Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En Fazla Milyardere Sahip 12 Şehir

Sizce dünyanın en zenginleri hangi şehirdedir? Dünyanın en fazla milyarderine sahip 12 şehri gelin birlikte öğrenelim.
En Fazla Milyardere Sahip 12 Şehir
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Antik Çağ’lardan bu tarafa insanoğlunun yerleşik hayatı benimsemesiyle bazı yerleşim yerleri coğrafi, ekonomik ve stratejik özellikleriyle diğerlerinden bir adım önde yer almıştır. Hatta köklü medeniyetlerin buralara sahip olmak adına verdikleri savaş tarih kitaplarına, belgesellere, filmlere konu olmuştur. Eskiden çok daha az olan bu şehirler, günümüzde ise epey fazla. New York, Madrid, Paris, Roma, Tokyo, İstanbul ve daha nice köklü merkez buralara örnek gösterilebilir. Her açıdan standartların oldukça yüksek olduğu bu şehirler, birçok insanın da yaşama hayali kurduğu yerleşim bölgeleri arasında.

Net rakamlarını sizin bile tam olarak telaffuz edemediğiniz bir servetinizin olduğunu hayal edin. Acaba böyle bir durumda yaşamak istediğiniz yer neresi olurdu? Tabi ki bu durum kişisel zevklere göre değişkenlik gösterse de öne çıkan yerlerden oluşturulan liste, zorunlu olarak ticari hayatın canlı olduğu merkezlerden oluşurdu. Tamam, servetiniz dillere destan olabilir; ama sürekli değişen ve gelişen dünyada zevklerinizden minimum ölçüde fedakarlık edip işlerinizi de takip etmeniz gerekirdi. Sizlere hazırladığımız liste dünyanın sayılı zenginlerinin en çok hangi şehirlerde yaşadığını gösteriyor. Ama inanın, onlara; “nerede yaşamak isterdiniz?” gibi bir soru yöneltilse, kesinlikle şu an bulundukları yerlerden çok daha farklı noktalar seçerlerdi. Aslında bu da anlatmak istediğim konuyu özetler nitelikte. Zevkler ve renkler elbette tartışılmaz, bakalım dünyanın en zenginleri en çok hangi şehirlerde ikamet ediyor.

İşte karşınızda milyarderlerin tercih ettiği şehirler:

12 Tokyo

16 Milyarder

TokyoListemizin ilk sırasında 16 milyarderin bulunduğu Tokyo yer alıyor. Tokyo, 2012 yılının sonuna kadar en çok milyoner olan şehir olarak da bilinmekteydi. Ki bu milyonerler, en az 30 milyon dolara sahip kişiler olarak belirtilmiştir. Diğer taraftan, şehirde bulunan milyarderlerin ortalama servetleri 71 milyar dolar olarak gösterilmiş. Sonuçta Japonya’nın lider sanayi kenti olan Tokyo’da bir dizi finans alanı bulunuyor. Burada yaşayan zengin insanların konuştuğu konular; borsa, senet, yatırım gibi başlıklardan oluşuyor.

11 Los Angeles

22 Milyarder

Los AngelesMelekler Şehri yani Los Angeles’te en çok milyarderin olduğu şehirler listesinde yer alıyor. Kesin bir rakam vermek gerekirse, 22 milyarderin bulunduğu Los Angeles’te Patrick Soon-Shiong ve Eli Broad gibi isimler yer alıyor. Ki 8 milyar dolar değerinde serveti olan Patrick Soon-Shiong’un iki büyük ilaç şirketinin eski sahibi olduğunu belirtelim. Eli Broad ise Sun Life Insurance (SunAmerica) isimli şirketini AIG’e satarak 18 milyar doların sahibi olmuştur.

10 Sao Paulo

25 Milyarder

Sao PauloSao Paolo ise bir dizi otomotiv ve telekomünikasyon firmasına ev sahipliği yapıyor diyebiliriz. Buna ek olarak şehir; ilaç, güzellik ve moda endüstrisindeki gelişmişliği ile de bilinmektedir. Yani bu şehirde milyarder olabilmek için pek çok farklı yol bulunmaktadır. Şu anda Sao Paolo’da olan 25 milyarderin ortalama 4.6 milyar dolara sahip olduğu belirtilmiştir. Ayrıca elektronik ve bilgisayar alanında da ilerleyen şehir, yakın zamanda bir yatırım cennetine dönüşebilir.

9 İstanbul

28 Milyarder

İstanbulEvet, ülkemizin gurur kaynağı İstanbul’da dünyanın en çok milyarderinin bulunduğu şehirler arasında yer alıyor. Toplamda 48.7 milyar dolar net servete sahip olan 28 milyarderin olduğu şehrin zenginleri arasında Hüsnü Özyeğin, Ferit Faik Sahenk gibi isimler bulunuyor. Hüsnü Özyeğin’in Finansbank’ı 2.76 milyar dolar karşılığında sattığını, Ferit Faik Sahenk’in ise Garanti Bankası’nın %25’ini almak için 1.6 milyar dolar ödediğini biliyoruz.

8 Seul

29 Milyarder

SeulSeul’un en büyük endüstrilerini ise bilgisayar ve turizm kolları oluşturuyor diyebiliriz. Buna ek olarak, şehirde 2.3 milyar dolar servete sahip Lee Seo-Hyun ve 2 milyar dolar varlığı olan Shin Dong-Bin gibi isimler bulunduğunu da belirtelim. Ayrıca Seul’daki 29 milyarderin bir bölümünün de yiyecek ve içecek sektöründe olduğunu da eklemeliyim.

7 Bombay

33 Milyarder

BombayBombay ise Hindistan’daki 68 milyarderin 33 tanesine ev sahipliği yapan bir şehir olarak belirtilmiş. Emlak şirketleri, restoran sektörü, yazılım şirketleri şehirde başı çekse de ayrıca büyük bankaların ve eğlence firmalarının da şehirdeki önemli yatırımlar arasında olduğunu görüyoruz. Sonuçta, Bombay iş adamlarının yanı sıra oyuncular ve şarkıcılar için de para kazanılacak en uygun şehirler arasında.

6 Dubai

34 Milyarder

DubaiForbes’e göre Orta Doğu’da yaşayan zengin insanların üçte biri birbirleriyle akrabaymış. Yani bu da insanların zenginliklerini muhafaza etmelerinin yollarından biri. Sonuçta, Dubai’nin en zengin adamı Sheikh Ahmed Bin Saeed Al Maktoum’un serveti 18 milyar dolardır ve bu şehirde yaşayan 34 milyarder bulunduğu belirtilmektedir.

OTELLERİN EN PAHALI OLDUĞU 10 ŞEHİR İÇİN TIKLAYIN.

5 Pekin

45 Milyarder

PekinÇin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti olan Pekin de listemizde yer alan şehirler arasında. Pekin’in milyarderleri arasında ise Zhang Xin ve Pan Shi Yi gibi Çin’in en önemli iş adamları olarak tanınan gayrimenkul yatırımcıları olduğunu söyleyebiliriz. Sonuçta bu şehirde 45 tane milyarder bulunuyor.

4 Londra

46 Milyarder

LondraDünyada bulunan milyarderlerin 46 tanesi de Londra’da yaşıyor. Bu milyarderlerin toplam servetinin 133.7 milyar dolar, ortalama servetlerininse 3.43 milyar dolar olduğunu söyleyebiliriz. Şehirde yaşayan zenginler arasında göze çarpan isimler ise Hindistanlı Lakshmi Mittal ve David Reuben olarak belirtilmiş.

GAYRİMENKUL SATIN ALMANIN EN PAHALI OLDUĞU 10 ŞEHİR İÇİN TIKLAYIN.

3 Hong Kong

64 Milyarder

Hong KongBirçok milyardere ev sahipliği yapan Hong Kong ise listemizin 3. sırasında yer alıyor. 64 milyarderin yaşadığı şehirde gayrimenkul, turizm ve daha pek çok farklı yatırım sektörü bulunuyor. Ayrıca Hong Kong’da yaşayan milyarderlerden bir tanesinin de kumarhaneleriyle ünlü Lui Che Woo olduğunu söyleyeyim. 8.9 milyar dolarlık serveti bulunan Lui Che Woo’nun yanı sıra e-ticaret alanından 5 milyar dolarlık servet kazanan Joseph Tai’nin de bu şehirde bulunduğunu belirtelim.

DÜNYANIN EN İYİ 10 ÖĞRENCİ ŞEHRİ İÇİN TIKLAYIN.

2 Moskova

68 Milyarder

MoskovaMoskova denildiğinde ise aklımıza ilk gelen isimler Alisher Usmanov ve Viktor Vekselberg oluyor. Kendi çabaları sayesinde milyarder olmayı başaran iki isim de büyük şirketlere sahip. Viktor Vekselberg, Renova Group’un sahibi. Usmanov ise 14.7 milyar dolarlık servetiyle Rusya’nın en zengini. Sonuçta, Moskova 68 milyardere ev sahipliği yapıyor ve 68 kişinin toplam serveti 333.9 milyar dolar olarak belirtiliyor.

1 New York

78 Milyarder

New York2015 itibariyle 78 milyarder ile dünyanın en çok milyarderinin bulunduğu şehir New York. Bu 78 kişinin arasında Michael Bloomberg, Rupert Murdoch gibi önemli kişilikler bulunuyor. Diğer taraftan, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan milyarderlerin sayısı 541 olarak belirtilmiş ve görünen o ki milyarderlerin çoğu yaşam alanları olarak New York’u tercih etmiş.

Evet, milyarderlerin en çok olduğu şehirleri birlikte öğrenmiş olduk. İstanbul’u yazarken, koltuklarımızın kabardığını söylemeliyim. Medeniyetin başkenti olarak anılan bu güzide şehir, sizce de bulunduğu yerin daha fazlasını hak etmiyor mu?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.