Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Görünüşüyle Ağız Sulandıran Fiyatıyla Yürek Hoplatan Dünyanın En Pahalı 6 Tatlısı

Tatlı yemeyi sevdiğinizi biliyoruz. Listemizde farklı kategorilerde yer alan ve dünyanın en pahalı tatlıları bulunuyor. İşte iştah açan kekler, pastalar ve pudingler:
Görünüşüyle Ağız Sulandıran Fiyatıyla Yürek Hoplatan Dünyanın En Pahalı 6 Tatlısı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Tatlılar daima herkese en çekici yiyeceklerden biri olarak gelmiştir. Kutlamaların, özel günlerin ve hatta en kötü günlerimizin bile vazgeçilmezleridir onlar. Bu enfes yiyeceklerin her biri damak tadımıza uygun olmasa da genellikle en ucuz ya da en kalitesiz ürünler bile kendimizi şımartmamıza engel olamaz. Bazı zamanlar tatlı krizleri yaşadığımız olur ve bu sorunu dolapta bulunan bir kap dondurma ya da bir kutu çikolatayla çözebiliriz. Bizlere mutluluk veren bu yiyeceklerin kalitelerine, içerdikleri malzemelere ve sunulmuş oldukları restoranlara göre fiyatları inanılmaz derecede farklılık gösterebilir. Mesela sıradan bir dondurmanın fiyatı 10 lirayken, organik malzemelerden yapılanlar 50 lira, hatta içerisinde altın yaprağı bulunanlar ise 2000 lirayı zorlamaktadır.

Daha önceleri dünyanın en pahalı pastaları ile başlayıp da altından yapılmış dondurmalara kadar birçok pahalı ve seçkin tatlıyı sizlerle paylaşmıştık. Neredeyse hepsinin ortak özelliği içeriğinde altın yaprakları barındırmalarıydı. Şimdi ise dünyanın dört bir yanında bulunan; içerikleri, sunumları ve fiyatları ile aklımızı başımızdan alan dünyanın en pahalı tatlı çeşitlerini sizlerle paylaşıyoruz.

Huzurlarınızda dünyanın en seçkin tatlıları:

6 En Pahalı Cupcake

1.007 Dolar

En Pahalı CupcakeBu cupcake, marketten aldığınız ya da pastanede tükettiğiniz tatlılardan biraz daha farklı. Çünkü malzemelerinin arasında altın yaprağı var. Böylesine bir tatlının üç sıfırlı rakamlara ulaşması bizlere hayret verici gelse de Dubai’deki zenginler bu yiyecek için ölüp bitiyor. Golden Phoenix Cupcake adı verilen bu tatlının içerisinde; İtalyan kakaosu, Uganda vanilya taneleri ve 24 ayar altın yaprağı bulunuyor.

5 En Pahalı Donut

1.682 Dolar

En Pahalı DonutÖzellikle Amerikalı polislerin filmlerde bayıla bayıla yemiş oldukları bu tatlının fiyatının en fazla 100 dolar civarında olduğunu düşünebilirsiniz. İngiltere’deki Krispy Kreme tarafından üretilen bu tatlının değeri tamı tamına 1.682 dolar. 500 yıllık Courvoisier de L’Esprit konyağının, ahududunun, passion fruitun şurubunun ve 2002 Dom Perignon’un içerisinde bulunduğu bu donut, tam bir sanat eseridir. Bunların yanı sıra tatlının içerisinde 24 ayar altın yaprağı ile altın tozu ve pırlantaların serpiştirildiği beyaz Belçika çikolatası da bulunmaktadır.

4 En Pahalı Dondurma

25 Bin Dolar

En Pahalı DondurmaEn pahalı dondurmalar arasında yer alan Serendipity restoranında üretilen Haute dondurmasının listemizde yer alması sizleri şaşırtmasa gerek. 2007 tarihinde üretilen bu dondurma 28 çeşit çikolatadan üretilmiştir. Böylesine yüksek bir fiyata sahip olmasının nedeni ise içerisinde bulunan 18 ayar altın bilezik hediyesi, 1 karat ağırlığındaki pırlantası ve içeriğinde 23 ayar olmasından kaynaklanır. Ayrıca Dubai’deki Scoopi Cafe’de satılan bu dondurmanın içerisinde İran safranı, İtalyan trüfü bulunmakla birlikte; kasesi 25 bin dolarken, dondurmanın sadece bir topu 817 dolara servis edilmektedir.

3 En Pahalı Puding

34 Bin Dolar

En Pahalı Pudingİşadamı Carl Weininger, 2 karat ağırlığında beyaz pırlantayı tarife eklediğine göre makul fiyatlı çikolatalı pudingi sevmiyor gibi görünüyor. Başlı başına çikolatanın bulunduğu her şey oldukça lezzetli ve güzel olurken, bir de üstüne üstlük pırlantaların eklenmiş olması bu pudingin değerini 34 bin dolara yükseltiyor. Bu tatlı, dünyanın en pahalı pudingi olmasa da oldukça yakın bir fiyat etiketine sahiptir.

2 En Pahalı Meyveli Kek

1.7 Milyon Dolar

En Pahalı Meyveli KekDünyanın en lüks tatlıları arasında yer alan 5 karat ağırlığında ve 223 elmasın bulunduğu bir meyveli keke ne dersiniz? Japon pasta şefi tarafından hazırlanan badem ezmesi kaplı bu meyveli pasta, görünümü ve içeriği ile gören herkesi mest etmektedir. İnanılmaz derecede güzel bir tasarıma sahip olan bu meyveli kek; dünyanın en pahalı tatlılarından biri olup, içerdiği malzemelerin tamamı sır olarak saklanmaktadır.

1 En Pahalı Pasta

75 Milyon Dolar

En Pahalı Pastaİnanılmaz derecede farklı bir dekorasyona sahip bu renkli pasta, İngiliz tasarımcı Debbie Wingham tarafından dizayn edilmiştir. 1.8 metrelik dünyanın en pahalı pastaları arasında yer alan ve hatta en pahalısı olan bu tatlı; bir adet 5.2 karat ağırlığında pembe elmas, bir adet 0.4 karat sarı elmas, bir düzine 5 karat beyaz elmasın da içerisinde bulunduğu 4 bin adet pırlantadan üretilmiş bir başyapıttır.

Görünüşleriyle ruhumuza da hitap eden dünyanın en güzel yiyeceklerinden olan bu tatlılar, lüks içerikleriyle ve pahalı fiyatlarıyla ulaşılmaz olduklarını bizlere bir kez daha kanıtlıyor. Servis edildikleri restoranlar da ülkelerindeki en seçkin mekanlar oldukları için, bu tatlıların sunumlarına da oldukça özen gösteriyorlar. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu altın ve pırlantalarla kaplı tatlılardan hangilerini denemek istediğinizi yorumlarınızla birlikte bizlerle paylaşırsanız, seviniriz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.