Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Satılan En Pahalı 10 Titanik Hatırası

14 Nisan 1912'de Kuzey Atlantik Okyanusu’nda buzdağına çarpan ünlü Titanik gemisindeki bazı parçalar, meraklıları tarafından çok yüksek rakamlarla alındı.
Satılan En Pahalı 10 Titanik Hatırası
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Okyanusta meydana gelen en büyük trajedilerden biri, 15 Nisan 1912’de buzdağına çarpma sonucu okyanusun derin maviliklerine gömülen Titanik’e aittir. Titanik, zamanının en görkemli gemilerinden biriydi. Oldukça prestijli olan geminin içindeki eşyalar lüks ve kıymetliydi. Yapılan bir açık arttırmada gemiden kurtarılan eşyalar milyonlarca dolara satıldı.

Titanik ile ilgili en şaşırtıcı olaylardan biri ise geminin kendi tasarımcıları ve kurucuları tarafından “kesinlikle batmaz” olarak kabul edilmesiydi. Bu durum kısmen de doğruydu; Titanik’in 4 bölümü tamamen sular altında kalsa bile hala su üstünde kalabilme şansı vardı. Ama 14 Nisan 1912 gecesi Titanik, Kuzey Atlantik Okyanusu’nda buzdağı ile çarpıştı ve geminin beş bölümü sular altında kaldı. “Batmaz” olarak nitelendirilen bu yüzen ihtişam, o gece Kuzey Atlantik Okyanusu’nun derin maviliklerinde kayboldu. Ayrıca gemide insanların yarısını bile kurtaracak filika yoktu.

Geçtiğimiz yıllarda bu trajik hatırayı tekrar hatırlatacak açık arttırmalar yapıldı. Titanik’in hatıraları ihaleyle satışa sunuldu. Arttırmada birçok hatıra satıldı, ancak biz burada sadece en pahalı satılan 10 eşyayı sizlerle paylaşacağız:

İşte karşınızda en pahalı 10 Titanik Hatırası:

10 Kaptan Edward John Smith’in Puro Kutusu

40.000 Dolar

Kaptan Edward John Smith Puro KutusuEdward John Smith, Titanik’in kaptanıydı. Puro kutusu, İngiltere Liverpool’da kapalı ihaleyle satıldı. Titanik’in nadir buluntularından biri olarak kabul edilen puro kutusu, 40.000 dolarla alıcı buldu. Defne ağacından yapılan kutuda kaptanın ismi yazmaktadır.

9 İlk Güverte Planı

49.000 Dolar

İlk Güverte Planıİlk Güverte Planı Birleşik Krallık açık artırmasında 49.000 doların biraz üzerinde satıldı. Plan, şuanda mevcut olduğu bilinen, sadece üç Titanik güverte planından biridir.

8 Can Yeleği

55.000 Dolar

Can YeleğiBu can yeleği enkaz yerine başka bir şey aramak için gönderilen arama grubunun bir üyesi tarafından, enkaz yerinde keşfedildi. Yelek, parçalanmıştı ve petrol ile kan lekesi kaplıydı. Yelek bu durumuna rağmen, 55.000 dolara satıldı. Bu yelek, büyük olasılıkla şimdiye kadar satılan en pahalı can yeleği olarak tarihe geçti.
Bu can yeleğini giyen kişinin üstünden nasıl çıktığı bilinmiyor, ancak büyük ihtimal denize atladığı zaman çıktığı tahmin ediliyor. Geriye kalan sadece 6 tane can yeleği vardır ve hepsi de ABD Massachusetts’de bir müzede sergilenmektedir.

7 Fotoğraf Arşivi

100.000 Dolar

Fotoğraf ArşiviBirçok görüntü, Titanik’in felaket gecesinin ortasında çekilmiştir. Ama en çarpıcılarından biri Titanik’in vurduğu varsayılan buzdağına aittir. Fotoğrafın üzerinde, altına bulaşmış kırmızı boya olduğundan; Titanik’in çarpmış olduğu buzdağı olarak düşünülmüştür. Aynı zamanda fotoğraf, trajediden birkaç gün sonra felaketin yaşandığı yerde bulundu. Şimdiye kadar satılan en pahalı fotoğraflardan biri olan hatıra, 2012 yılında 100.000 dolara satıldı.

6 Menü

125.000 Dolar

MenüTitanik’in yolcularına sunduğu son yemeklerinin menüsü, 125.000 dolara kapalı bir ihalede satıldı. Aslında Enkazdan çanta içinde birçok menü çıkartıldı, ancak bu menü felaketin bir gece öncesi, 14 Nisan 1912 tarihli olduğundan daha yüksek fiyatla satıldı.

5 Birinci Sınıf Yolcu Anahtarı

138.000 Dolar

Birinci Sınıf Yolcu AnahtarıAnahtar, Edmund Stone isimli; birinci sınıf bölümünde bulunan yolcuya aittir. Stone, felaket günü ölenler arasındaydı. Anahtarlar Stone’un cebinden çıktı ve Birleşik Krallık’taki karısına gönderildi. Anahtar, 2008 yılında bir kapalı ihalede 138.000 doların üzerinde satıldı.

4 Gözetleme Odası Anahtarı

147.000 Dolar

Gözetleme Odası AnahtarıGözetleme odası anahtarı, yaklaşık 147.000 dolara satıldı. Anahtar; geminin, okyanusu kontrol etmek için kullanılan gözetleme odasına aitti.

3 Steward Cep Saati

154.000 Dolar

Steward Cep SaatiSteward Cep Saati, aynı zamanda birinci sınıf oda anahtarı sahibi olan Edmund Stone’a aitti. Bu saat eşsizdir, çünkü saat tam 02.16’da durmuştur, böylece Edmund da yanındaki saatle beraber soğuk Atlantik’e talihsizce batmıştı. Saat, 2008 yılında açık artırmada 154.000 dolara satıldı.

2 Gemi Planı

362.000 Dolar

Gemi PlanıYaklaşık 9 metre olan Titanik gemi planı, İngiltere’de bir açık arttırmada 362.000 dolara satıldı. Plan, White Star Line’da bir deniz mimarı tarafından çizilmişti. Plan, bu listede satılan en pahalı hatıra olmasa da hatıraların en önemlisi olarak kabul edilir.

1 Pırlanta Bilezik

200 Milyon Dolar

Pırlanta BilezikEşsiz pırlanta bilezik, yaklaşık iki yüz milyon dolar fiyat etiketiyle satılan en pahalı Titanik hatırası olarak karşımıza çıkıyor. Gemide birçok zengin ve onların değerli eşyaları vardı. Çıkarılanlar içerisinde en etkileyici parça, ölen yolcuların birine ait elmas bilezikti.

Bilezik 1987 yılında bulunmuştu. Olayın üzerinden 2 yıl geçecek ve Titanik kalıntıları keşfedilecekti. Elmas bilezik, içine oyulmuş “Amy” adını taşımaktadır. Titanik’te Amy adında sadece iki yolcu vardı, bu yüzden elmas bileziğin iki isimden birine ait olduğu düşünülmektedir.

Tarihin en trajik olaylarından birisi hiç şüphesiz Titanik’in Atlas Okyanusu’na batmasıdır. Olayın filmi milyonları sinemaya çekmiş ve herkesi derinden etkilemiştir. “Tanrı bile batıramaz” sözüyle yola çıkan bu gemide toplam 1.517 kişi hayatını kaybetti ve 705 kişi sağ olarak kurtuldu. Sanırım bu üzücü olay hiçbir zaman unutulmayacaktır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.