Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En Çok Para Kazandıran 10 Terapi Türü

Yoga, akupunktur, mezoterapi vs. Bunlar son yıllarda en çok para kazandıran terapi türleri arasında ilk sıralarda yer alıyor.
En Çok Para Kazandıran 10 Terapi Türü
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

İnsanlar sağlığını ön planda tutmaya başladığından bu yana, fiziksel ve ruhsal terapi çeşitlerine daha fazla değer vermeye başladı. Terapi sektörü son yıllarda patladı ve terapi çeşitleri, müşterilerin ruhsal kazançlarını, terapistlerinse para kazanmalarını sağlıyor. Örneğin yoga, masaj gibi fiziksel yollarla yapılan terapiler, müşterilerin hem fiziken hem ruhen yenilenmesini sağlarken, terapistlerin cebini dolduruyor.

Terapinin bazı türleri gündelik yaşamın bir parçasıdır ve fazla kazandırdığı söylenemez. Ama yoga ve mezoterapi gibi türler, hitap ettikleri lüks yaşantılar gereği terapistlerin daha fazla kazanmasını sağlıyor. Kentlerde yaşayan nüfusun artış gösterdiği günümüzde ise şehir, iş ve meslek hayatının sebep olduğu stres, terapiye ihtiyaç duyan kişilerin sayısını arttırdığı da biliniyor.

Günümüzde mesleğimizi artık alacağımız maaşa göre seçmeye başladık. Örneğin; 2014 yılının en yüksek maaşlı işleri arasında yer alan mesleki terapistler, yıllık 75,400 dolar civarında bir kazanç elde ediyor. Eğer terapist olmayı düşünüyorsanız, işte sizlere en çok kazandıran 10 terapi türü:

Yoga

YogaÜlkemizde yoga çok yaygın sayılmaz. Ama ayda milyonlarca liranın kazanıldığı lüks yoga salonları da yok değil. Özellikle ünlülerin yoga ile canlanma seansları gündeme geliyor ve gençlik iksiri olduğu söyleniyor. Hem fiziken hem de ruhen stresten uzaklaştıran bir terapi yöntemi olarak dünya genelinde 27 milyar dolar getiriye sahip.

Akupunktur

AkupunkturYoga gibi, akupunktur da yıllardır Hollywood ünlüleri tarafından kabul edilmiş alternatif tıbbın bir türüdür. Aynı zamanda milyonlar harcanan zayıflama yöntemleri arasında da yer alıyor. Akupunktur, algılanan düzensiz yaşam enerjisini düzeltmeyi amaçlayan eski bir Çin terapisidir. Vücut enerjisinde bir uyum elde etmek için son derece ince iğneler derinin anahtar noktalarına batırılır. Akupunktur için seans başına ortalama 60-120 dolar ödemeniz gerekiyor. Ama uygulamayı yapan kişi ünlü bir kişiyse daha fazla para ödemeniz de mümkün.

Psikoterapi

PsikoterapiEn ufak ruhsal sorunlardan umutsuz vakalara kadar geniş bir alanı kapsar. Genel olarak psikoterapi, depresyon, panik atak, bipolar bozukluk gibi ruh sağlığı sorunları için yararlı bir terapi türdür. Psikoterapi geniş kapsamlı tıbbi çalışma gerektirir ve psikiyatrisiler, psikologlar ve sosyal hizmet uzmanları dahil olmak üzere birçok farklı tıp uzmanı tarafından uygulanabilir. Ruhsal bozukluğun derecesine göre sigorta kapsamına alınabildiği gibi, ileri vakalarda pahalı bir tedavi yöntemi olduğu söylenebilir.

Mezoterapi

MezoterapiMezoterapi, alternatif tıbbın bir başka türüdür. Bu terapi homeopatik terapiler, vitaminler ve mineraller de dahil olmak üzere derinin hemen altına deri altı yağ içine ilaç enjekte etme yoluyla yağları eritmeye çalışır. Çünkü herkesin bildiği gibi selülitin ortadan kaldırılması oldukça zordur ve mezoterapi çoğunlukla bunu hedef alır. Günümüz kadınlarının en büyük sorunlarındandır ve bir kadının bu amaçla ne kadar para harcayabileceğini tahmin edebilirsiniz.

Beslenme Uzmanı

DiyetisyenBeslenme uzmanları, sağlık ve beslenme konusunda iyi seçimler yapmakta zorlanan insanlara yardım etmeyi amaçlar. Beslenme uzmanları, insanların yaşam tarzlarını analiz ederler ve onlar için en uygun beslenme şeklini belirlerler. Aynı zamanda günümüz beslenme bozuklukları göz önüne alındığı zaman beslenme uzmanlarına ne kadar ihtiyaç olduğunu sizler de tahmin edebilirsiniz. Belli bir kısmını sigortanız karşılasa bile özel beslenme programları için belirli ücretler ödenmesi gerekiyor.

Fizik Tedavi

Fizik TedaviGenellikle hareketliliği ve işlevselliği geliştirmeye odaklanmış olan fizik tedavi çeşitli vücut ağrılarını tedavi etmeye yöneliktir. Psikoterapi gibi fizik tedavi de kapsamlı bir eğitim gerektirir. Fizyoterapistler, en yüksek maaşa sahip terapistlerdir ve ek olarak genellikle kariyerlerini geniş kapsamlı hastanelerde yaparlar. Ülkemizde genellikle sigorta kapsamına girse bile özel fizyoterapi almak istediğinizde pahalıya patlayabilir.

Cinsel Terapi

Cinsel TerapiCinsel terapi her çeşit cinsel işlev bozuklukları ile başa çıkmayı amaçlayan özel bir psikoterapi türüdür. Eğer cinsel yaşantınızda yaşadığınız bazı sorunlar olduğunu düşünüyor ve bu konuda tatminsizlik yaşıyorsanız, cinsel terapi yöntemlerinden destek alabilirsiniz. Aynı zamanda cinsel yaşamı öğrenmek için bu terapistlere başvurabilirsiniz. Ortalama olarak seans başı 200 – 500 lira arasında ödemeniz gerekiyor.

Masaj Terapisi

Masaj TerapisiFizik tedaviye göre daha kısa süreli bir eğitimle masaj terapisti olabilirsiniz. Ülkemizde bu konuda uzmanlar tarafından verilen eğitimler bulunmaktadır ve kısa sürede sertifikalı bir masör olabilirsiniz. Lüks masaj salonlarında ve 5 yıldızlı otellerde adınızı duyurmayı başardığınız zaman seans başına yüklü ücretler alabilirsiniz.

At Destekli Terapi

At Destekli Terapiİnsanların psikolojik sorunlarının hayvanlarla tedavi edilebildiğini duymuşsunuzdur. At destekli terapiler, insan ve at arasında kurulan bağ olarak da tanımlanabilir. Özellikle engelli insanlarda bu tedavi yöntemi kullanılmaya başladı. Çünkü biniciliğe bağlı olarak gelişen özel kas gruplarının olduğu biliniyor. Binicilik dışında atla ilgilenen kişinin ruhen rahatladığı da bilinmektedir. Özellikle alkol ve madde bağımlısı kişilerde kullanılmaktadır. Diğer terapistlere göre işiniz biraz daha zor olduğu için, aldığınız ücret de buna bağlı olarak artıyor.

Spor Terapisi

Spor TerapisiSpor terapisi gelişen bir alandır ve esasen cinsel terapi gibi psikoterapinin özel bir türüdür. Spor terapisi genellikle iyimser bakış açısı ve kişilerde oluşturulan özgüvenle bir sporun nasıl kazanılabileceğine yardımcı oluyor. Örneğin bir süre agresif hareketleri ile dikkat çeken Emre Belözoğlu’nun spor terapisi aldığı biliniyor. Ünlü futbolcu aldığı destek sonrasında teknik direktörü ile daha iyi iletişim kurduğunu ve oyunlarına da bunun yansıdığını ifade ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın