Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Finansal Durumunuzu İyileştirmek için Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Harcamalarınıza dikkat etmez ve düzenli tasarruf yapmazsanız ekonomik anlamda sıkıntı yaşamanız kaçınılmazdır. Peki nelere dikkat etmeliyiz?
Finansal Durumunuzu İyileştirmek için Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Finansal durumumuzun, hayatımız üzerinde ne kadar etkili olduğunu hepimiz biliyoruz değil mi? Paranın devrin en önemli silahlarından biri olduğunu ve onsuz iyi bir hayat sürdürmenin mümkün olmadığının açıkça hepimiz farkındayız. İşte bunun için de finansal durumumuzu iyileştirmek için bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Yapıyoruz yapmasına ama ne kadar doğru şeyler yaptığımız konusu birazcık muammalı! Çünkü hepimiz doğru adımları atamıyoruz. Hatta pek çoğumuzun bu alanda kaş yaparken göz çıkardığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Neden mi? Çünkü daha iyi bir hayat yaşamak için, yanlış kararlar alıyor ya da aldığımız doğru kararlara sadık kalamıyoruz. Doğal olarak bunun sonucunda da finansal durumumu iyileştireyim derken çok daha kötü bir hal almasına neden oluyoruz. Yapmıyor muyuz? Kabul edelim, çoğumuz bu hataları yapıyoruz. Mesela; borçlarımızdan kurtulmak için daha büyük borçlar altına giriyor, yanlış harcamalarımızdan kısarak sonradan daha çok para ödemek zorunda kalıyor ya da ne bileyim daha çok para kazanmak için hiç tanımadığımız alanlara yatırım yaparak paramızı riske ediyoruz. Veya bunların hiçbirini yapmayarak, finansal durumumuzu öylece kendi haline bırakıyoruz. Sanki sihirli bir el kredi kartı borçlarımızı falan silecekmiş gibi, sanki Noel Baba çoraplarımızın içine külçe külçe altın falan bırakacakmış gibi, öylece durup maddi durumumuzda bir mucize yaşanmasını bekliyoruz.

Oysaki hayatımızda değişiklik yapacak biri varsa bu bizden başka hiç kimse değil. İşte bu gerçeği ya göremiyor ya da görmezden geliyoruz. Kaldı ki, maddi anlamda başarıya ulaşmak öyle sanıldığı kadar zor da değil! Yani belki çoğumuz bu para olayını gözümüzde büyütüyoruz ama belli başlı noktalara dikkat ederek biz de isteklerimize pekala kavuşabiliriz. Biz de geleceğe güvenle bakanlardan biri olabilir, parasızlıktan şikayet etmeye bir son verebiliriz. “Nasıl olacakmış o” diye düşünüyorsanız, öncelikle kendinize inanmanızı sonra da aşağıdaki noktalara dikkat etmenizi öneririm. Zira bu önerileri yılmadan uygularsanız, finansal durumunuzda hayal edebileceğinizden çok daha fazla ilerleme kaydetmeniz gayet mümkün! Evet, ne diyorsunuz? Diğerlerine yaptığınız gibi bu önerilere de kulak tıkayacak mısınız yoksa “artık zamanı geldi” diyerek rahat bir nefes almak için çalışacak mısınız?

Bütçenizin Ne Durumda Olduğunu Bilin!

Bütçenizin Ne Durumda Olduğunu Bilin!Öncelikle yapmanız gereken şey, bütçenizin ne durumda olduğunu iyice anlamak olmalı! Neden böyle söylüyorum biliyor musunuz? Çünkü sorduğunuzda nereye ne kadar borcu olduğunu bilmeyen ama yine de finansal durumunu iyileştirmek için bir şeyler yaptığını düşünen çok sayıda insan var. Yani adam bütçesinden bihaber olmasına rağmen borç kapatma planı yapmaya çalışıyor. İşte bu nedenle diyorum ki, siz öncelikle bütçenizi tanıyın.

Şöyle enine boyuna nereye ne kadar borcunuz olduğunu, taksitlerinizi, gelirinizi, zaruri harcamalarınızı, ekstra masraflarınızı, gün içinde cebinizden çıkan ortalama para miktarını, faturalarınızı, kısacası bütçeye sair aklınıza gelebilecek her şeyi bir bir yazın. Daha sonra bunları grup grup ayırarak, temize çekin ve bütçenizi iyileştirmek için ne kadar zamana ihtiyacınız olduğunu düşünün. Mesela; kredi kartınızı hiç kullanmasanız bile (o gereksiz taksitler yüzünden) ne kadar süre borçlu olacağınızı bilin. Bütçe konusunu hallettikten sonra mı? O zaman da diğer adımlara geçeceksiniz. Ama bu mevzuya gereken önemi gösterdiğinizden emin olarak işe başlamanız gerektiğini unutmamalısınız. Yoksa yanlış kararlar alır ve boşuna uğraşmış olursunuz.

Borçlarınızdan Kurtulmak için Plan Yapın!

Borçlarınızdan Kurtulmak için Plan Yapın!Bütçe mevzusunu hallettikten sonra ise borçlarınızı kapatmak için nasıl bir plan izlemeniz gerektiğine karar vermelisiniz. Mesela; en kötü ihtimalle borçlarınızdan ne zaman kurtulabilirsiniz? Borçlarınızı kapatmak için başka bir borcun altına girmek şu anda ne kadar mantıklı? Sizin durumunuz için bulunabilecek en akıllıca çözüm ne olabilir? İşte bunlar gibi sorular üzerine düşünmeli, borçlarınızı kapatmak için adımlarınızı bilinçli bir biçimde atmalısınız.

Örneğin; harcamalarınızı azaltarak borçlarınızdan kurtulmayı başarabilecek misiniz yoksa bunun için gelirinizi arttırmanız mı gerekiyor? Çünkü harcamalarınızdan, ekstra masraflarınızdan ne kadar kıssanız da elinize geçen parayla borçlarınızı kapatamayacağınızı düşünüyorsanız, işte o zaman kazancınızı arttırma yoluna gitmeniz gerekiyor demektir. Aynı şekilde borçlarınızdan kurtulmak için uzun süre beklemek istemiyorsanız da aynı yolu tercih etmelisiniz. Yani cüzdanınıza daha çok para girmesini sağlamalısınız. Peki, ne gibi yöntemlerle kazancınızı arttırabilirsiniz? Zaten tam zamanlı bir işte çalışırken nasıl ek gelir elde edebilirsiniz? Bunların cevabını da bir sonraki alt başlığımızda inceleyelim diyorum.

Gelirinizi Arttırmanın Yollarını Arayın!

Gelirinizi Arttırmanın Yollarını Arayın!Evet, sıra geldi gelirinizi arttırmanın yollarına! Sonuçta şu andaki gelirinizle finansal durumunuzu iyileştiremiyorsanız, o zaman daha fazla gelire sahip olmanın yollarını aramalısınız, öyle değil mi? Bunun için de elinizin altındaki imkanları kullanmayı öğrenmelisiniz. Para kazanmakla ilgili verilen fikirleri değerlendirmeli, yeteneklerinizin farkına vararak kendinize en uygun ek gelir fırsatlarını araştırmalısınız. Zira tam zamanlı işlerde çalışsanız bile günde sadece bir saatinizi ayırarak yapabileceğiniz bir sürü farklı iş var. İsterseniz bu konuda size yardımcı olacak birkaç yazıyı inceleyerek araştırmalarınıza hemen başlayabilirsiniz.

İşte gelirinizi arttırmak için kullanabileceğiniz farklı para kazanma yöntemleri:

  1. 10 Günde En Az 500 Lira Kazandıracak 10 Süper Tavsiye
  2. Haftada Ekstra 150 Lira Kazanmanızı Sağlayacak 10 Basit Öneri
  3. Tam Zamanlı Çalışanlar için Birbirinden Eğlenceli 13 Ek Gelir Yöntemi
  4. Boş Zamanları Paraya Çevirecek 11 Kazançlı Ek Gelir Yöntemi

Harcamalarınızı Kısın!

Harcamalarınızı Kısın!Finansal durumunuzu iyileştirmek konusunda kararlıysanız, harcamalarınızı kısmanız gerektiğini de kabul etmelisiniz. Peki, ama bunu nasıl yapacaksınız? Aslına bakarsanız, harcamalarınızı kısmak için kullanabileceğiniz sayısız farklı yöntem var. Öncelikle, para düşmanı olan gereksiz harcamalar neymiş öğrenmeli, bu tarz gereksiz harcamalarınız olup olmadığına karar vermelisiniz. Diğer taraftan; küçük görünen ama maddi anlamda başarısızlığa neden olan harcamalardan da kaçınmalısınız. Bunların yanı sıra; faturalarınızı azaltmak için tasarruf yapmaya başlamalı, musluklarınızı gereksiz yere açmamalı, kullanmadığınız bütün aletlerin fişlerini prizlerinden çıkarmalı, birkaç parça kıyafet yıkamak için çamaşır makinenizi çalıştırmamalısınız.

Markete arabayla gitmek yerine yürümeyi denemeli, hem sağlığınız hem de cebiniz için iyi bir şeyler yapmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Eviniz için yaptığınız gereksiz market alışverişlerine bir dur demeli, abur cuburlar, sağlığa zararlı içecekler için tonlarca para harcamaktan vazgeçmelisiniz. Dışarıda yemek yerine, kendi hazırladığınız yemeklerle beslenmeli, malzeme israfı yapmadan aylık giderinizi azaltmayı öğrenmelisiniz. Sonuçta; gereksiz ne kadar çok yere harcama yaptığınızı en iyi bilecek kişi sizsiniz. İşte bu nedenle de farkındalığınızı arttırarak, para biriktirmek için nelerden tasarruf edebiliriz, sorusunun cevabını hemen şimdi öğrenmelisiniz.

Kazandığınızdan Az Harcamayı Alışkanlık Haline Getirin!

Kazandığınızdan Az Harcamayı Alışkanlık Haline Getirin!Finansal durumunuzu iyileştirmek istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken ne önemli konulardan birinin de bu olduğunu bilmelisiniz. Yani kazandığınızdan daha azını harcamanız gerektiğini kabullenmeli ve bunu hayatınız boyunca uygulayacağınız bir alışkanlık haline getirmelisiniz. Bu konunun önemini unutmamalısınız. Çünkü çoğu kişinin kazandığından az harcamayı bilmediği için maddi anlamda zorluk çektiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Diğer bir deyişle, günümüzde para yönetimi konusunda en sık yapılan hatalardan biri bu! İnsanlar kazandığı kadarını harcayabileceklerini düşündükleri için para biriktiremiyor, iradelerine sahip çıkamadıkları için yavaş yavaş eksi bakiyeye düşüyor, zor zamanlarda kullanılabilecek paraları olmadığından dolayı da olumsuz bir durum karşısında maddi çıkmazlara düşüyorlar. Kredi kartından harcayayım, yok kredi çekip açığı kapatayım, derken bir bakılıyor ki elde avuçta borçtan başka hiçbir şey yok. İşte bu nedenle, kazandığınızdan daha azını harcamak bundan sonra benimseyeceğiniz prensibiniz olsun. Tabii, en başta da dediğim gibi finansal durumunuzu iyileştirmeyi ve daha iyi bir yaşam sürdürmeyi gerçekten istiyorsanız!

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın