Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı 10 Yemek Masası

Dünyanın En Pahalı 10 Yemek Masası
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Hayatımızın her alanında şekle önem vermeye başladığımız günden itibaren lüks kavramı da bizim için değişti. İşlevi çok da umursamaz olduk, yeter ki lüks gözüksün. Yıllardır bize hastalıkta sağlıkta refakat eden sıradan bir çorbayı düşünün. Normal bir tabakta içtiğinizde herhangi bir yemekten farkı olmaz değil mi? Ama bir de ismi yabancı sözcüklerin istilasına uğramış, kırmızı bir halıdan geçerek sanat eseri niteliğindeki masasına oturduğunuz restoranda, gümüş işlemeli bir tabaktan içtiğinizi hayal edin. O artık yıllarca hasta ziyaretlerine gelen vefakar çorba olmaktan çıkmıştır.

Aslanın yattığı yer, zenginin yemek yediği masayla karışmış olacak ki artık yemek masalarını da zenginlik göstergesi olarak görür olmuşuz. Çok önceleri sarayları süsleyen bu masalar, zamanla pahalı restoranlara, oradan da lüksü seven zenginlerin evlerine girdi. Bazıları gerçek anlamda bir sanat eseri, kimisinin tarihi yüzyıllar öncesine dayanıyor. Bazılarının fiyatlarıysa koca bir servet! Aslında bu duruma şaşırmamak lazım; çünkü onlar dünyanın en pahalı unvanına sahip. Ne dersiniz, bu göz alıcı masalara hep birlikte göz atalım mı?

İşte karşınızda dünyanın en pahalı yemek masaları:

10 Diorama Yemek Masası

37.500 Dolar

Diorama Yemek MasasıListemizin ilk sırasında yer alan ürünün MacKenzie-Childs tarafından tasarlanan 37.500 dolar değerindeki yemek masası. Diorama olarak adlandırılan yemek masasının neden bu kadar pahalı olduğuna gelirsek, ürünün malzemeleri ve incelikli üretiminin başta gelen nedenler olduğunu söyleyebiliriz.

Kiraz ağacından yapılmış masasın üzerinde üç boyutlu bir resim olduğunu ve ayaklarının da el işçiliği ile renklendirildiğini ayrıca belirtelim. Sonuçta bu eğlenceli ve sıra dışı masada yiyeceğiniz yemek gerçekten keyif verici olacaktır, değil mi?

9 Yaya&Wenge Yemek Masası

40.000 Dolar

Yaya&Wenge Yemek MasasıBrenco Exotic Woods isimli bir şirket tarafından tasarlanan bu masa, 40.000 dolarlık fiyatıyla karşımıza çıkıyor. Peki, Yaya&Wange yemek masasını bu kadar pahalı yapan özelliği ne? Şöyle ki masanın üretiminde oldukça nadir bulunan ağaçlar kullanılmış. Diğer taraftan ürün şekli, el işçiliğiyle özenli bir biçimde tasarlanmış. Sonuçta minimal ve sade tasarımı ile dikkat çeken bu yemek masası, evinde otantik aksesuar kullanmayı seven kişiler için oldukça uygun görünüyor.

8 Gül Ağacından Tasarlanmış Yuvarlak Çin Yemek Masası

49.800 Dolar

Gül Ağacından Tasarlanmış Yuvarlak Çin Yemek MasasıListemizin diğer sırasında yer alan ürünse, 49.800 dolar değerindeki antika Çin masası. İsmi açıklanmayan bir kişiye satılan masa, gül ağacından yuvarlak olarak tasarlanmış. 8 tane sandalyesi olan masanın kenarlarında ve sandalyelerde çiçek ve kuş desenleri kullanılmış. Ahşap oymacılığının harika bir örneği olarak gösterilen masanın üzeri cam bir tabaka ile kaplanmış. Bunun yanında, üzerinde dönebilen ahşap bir tepsisi bulunan ürün hem üretim malzemesi hem de kusursuz işçiliği sayesinde değerinin hakkını veriyor.

7 John&Table Tasarımı Race Yemek Masası

52.400 Dolar

John&Table Tasarımı Race Yemek MasasıOtomobillerde kullanılan karbon fiberin ne olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Peki, oldukça hafif ve dayanıklı olan bu malzemeden masa üretildiğini biliyor muydunuz? Münih merkezli bir firma olan John&Table, ayrıcalıklı müşterileri için karbon fiber yemek masaları tasarlıyor. Hem de müşterinin istediği şekil ve özelliklere göre!

Alcantra kumaş, deri detaylar ve tabi ki karbon fiber materyalle üretilen bu yemek masası, gayet kullanışlı ve şık gözüküyor. Hafif tasarımı sayesinde istediğiniz her yere rahatlıkla taşıyabileceğiniz masanın gerçekten güzel göründüğünü söylemeliyim.

6 Oyma Ayrıntılı Ahşap Yemek Masası

55.000 Dolar

Oyma Ayrıntılı Ahşap Yemek MasasıListemizin diğer sırasında yer alan ürünse, lüks bir arabayla eş değer olan 55.000 dolarlık yemek masası. 30 yıldır profesyonel olarak mobilya tasarımcılığı yapan Jeffrey Greene imzası taşıyan masa, Afrika bubinga ağacından üretilmiş. Yemek masasının ayakları da Afrika wenge ağacı kullanılarak tasarlanmış. Sonuçta el yapımı oymalarla süslenen bu masa, yumuşak minderli sandalyeleri ve sade tasarımıyla modern bir görünüme sahip.

5 Slab Yemek Masası

62.000 Dolar

Slab Yemek MasasıÇağ ötesi tasarımlarıyla dikkat çeken BDDW isimli mobilya üreticisinin tasarımı olan bu ürünse 62.000 dolarlık fiyatıyla karşımıza çıkıyor. Bir ressam ve heykeltıraş olarak bilinen firmanın kurucusu Tyler Hays’in tasarladığı yemek masası, farklı görünümü ile dikkat çekiyor. Bir art deco sanat eseri niteliğinde olan masa, ceviz ağacından yapılmış. Metal ayrıntıları ve özellikli detayları olan yemek masası, listemizdeki en sıra dışı masa olarak da tanımlanabilir.

4 Büyük Yuvarlak İtalyan Masası

66.400 Dolar

Büyük Yuvarlak İtalyan MasasıListemzin 4. sırasında yer alan ürünse yaklaşık 100 yıllık bir yemek masası. 66.44 dolarlık fiyatıyla karşımıza çıkan ürünün ceviz ağacından yapıldığını görüyoruz. Tam ortasında olan detayından destek alan yuvarlak masa, sade görünümüyle fiyatını yansıtmasa da sahip olduğu geçmişiyle listemizdeki yemek masaları arasında yer alıyor.

3 Şövalye Masası

70.000 Dolar

Şövalye MasasıBir sanat olarak da tanımlanabilecek bu masa, New York merkezli bir mobilya firmasının kurucusu Barlas Bayar tarafından tasarlanmış. Lüks ve sıra dışı mobilyalarıyla ün kazanan Barlas Bayar, bu masanın tasarımını tamamladıktan sonra ürünü ilk olarak Beyonce ve Jay Z’ye sunmaya karar vermiş. Dünyanın en zengin çiftlerinden biri olan Beyonce ile Jay Z, farklı tasarımı beğenerek 70.000 dolar karşılığında karar vermişler. Ortaçağ filmlerinde gördüğümüz uzun masaları andıran ürünün ceviz ağacı kullanılarak tasarlandığını da ayrıca belirtelim.

2 Parnian Yemek Masası

200.000 Dolar

Parnian Yemek Masası2 numarada yer alan yemek masası ise özel üretim tasarımlardan hoşlanan zengin kişiler için gayet uygun görünüyor. Zira bu yemek masasının fiyatı tam 200.000 dolar! 6 değişik ağaç türünden tasarlanan bu masanın yapımı 5 ay boyunca devam etmiş. Abanoz, karaağaç gibi ayrıcalıklı üretim malzemelerinin olduğu masanın sitil sahibi mutfaklarda çok hoş görüneceğinden eminim.

1 Tufft Yemek Masası

4.6 Milyon Dolar

Tufft Yemek MasasıListemizin ilk sırasında yer alan masanın fiyatı ne kadar biliyor musunuz? Tam 4.6 milyar dolar! Evet, bir koleksiyon ürünü olarak karşımıza çıkan yemek masası, 200 yıl önce Thomas Tufft tarafından tasarlanmış. Rokoko tarzının özelliklerini yansıtan bu masa, tarihi ve tasarımcısı sayesinde milyon dolarlık fiyata sahip. Sonuçta bu ayrıcalıklı masa, tüm koleksiyoncuların sahip olmak istediği ürünlerin arasında yer alıyor.

Evet, dünyanın en pahalı yemek masalarını da böylece öğrenmiş olduk. Peki, salonunuzda ya da mutfağınızda bulunan masayla karşılaştırdığınızda, yukarıdaki masalar için ne diyebilirsiniz? Harika, vasat? Fiyatlarını ve üretim özelliklerini bir kenara bıraksak, listedeki hangi masanın evinizi süslemesini istediniz, merak ediyorum doğrusu! Ben seçimimi Beyonce ve Jay Z çiftinin satın aldığı “Barlas Bayar” tasarımından yana kullanırdım. Peki ya siz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın