başarıya götürürken, negatif olan düşük frekanslı enerjiler ise mutsuzluğun en önemli nedenleri arasındadır. Yani etrafınıza bir bakarsanız, bu düşük enerjinin çoğu kişiyi esir alarak mutsuz ettiğini görebilirsiniz. Mutsuz yüzler, işini sevmeyerek yapan profesyoneller, çocuğuyla yeterince ilgilenmeyen anne babalar, birbirine katlanmaktan başka bir şey yapmayan eşler, hatta ve hatta küçücük yaşlarda olumsuz düşüncelerin kurbanı olmuş çocuklar! Siz de farkında değil misiniz, mutsuz insanların sayısı her geçen gün daha da artıyor? Çareyi beynini uyuşturacak ilaçlarda arayan insanlar; psikologların, psikiyatristlerin kapısını aşındırıyor? Negatif enerjinin etkisi gün geçtikçe daha da güçleniyor? Eminim, siz de etrafınızda belki de kendi içinizde olup bitenlerin farkındasınız. Peki, o zaman neden bu konuda bir şey yapmıyorsunuz? Neden zihninizin, bedeninizin ve ruhunuzun olumsuz düşünceler tarafından istila edilmesine izin veriyorsunuz? Elinizde olan gücü neden artık açığa çıkarmıyorsunuz?

Belki kendinizi yeterince güçlü hissetmediğiniz, belki de bunu nasıl yapacağınızı bilmediğiniz için. Ya da “ama ben doğuştan melankoliğim” diyerek kendinize bahaneler yarattığınız için. Milyonlarca insanın açlıkla mücadele ettiği, savaşlarda masun insanların öldüğü, küçücük çocukların hayatlarına kast edildiği, uçan balonlar ve uçurtmaların yerine füzelerin havada uçuştuğu için! Kısacası bu dünya pozitif düşünceyi hak etmediği için! Diye düşünüyorsanız, işte burada büyük bir hata yapıyorsunuz. Çünkü herkes sizin gibi düşünse, durum çok daha kötüleşir ve sonunda toplu olarak intihar etmemiz gerekir. Sadece bir kişinin pozitif düşüncesiyle bile bu dünyada ne kadar çok iyi şey yapılabileceğini sakın ola görmezden gelmeyin. Sonuçta hem kendiniz hem çevreniz hem de koca evren için daha pozitif olmanız gerektiğini unutmamalısınız. İşte bunu başarmak isteyenler için güzel bir başlangıç olabilecek liste! Aşağıda daha pozitif olmak için atılması gereken 15 adımın ne olduğunu öğreneceksiniz ve umarım bu liste sizin için faydalı olur.

Mutluluğu Dışarıda Değil Kendi İçinizde Arayın!

Mutluluğu Dışarıda Değil Kendi İçinizde Arayın!Pozitif insanlar mutluluğun dışarıda değil kendi içlerinde olduğunu anlamışlardır. Çünkü mutluluğunuzu herhangi bir şeye bağlarsanız, onu kaybettiğinizde derin bir mutsuzluğa sürüklenirsiniz. Bu nedenle mutluluğun sadece başka insanlara, eşyalara ya da olaylara bağlı olduğunu düşünmeyin. Mutluluğu bulmak için önce kendi içinize bakın.

Pozitif Düşünme Üzerine Pratik Yapın

Pozitif Düşünme Üzerine Pratik YapınÇünkü düşünceler hareketlerinizi de etkiler. Eğer sürekli negatif şeyler düşünürseniz, sizin için olan tüm çıkış yollarını kapatmış olursunuz. Bu nedenle pozitif bir insan olmak için, olumlu şeyler düşünmeyi öğrenmelisiniz. İnanın bana, olumlu düşünce bu dünyadaki en önemli güçler arasındadır.

Kendinize İnanmak için Sebepler Bulun

Kendinize İnanmak İçin Sebepler BulunBaşarısızlıklarınız için sürekli bahaneler yaratıyorsunuz ya, işte bu yaratıcılığınızı boşa heba etmeyin. Yeni fikirler üretme konusundaki yeteneğinizi olumlu şeyler için harcayın. Mesela, kendinizi işe yaramaz biriymiş gibi hissettiğinizde, başarılı ve güçlü olan yönlerinizi düşünün ve kendinize inanmak için sebepler bulun.

Düzenli Olarak Spor Yapın

Düzenli Olarak Spor YapınDaha pozitif olmak istiyorsanız, düzenli olarak spor yapmalısınız. Bu vücudunuzun daha fazla endorfin hormonu salgılamasına yardımcı olacaktır. Öte yandan spor yapmanın daha pek çok farklı etkisi vardır. Mesela; daha fit bir vücuda kavuştuğunuz için kendinizi iyi hissedecek, çok daha düzenli bir biçimde uyuyabilecek, daha az stres yaşayacak ve daha pek çok açıdan mutlu olacaksınız.

Negatif Düşüncelere Sahip İnsanlardan Uzak Durun!

Negatif Düşüncelere Sahip İnsanlardan Uzak Durun!Etrafınızdakilerin içinde bulunduğunuz duruma o kadar çok etkisi var ki! Bu nedenle, çevrenizde negatif insanlara yer vermeyin. Enerjinizi düşürecek ve hayata sürekli olumsuz bir açıdan bakan kişilerle arkadaşlık etmeyin. Onların adeta bir kara delik gibi olan ruhlarıyla sizin pozitif duygularınızı yok etmelerine izin vermeyin.

Doğada Vakit Geçirin

Doğada Vakit GeçirinEvet, kapalı kapıların ardından çıkın ve açık alanlara yönelin. Gidin ve çimenlerin üzerine uzanın, bembeyaz karların üzerinde yürüyüş yapın, doğanın söylediği o müthiş şarkıyı duymaya çalışın. Gölde yüzen küçük bir balıkta, ağaçların arasından yansıyıp suyun yüzeyini aydınlatan o sıcacık güneş ışığında saklı olan mutluluğu keşfedin. Emin olun, doğada vakit geçirmek size en kuvvetli antidepresanlardan bile daha iyi gelecektir.

Dürtüsel Harcamalardan Kaçının

Dürtüsel Harcamalardan KaçınınSizi o an için mutlu edecek, ama uzun vadede düşünüldüğünde sizin için zararlı olacak harcamalardan şiddetle kaçının. Yani dürtüsel yapılan alışverişlerden uzak durun. Çünkü bunu alışkanlık haline getirirseniz bütçenizi zorlar ve doğal olarak da olumsuzluklara doğru hızla yol alırsınız. İyisi mi siz, negatifliklere zemin hazırlamamak için hiçbir zaman gereksiz yere harcama yapmayın.

Başarısızlığı Kabullenmeyi Öğrenin

Başarısızlığı Kabullenmeyi ÖğreninBaşarılı insanlara bir bakın. Herhangi nedenden dolayı başarısız olduklarında bunu kabullenir ve tekrar çalışmaya başlarlar. Negatif insanların yaptığı gibi başarısızlıkları için bahane bulmaya çalışmaz ya da “denedim olmadı” diyerek kolaya kaçmazlar. Bu nedenle, siz de başarısızlıklarınızı kabullenmeyi öğrenin ve her başarısızlığınızdan sonra yere daha sağlam basmaya çalışın.

Sorumluluk Almayı Öğrenin

Sorumluluk Almayı ÖğreninPozitif insanlar hayatlarında olup biten her şeyin sorumluluğunu almayı bilirler. Başkasından kaynaklanan bir sorun olduğunda bile, bunun bir anlamda kendi suçu olduğunu bilir ve hiçbir şeyi başkalarına mal etmezler. Sonuçta hayatınızdaki dış etkenleri de belirleyen sizsiniz. Bu nedenle aldığınız tüm kararların arkasında durun ve bunun sonucunda kendinizi ne kadar güçlü hissedeceğinizi görün.

Düşüncelerinizi Kontrol Etmeyi Öğrenin

Düşüncelerinizi Kontrol Etmeyi ÖğreninNegatif düşünceler o kadar saldırgandır ki bir kez bu düşüncelere izin verdiğiniz zaman, onların kontrolü ele almasına yardım etmiş olursunuz. Bu nedenle düşüncelerinizin ipinin sizin elinizde olduğundan hiçbir şüpheniz olmamalı. Olaylar karşısında ne düşünmeniz gerektiğini siz belirlemeli, hayatınıza yön verecek fikirlerin kontrollü bir biçimde aklınızda olduğundan emin olmalısınız.

Kendinize Zaman Verin

Kendinize Zaman VerinDaha pozitif bir insan olmak için arada sırada kendinizi şımartmalısınız. Gün içinde kendinize özel zamanlar yaratmalı, bu zamanlarda bir anlamda düşünce detoksu yapmalısınız. Zira bu şekilde kara düşüncelerin zihninizde birikmesine ve yer etmesine izin vermemiş olup, tamamen olumlu düşüncelerle hayatınıza devam edebilirsiniz. Mesela size huzur veren bir şarkı açın, gözlerinizi kapatın ve tüm olumsuzlukları üzerinizden attığınızı hissedin. Ne kadar da hafiflediniz, değil mi?

Her Zaman Bir Çözüm Yolu Olduğunu Bilin

Her Zaman Bir Çözüm Yolu Olduğunu BilinBiliyorum, bazen hayat kaldıramayacağınız bir yük kadar ağırlaşacaktır. Ama bu anlarda umutsuzluğa kapılıp durumu daha da kötü bir hale getirmek yerine, pozitif olmaya çalışmalısınız. En aydınlık sabahların en karanlık gecelerden sonra, güneşin en güzel halinin şiddetli yağmurlardan sonra geldiğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Kısacası bu zor hayata her zaman bir çıkış yolu olduğunu bilerek bakmalısınız.

Asıl Önemli Olanın Başkalarının Değil Sizin Mutluluğunuz Olduğunu Unutmayın!

Asıl Önemli Olanın Başkalarının Değil Sizin Mutluluğunuz Olduğunu Unutmayın!Hayatınızı başkalarını mutlu etmek için çalışarak harcamayın. İnsanlar kırılacak diye onlara sürekli “evet” dememeli, gerektiği zaman “hayır” diyebilmeyi öğrenmelisiniz. Unutmayın ki bazen bencil olmanız gerekecektir. Sonuçta en değer verdiğiniz insanları bile ancak siz mutlu olduğunuz takdirde mutlu edebilirsiniz. Dolayısıyla “bu annem için, bu babam için, bu çocuklarım için…” demekten vazgeçmeli, kendinizi mitolojik bir kahraman olarak görmeyi bırakmalısınız.

Hayatınızı Etkileyecek Kararlar için Başkalarının Onayını Beklemeyin

Hayatınızı Etkileyecek Kararlar İçin Başkalarının Onayını BeklemeyinTek başınıza seyahate çıkmak için birilerinden izin almayı beklemeyin. İşinizi değiştirmek için eşinizin de bunu onaylamasına ihtiyaç duymayın. İstediğiniz bölümü okumak için ebeveynlerinizden izin almayın. Unutmayın ki bu sizin hayatınız. Başınıza ne gelirse gelsin, sorumluluğunu siz alacaksınız. İşte tam da bu nedenden dolayı, sürekli olarak başkalarının sizi onaylamasına izin vermeyin. Çünkü tek başınıza karar almak size çok daha iyi hissettirecektir.

Bırakın Geçmiş Geçmişte Kalsın, Siz İçinde Olduğunuz Anı Hissedin!

Bırakın, Geçmiş Geçmişte Kalsın, Siz İçinde Olduğunuz Anı HissedinGeçmişte yaptığınız hataları düşünerek, kendinizi boş yere cezalandırmayın. Yaptığınız şey ne kadar kötü olursa olsun, geçmişte kaldı değil mi? Bu nedenle tüm yaşanmışlıkları toplayın, kilitli bir sandığa koyun, anahtarını denize atın ve bunları zihninizin bir köşesinde unutulmaya bırakın. Öte yandan, sürekli olarak geleceği düşleyerek bugününüzü de ziyan etmeyin. Elbette, geleceğe dair planlar yapacaksınız. Ama bunu yerinde ve zamanında yapmaya özen göstermelisiniz. Yoksa içinde bulunduğunuz mükemmel anları kaçırırsınız. Unutmayın ki hayat kaçırılmaya gelmeyecek kadar kısa!

Evet, biliyorum ki “bundan sonra daha pozitif olacağım” demekle yapmak arasında büyük bir fark var. Ama bu listede yazanları uygulamaya çalışarak en azından bunun için çaba gösterebilirsiniz. Anında sonuç elde edemeseniz bile, önünde sonunda çabalarınızın karşılığını göreceğinizden emin olabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.