Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı 10 Roller Coasterı

Ortalama bir roller coaster inşası milyon dolarlara mal olabilir. Ancak aşağıdaki roller coasterlar, dünyanın en pahalıları unvanlarına sahipler!
Dünyanın En Pahalı 10 Roller Coasterı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Ortalama bir roller coaster inşası milyonlara mal olabilir. Mall of America’daki gibi küçük bir roller coaster bile yaklaşık 2 milyon dolara mal olmuştur. Ancak dünya çapında, daha büyük alanlarda 20 milyon dolara varan fiyatlarda kurulan eğlence parkları da bulunuyor.

Fast Company, dünya genelinde 2400 adet roller coaster olduğunu bildiriyor. %7’si ahşaptan, geriye kalanlar çelikten yapılıyor. Bunun yanı sıra midenizde kramplar oluşturan, yüreğinizi ağzınıza getiren son derece pahalı roller coaster’lar da var. Bunlar tasarımla başlar, araştırma ve yaratıcılıkla devam eder. Maliyet kısmını oluşturan mekanik ve inşa ile sonlanır. Diğer ücretler film ya da karakterlerle yapılan anlaşmaları içerir. Bu filmlerden biri uluslararası stüdyolarda gösterime giren Mumya film serisine dayalı Mumya İntikamı’dır. Daha fazla para harcanarak ses ve animasyonlarla, eğlence alanları zenginleştirilmiş ve sofistik bir hale gelmiştir.

Para sadece roller coaster inşası için gerekmiyor. Tüm adrenalin tutkunları ve eğlence severlerin güvenliğini sağlamak için de bütçe ayrılıyor. Yapılan park alanları ve dev yaratıklar bölgeye daha çok insan çekiyor.

Dünyanın en pahalı roller coaster’larından oluşan bir liste hazırladık. Eğlence ve adrenalin tutkunları için yapılmış dünyanın en pahalı roller coaster’ları sizlerle:

10 Storm Coaster

16 Milyon Dolar

Storm CoasterIslak ve vahşi bir yer arayanlar! Storm Coaster’da bir gemiye atlayıp heyecan dolu anlar yaşayabilirsiniz. Bu deniz dünyası Avustralya Gold Cost’ta bulunuyor. Sadece Aralık ayında kapılarını aralıyor. TNT dergisinde yayınlanan bilgilere göre bu park, Avustralya’nın tek büyük yatırım alanıdır.

Storm Coaster’da yolculuk kelimenin tam anlamıyla büyük sükse yaratmıştır. Storm Coaster’a binenler; 92 metre yüksekten, yaklaşık 112 km hızla hareket edince yolculuk esnasında çığlık atarak yaygara kopardı. Bir tropik hortum, yıldırım ve su dahil beş kategori efekt içeriyor.

9 Intimidator 305

25 Milyon Dolar

Intimidator 305Heyecan arayanların gözü, Intimidator 305 hız treninden başka bir şey görmüyor. Bu roller coaster, Virginia’nın Doswell bölgesinde inşa edilmiştir. 85 derecelik açıyla rüzgar gibi hareket eden trene binenlerin yüreği ağzına geliyor. Bu korkutucu tren, Amusement Today’e göre, 2010 yılının en iyi roller coasterıdır.

8 Top Thrill Dragster

25 Milyon Dolar

Top Thrill DragsterOhio Sandusky’deki Cedar Point, dünyadaki 2 katmanlı tek roller coasterdır. Top Thrill Dragstar, 128 metreyi 193 km hızla gidebiliyor. Açıldığı yıl olan 2003’te, en uzun ve en hızlı sürüşünü yaptı. Son zamanlarda Amerika’nın en heyecan verici ikinci hız treni olarak biliniyor.

Maksimum hıza 3.8 saniyede ulaşmadan önce devirli motorların sesleri istasyon dışından duyuluyor. Tren 90 derece açıyla hareket eder ve tepe noktasına ulaşarak dimdik durur. Yerine dönmek için tekrar aynı açıyla düşer.

7 Millennium Force

25 Milyon Dolar

Millennium Forceİlk olarak 2000 yılında faaliyete geçti. 95 metreye yakın uzunluğuyla Millennium Force rekor kırdı. Ayrıca şu ana kadar tamamlanan en uzun tur, Millennium Force hattıdır. Yüksek ve uzun olduğu kadar hızlıdır. 1 tam devri yaklaşık 150 km hızla tamamlıyor. Yolculuğun güzelliği, 6595 ayaklı virajlarda yolculuk yapmaktır. Diğer hız trenleri biniciler için kablolu asansör sistemi ve manyetik kırılma sistemini içerir.

6 Kingda Ka

25 Milyon Dolar

Kingda KaNew Jersey Jackson’da bulunan Six Flags, adrenalin, heyecan ve korkunun adresi…

Kingda Ka, dünyanın en uzun hız trenidir. Bu efsanevi kaplan temalı hız treni, tam 141 metre uzunluğundadır. Bir tur, 90 derecelik açı ile 206 km hızla 28 saniyede tamamlanıyor. 2005 yılında açılan bu çelik roller coaster, neredeyse 10 yıl dünyanın en uzun roller coasterı olarak bilindi. Daha sonra ise 2. sırada yer almaya başladı. Hatta 2016 yılında Orlando’da görücüye çıkacak olan 169 metre uzunluğundaki Washington Monument’ten daha uzun olduğu söyleniyor.

5 Leviathan

28 Milyon Dolar

LeviathanKanada’nın en hızlı ve en yüksek sürüşü, Vaughan şehrinin Kuzey Toronto bölgesinde bulunuyor. Parkın karşısında yer alan 1666 metre uzunluğundaki roller coaster hattı, 3 dakika boyunca heyecan verici anlar yaşatıyor. Hatta kalbiniz sıkışabilir ve yüreğiniz ağzınıza gelebilir. Leviathan, 2012 yılında inşa edilmiş yeni hız trenlerinden biridir. News Wire’de yayınlanan bir habere göre bu park, Sick Kids isimli bir çocuk hastanesine para toplamak amacıyla 90 koltuğunu açık arttırmaya çıkardı. Açık arttırma bin dolarla başladı ve 40 bin dolara satıldı.

4 Smiler

30 Milyon Dolar

SmilerSmiler’dan inince başınız dönebilir, yıldızları görebilirsiniz. Bu roller coaster binicilere her biri farklı 14 halka ile heyecan dolu anlar yaşatıyor. Bu hipnotik girdaplar, yanıp sönen ışıklar zihninizi dağıtarak sizi sersem edebilir. Smiler kan basıncınızla oynayarak psikolojik ve fizyolojik heyecan yaşamanızı sağlar. 2013’te İngiltere’nin Allon Tower bölgesinde açılan bu roller coaster, listenin en yenilerinden biri. Yeni olmasına rağmen bugüne kadar çeşitli sorunlar nedeniyle ara sıra kullanıma kapatılmıştır.

3 Thunder Dolphin

37 Milyon Dolar

Thunder DolphinTokyo Dome City, saatteki hızı 130 km olan Thunder Dolphin ile heyecan dolu olağanüstü anlar yaşatıyor. En hızlı değil; ama dünyanın en yüksek roller coaster’ıdır. Kocaman silindiriyle binenleri rüzgar gibi sürüklüyor. Bir gün binicilerden birinin üzerine bir parça düştü ve yenilenmek amacıyla kapatıldı. Bu talihsiz olayın ardından kapatıldı, 3 yıl sonra yenilenerek tekrar açıldı.

2 Steel Dragon

52 Milyon Dolar

Steel DragonSteel Dragon, Japonya Nagashima Spa Land eğlence parkında kurulmuştur. Ejderha yılı olan 2000 yılında hizmet vermeye başladığı için “dragon” ismini almıştır. Bir zamanlar dünyanın en uzun roller coaster’ıydı. Şimdi ise Japonya’nın en hızlı ikinci roller coaster’ıdır. İçerdiği 2 adet tüneliyle diğerlerinden farklıdır. Steel Dragon’un bu kadar pahalı olmasının sebebi, depreme karşı dayanıklılığı arttırmak için çok daha fazla çelik kullanılması ve çok yüksek yapılmasıdır.

1 Expedition Everest

100 Milyon Dolar

Expedition EverestListenin ilk sırasında Disney’de bulunan Expedition Everest yer alıyor. Florida’daki Walt Disney’de bulunan bu roller coaster, 2011 Guinness Dünya Rekorları’nda en pahalı roller coaster olarak geçiyor.

Hikayesi, “yasak dağı” korumak olan bu roller coaster’ın tasarımı ve inşası 6 ay sürdü. Diğer roller coasterlar arasında ortalama hız, uzunluk ve yüksekliğe sahip. Bu roller coaster’ı özel kılan bir yolculuk esnasında ileri ve geri sürüş özelliğinin bulunuyor olmasıdır. Diğerlerine göre çok daha özel ve gelişmiş tasarımlar içerir.

Bonus: Red Fire

Red FireRed Fire isimli roller coaster, diğerlerini aratmayacak cinsten bir adrenalin bombası. “Bugatti hızında adrenalin yaşatacak” sloganıyla hayatımıza giren olan bu roller coaster, ViaSEA’de sizleri bekliyor. Dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan diğer roller coaster’lara kafa tutacak bir girişim olduğunu da belirtmek gerek. Red Fire’ın maliyeti ise 20 milyon Euro. En hızlı roller coaster’lardan biri olacak Red Fire, İstanbul – Tuzla’da açılan Viaport Marina’nın tema parkı olacak ViaSEA’de hizmet verecek.

Red Fire’ın özelliklerinden bahsetmek gerekirse; 2,5 saniyede 110 kilometre hıza çıkacak. Kurulumu tamamlanan roller coaster, dünyanın en iyi roller coaster üreticilerinden olan Intamin tarafından üretildi. 55 metre yüksekliğinde ve 980 metrelik bir ray sistemi üzerine kurulu. 1 saatte 630 kişiyi taşıyabilecek kapasitesi bulunuyor.

ViaSEA - Red Fire

Viaport Marina, 1 milyar liralık yatırımla hayata geçiriliyor. Deniz tutkunlarına hitap eden Viaport Marina, Mayıs ayının sonunda kapılarını, misafirlerine açmaya başladı. Viaport Marina’yı hem bir alışveriş adası hem de tema parkı olarak tanımlamak mümkün. Dünya üzerinde bulunan benzerlerine imrenerek bakarken ülkemizde faaliyet geçen Viaport Marina, 750 yat kapasiteli, 156 alışveriş ünitesi, 35 oyuncak içerecek.

Heyecanı dorukta yaşayıp çığlık atmak istiyorsanız milyonlarca kişi gibi siz de roller coaster macerasına atılabilirsiniz. Eğer kalbinizin dayanacağına inanıyorsanız…

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.