Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tarihin En Pahalı 10 Oyuncak Evi

Oyuncak evleri sever misiniz? Gerçek gibi duran, en içce ayrıntılarına kadar düşünülerek minyatür hale getirilmiş evleri seviyorsanız, listeyi inceleyin.
Tarihin En Pahalı 10 Oyuncak Evi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Günümüzde küçük çocuklar ve bebekler için o kadar çok oyuncak alternatifi var ki, tekrar çocuk olmak istediğini söyleyen birçok kişi duyabilirsiniz. Ayrıca bu oyuncakları gören dede ve ninelerimiz “bizim zamanımızda oyuncağı nereden bulacaksın, taşla, çamurla oynardık” derler. Bazı ebeveynler ise çocukları için aldıkları oyuncaklarla, çocuklarından daha çok oynar.

Ülkemizde oyuncak evler pek fazla kullanılmasa bile Barbie – Cindy gibi oyuncak bebeklerin tüm aksesuarlarının yer aldığı evler bulunuyor. Tahmin edebilirsiniz ki, küçük kız çocuklarının ilgisini ne kadar çok çekiyor! Zenginlik göstergesi olan oyuncak evler ise Barbie’nin evinden ve eşyalarından daha lüks ve pahalı…

Benim şimdi bahsetmek istediğim oyuncak evler ise tarihin en pahalıları. Lüks hayatın içerisinde büyüyen çocukların oyuncaklarının da pahalı olacağını tahmin edebilirsiniz. Bu oyuncak evlerin tarihi de eski ve 1500’lü yıllardan kalmalar. Hayal edebilmeniz için şu örneği verebilirim. Lüks bir köşk hayal edin ve içinde pahalı porselenlerin, gümüş ve fildişinden yapılmış özel parçaların bulunduğunu düşünün. Sonra da bu evi minyatür hale getirin. İşte bu oyuncak evler bunlardan oluşuyor.

Tarihinin en pahalı oyuncak evlerini sizlerle paylaşmak istiyorum:

10 Sara Rothe Oyuncak Evi

12.000 Dolar

Sara Rothe Oyuncak EviHollanda’da görüntülenen bu oyuncak ev, 18. Yüzyıl sanat koleksiyoncusu zengin tüccar Sara Rothe ve eşine ait. Ahşaptan oluşan bu ev, kapakları kapatıldığında bir dolaba benziyor. Çiftin evini temsil ediyor ve yemek odası, saf gümüşten yapılmış çatal, bıçak ve tabaklarla dolu. Minyatür bir kütüphanesi de bulunuyor ve içinde küçük ölçeklere getirilmiş kitapları da var. Gerçek minyatür sanatçıları tarafından yapılan bu ev Harleem’de Hollanda Frans Hals Müzesi’nde sergileniyor.

9 Petronella Oortman Oyuncak Evi

18.000 Dolar

Petronella Oortman Oyuncak Evi1686 yılında Petronella Oortman’a zengin tüccar eşi Johannes Brandt tarafından hediye edildi. Gerçek ev objeleri ile birebir uyumlu olarak tasarlanan bu oyuncak ev, marangozlar, cam üfleyiciler, dokumacılar tarafından özel olarak yapıldı. Hollandalı peyzaj ve ressam Nicolaes Piemon tarafından yapılmış bir çocuk odası, mermer zeminli bir koridor, Şafak Tanrıçası ve Aurora tasviri bulunuyor.

Çocuk odasında altın çerçeveli ayna, hasır bebek yatağı, ipekten yapılmış perdeler var. Willen Van Royen’a ait muhteşem resimler de bu oyuncak evde bulunuyor. Mutfak, görkemli bir sofra ve eşyalarla dolu. Çin’den özel getirilmiş yemek tabakları masayı süslüyor. Ev ‘gizli bir mahzen’ olarak tanımlanıyor.

8 16. Yüzyıl Oyuncak Evi

70.000 Dolar

16. Yüzyıl Oyuncak EviKevin Mulvany ve Susie Rogers çifti, Holt, Wiltshire gibi birçok uzman nakkaştan eğitim tarih eğitimi almışlardır. 25 yılı aşkın bir tecrübenin eseri olarak da tarihin tüm ayrıntılarını bu ev içerisinde yansıtmaya başarmışlar. 6 odalı olan bu oyuncak ev, 2009 yılında 70.000 dolara Kaliforniya’da bulunan bir koleksiyoncuya devredilmiştir. Evin tüm detaylarının yapılması 1 yıldan fazla bir süre almıştır. Odalarda yaklaşık değeri 1000 pound olan kristal avizeler, lüks ahşaplar, minyatür el boyamaları, Sevr porselen yemek takımları, porselen vazolar bulunuyor. Bu takımların, Fransa’da bulunan özel bir porselen fabrikasında yapıldıkları biliniyor.

16. yüzyıla ait gümüş çatal, bıçak takımları, 22 ayar altın kaplama özel duvarlar ve süpürgelikler bulunuyor. İtalyan heykeltıraş Antonio Canova’nın “Three Grace Statue” minyatürü bulunuyor. Özel el işçiliği pirinç ve cam fenerler, bulunuyor. Birçok ünlü tablonun minyatürleri yer alıyor. Odalar 16. yüzyılın Versailles Sarayı, Chateau de Bagatelle ve Fontainebleau Sarayı gibi özel yerlerini tasvir ediyor.

7 Japon Oyuncak Evi

80.000 Dolar

Japon Oyuncak EviAmerikan sanayici ve bakır kralı William A. Clark mirasçı kızı Huguette Clark’a ait bu Japon tarzı ev, 1900’lü yılların başında 80.000 dolara mal oldu. Bu evin yapımı için Japon hükümetinden izin alınması gerekti. Özel izinler alınarak ve özel kişiler görevlendirilerek yapılan ev, tapınaklar, çay dükkanları ve Japon minyatürleri ile dolu. Oldukça zorlu bir yapım aşamasına sahip olan bu ev, son derece yetenekli zanaatkarların elinden çıktı.

6 İngiliz Gotik Ev

82.000 Dolar

İngiliz Gotik Evİngiltere, Sussex’de 69 yaşındaki Peter Riches tarafından 1994 yılında yapıldı. Viktoryan tarzı bir konak 15 yılda tamamlanmış. Riches, bir inşaat şirketinin sahibi ve bu evi yapmanın gerçek boyutlarda bir ev yapmaktan çok daha zor olduğunu söylüyor. Evde her detay ince ince düşünülmüş ve eksiksiz bir şekilde Viktoryan tarzına uygun hale getirilmiş. Evi tamamlamanın bu kadar süre olmasını da takıntılı bir kişiliği olmasına bağlıyor.

Viktoryan tarzı bu minyatür ev şimdilerde 82.000 dolar ödenerek Kanadalı bir koleksiyoncuya verildi. 23 odadan oluşan bu evde, 10 yatak odası bulunuyor. Oyun odası, kuyruklu bir piyana, bilardo masası, 1000 tane kitap, gazetesi olan bir kütüphane bulunuyor.

5 Titania Sarayı

256.500 Dolar

Titania Sarayı1978 yılında Danimarka’da Legoland tarafından satın alınan en pahalı oyuncaklardan birisi olduğu söyleniyor. Bu oyuncak evin yapımına 1907 yılında başlandı ve tam 15 yıl sonra tamamlandı. Sir Neville Wilkinson’ın kızı Guendolen için İngiliz ressam ve subaylar tarafından tasarlanmıştır. 18 odası bulunan bu ev, dünyanın her yerinden toplanan 3000’e yakın minyatür sanat eserini içeriyor. Şimdi, Danimarka’da Egeskov Kalesi’nde sergileniyor.

4 Chicago’nun Peri Kalesi

500.000 Dolar

Chicago’nun Peri KalesiGerçek birden daha pahalı olduğunu duymak sizi şaşırttı mı? Amerikan sessiz film aktrisi Colleen Moore tarafından inşa edilen bu oyuncak ev, 7 yılda tamamlandı. 1928 – 1935 yılları arasında yapılan bu ev, kocaman muhteşem bir masal kalesi oldu. Toplamda 12 odası bulunuyor. Misafir odası, büyük bir salonu, şapel, kütüphane, prens – prenses özel odaları, muhteşem çatısı ve sihirli bir bahçesi var. Büyük Buhran sırasında, Amerika’da bir gezi düzenlendi ve çocukların hayır kurumları için 700.000 dolar toplandı.

Yapımında 700’den fazla kişi çalıştı ve Walt Disney’in birçok karakterinin muhteşem el boyama resimleri yer alıyor. Saf altından ve elmastan yapılan avizeleri var. 500 yıllık Çinli kraliyet yeşim ve kuvarslarından taşlar bulunuyor. Sindirella, cüceler gibi birçok sihirli karakterler bu evde yer alıyor. Şimdilerde Chicago Bilim ve Sanayi Müzesi’nde sergileniyor.

3 Stettheimer Oyuncak Evi

1.000.000 Dolar

Stettheimer Oyuncak EviAlman – Yahudi Stettheimer Kızları, 1900’lerde en varlıklı kadınlardandı. Güçlü, zengin sanatçı ve yazarlarla takılırlar ve pantolon giyerlerdi. 25 yıl boyunca Stettheimer oyuncak evi, en genç Stettheimer olan Carrie tarafından yapıldı. Sanatçı arkadaşları evin minyatür sanat eserleri konusunda ona yardımcı oldu. Marcel Duchamp başta olmak üzere resim ve heykellerin küçük kopyaları yapıldı. Dünyanın en tanınmış heykellerinin minyatürlerini içeriyor ve şimdilerde New York City Müzesi’nde ziyaretçi akınına uğruyor.

2 Astolat Oyuncak Evi

1.100.000 Dolar

Astolat Oyuncak Evi1974 – 1987 yılları arasında Koloradolu minyatürcü Elaine Diehl tarafından inşa edildi. Tüm dünyadan gelen özel nakkaşlar ve sanatçılar tarafından yapıldı. 100.000’den fazla el işçiliği yüksek kaliteli eşyalar içeriyor. Altın çerçeveli aynalar, mozaik ahşap zeminler, mermerden yapılmış banyolar, altın avizeler, orijinal minyatür yağlı boya tablolar, portreler, kitaplıklar içeriyor. Ayrıca bir şarap mahzeni ve “sihirbazın kulesi” adı verilen özel bir oda bulunuyor. Bu odada bir şömine, teleskoplar ve astrolojik işaretler bulunuyor. Otomatik bir aydınlatma sistemi de bulunan bu evi, Long Island’da bulunan Nassau County Sanat Müzesi’nde ziyaret edebilirsiniz.

1 Queen Mary’nin Oyuncak Evi

Paha Biçilemez!

Queen Mary’nin Oyuncak EviGünümüze kadar yapılmış ve bir daha yapılması mümkün olmayan eşsiz bir oyuncak ev. Kraliçe Mary’nin kuzeni, Prenses Marie Louise için İngiliz mimar Sir Edwin Lutyens tarafından yapılmıştır. 1500 kişi çalışmıştır ve sanatkarlar her ayrıntıyla özel olarak ilgilenmiştir. Windsor Kalesi’nin ayrıntılı minyatürlerle döşenmiş hali olarak tanımlanıyor.

1920’li yıllardaki aristokrat evlerinin bu oyuncak evde canlandırıldığı söyleniyor. O zamanların lüks ve ihtişamlı köşklerinde bulunabilecek her eşyanın birebir minyatürlerini içeriyor. Limuzin garajından tutun da, asansörüne kadar her ince ayrıntı tek tek bu oyunca evde bulunuyor. Bu paha biçilemeyen ev şimdilerde İngiltere Berkshire, Windsor Kalesi’nde sergileniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.