Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Para Düşmanı Olan 5 Gereksiz Harcama

Devir tasarruf devri! Bunun farkında olup hala aşağıdaki gereksiz harcamaları yapan sayısız insan var. Onlardan biri olup olmadığınızı öğrenmek için inceleyin;
Para Düşmanı Olan 5 Gereksiz Harcama
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bazen oldukça gerekli olduğunu düşündüğümüz ve bu nedenle ne kadar para döktüğümüzü bilmediğimiz harcamalar yaparız. Bunların birçoğunu sağlıklı yaşam adına yaparız; ama bir süre sonra gösterişe veya eğlenceye dönüşerek cebimizin düzenini bozar. Bazı harcamaları da sosyal statünün bir gereği olarak yaparız. Marka kıyafetler, popüler mekanlar, para düşmanı yerlerdir. Elbette tasarruf yapmak isteyen bir kişi için bu yerlerden ve harcamalardan uzak durmak iyi olacaktır.

Tasarruf etmek, özellikle geçim sıkıntısı yaşayan ve ay sonu gelmeden tüm parasını tüketen kişilerin uygulaması gereken bir alışkanlıktır. Buna bir alışkanlık diyoruz, çünkü bir süre tasarruf edip, bir süre etmemek elinize pek bir şeyin geçmesini sağlamayacaktır. Ama yaşam tarzınızı tasarruf temelli kurarsanız, ömür boyu kendinizi ve cebinizi rahat ettirirsiniz. Statü gereği yapılması gereken harcamalara da, pratik çözümler bulabilir veya gelir – gider durumunuzu buna göre ayarlayabilirsiniz.

Paranızı siz fark etmeden sömüren ve daha sonra nerede yanlış yaptığınızı anlayamayacağınız 5 harcamadan bahsetmek istiyorum. Belki şaşıracak, belki de tahmin etmiştim dedirtecek düşmanlarınız şu şekilde:

1 Teknolojik Ürünler

Teknolojik ÜrünlerAkıllı telefonlar ve daha doğrusu teknolojik ürünler için ödenen paranın hesabını genellikle yapmayız. Çünkü teknolojiyi satın almanın bir bedeli vardır! Hele ki, günümüzde kullandığımız akıllı telefonları, televizyonları ve benzeri özelliklere sahip diğer ürünleri alırken, belli bir teknoloji için satın alırız. Bir de marka etkeni var elbette. Özellikle akıllı telefonlarda, en son çıkan modellerin ne kadar hızlı satıldığını görüyoruz. Aynı şekilde evlere kurulan televizyonların artık sinemaları aratmadığını görüyoruz ve oldukça pahalı olan fiyat etiketiyle birlikte satın alıyoruz.

Teknolojik ürünleri satın alırken ihtiyacımıza yönelik olması ilk kural olmalıdır. 3D özelliğini hiç kullanmadığınız; ama bu nedenle satın aldığınız televizyon yerine tüm özelliklerini kullanacağınız bir ürün almalısınız. Aynı şekilde akıllı telefonlarınızı alırken, en son model yerine işinizi görecek bir ürün almanız da fayda vardır. Bu ürünler size bir statü kazandırmayacağı gibi cebinizi de zarara uğratacaktır.

2 Bol Seçenekli Spor Salonları

Bol Seçenekli Spor SalonlarıSpor, sağlıklı bir yaşamın gerekliliğidir. Ama spor yapmak için bir mekana gitmeye ihtiyacınız yoktur. Elbette çeşitli sağlık sorunlarınız olabilir ve bir uzman kontrolünde sporunuzu yapmanız gerekebilir. Bu durumlarda kullanmadığınız birçok seçeneği olan lüks spor salonları yerine tamamen size olan faydasına yönelik seçenekleri değerlendirmelisiniz. Kullanmadığınız havuzu, hamam, masaj salonu için para vermenize gerek yoktur.

Açık havada yapacağınız spor, kapalı salonlara göre daha iyi bir seçenektir. Bol oksijen alabileceğiniz bir alanda yürüyüş yapmak, sağlığınız için daha faydalı olabilir. Ayrıca bir yıllık üyelik satın almak yerine daha gerçekçi olan paketleri tercih etmelisiniz. Çalışan birisi olarak sabah ve akşamki durumunuzu göz önüne alarak kendinize bir program yapmanızda da fayda vardır.

3 Anti Bakteriyel Ürünler

Anti Bakteriyel ÜrünlerAnti bakteriyel sabunların, diğerlerine göre daha pahalı olduğunu mutlaka fark etmişsinizdir. Ama sağlık söz konusu olduğu için en iyisi olsun deriz ve bu ürünlerden satın alırız. Yapılan araştırmalar bu ürünler ile diğerleri arasında pek bir fark olmadığını da ortaya koyuyor. Daha fazla para ödeyerek satın aldığınız anti bakteriyel özellikli ürünler, diğer yöntemlerden pek de fazlası değil, anlayacağınız.

Temizlik ve hijyen konusunda, eğer gerekli alışkanlıklara sahip değilseniz, herhangi bir ürünle bunu sağlayamazsınız. Öncelikli olarak bu konuda sizin bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda anti bakteriyel ürünler hakkında yapılan bir araştırmaya göre; vücut için yararlı olan bakterilerin de kaybına neden olabiliyorlar. Bu nedenle temizlik ve hijyen için anti bakteriyel ürünlere fazladan para ödemenize gerek yoktur.

4 Bebek Ürünleri – Çocuk Kıyafetleri

Bebek Ürünleri – Çocuk KıyafetleriHayatınızın tam merkezine yerleşen çocuklarınız için yaptığınız harcamanın pek bir önemi yoktur, genellikle. Bunu bilen bazı çocuk markaları ise fiyatları yüksek tutmak da hiç çekinmiyor ve gerçekleri yansıtmayan fiyatlarla ürünlerini pazarlıyor. Bu ürünü çocuğunuz çok beğenip sizden istediğinde ise kıramayıp almak zorun kalıyorsunuz. İşte cüzdanınızı boşaltan en büyük harcamayı yapmış oldunuz. Bu konuda dikkat etmeniz gereken ürünün kalitesi ve sağlığa zararlı madde içermemesi olmalıdır. Elbette bunu da pek bilemeyeceğiniz için en iyi markaları tercih etmekten çekinmiyorsunuz. Çocuk kıyafetleri konusunda kendiniz bir şeyler dikebilir veya daha ucuz marka araştırmasına girebilirsiniz.

Oyuncaklar ise çocukların dayanmadığı, sizin de çocuğunuzun bu istediğini geri çeviremediğiniz ürünlerdir. Sağlık söz konusu olduğu için yine bu ürünlere verdiğiniz para fazla olabilir. Oyuncaklar için fazlaca para harcamak yerine çocuklarınız için daha faydalı olacak faaliyetleri tercih edebilirsiniz. Birlikte vakit geçirmek ve geleceğini şekillendirmesine yarayacak aktiviteler çok daha iyi olacaktır. Ayrıca çocuğunuzun küçük yaşlarda para hakkında bilgi edinmesi de gerekmektedir.

5 Özel Tasarım Ürün ve Kıyafetler

Özel Tasarım Ürün ve Kıyafetlerİşte insanoğlu olarak dayanamadığımız başka bir konu daha. Özel tasarım bir çanta için 1 aylık maaşınızı harcayabilirsiniz. Ama kredi kartına taksitle aldığınız için bunun o kadar büyük bir bedel olduğunu fark etmeyebilirsiniz. Aynı şekilde kıyafetler ve ayakkabılar da, tutkunları için inanılmaz bir şekilde para sömüren ürünlerdir. Bunların yanında özel günler, balo ve düğün töreni gibi günlerde giymek için alınan abiye kıyafetlere de fazlasıyla para harcarız. Ama 1 kere giyeceğimiz abiye için tüm gardırobunuz dolduracak kıyafete yetecek kadar para harcayabilirsiniz.

Kıyafetler ve özel günler için satın aldığınız abiyeler için yüksek bir bedel ödememek için kullanışlı ürünleri tercih etmelisiniz. Küçük terzi dokunuşları ile dönüştürülebilir kıyafetler almayı tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda eğer beceriniz varsa, kendi kıyafetinizi kendiniz yapabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.