Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı Pudingi

Puding her yaştan insanın severek yediği bir tatlı türüdür. Bizim yediklerimizin fiyatları makul olsa da 38.500 dolar değerinde olanı da varmış.
Dünyanın En Pahalı Pudingi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Yiyecekler arasında en çok sevilen tür sizce nedir? Sanki derinlerden “tatlı!” diye bağıran iç sesinizi duyar gibiyim. Elbette tatlılar en vazgeçilmez yiyeceklerimizden biridir. Hele de Türk mutfağı düşünüldüğünde, tatlıyı neden bu kadar çok sevdiğimiz daha anlaşılabilir bir hal alıyor. Zira o kadar zengin bir tatlı menümüz var ki insanın bunlara karşı koyması neredeyse imkansız. Hatta dişi ağrıyan küçük çocuklar ya da tatlı perhizi yapan şeker hastaları bile vazgeçilmez lezzetten kendilerini alıkoyamıyorlar. Eminim sizin de çevrenizde tatlı yasağı olan; ama gizliden gizliye baklavaları, çikolataları mideye indiren birileri vardır.

Peki, dünya çapında en sevilen tatlılar arasında pudingin olduğunu söyleyebilir miyiz? Kesinlikle, evet! Diğer taraftan sütlü tatlıların şerbetli tatlılara oranla daha hafif olduğunu da hesaba katarsak, puding mükemmel bir tatlı olarak gösterilebilir. Çikolatalısı, muzlusu, çileklisi… Üstelik bu tatlının yapımı da hepimizin bildiği gibi çok kolay. Fiyatı da diğer tatlı çeşitlerine göre oldukça uygun. İstisnalar hariç tabi ki. Zira bugün sizleri istisnaların zirvesinde yer alan pudingle tanışacağız. Ne dersiniz dünyanın en pahalı unvanına sahip bu tatlı çeşidine daha yakından göz atalım mı?

İşte karşınızda dünyanın en pahalı pudingi:

Yılbaşı Pudingi – Martin Chiffers

Yılbaşı Pudingi - Martin ChiffersÜnlü İngiliz şef Martin Chiffers tarafından tanıtılan tatlı, 38.500 dolarlık fiyatıyla yılbaşı pudingi olarak sunulmuş. Tam 12 kişiye servis edilebilen ultra pahalı pudingin neden bu kadar pahalı olduğunu soracak olursanız, rahatlıkla içerisindeki ayrıcalıklı malzemelerden kaynaklandığını söyleyebilirim. Zira The Savoy Hotel’in eski pasta şefinin elinden çıkan pudingin içerisinde, asırlık şarapların yanı sıra altın bulunuyor.

Yılbaşı Pudingi - Martin ChiffersGelelim ayrıntılara, pahalı pudingin en dikkat çeken özelliklerinden biri de yapımında kullanılan 17.717 dolar değerindeki Duret 1810 Cognac. Buna ek olarak 1834 Marsala ve Perez Barquero Solera 1905 Sherry isimli ayrıcalıklı şaraplar da pudingin malzemeleri arasında. Kısaca içeriğinin seçkin bir bardan farkı yok. Ayrıca, İran’dan getirtilen organik mamra bademi ve acve hurması da tatlıyı taçlandıran unsurlar olarak göze çarpıyor. Pudingin üzerini 12.200 dolar değerinde olan altın bir bozuk para süslüyor. Dahası, her biri 114 dolar değerindeki 1762 tarihli 10 gümüş bozukluk da tatlının sunum aksesuarları arasında.

Pudingin sunumu ise özel hazırlanmış bir kutunun içerisinde yapılıyor. Tabi 1000’lerce dolar değerindeki içkilerin geri kalanı da servise dahil edilenler arasında. Chiffers Shop, Mitsukoshi Gizna Tokyo’da pasta şefi olarak çalışan Martin Chiffers, bu özel pudingiyle dünya çapında ün kazanmış. Dünyanın en pahalı pudingi olarak ün kazanan bu sıra dışı tatlıyı çok beğendiğimizi ayrıca belirtmek isterim.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın