Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı 10 Piyanosu

Piano gerçekten özel bir müzik aletidir. Bazıları işçilik ve kullanılan malzeme bakımından bazıları taşıdığı anılarla en pahalı pianolar listemizde...
Dünyanın En Pahalı 10 Piyanosu
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Her enstrümanın kendine has bir hayran kitlesi vardır; ama birçok kişi için piyano eşsizdir. Piyano, öğrenmek için nispeten kolay bir enstrümanken; bu konuda uzmanlaşmak tamamen farklı bir beceri ve emek ister. El becerisi ve koordinasyonu yüksek olan yetenekli bir piyanist olmak yıllar sürebilir.

Piyanoların pahalı olduğu zaten bilinir. Peki, en fazla ne kadar olabileceklerini düşündünüz mü? Bu sorunun cevabını sizler için hazırladığımız listede bulabilirsiniz. Yapılışında kullanılan malzemeden üretim tarihine, yaşadığı anılardan kullanan kişiye kadar değişebilen fiyat aralıkları bulunuyor.

İşte karşınızda dünyanın en pahalı 10 piyano:

10 Fazioli Brunei

400.000 Dolar

Fazioli BruneiFazioli Pianoforti, 32 yıl önce piyanist ve mekanik mühendisi Paolo Fazioli tarafından İtalya’da kurulmuştur. Günümüzde ise dünyanın en saygın el yapımı piyano üreticilerinden biridir. Paolo, ahşap teknolojisi ve müzikal akustik alanında uzman bir ekiple çalışmaktadır. Dünyanın en beğenilen konser salonları için birçok piyano yapmıştır. Böyle bir başyapıt, 400.000 dolara sizin olabilir.

9 La Mort du Cygne, Erard

409.000 Dolar

La Mort du Cygne, ErardDying Swan adlı oyma Erard Piyano, özel Fransız sanatçılar Louis Majorelle ve Victor Prouvé tarafından özelleştirilmiştir. Piyano, 20. yüzyılın başlarında Art Nouveau sanatıyla biliniyordu. 1906 yılında imal edilen piyano, büyük meyve ağaçlarının ustalıkla oyulması ve kaplanması ile hazırlanmıştır. Piyano, Japonya Nagoya Garden Museum’e ait 130 eşyadan biriydi. Piyanonun, 2013 yılında kapalı ihalesi yapıldı ve 409 bin dolara satıldı.

8 Casablanca Piano, Richardson’s Inc.

602.500 Dolar

Casablanca Piano, Richardson’s Inc.Soluk sarı – yeşil kaplamalı piyano, gerçekten çok değerlidir. Ayrıca piyanonun, Casablanca filmi hayranları için büyük bir manevi değeri vardır.

Piyano, Richardson’s Inc. tarafından yapıldı. Dik stüdyo piyanosu, Hollywood’un en unutulmaz film artistlerinden, Humphrey Bogart ve Ingrid Bergman ile görünmüştür.

7 Marilyn Monroe’nun Baby Grand Piyanosu

662.500 Dolar

Marilyn Monroe'nun Baby Grand Piyanosu60’ların seksi ikonu Marilyn Monroe otobiyografisinde, annesi Gladys’ın sinir krizi geçirmesiyle tedavi masraflarını karşılamak için çok sevdiği piyanosunu sattığını söylemişti. 1999 yılında piyano, diğer Monroe Hatıraları ile birlikte bir Christie’nin açık artırmasında satışa çıkartıldı. Yüksek profilli açık artırmada, piyanoyu pop yıldızı Mariah Carey; 662.500 dolar teklifle satın aldı.

6 Kuhn Bösendorfer Grand Piyano

1.2 Milyon Dolar

Kuhn Bösendorfer Grand PiyanoParlak renkteki Bösendorfer kuyruklu piyano, dünyanın en büyük cam heykeltıraşı Jon Kuhn tarafından yapılmıştır. Bu eşsiz enstrümanın etrafında 200 geometrik desen ve 100.000 cilalı mücevherler bulunuyor. Geleneğine sadık, Avusturya merkezli L. Bösendorfer Klavierfabrik, piyanoda altın yaprak içine Kuhn’ın adını yazdırmıştır.

5 Galaxy Piyano

1.36 Milyon Dolar

Galaxy PiyanoGalaxy Piyano, Birleşik Arap Emirlikleri merkezli aynı adı taşıyan firma tarafından en seçkin müşterileriler için tasarlanmıştır. Galaxy Piyano, 24 ayar altın fiberglas gövde, otomatik kapak, dünyada tek olan kavisli tuşları ve altın kaplama gömülü figürleri gibi özelliklere sahiptir. Piyanonun müşterilerinin çoğu ülke dışında olduğundan, piyano özel uçuşlar için dayanıklı inşa edilir.

4 Sound of Harmony Concert Grand, Steinway & Sons

1.63 Milyon Dolar

Sound of Harmony Concert Grand, Steinway & SonsSound of Harmony, özel olarak yapılmış ve 2007’de Çinli sanat koleksiyoncusu Qingxiang tarafından satın alınmıştır. Piyanoyu tamamlamak 3 yıl sürmüştür. Ürün mükemmel bir işçilikle ve özenle tamamlanmıştır.
Piyano, özel olarak tasarlanmış ses tahtası ve zengin bir akustik kaliteye sahiptir. Ünlü Çinli sanatçı Shi Qi, mürekkep sanatıyla tavus kuşu resimleri yaparak piyanonun tasarımına katkıda bulunmuştur.

3 “Red Pops for (RED)” Parlor Grand Piano, Steinway & Sons

1.92 Milyon Dolar

“Red Pops for (RED)” Parlor Grand Piano, Steinway & Sons2013 yılında U2’nun solisti Bono, Sir Jonathan Ive ve Marc Newson gibi ünlü isimler, Afrika’da AIDS, Tüberküloz ve Sıtma ile Mücadele Küresel Fonu’na yardım için bir araya gelmiştir. Etkinlikte, 26 milyon dolar toplanmıştır.

Gecenin yıldızı ise çarpıcı güzellikteki Steinway Red Pops salon piyanosu olmuştur. Göz alıcı kırmızı ve beyaz yüzeyli piyano, milyarder hayırsever Stewart Rahr tarafından 1.92 milyon dolara satın alındı. Gecenin en pahalı satılan eşyası yine bu güzel piyanoydu.

2 John Lennon’ın Steinway & Sons Model Z Piyanosu

2.37 Milyon Dolar

John Lennon'ın Steinway & Sons Model Z PiyanosuJohn Lennon’un imzası olan piyano, 2009 yılında satışa çıktı ve ünlülerin hemen dikkatini çekmeyi başardı. Lennon, 1970 yılında karısına bir hediye olarak piyanoyu sadece 2.456 $’a satın almıştı. Gecenin sonunda İngiliz pop yıldızı George Michael, 2.370.000 $ ödeyerek piyanoyu satın almıştır.

1 Kristal Piyano, Heintzman

3.22 Milyon Dolar

Kristal Piyano, HeintzmanKanadalı piyano üreticisi Heintzman tarafından tasarlanan piyano, şeffaf kristal gövdesi ile eşsiz bir görselliğe sahiptir. Zarif hazırlanmış enstrüman sadece büyük konser salonlarında kullanılması için imal edilmiştir.

Çinli piyanist Lang Lang, 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları’nın açılış töreninde neredeyse 1 milyar izleyici önünde bu piyanoyla; Sarı Nehir Kantat adında bir parça çaldı. Kristal Piyano, sonradan ismi açıklanmayan bir alıcıya 3.220.000 $ rekor fiyatla satıldı.

Herhangi bir enstrümanı kullanıyor olabilmek gerçekten güzel bir duygu olsa gerek. Nefesin ya da el hareketlerinin herkesi etkileyen bir melodiye dönüşmesini kim istemez ki. Müzik aletlerinin çoğu toplu olarak çalınabilirken; piyona tektir ve bir konserin yıldızıdır haksız mıyım?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.