Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı Satranç Takımı

Dünyanın En Pahalı Satranç Takımı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Tarihi milattan önceki yıllara kadar dayanan ve dünyanın en ünlü oyunlarından biri olarak bilinen satrancı, hayatınızda bir kez de olsa mutlaka oynamışsınızdır, değil mi? Çok daha eskiden sadece aristokratlar ve asilzadeler tarafından oynanan satranç, spor dalları arasında gösterildikten sonra geniş bir oyuncu kitlesine kavuştu. Satranç her ne kadar lüks saraylardan ihtişamlı şatolardan çıksa da oyuncusuna kattığı asil duruştan bir şey kaybetmedi.

Gerçekten de satrancın özünde havalı bir görüntü vardır. Düşünceli bir bakış, etkileyici mimikler ve yapılan hamle! Hepsi oyuncusuna başka bir karizma katar. Ama görünen o ki mücevher firması Boodles, satrancın özündeki karizmayı az bulmuş ki bu lüks oyun takımını yapmış. Dünyanın en pahalısı olma unvanını elinde bulunduran satranç takımı, birebirinden eşsiz parçalarla dekore edilmiş. Satranç oyuncuları için “şah”ın önemi elbette yadsınamaz; ama iddia ediyorum bu takımla bir tek “piyon” bile sizin için çok şey ifade edecek! Şimdi dilerseniz bu satranç takımında ne gibi detaylara yer verilmiş birlikte göz atalım.

İşte karşınızda dünyanın en pahalı satranç takımı:

Mücevher Firması Boodles’in 9.8 Milyon Dolarlık Lüks Satranç Takımı

Mücevher Firması Boodles’in 9.8 Milyon Dolarlık Lüks Satranç TakımıÖncelikle, dünyanın en pahalı satranç takımının mücevher firması Boodles tarafından 2005 yılında, İngiltere’de tasarlandığını söyleyerek detaylara başlayayım. Tasarımda değerli mücevherler kullanılmış olması hiçbirimizi şaşırtmamalı; ama yine de ışıl ışıl duran taşlarda insanın gözünün kalmaması elde değil! Saf altından ve platinden üretilmiş satranç takımında; elmas, zümrüt, safir, siyah ve beyaz inciler göz kamaştırıyor. Oldukça lüks harcamalar arasında gösterilen set, anlayacağınız bir kuyumcu dükkanından farksız.

Tasarımda 748 elmas, 73 zümrüt ve 146 safir kullanıldığını söyleyebiliriz. Ayrıca atlar dışındaki her bir parçanın ortasında, mücevher işlemeli spiral detaylara yer verilmiş. Oyunun en önemli taşı olan şahın tasarımıysa ayrıca dikkat çekiyor. 100.000 dolar değerindeki şah tasarımları, takımdaki en büyük parça ve tam 165.2 gram ağırlığında. Tabi, böylesine değerli bir takımın fiyat etiketi de ancak milyon dolarlarla telaffuz edilirdi. Tasarımın 9.8 milyon dolarlık fiyatı, dünyanın en pahalı satranç takımı unvanını almasını sağlamış.

Art of War Chess Set Victor Scharstein Satranç TakımıÖte yandan, 2. en pahalı satranç takımından da kısaca söz etmek istiyorum. 1 milyon dolar değerinde olan Art of War Chess Set, Victor Scharstein tarafından tasarlanmış. Bu takımın özelliklerine baktığımızda ise altın ve abanozdan üretilen tahtanın üzerine Çin harflerinin özenle işlendiğini görüyoruz. Bununla birlikte, kadife kaplı ahşap çantası olan takımın ayakları da saf altın üzerine işlenen elmas ve yakutlarla göz kamaştırıyor. Sonuçta, dünyanın en pahalı satranç takımından tam 8.8 milyon dolar daha ucuz olsa da bu tasarım gerçekten etkileyici görünüyor.

Satranç oynamanın hiç bu kadar lüks olacağını düşünemezdim doğrusu. Değerli madenlerin bizim için önem arz eden her noktada bulunması, lükse olan tutkumuzun bir göstergesi. Merak ediyorum doğrusu, oldukça zengin olan bir hanımefendinin mücevherlerini oyun masasının üzerine düşürmüş gibi duran bu set hakkında sizin düşünceniz nedir?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.