Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı 10 Oyuncak Ayısı

Bir oyuncak ayı ne kadar pahalı olabilir? Belki aklınızdan belli rakamlar atabilirsiniz. Ancak birazdan görecekleriniz dünyanın en pahalı oyuncak ayıları olacak!
Dünyanın En Pahalı 10 Oyuncak Ayısı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Eminim herkesin çocukken oyuncak bir ayıcığı olmuştur. Oyuncak ayılar gerçekten çocuklar için paha biçilemeyen bir hatıraya sahiptir. Çoğu çocuk onları aileden biri gibi görür. Her özel anlarını en yakın arkadaşı gördüğü bu sevimli ayıcıklarla paylaşırlar. Zamanla bu alışkanlık terk edilir belki ama, hatırası her zaman zihinde kalır.

Oyuncak ayılar daima her yaştan çocuklar arasında popüler olmuştur. Onlara sarılarak huzurla uyuduğumuz uykuları nasıl unutabiliriz ki. Tabi ki sadece çocuklar değil, karşı cinsi etkilemek isteyen erkeklerde sevdikleri için oyuncak ayı alır. Bu özellikleriyle oyuncak ayılar daima sevgiyi sembolize etmiştir.

Aslında bu oyuncağı seçmemizin başka bir nedeni daha var, ekonomik olması. Ucuz bir oyuncak denilince akla ilk olarak sevimli ayıcıklar gelir. Ancak tabi ki bu durum hepsi için geçerli değil. Oyuncak sektörü son yıllarda çocukların beğenisini, ilgisini daha çok kazanabilmek için birbirinden güzel ve özel oyuncaklar yapıyor. Bir oyuncak ayının lüks bir daireden daha fazla fiyata satıldığını söylesem, sanırım yeterli olacaktır. Peki, nasıl mı? Bu sorunun cevabını dilerseniz hep birlikte sizler için hazırladığımız listeden öğrenelim.

İşte karşınızda dünyanın en pahalı oyuncak ayıları:

10 Steiff – Karl Lagerfeld Oyuncak Ayı

2.080 Dolar

Steiff - Karl Lagerfeld Oyuncak AyıBirkaç yıl önce Karl Lagerfeld, dünyanın en popüler oyuncak şirketlerinden biri ile birleşti. 125. yıldönümünde şirket sınırlı sayıda ayıcık üretmeye karar verdi. Şirket bu ayıcıktan 2.500 adet üretti. Oyuncak ayı, ikonik bir siyah takım elbise giyiyor ve güneş gözlüğü takıyor. Aslında oyuncak Karl’ın ünlü yaka ve kemeri ile dekore edilmiştir. Bu oyuncak ayı, Colette’de piyasaya sürülmüştür.

9 Gund Snuffles Oyuncak Ayı

10.000 Dolar

Gund Snuffles Oyuncak AyıGund doldurulmuş oyuncakların en popüler üreticilerinden biridir. Şirket sınırlı sayıda üretilen bu oyuncak ayıyı, Amerikan Uluslararası Oyuncak Fuarı’nda sergiledi. Ayrıca ayı New York’ta Sevgililer Günü’nde özel olarak gösterildi. Gerçekten de ayı çok sevimli görünüyor. Gund Snuffles Oyuncak Ayı parlak beyaz altın zincir ile 10 karat pırlanta kolye takıyor. Ayının gözleri Tahiti İncisi’nden imal edilmiştir. Kıymetli taşlar ve metaller, bu oyuncağın çok pahalı olmasının ana nedenidir.

8 Daniel Swarovski Oyuncak Ayı

10.566 Dolar

Daniel Swarovski Oyuncak AyıDaniel Swarovski Avusturya’da çok popüler bir kuyumcu ve cam kesicidir. Bohemia’da doğan ve küçük bir cam fabrikası sahibi Daniel’in babası, kristal cam takı üretmeye başladı. Daniel Swarovski, bu oyuncak ayının oluşturulması için sponsor oldu. Oyuncak ayı mücevher ve kristallerle süslenmiş ve sadece süs için tasarlanmıştır. İmalat işlemi sırasında birçok değerli taş ve kristal kullanıldı. Bu oyuncak ayıyı satın almanız mümkündür ve hala bazı Swarovski pazarlarında mevcuttur.

7 Steiff Alfonzo

12.100 Dolar

Steiff AlfonzoBu oyuncak ayı vintage ayı olarak da sınıflandırılır. 1908 yılında üretilen oyuncak, 12.100 dolara 1989 yılında Prenses Xenia tarafından satın alındı. Prenses Xenia, George Mihayloviç’in kızıdır. O Rusya’nın grandükü oyuncak ayıyı Londra’da düzenlenen bir Christie Müzayedesi’nde kızı için aldı.

6 Steiff Sıcak Su Şişesi Oyuncak Ayı

30.000 Dolar

Steiff Sıcak Su Şişesi Oyuncak AyıSıradaki oyuncak ayı Paul Greenwood koleksiyonunun özel bir parçası olarak kabul edilir. Aslında oyuncağın Londra Christie ihalesinde yaklaşık 50.000 dolara satılması bekleniyordu. Ancak sadece 30.000 dolara satıldı. Bu oyuncak ayı bir vintage stili kahverengi kürk ile tasarlanmıştır ve 1910 yılında üretilmiştir.

5 Steiff Mutlu Oyuncak Ayı

55.000 Dolar

Steiff Mutlu Oyuncak AyıSıradaki oyuncak 1926 yılında imal edildi. Bu ayıcık ünlü oyuncak yapım şirketinin tiftikli kumaşla yaptığı bir üründür. Steiff Mutlu Oyuncak Ayı, bir müzayedede Paul Volpp tarafından eşi için 1989 yılında satın alındı. Karısı Rosemary için alınan ayıcık 42. evlilik yıldönümünün güzel bir hediyesi oldu.

4 Harlequin Oyuncak Ayı

75.824 Dolar

Harlequin Oyuncak AyıBu pahalı oyuncak da Steiff tarafından imal edilmiştir. 1925 yılında imal edilen ayıcık, Alman şirketin ürettiği diğer 1.300 oyuncakla aynı yıl üretildi. Bu oyuncak ayı o zaman oluşturulan diğer oyuncakların en pahalısı konumundaydı. Bugün bile bu ayıcık en pahalı oyuncaklardan biridir.

Daha önce bu oyuncak ayı dünyaca ünlü finansör Paul Greenwood’undu. Paul, dolandırıcılıktan hüküm giydi ve ayıcığı da kaybetti. Gri ve kırmızı çizgili ayıcık, oldukça şaşalı görünmektedir. Sarı pençeleri olan ayıcık, düzenlenen bir açık artırmada en az 80.000 dolara satılacağı düşünülüyordu, ancak 75.826 dolarda kaldı.

3 Steiff Elmas Gözlü Oyuncak Ayı

84.000 Dolar

Steiff Elmas Göz Oyuncak AyıSteiff Elmas Gözlü Oyuncak Ayı, Alman oyuncak üretim şirketinin bir başka pahalı ayıcığıdır. Oyuncak ayının ağzı, saf altından imal edilmiştir. Benzer şekilde, vücudu üzerindeki kürk altın ipliklerle kaplanmıştır. Altın renkli ayı, şirketin 125. yıldönümünün hatırası olarak özel tasarlanmıştır. Gözleri, safir ve pırlanta kullanılarak imal edilen ayıcıktan 125 adet üretilmiştir. Ayıcıkların her biri 84.000 dolara satılıyor.

2 Louis Vuitton Baskılı Ayı

182.000 Dolar

Louis Vuitton Baskılı AyıMarkanın 150 yıllık moda tarihinde kendisinin imal ettiği tek oyuncak ayıdır. Sınırlı sayıda üretilen oyuncaktan sadece 500 adet bulunuyor. Ayının ismi Doudou konuldu. Bu ayıcık Monako’da bir Christie Açık Artırması’nda satıldı.

1 Steiff Louis Vuitton Oyuncak Ayı

2.1 Milyon Dolar

Steiff Louis Vuitton Oyuncak AyıSteiff Louis Vuitton Oyuncak Ayı, dünyanın en popüler ve en pahalı oyuncak ayısı olmaya devam etmektedir. Adından da anlaşılacağı gibi Steiff ve Louis Vuitton bu oyuncağı yaratmak için işbirliği yaptı. Ünlü moda evi ve oyuncak üreticisi; zarif, sevimli ve lüks oyuncak için bir araya geldi.

Steiff Louis Vuitton oyuncak ayı 2000 yılında Monaco’da bir müzayedede satıldı. Bu ayıcık, 2.1 milyon dolara Kore’den Jessie Kim tarafından satın alındı. Şu anda bu ayıcık Kore Jeju Müzesi’nde sergilenmektedir.

Fiyatı milyon dolarları bulan oyuncak ayılara birlikte baktık. Değerinden çok, yaşattığı duyguya önem veriyorsanız; bu ayıcıkların daha ucuzunu bulabilmeniz mümkün. Sevindirmek istediğiniz özel birisi varsa ne kadar klişe de olsa bu oyuncağın bunu başaracağını düşünüyorum, ne dersiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın