Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fidel Castro Kimdir? Hayatı, Sözleri ve Kitapları

Küba devriminin efsanevi lideri Fidel Castro hakkında ne kadar şey biliyorsunuz? Komünizm savunucusu ünlü kişiliğin hayat hikayesini duymak ister misiniz?
Fidel Castro Kimdir? Hayatı, Sözleri ve Kitapları
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Yıllarca Amerika’nın karşısında duran, davası uğruna uzun süre mücadele veren, defalarca öldürülmeye çalışılan Marksist-Leninist devrimci Fidel Castro! Meşhur liderin ismini bilmeyen yoktur sanırım. Ya da Küba devriminin bir diğer önemli ismi Che Guevara ile olan yoldaşlığını. Kuzey Kore, Vietnam, Laos ve Çin ile birlikte dünyanın 5 komünist ülkesinden biri olan Küba’yı uzun yıllar boyunca yöneten Fidel Castro, tıpkı Nelson Mandela ve Vladimir Lenin gibi hayatını davası uğruna feda etmiş bir kişilik. Ve şimdi Fidel Castro kimdir başlıklı bu yazıda, ünlü isim hakkındaki detayları öğreneceksiniz.

Fidel Castro Kimdir? Kısaca Bilgi

Fidel Castro Kimdir? Kısaca BilgiÜnlü devrimci liderdir. Kanının son damlasına kadar davası için savaşacağını söyleyen komünizm savunucusudur. Küba’nın dünyanın 5 komünist ülkesinden bir tanesi olmasını sağlamış, Che ve yoldaşlarıyla birlikte verdiği mücadelesinde büyük başarılar kazanmıştır. Yaklaşık yarım asır boyunca ülkeyi idare etmiş, 82 yaşındayken ise artık sağlığı el vermediği için görevinden resmen ayrılmıştır. Bir tek kendi ülkesinde değil, başka ülkelerdeki hareketlere de destek çıkmış, her zaman devrimcilerin yanında yer almıştır. Fidel Castro kimdir sorusunu kısaca cevapladığımıza göre gelin şimdi de ünlü kişiliğin hayatından bahsedelim.

Fidel Castro’nun Hayatı

Fidel Castro’nun Hayatı13 Ağustos 1926’da dünyaya gelmiş Fidel Castro. Babası bir İspanyol göçmeni Ángel Castro y Argiz, annesi ise Lina Ruz González isimli bir aşçıymış. Ve Fidel Castro, evlilik dışı bir çocuk olarak doğmuş. Çünkü o dönemde babası ile annesi henüz evli değillermiş. Ángel Castro y Argiz’in evlilik dışı doğan 5 çocuğundan biri olan Castro’nun babası, ülkeye Küba Bağımsızlık Savaşı sırasında asker olarak gelmiş ve savaş bittikten sonra da burada kalmış. Küba’da başarılı bir şeker kamışı yetiştiricisi olarak yaşamaya başlamış.

Çocukluğu yoksul bir bölge olan Mayari’de geçen Fidel Castro, ilköğretimini Katolik okullarında, liseyi ise Havana’da bulunan bir ilahiyat okulunda tamamlamış. 1945 yılında da Havana Üniversite’ne girmiş ve 1950’de hukuk doktorluğundan mezun olmuş. Ve öğrencilik yıllarında, inanılmaz ezber yeteneği ile öğretmenlerinin hep dikkatini çekmiş. Ayrıca üniversite yıllarında, Küba’daki rejime karşı çıkan pek çok gruba üye olmuş, protestolarda ön sıralarda yer almış. 1947’de Küba Halk Partisi’ne giren Castro, mezuniyetinin ardından 2 yıl avukatlık yapıp, daha sonra Temsilciler Meclisi seçimlerinde aday olmuş.

Fidel Castro Çocukluk Fotoğrafı; 

Fidel Castro Çocukluk FotoğrafıAncak 1952’de iktidardaki hükümeti devirip başa geçen diktatör Batista, bu seçimleri iptal etmiş. 1953 yılında Batista hükümetini devirmek amacıyla küçük bir grup kurmuş ve 165 arkadaşıyla birlikte 26 Temmuz’da Moncada Kışlası’na bir saldırı düzenlemiş. İlk etapta kışladaki pek çok silahı ele geçirmesine rağmen sonradan gelen destek kuvvetleri Castro ve grubunu yenilgiye uğratmış. Gerillaların çoğu öldürülmüş ve Castro tutuklanmış. Aynı yılın Ekim ayında mahkemeye çıkan ve 16 yıl ceza alan Castro yargılama sırasında söylediği “Sayın yargıç siz beni mahkum edin. Tarih beni haklı çıkaracaktır.” sözleriyle hafızalara kazınmış.

16 yıl mahkumiyet almasına rağmen yaklaşık 2 yılın ardından Batista’nın çıkardığı af sayesinde serbest kalmış. Ama bu ceza, onu devrimci düşüncelerinden vazgeçirmeye yetmemiş. 1954’te hapisten çıktıktan sonra Meksika’ya giden Castro, çalışmalarına burada devam etmiş. Yeniden bir gerilla grubu oluşturmuş ve aynı zamanda kısa sürede yakın dost olacağı Che Guevara ile tanışmış. 26 Temmuz Hareketi adını verdiği örgütle, 2 Aralık 1956’ta Granma yatıyla Küba’ya çıkartma yapmış. Ancak hükümet kuvvetleriyle girdiği çatışmada da başarısız olmuş.

Fidel Castro, Yoldaş Che Guevara ile Birlikte;

Fidel Castro, Yoldaş Che Guevara ile BirlikteYoldaşlarının çoğu hayatını kaybeden Fidel Castro, aralarında kardeşi Raul Castro ve Che Guevara’nın da bulunduğu 12 kişiyle birlikte dağlara kaçmış. Maestra dağlarına çıkan devrimciler, burada olduğu 2 yıl boyunca gerilla taktiğiyle hükümete karşı savaşmış. Halkın desteğini de alan Castro, zalim diktatör Batista’nın siyasi desteğini yitirmesi ve pek çok kez başarısız olması nedeniyle 31 Aralık 1958’te Dominik Cumhuriyeti’ne kaçmasının ardından Havana’ya girmiş. Ve 1 Ocak 1959 tarihinde, Batista hükümetini devirmeyi başarmış.

Fidel Castro başbakanlığa getirilirken, hukukçu doktor Manuel Urrutia Leo da devlet başkanlığına seçilmiş. Hükümet kurulduktan sonra, ülkede pek çok değişiklik yapılmış. Fiyatların ve kiraların düşürülmesi ile toprak reformu yapılan ilk yenilikler olmuş. Ancak toprakları kamulaştıran Castro’nun kararı Amerika tarafından pek hoş karşılanmamış. Çünkü bu karar Amerika şirketlerinin aleyhineymiş. Ve ABD, Küba’ya ambargo koymuş.

Fidel Castro’nun İlk Eşi Mirta Diaz-Balart;

Fidel Castro'nun İlk Eşi Mirta Diaz-BalartKüba da ülke gelirinin önemli kısmını oluşturan şekerlerini, Sovyetler Birliği’ne satmaya başlamış. Tüm bu gelişmeler sonucunda, iki ülkenin arası iyice açılmış ve ABD Nisan 1961’de Küba’ya karşı Domuzlar Körfezi Çıkarması’nı başlatmış. Devrimden sonra ülkeden kaçan ve John F. Kennedy desteğini alan Kübalıların yaptığı bu çıkarma başarısız olmuş. Ardından Castro, bir bildiri yayınlayarak Küba’nın sosyalist politikalar izlemeye başlayacağını açıklamış.

1962 yılındaki yaşanan Küba Füze Krizi, dönemin önemli olaylarından bir diğeri olmuş. Amerika’nın Türkiye’ye, SSCB’nin de Küba’ya yerleştirdiği nükleer başlıklı füzeler sonucunda çıkan gerilim, her iki tarafın da füzeleri geri çekmesiyle son bulmuş. Ancak CIA, Castro’yu öldürmeye yönelik suikast planlarını sürdürmeye devam etmiş. CIA devrimci lideri defalarca öldürmeye kalkışsa da hiçbirinde başarılı olamamış. 1968’e kadar bağımsız sosyalist bir politika izleyen Castro, daha sonra SSCB’ye dönük bir dış politika izlemeye başlamış. Güney ve Orta Amerika ile Afrika devrimlerini destekleyen siyasi kişilik, 1975’te de Angola’ya Kübalı askerler yollamış. Daha sonra pek çok ülkeye asker yollamaya devam etmiş.

Fidel Castro’nun İkinci Eşi Dalia Soto del Valle;

Fidel Castro'nun İkinci Eşi Dalia Soto del Valle1961’de daha sonra Küba Komünist Partisi olarak isim değiştirecek partinin genel sekreterliğini yapmaya başlamış. Eğitim ve sağlık alanında köklü değişiklikler yapan Castro, okuryazarlık oranını % 90’lara ulaştırmış. Ayrıca herkese çalışma zorunluluğu getirmiş. Tüm bu gelişmeler olumlu sonuç verse de Küba’nın ekonomisi iyileşme göstermemiş.

SSCB ile yapılan ticaretin hacminin küçülmesi ve Sovyet yardımlarının sona ermesi ile ülkenin ekonomik durumu iyice bozulmuş. 2006 yılında sağlık durumu kötüleşince yetkilerini Raul Castro’ya devreden devrimci lider, yaklaşık yarım asır boyunca ülkeyi yönetmiş. Ve 26 Kasım 2016’da çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayata veda etmiş. 90 yaşında ölen siyasi kişiliğin naaşı ise kendisi öyle istediği için yakılmış.

Fidel Castro Kitapları

Fidel Castro KitaplarıFidel Castro’nun Devrim İçin Savaşmayana Komünist Denmez, Sosyalizmi Kuracağız, Fidel Diyor ki: Vamos Bien / İyi Gidiyoruz, Dünya Bunalımı, İlk Yıllarım, Che’li Anılar, Gabo ve Fidel, Obama ve İmparatorluk, Ya Sosyalizm Ya Ölüm gibi eserleri bulunmaktadır. Ayrıca ünlü kişilik hakkında pek çok kitap yazılmıştır. Aşağıda Fidel Castro tarafından kaleme alınan eserlerden birkaç tanesini göreceksiniz.

İlk Yıllarım

İlk YıllarımCastro’nun çocukluk ve gençlik dönemini anlattığı eseridir. Bu kitaptan, taşralı bir toprak sahibinin evlilik dışı dünyaya gelen oğlunun, ünlü bir devrimci olma yolunda nasıl ilerlediğini öğrenebilirsiniz.

Che’li Anılar

Che’li AnılarFidel Castro’nun yoldaşı Che’nin Bolivya’da öldürülmesinden sonra kaleme aldığı kitabıdır. Devrimci liderin Che ile yaşadığı anılarını anlattığı Che’li Anılar, ikiliyi sevenlerin kesinlikle okuması gereken bir kitap diyebiliriz.

Obama ve İmparatorluk

Obama ve İmparatorlukSoğuk Savaş’ın başrol oyuncularından bir tanesi olan Fidel Castro, bu kitabında Obama’nın seçim sürecini ve yönetimdeki ilk yılını değerlendirmiş. Kendine has üslubuyla kaleme aldığı eserde ayrıca pek çok önemli siyasal olguya da değinmiş. İlk Afrikalı Amerikalı siyah ABD başkanının, seçimi kazanmasına gayet olumlu bakan Castro, Obama’nın beklentileri karşılayamadığını söylemekten de geri kalmamış.

Fidel Castro Sözleri

Fidel Castro SözleriFidel Castro kimdir başlıklı yazıyı ünlü kişiliğin sözleriyle tamamlayalım. İşte Fidel Castro’nun etkileyici sözleri:

Fidel Castro Sözleri AtatürkÜnlü kişilik yaptığı bir konuşmasında, dünyanın en sevilen ve unutulmaz liderleri arasındaki Atatürk hakkında övgü dolu sözler etmiş.

Fidel Castro Sözleri Marksist-LeninistÖyle de kalmış Fidel Castro. 90 yaşında hayatını kaybedene kadar Marksist-Leninist kimliğinden hiçbir zaman ödün vermemiş.

Fidel Castro Sözleri EşitlikBu düşünceye sonuna kadar katıldığımı belirterek devam ediyorum.

Fidel Castro Sözleri DevrimÜnlü devrimciden kısa ve öz bir komünist tanımı!

Evet, ne diyorsunuz? Küba liderinin hakkında bu kadar şey öğrendikten sonra, Fidel Castro için nasıl bir yorum yaparsınız? Üniversite yıllarında düzene başkaldırmaya başlayan ve davası uğruna hayatını ortaya koyup devrim için yıllarca savaşan Fidel Castro, sizce de başarılı bir lider değil mi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın