Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hayalini Kurduğunuz Evde Yaşamak için 7 Öneri

Şöyle pembe panjurları olsa! Sıcacık şöminesinin başında, hayatının aşkının omzuna yaslanıp, yağmurun sesini dinlesen! Bahçesinde mis gibi kokan çiçekler, kuşların şarkı söylediği ağaçlarla…
Hayalini Kurduğunuz Evde Yaşamak için 7 Öneri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Efendim? Yoksa bu sizin için fazla mı romantik oldu? Göğe doğru uzanan, hatta “yüksek” sıfatıyla ifade edilemeyecek kadar bulutlara uzanan ultra lüks bir daireyi mi tercih ederdiniz? Ya da Boğaz manzaralı, tarih kokulu bir yalı mı olsaydı? Neden mi bahsediyorum? Neden olacak? Elbette, rüya evinizden!

Hayalini kurduğunuz, sorsalar belki de en ince ayrıntısına varana kadar anlatabileceğiniz yaşam alanınızdan söz ediyorum. Sonuçta; herkesin hayallerini süsleyen bir evi vardır, değil mi? Belki gördüğü zaman aşık olmuş, belki her bir detayını kendi zihninde tasarlamış, belki de her gece yatmadan önce onu zihninde tekrar tekrar inşa etmiştir. Yani herkes gibi sizin de rüyalarınızı süsleyen bir eviniz vardır, diye düşünüyorum. Ki olmalı da! Zira bir insanın hayatındaki en önemli şeyler arasında yer almalı, “yuva” dediğimiz yapı!

Peki, ama hayalini kurduğunuz eve ulaşmaya ne kadar yakınsınız? Ya da şu anda içinde yaşadığınız ev, rüya evinize ne derece benziyor? Arada sadece ufak tefek eksiklikler mi var yoksa devasa uçurumlar mı? Akşamları yaşam alanınıza adım attığınızda, “evim evim, güzel evim” diyebiliyor musunuz? Yoksa oraya yalnızca başınızı sokacak bir çatı olarak mı bakıyorsunuz? İşte bu sorulara vereceğiniz cevaplar, yapmanız gerekenleri de belirleyecek. Çünkü hemen şimdi hayalini kurduğunuz evde yaşamak için ne gibi önerileri uygulayabileceğinizi inceleyeceğiz. Ve şu anda “istediğim yerde yaşamam imkansız” diye düşünenlere şunu söyleyerek devam etmek istiyorum: “Evet, istediğiniz yerde yaşamanız imkansız. Ama bunun tek nedeni sizin hayalinizi gerçeğe dönüştürmek için gereken inanca sahip olmayışınız!”

İşte sizi hayallerinizi süsleyen eve götürecek 7 öneri:

Nasıl Bir Evde Yaşamak İstediğinizden Emin Olun!

Nasıl Bir Evde Yaşamak İstediğinizden Emin Olun!Eğer hala yapmadıysanız hemen şimdi oturup hayallerinizi süsleyecek evin nasıl olması gerektiğine karar vermelisiniz. Ne bileyim; sizi mutlu edecek yer şöyle kutu gibi sıcacık bir ev mi olmalı? Yoksa modern çizgilerle tasarlanmış, yenilikçi bir yapı mı? Merdivenli evlerden mi hoşlanırsınız? Yoksa o kadar basamağı inip çıkamayacak kadar Garfield olduğunuz için tek katlılardan mı? Bahçeli evler mi sizin için uygundur? Yoksa size çok daha güvenilir gelen apartman daireleri mi? Sonuçta; hayallerinizdeki eve ulaşmak için önce nasıl bir evde yaşamak istediğinizden emin olmalısınız.

Olanaklarınızı Düşünün!

Olanaklarınızı Düşünün!Tamam, rüya evinizin nasıl olması gerektiğine karar verdiniz, diyelim. O zaman sıra sahip olduğunuz olanakları düşünmenize geldi demektir! Yani istediğiniz yaşam alanına ulaşmak için gerekecek imkanlara sahip misiniz? Öyle bir evde yaşamaya yetecek kadar paranız var mı? Bulunduğunuz şehirde, düşlediğiniz gibi bir ev bulabilir misiniz? Kim bilir, belki hep küçük bir sahil kasabasında yaşamayı istemişsinizdir, ama şu an sizi her an yutacağını düşündüğünüz İstanbul’da mesken tutmuşsunuzdur. Uzun lafın kısası, sevgili okurlar, olanaklarınızı ve ulaşmak istediğiniz noktayı hesaba katarak, ne yapmanız gerektiğine karar vermelisiniz.

Taşının!

Taşının!Bir önceki başlıkta da belirttiğim gibi, rüyalarınızdaki evde yaşamak için belki de bulunduğunuz şehirden taşınmanız gerekiyordur. Belki yemyeşil ağaçlarla dolu bir yerde nefes almak, belki bir göl kenarında yeni güne uyanmak, belki de geceleri balkonunuzda oturup cıvıl cıvıl kalabalığın sesini dinlemek istiyorsunuzdur. Eğer hayalleriniz şu anda ikamet ettiğiniz şehirde gerçekleştirmeye uygun değilse o zaman taşınmayı düşünün. Tamam, bunun kolay bir karar olmadığını biliyorum ama uygun zamanı bekleyerek ve kendinizi biraz zorlayarak hayalini kurduğunuz yaşama kavuşabilirsiniz. Kaldı ki güzel olan her şey emek ister!

Taşınma sürecini ucuz ve kolay hale getirecek öneriler için tıklayın!

Emek Verin!

Emek Verin!Az önce de söylediğim gibi! Hayalini kurduğunuz evde yaşamak istiyorsanız, bunun için emek vermelisiniz. O rüya gibi evde yaşamanın imkansız olduğunu düşünmekten vazgeçmeli, hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için neler yapabileceğinizi düşünmelisiniz. Kazancınız mı yeterli değil? O zaman daha çok para kazanmanın yollarını aramalısınız. İşinizin size asla yeteri kadar para kazandırmayacağını mı düşünüyorsunuz? O zaman daha farklı yöntemlere başvurmayı ya da kendi işinizin patronu olmayı denemelisiniz. Kısacası; ne yaparsanız yapın! Sadece ama sadece bazı şeylere ulaşmak için şartları zorlamanız gerektiğini unutmayın!

Rüyalarınızdaki Evin Alternatiflerini Düşünün!

Rüyalarınızdaki Evin Alternatiflerini Düşünün!Bununla ne mi demek istiyorum? Mesela; hayalinizde kocaman şöminesi olan, mis gibi ahşap kokan kocaman bir ev var. Ama ne yazık ki şu anda öyle bir evin masrafını karşılayacak durumda değilsiniz. Hatta değil rüya evinizde yaşamak, başka bir eve taşınacak durumda bile değilsiniz. Üzülmeyin! Şimdi olmasa bile bir gün zihninizde inşa ettiğiniz o evde yaşayacağınıza inanmaya devam edin. Fakat hiçbir şey yapmadan da öylece durmayın. Yaşam alanınıza hayallerinizden birkaç küçük parça da olsa mutlaka bir şeyler ekleyin. Ne bileyim; kocaman olmasa da küçük bir şömineniz olsun. Duvarınızın içinde devasa bir akvaryum olmasa da, sehpanızın üzerinde minik bir tanesi dursun. Böylece hem kendinizi daha iyi hisseder hem de hayalinize ulaşmak için sürekli motive olursunuz.

Etrafınızdakilerden Yardım İsteyin!

Etrafınızdakilerden Yardım İsteyin!Nasıl bir eve yerleşmek istediğinizi etrafınızdaki herkese söyleyin! İş arkadaşlarınıza, komşularınıza, akrabalarınıza, dostlarınıza… Belki tam da sizin istediğiniz özellikle uygun bir ev bulacaklardır. Belki de bir yerlerde sizin anlattığınız niteliklere sahip bir ev göreceklerdir. Hatta belki de sizin satın alacağınız ya da kiralayacağınız evin sahibini tanıyor olacaklardır. Sonuçta; tek başınıza uğraşmak yerine etrafınızdakilerden yardım istemek, emin olun işinizi kolaylaştıracaktır.

Aceleci Davranmayın!

Aceleci Davranmayın!Tamam, şu anda imkanlarınız hayallerinizi süsleyen eve ulaşmanıza izin vermiyor olabilir. Ya da aradığınız niteliklerde bir ev bulamıyor olabilirsiniz. Ama bu dediklerim o evi hiçbir zaman bulamayacağınız veya asla gereken şartlara sahip olamayacağınız anlamına gelmiyor, değil mi? Yani düşlerinizdeki yaşam alanına kavuşmak için aceleci davranmayın. Sabretmeyi bilirseniz, önünde sonunda o huzur içinde keyfini süreceğiniz eve ulaşırsınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın