Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Güçlü Bir İradeye Sahip Olmak için Yapılması Gerekenler

Güçlü bir iradeye sahip olan insanlar hayatlarında çok daha başarılı olurlar. Peki bunu nasıl sağlarız, gelin bakalım.
Güçlü Bir İradeye Sahip Olmak için Yapılması Gerekenler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Hayatımız boyunca bir sürü karar alıyor ama pek azını başarıyla sonuçlandırabiliyoruz, öyle değil mi? Ne bileyim; iş hayatında daha başarılı olmak için bırakılması gereken kötü alışkanlıklardan kurtulmayı istiyoruz. Kendi kendimize “bundan sonra işe geç kalmayacağım” diyor ama 3 gün sonra yine alarmı ertelemeye başlıyoruz. Hem sağlık hem de güzellik için kilo vermek istiyor, 3-5 günlük diyetlerden sonra “asla istediğim kiloya ulaşamayacağım” demeye başlıyoruz. Artık nefes almamızı bile zorlaştıran sigaradan kurtulmak için sürekli bırakma denemeleri yapıyor, birkaç gün hatta belki de birkaç saatlik başarılar ardından “yapamayacağım” diyoruz. Para biriktirmek için planlar yapıyor, yeni kararlar alıyor ama ilk fırsatta kumbarayı boşaltıp her zamanki olumsuz sonuçla karşılaşıyoruz. Peki, neden? Neden aldığımız kararların arkasında sağlam bir şekilde duramıyoruz? Neden hemen motivasyonumuzu düşürüyor, “olmuyor işte, ben yapamıyorum” demeye meylediyoruz?

Çünkü kolay olanı seçiyoruz. Çünkü irademizi kullanamıyor, öz-denetim konusunda çuvallamayı tercih ediyoruz. Kendimizi zorlamak yerine alıştığımız düzeni devam ettirmeye yöneliyor, bir de üstüne “ne yapayım, benim iradem güçlü değil” gibi sözler ediyoruz. Ve bunu yaparken bir anlamda “ben kendime söz geçiremiyorum, nefsime karşı koyamıyorum, beynime hükmedemiyorum” gibi acizlik itirafnamesi şeklinde cümleler kurmuş oluyoruz.

Fakat görmemiz gereken gerçek şu ki; öz kontrol aklı başında her insanda bulunan ama her insanın kullanmadığı bir nitelik! Yani “iradem güçlü değil” derken bir yandan da kendimize hakaret ettiğimizi anlamamız gerek! Sonuçta; siz de güçlü bir iradeye sahip olmak, aldığınız kararları başarıyla uygulamak istiyorsanız, aşağıdaki önerilere kesinlikle kulak vermelisiniz. Öz denetim konusunda şimdiye kadar istediğiniz başarıyı elde edememiş olabilirsiniz, ama bu hayatınızı aynı kontrolsüzlükle geçirmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. İşte yaşantınızda büyük bir değişiklik yapmak için kullanabileceğiniz irade güçlendirme tavsiyeleri:

Başka Bir Şeye Odaklanın!

Başka Bir Şeye Odaklanın!Diyete başladınız ve bu kez istediğiniz kiloya ulaşmadan kararınızdan vazgeçmek istemiyorsunuz diyelim. Canınız o harika tatlıyı yemek istediğinde veya kalori yüklü lezzetlere doğru çekilmeye başladığınızı hissettiğiniz anda yapmanız gereken şey başka bir şeye odaklanmak. Mesela; bir arkadaşınızı arayıp onunla sohbet etmeyi deneyebilirsiniz. Ya da dışarıdaysanız seveceğiniz ürünlerle dolu mağazalarda birkaç tur atabilirsiniz. İş yerindeyseniz kalkıp biraz mola verebilir, günün geri kalanında yapacaklarınızı düşünebilir, akşam izlemek için film bakınabilirsiniz. Uzun lafın kısası; iradenizi kullanmakta zorlandığınız anlarda odak noktanızı başka şeylere çevirmelisiniz.

Katı Kurallar Koymayıp Esneklikten Faydalanın!

Katı Kurallar Koymayıp Esneklikten Faydalanın!Güçlü bir iradeniz mi olsun istiyorsunuz? O zaman yapmanız gereken şey katı kurallardan kaçınmak olmalı! Evet size, verdiğiniz kararların arkasında durabilmek için biraz esnek davranmanızı öneriyorum. Mesela; haftada 3 gün 1 saat spor yapmak için kendinize söz verdiniz. Ama sözünüzü tutmak konusunda zorlandığınızı hissediyorsunuz. İşte böyle anlarda kendinize biraz yumuşak davranmalı, gerekiyorsa belirlediğiniz rakamları aşağıya çekmelisiniz. Ya da birikim yapmak için karar aldınız diyelim. Ama belirlediğiniz rakama ulaşmak için 3 ay boyunca kendinize hiçbir şey almamanız lazım! Yapmanız gereken şey, farklı yöntemler kullanarak istekleriniz konusunda birazcık da olsa kendinizi tatmin etmek. Aksi takdirde, daha yolun başındayken birikim yapmaktan vazgeçersiniz.

Hatırlatıcılar Kullanın!

Hatırlatıcılar Kullanın!Güçlü bir iradeye sahip olmak için hatırlatıcılardan faydalanmalısınız. Peki, nedir o hatırlatıcılar? Aslına bakarsanız; onları, nasıl motive olduğunuzu düşünerek siz belirleyeceksiniz. Mesela; aldığınız karar iş yerinde x pozisyonuna yükselmek. Eğer bunun için çalışacak ve iradenizi kariyerinizde yükselmek için kullanacaksanız, hatırlatıcılarınızı da o yönde belirlemelisiniz. Mesela; çalışma masanıza istediğiniz pozisyona yükseldiğinizde size neler kazanacağınızı hatırlatacak küçük notlar asabilir ya da oraya ulaştığınızda kendinizi neyle ödüllendireceğinizi anımsatacak resimler yapıştırabilirsiniz. Salonunuza, masanıza, yatağınızın başına, duvarınıza, kısacası gözünüze çarpacak bir yerlere asacağınız hatırlatıcılar sayesinde motivasyonunuz yükselecek, aldığınız kararları uygulama konusunda daha başarılı olacaksınız.

İradenin Geliştirilip Güçlendirilebilecek Bir şey Olduğunun Farkına Varın!

İradenin Geliştirilip Güçlendirilebilecek Bir şey Olduğunun Farkına Varın!Yapılan araştırmalara göre irade tıpkı kas gücü gibi geliştirilip güçlendirilebilen bir şey! Yani nefsinize yenilmediğiniz her an iradenizi biraz daha güçlendirmiş oluyorsunuz. İçinizden gelen o kışkırtıcı dürtülere boyun eğmediğiniz her an öz-disiplin konusunda kendinizi biraz daha geliştiriyor, iradenizi biraz daha eğitmiş oluyorsunuz. İşte siz de bunu yapar, isteklerinize boyun eğmemeyi başarabilirseniz, sonunda çelik gibi bir iradeye sahip olabilirsiniz demektir.

Meditasyon Yapın!

Meditasyon Yapın!İradeyi güçlendirmenin en etkili yolları arasında meditasyonun yer aldığını biliyor muydunuz? Evet, çelik gibi bir iradeye sahip olmak için meditasyon yapabilir, öz-disiplininizi fark edilir seviyede geliştirebilirsiniz. Kaldı ki meditasyon size sadece güçlü irade olarak değil başka pek çok olumlu şeyle geri dönecektir. Peki, meditasyon yapmak güçlü bir iradeye sahip olmak için neden bu kadar gerekli? Çünkü meditasyon, beynin iradeyle ilgili olan (prefrontal korteks) kısmını harekete geçiriyor. Daha açık söylemem gerekirse; meditasyon yaptığınızda bu bölgeye giden kan akışını da hızlandırmış oluyorsunuz. Ve çok daha doğru kararlar vermeye, ne istediğinizin farkına daha net varmaya başlıyorsunuz. Uzun lafın kısası; “ben yapamam, bilmiyorum” gibi sözler etmekten vazgeçmeli ve hemen şimdi basit meditasyon egzersizleri yapmaya başlamalısınız derim.

Ertelemekten Vazgeçin!

Ertelemekten Vazgeçin!Güçlü bir iradeye sahip olmak istiyorsanız eğer buna engel olabilecek kötü alışkanlıklardan da vazgeçmelisiniz. Tıpkı erteleme alışkanlığı gibi! Sonuçta; bir yandan erteleme alışkanlığına sahipken diğer yandan öz-denetim konusunda başarılı olamazsınız. İşte bu yüzden, pek çok konuda başarısızlığınıza yol açacak erteleme alışkanlığından vazgeçmelisiniz. Doğru işi doğru zamanda yaparak, kararlı olarak, dikkat dağıtıcılardan kurtularak, gerçekten odaklanarak ve benzer noktalara özen göstererek pekala erteleme alışkanlığından vazgeçebilirsiniz. Eğer siz de erteleme konusundaki tutumunuzun öz-kontrolünüze zarar vereceğini düşünüyorsanız, aşağıdaki yazıdan yapılması gerekenleri öğrenebilirsiniz.

İnceleyin: Erteleme Alışkanlığından Kurtulmak için Yapmanız Gerekenler

Küçük Adımlarla Başlayın!

Küçük Adımlarla Başlayın!İradenizi güçlendirmek ve kendinizi bu konuda geliştirmek için işe küçük adımlarla başlamalısınız. Böylece hem belirlediğiniz hedeflere daha kolay ulaşacak hem de başarılı olduğunuz için kendinize olan güveninizi geri kazanacaksınız. “Meğer isteyince yapabiliyormuşum, şimdiye kadar neden başarısız oldum ki” gibi sözler edecek, irade gücünüze daha çok güvenmeye başlayacaksınız. Yani size her gün 1 saat spor yapmak yerine haftada 2 kez 1 saat spor yapmanızı öneriyorum. Ya da ayda 8 kilo vermek yerine 4 kilo vermek için harekete geçmelisiniz. Her gün kenara 10 lira değil de 2 lira atmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz. Küçük hedeflerin peşinde koşarken iradenizi de güçlendirmiş olacak, bir sonraki aşamaya çok daha hazırlanmış olarak geçebileceksiniz.

Başarınızı Görün!

Başarınızı Görün!Güçlü bir iradeye sahip olmak için elinizden gelen her şeyi yapıyorsunuz diyelim. Ama yine de bazen belirlediğiniz yolun dışına çıkmaya başlıyorsunuz. Hiç üzülmeyin! Çünkü iradesi çok güçlü olan insanlar bile zaman zaman benzer durumlar yaşarlar. Onlar da bazen diğer seçeneğin çekiciliğine kanar ve yanlış yola saparlar. Yani arada sırada iradenize söz geçirememenin gayet olağan olduğunu söylüyorum. Bunda bir sıkıntı yok.

Ancak problem hata yapıldığının farkına varılması ve hemen yanlışın düzletilmesi! Diğer bir deyişle; nefsinize söz geçiremediğiniz anlarda “başarısız oldum” diye düşünmemeli, bunun yerine “hata yaptım, farkındayım ve düzeltebilirim” yaklaşımıyla hareket etmelisiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın