Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı 10 Romu

Sizin en sevdiğiniz içki türü hangisi. Eğer cevabınız rom ise karşınızda en pahalı ve lezzetli rom markaları.
Dünyanın En Pahalı 10 Romu
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Rom, şeker kamışından çıkarılan sıvının tahta fıçılarda yıllarca bekletilmesiyle elde edilir. En yüksek alkollü içecekler arasındadır ve yaklaşık %38 alkol barındırır. Romun tarihine baktığımızda, korsanların var olduğu dönemde Karayipler’de ünlendiğini görüyoruz.

Günümüzde ortalama bir şişe rom 6 dolara satın alınabilir. Tabi ki bu fiyat sizi aldatmasın oldukça özel ve nadir bulunan çeşitleri de var. Rom deyince akla ilk olarak Jamaika, Barbados, Trinidad, Panama, Bermuda gibi ülkeler gelir. Rom sade içilebilirken, Pina Colada ya da Rum Tiki gibi rom tabanlı kokteyller de tercih edilebilmektedir. Bu eşsiz lezzeti seviyorsanız ve onun için ayırabilecek paranız varsa, bu listedeki ürünlerden bazılarını denemelisiniz.

İşte karşınızda efsanevi lezzetteki dünyanın en pahalı 10 romu:

10 Pyrat Cask 1623

260 Dolar

Pyrat Cask 1623Anguilla Rum Ltd, 2003 yılında ölen Amerikalı işadamı Martin Crowley tarafından markayla aynı adı taşıyan adada kurulmuştur.

Dokuz çeşit Karayip Rom, kırk yıl boyunca meşe fıçılarda bekletilir. Karamel, turunçgiller, tatlı, baharat ve ballı karışım gibi çeşitleri mevcut. Sürahiler, el işlemeli camdan yapılmıştır. Romun lezzetine sürahilerle şıklık kazandırılmaya çalışılmıştır.

9 8 Yıllık Bacardi Millennium Edition

700 Dolar

8 Yıllık Bacardi Millennium EditionBacardi, yeni milenyumu kutlamak için, 8 yaşındaki premium edition romdan sadece 3.000 şişe üretti. Kristal şişede sunulan rom, Ruben Rodriguez imzalıdır.

Özel baskılı rom, sherry fıçılarda yıllandırıldı ve sürahilere elle dolduruldu. Birçok rom meraklısı şişeyi yatırım için satın alır ve daha lezzetli ve pahalı olana kadar bu özel içkiyi bekletir.

8 Rhum Clement 1952

1.200 Dolar

Rhum Clement 1952Le Francois, şeker kamışı ekimi yetiştirme sitesinin eskilerindendir. Martinik Clement, yüzyılı aşkın bir süredir Rhum Clement’e ev sahipliği yapmaktadır. 1996 yılında Clement kültürel miras yeri olarak ilan edildi.

Le Francois’in belediye başkanı olan doktor ve radikal sosyalist Homere Clement, I. Dünya Savaşı sırasında alkol için büyük bir talep olduğunu fark etti. Aynı zamanda bir girişimci olan Homere, arazi satın aldı ve içki üretimine başladı. Ölümünden sonra oğlu Charles, işe devam etti ve Rhum Clement’i eşsiz bir lezzet haline getirdi. Rhum Clement 1989 yılında ihraç edilmeye başlandı.

7 Havana Club Máximo Extra

1.700 Dolar

Havana Club Máximo ExtraBu rom markası José Arechabala tarafından 1878 yılında kurulmuştur. Marka 1959 yılına kadar bir aile şirketi tarafından işletildi. Daha sonra kurulan yeni hükümet, Küba Devrimi sırasında içkiyi devraldı. Aile adadan ayrıldı ve bir süre İspanya’da yaşadıktan sonra Amerika’ya göç etti.

Şirket, 1994 yılında Fransız likör şirketi Pernod Ricard ile ortak oldu. Pernod Ricard, Máximo Ekstra’yı 2006 yılında tanıttı. Havana Club Máximo Extra, ultra kalitelidir ve % 40 alkol içerir.

6 Ron Bacardí de Maestros de Ron, Vintage, MMXII

2.000 Dolar

Ron Bacardí de Maestros de Ron, Vintage, MMXIIBu listede yer alan 2 şişesiyle Bacardi, büyük bir başarı sağladı. Ron Bacardí de Maestros de Ron, Vintage, MMXII, diğer ürünlerine nazaran daha sınırlı sayıda üretildi. Üretilen 1.000 şişenin sadece 200 tanesi kamu için elverişlidir.

MMXII’yi tadmak için bu romu servis eden bir kuruluşa ihtiyacınız olacağını bilmelisiniz. Bulduğunuzu var sayarsak sadece bir kadehine şaşırtıcı bir fiyat ödeyeceğinizden şüpheniz olmasın. MMXII, ceviz tıpanın takılı olduğu, el yapımı kristal şişenin içinde; deri çanta ve kendi hikayesini özetleyen küçük bir kitapçık ile birlikte satılmaktadır.

5 British Royal Navy Imperial

3.000 Dolar

British Royal Navy Imperial1655 yılında Jamaika’da İngiliz Kraliyet Donanması, kendi rom markasını ilk kez İngiliz denizcilere servis etti. İngiliz donanma tarihinde önemli bir yere sahip olan alkollü içecek kullanımı, 1900’lerin başlarında azalmıştır. 1970 yılında tamamen terk edilen bu alışkanlığa “Kara Tot Gün” denilmektedir. Bu günlerde İngiliz askerleri görevlerini artık tamamen ayık gerçekleştirmektedir.

4 50 Yıllık Appleton Estate, Jamaica Independence Reserve

6.630 Dolar

50 Yıllık Appleton Estate, Jamaica Independence Reserve1962 yılında Jamaika, İngiltere’den tamamen ayrıldı. Birçok karışıma sahip olan Appleton Rom 50 yıl boyunca bekletilmek için köklü rom şirketi tarafından kenara alındı. 50 yıl aradan sonra şişe adanın bağımsızlığının 50. yıldönümünde satışa sunuldu.

50 yıllık Appleton Master, iki karışım ustası Joy Spence ve Owen Tulloch tarafından denetlendi. 2012 yılında Jamaika 50. bağımsızlık yıldönümünü kutladı ve birçok Jamaikalı romun eşsiz lezzette olduğunu iddia etti.

3 1780 Barbados Private Estate

10.667 Dolar

1780 Barbados Private Estateİngiltere Leeds’teki Harewood Evi, Barbados ekimi için tarihi bir öneme sahiptir. 21. Yüzyılda Harewood vatandaşı birkaç genç, bir rom mahzeni keşfetti. Romların yüzlerce yıldır burada beklediği tespit edildi.
Mahzen kayıtlarına göre şişeler, 1780 menşeliydi ve kalın bir tabaka ile kaplı oldukları için tek bir şişeyi çıkarmak yarım saat kadar sürdü. Neredeyse 235 yaşındaki beyaz ve siyah karışımlı romlar, açık artırmada satıldı. Christie İhalesi’nde her biri yaklaşık 11.000 dolara alıcı buldu.

2 Legacy by Angostura

25.000 Dolar

Legacy by Angostura2013 yılında satış için sadece 20 şişe üretildi ve birkaç şişe hemen satıldı. Angostura, Coca Cola’nın da bulunduğu 80 bin marka arasından en yumuşak karışım olarak seçildi.

İngiliz kuyumcu Asprey tarafından tasarlanan şişenin kapağı saf gümüştür. Şişe, kadife ve ipek ile süslenmiş deri kaplı el yapımı ahşap kutu içinde sunulmaktadır.

1 1940 J. Wray&Nephew

54.000 Dolar

1940 J. Wray&NephewEn pahalı romun, içki seven korsanlar ve kötü adamlarıyla ünlü olan Jamaika adasına ait olması şaşırtıcı görünmüyor.

Jamaika’nın en ünlü rom üreticileri J. Wray ve yeğeni, ülkenin en eski ve en büyük rom ihracatçılarından biridir. Bu özel üretimden geriye sadece 4 şişe kalmıştır ve her bir rom yaklaşık 70 yaşında. 1940 Bottle of J. Wray&Nephew’nin, bu kadar nadir olması fiyatına da oldukça fazla yansımıştır.

Küçük bir seyahatte rastgele karşılaştığınız bir mahsen… İçi mücevherler ve içki küpleriyle dolu. Mücevherler yerine sadece içki küplerini almanız bile size bir ömür yetecek serveti sağlayabileceğini listemizde gördük. Eğer rom tattıysanız tadı hakkındaki düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.