Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Forbes Verilerine Göre Dünyanın En Büyük 20 Şirketi

Forbes’un dünyanın en büyük 2000 şirketi listesinde bu sene ülkemizin önde gelen bankaları da yer alıyor. İşte o şirketler ve dünya devlerinin bulunduğu liste;
Forbes Verilerine Göre Dünyanın En Büyük 20 Şirketi
YAYINLANMA ZAMANI
Yorum

Dünyanın en büyük ekonomi yayınlarından biri olan Forbes’un hazırladığı listede, ilk sıralarda olmasa da devler arasına girmeyi başarmış şirketlerimiz var diyerek başlayalım. Zira dünyanın en büyük halka açık şirketleri listesinde çoğu bankacılık sektöründen olmak üzere 10 tane de Türkiye merkezli şirket yer alıyor.

Dünya çapında 2000 şirketin bulunduğu Forbes listesinde; büyük mükelleflerin vergi şampiyonu olan Garanti Bankası 523, İş Bankası 527, Koç Holding 567, Akbank 585, Sabancı Holding 739, Halkbank 932, Vakıfbank 951, Türk Hava Yolları 1511, geçtiğimiz günlerde Yaani’yi duyuran Turkcell 1744 ve Enka 1870’inci sırada bulunuyor. Peki, dünyanın en büyükleri listesinde ilk sıralarda gelen şirketler hangileri? İşte Forbes’a göre dünyanın en büyük 20 şirketi;

1 ICBC

ICBCVarlık değeri 3 trilyon 473.2 milyar dolar olan ICBC, bu yıl dünyanın en büyük şirketi olmayı başardı. 1 Ocak 1984’te Pekin’de kurulan şirket yıllar içinde hızla büyüyerek zirveye oturdu. Yeri gelmişken bilmeyenler için dünya çapında 460 binin üzerinde çalışanı olan bankanın Türkiye’de de şubelerinin bulunduğunu belirtelim. Hatta geçtiğimiz günlerde dev banka, Galip Öztürk’ün 100 milyon dolarlık yatırımı ile konuşulmuş, ünlü iş adamı “Türkiye’nin geleceği doğuda” diyerek dev yatırımıyla dikkat çekmişti.

2 China Construction Bank

China Construction BankGördüğünüz gibi dünya devleri arasında yer alan ikinci Çin merkezli şirket de China Construction Bank! 1954’te kurula China Construction Bank’ın 2017 Mart itibariyle piyasa değeri 200.5 milyar dolar.

3 Berkshire Hathaway

Berkshire HathawayDünyanın en zenginleri denildiğinde hemen akla gelen Warren Buffett’ın şirketidir. Genel merkezi Omaha, Nebraska’da bulunan yatırım şirketi, listenin üçüncü sırasında yer almaktadır. Ve Berkshire Hathaway daha önce 100 milyar dolara ulaşan nakit parasıyla gündeme gelmiştir.

4 JP Morgan Chase

JP Morgan ChaseDevler liginde yer alan bir diğer şirket ise JPMorgan Chase & Co. ABD merkezli uluslararası bankacılık ve finansal hizmetler alanında faaliyet göstermektedir. New York Merkezli şirketin CEO’su ise vadeli bitcoin yorumu gibi açıklamalarıyla sürekli gündemde olan Jamie Dimon’dur.

5 Wells Fargo

Wells FargoSan Francisco, Kaliforniya merkezli banka Wells Fargo da dünyanın 5. en büyük şirketi olarak karşımıza çıkıyor. 1852’de Henry Wells ile William Fargo tarafından kurulmuştur. Ayrıca Amerika’nın ve 2016 yılının en iyi bankaları arasında yer almaktadır.

6 Agricultural Bank of China

Agricultural Bank of ChinaAgricultural Bank of China’nın (Çin Ziraat Bankası) selefi 1951’de kurulmuş Agricultural Cooperative Bank’dır. 1970’li yıllarda devlet tabanlı özel bir bankayken daha sonra tamamı devlete ait bir şirket olmuştur.

7 Bank of America

ank of AmericaMerkezi Charlotte, Kuzey Karolina’da bulunan Bank of America ise Amadeo Peter Giannini tarafından 1904 yılında kurulmuştur. Bankacılık ve finansal hizmetler alanında faaliyet gösteren çok uluslu şirketin piyasa değeri Mart 2017 itibariyle 231.9 milyar dolardır.

8 Bank of China

Bank of ChinaÇin’in en eski bankası olan Bank of China 1912 yılında Pekin’de kurulmuştur. Çin’in 5 büyük bankasından biri olup, ICBC’nin ardından Türkiye piyasasına girmek için lisans alan bir diğer bankadır. CEO’su Chen Siqing, piyasa değeri ise 141.3 milyar dolardır.

9 Apple

AppleVe tabii ki Apple! 2017’nin en büyük şirketleri listesinde 9. sırada yer alan Apple, 1 Nisan 1976’da Kaliforniya’da kurulmuştur. Kurucusu Steve Jobs, Ronald Wayne ve Steve Wozniak, CEO’su ise Tim Cook’tur. Devler liginde oynayan Apple, bu yılın Temmuz – Eylül döneminde net karını ve gelirini artırdığını da açıklamış, yükselmede iPhone ve iPad satışlarındaki artışın etkili olduğu belirtilmişti.

10 Toyota Motors

Toyota Motorsİlk 10’da yer alan ilk Japon firması ise Toyota Motors oldu. Mart 2017 itibariyle piyasa değeri 171.8 milyar dolar olan otomotiv devi, 28 Ağustos 1937’de Kiichiro Toyoda tarafından kuruldu.

11 AT&T

 AT&T1983’de Alexander Graham Bell tarafından kurulan ABD merkezli şirketin açılımı American Telephone and Telegraph Company’dir. Çok uluslu bir telekomünikasyon şirketi olarak nitelendirilen AT&T, daha önce pek çok kez dünyanın en büyük telefon şirketi olmuştur.

12 Citigroup

Citigroup8 Ekim 1998’de kurulan Citigroup ise listenin 12. sırasında yer alıyor. Kökleri 1812 yılına kadar uzanan şirket, 1895’de Amerika’nın 1929’da da dünyanın en büyük ticari bankası haline gelmiştir. 200 binin üzerinde çalışanı olan şirketin söz konusu tarihteki piyasa değeri ise 164.3 milyar dolardır.

13 Exxon Mobil

Exxon Mobil30 Kasım 1999’da Irving Texas’ta kurulmuştur. Rex W. Tillerson başkanlığındaki şirket petrol ve doğalgaz alanında faaliyet göstermektedir. Kökeni John D. Rockefeller’ın Standard Oil Company isimli şirketine dayanan Exxon Mobil, dünyanın en büyük rafinerisi olarak da bilinmektedir.

14 General Electric

General ElectricSırada 1878 yılında ticari zekasıyla da tanınan Thomas Edison tarafından kurulmuş General Electric var. Bir dönem elektrik dağıtımını tekelinde tutan Boston merkezli şirket şu anda elektronik ve bankacılık sektörlerinde faaliyet göstermektedir. Mart 2017 itibariyle piyasa değeri 261.2 milyar dolardır.

15 Samsung Electronics

Samsung Electronics13 Ocak 1969’da Lee Byung-chul tarafından kurulmuştur. Suwon, Güney Kore merkezli olup elektronik sektöründe faaliyet göstermektedir. 93.000 civarında personeli olan şirketin piyasa değeri 254.3 milyar dolardır.

16 Ping An Insurance Group

Ping An Insurance GroupYuan Geng tarafından 21 Mart 1988’de kurulmuştur. Genel merkezi Shenzhen Çin’de olan şirketin CEO’su 2001’den bu yana Ma Mingzhe’dir. Sigorta, bankacılık ve finans alanında hizmet veren şirketin piyasa değeri 2017 Mart itibariyle 100.8 milyar dolardır.

17 Wal-Mart Stores

Wal-Mart Stores1962’de Sam Walton tarafından kurulmuştur. Dünya çapında şubeleri olan perakende mağazalar zincirinin CEO’su ise C. Douglas McMillon’dır. İlaveten; 1992 yılında ölen şirket kurucusunun oğlu Jim Walton, tıpkı Warren Buffett gibi mütevaziliği zenginliğinden önce gelen isimler arasında yer almaktadır.

18 Verizon Communications

Verizon CommunicationsLowell C. McAdam’ın CEO’luk görevini üstlendiği şirket, New Jersey merkezlidir. 30 Ocak 2000 tarihinde kurulan Verizon Communications, iletişim ve teknoloji alanında faaliyet göstermektedir. Piyasa değeri ise 221.1 milyar dolar olarak belirtilmiştir.

19 Microsoft

Microsoft4 Nisan 1975’te Bill Gates tarafından kurulmuştur. Her eve bir bilgisayar fikriyle kurulan şirket, aradan geçen yıllar içinde bir dünya devi olmuş, sahibi Bill Gates’i dünyanın en zengin insanı haline getirmiştir.

20 Royal Dutch Shell

Royal Dutch Shell1985’te ABD merkezli Shell Chemicals, İngiltere merkezli Shell Transport ve Hollanda merkezli Royal Dutch’un birleşmesiyle kurulmuştur. Hem petrokimya hem de alternatif enerji kaynakları araştırma ve geliştirme alanında lider olan şirketin şu andaki CEO’su ise Ben van Beurden’dir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın