Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı Kedi Cinsleri

Birbirinden farklı türleriyle kediler kendi şahsına münhasır canlılardır. Değer biçmek zor olsa da listemizde dünyanın en pahalı kedi cinsleri bulunuyor!
Dünyanın En Pahalı Kedi Cinsleri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Sevgili hayvan severler, bugün sizler için oldukça ilgi çekici bir yazı hazırladık. Tüylü dostlarımız arasından kedileri konu alacağımız bu yazıda, dünyanın en pahalı olan cinslerini sizler için derledik. Oldukça sevilen bir evcil hayvan çeşidi olan kediler, günümüzün en popüler evcil hayvanları listesinde de ilk sıralarda yer almaktadır. Köpeklerle olan anlaşmazlıklarıyla bilinen sevimli yaratıklar, aslında oldukça uysaldır. Eğitimleri de doğru şekilde verilirse, bir o kadar kolaydır.

Kedilerin sıklıkla tercih edilmesindeki nedenlerin en önemlilerinden biri, belki de bakımının köpekler başta olmak üzere diğer hayvanlara göre daha kolay olmasıdır. Ayrıca vahşilikle, uysallığın çelişkili güzelliğini yansıtan bu asil hayvanlar, bu özelliğiyle de insanlar tarafından oldukça sevilmektedir. Bununla birlikte birçok evcil hayvana göre çok daha temiz olan kediler, dağınıklığı sevmeyen insanlar için bu özelliğiyle de tercih edilecek bir numara evcil hayvan olabiliyorlar. Sonuç olarak, bu zarif, asil yaradılışlı yaratıkların, dünya üzerinde bulunan pahalı cinslerini sizlere sunuyor olmaktan keyif alıyoruz.

İşte karşınızda dünyanın en pahalı kedi cinsleri:

10 Toyger Kedisi

500-2.000 Dolar

Toyger KedisiToyger cinsi kediler isimlerini, küçük bir kaplana benzeyen görünüşleri nedeniyle almış olan cinslerdir. Bu kedi cinsleri hem oldukça zor bulunan hem de bulunduğu zamanda 500 dolar ila 2000 dolar arasında değişen fiyatları nedeniyle nadiren sahip olunabilen türlerdir. Ayrıca bu kedinin görünüşü her ne kadar kaplanlara benzese de karakter özelliklerinin vahşi yaradılışlı kaplanlarla uzaktan yakından alakası bulunmamaktadır. Nitekim, Toygerların mizacı tam tersine oldukça yumuşak ve uysal olup; bunlar sevimli, zeki ve yabancılara karşı oldukça sıcak tutuma sahip kedi türleridir.

9 California Spangled Kedisi

800-2.500 Dolar

California Spangled KedisiGörünüşü leoparlara benzeyen California Spangled Kedisi, mısır kedileri ile Güney Afrika kedileri gibi bilinen 6 farklı ırkın çiftleşmesiyle ortaya çıkan melez bir ırka aittir. Gümüş, kömür, bronz, altın, mavi, kahve ve kırmızı gibi oldukça güzel renkli tüylere sahip olan bu kediler, aynı zamanda anlayışlı ve zeki yaradılışlı hayvanlardır. Ayrıca oyunculukları ve atletik yapılarıyla da tanınan California Spangled Kedisi, adeta bir heykel gibi büyüleyici görünüşe ve keskin bakışlara sahiptir.

8 Scottish Fold

200-3.000 Dolar

Scottish Foldİskoçya kökenli olduğu tahmin edilen Scottish Fold, katlanmış gibi duran kıvrık kulaklarıyla ünlenmiştir. Oldukça uysal ve arkadaş canlısı olan bu kediler, bulunduğu ortamda çocuklar dahil olmak üzere herkesle ve hatta diğer hayvanlarla oldukça kolay bir şekilde kaynaşırlar. Yumuşak seslere sahip olan bu hayvanlar, tıpkı insanlar gibi sırt üstü uyumaktan hoşlanırlar. Ayrıca kadifemsi harika tüylere sahip olan bu kedi, sahibi ile vakit geçirmeye bayılır ve yalnız kalmaktan hiç hoşlanmaz. Bununla birlikte sadakatleriyle de tanınan Scottish Foldlar, yüzlerine oldukça sevimli bir ifade katan geniş, yuvarlak ve birbirinden ayrık olan mükemmel gözlere sahiptir.

7 Mavi Rus Kedisi

400-3.000 Dolar

Mavi Rus KedisiMavi Rus kedisi, gümüş mavimsi renkteki harika kürküyle ve oyun severliğiyle tanınır. Aynı zamanda oldukça zeki, atletik ve duyarlı olan mavi Rus kedileri, geniş ailelerin rahatlıkla sahip olabileceği bir kedi cinsidir. Yabancı insanların arasında biraz çekingen davranan mavi Rus kedileri, sahiplerinin yanındayken ise tam bir neşe kaynağı haline gelmektedir.

6 Sfenks Kedisi

600-3.000 Dolar

Sfenks KedisiSahiplerine son derece bağlı olan Sfenks kedileri, ilk başta çekingen gibi duran ama daha sonra sevimliliğiyle insanı mest eden bir kedi cinsidir. Dünyada bilinen tüysüz 3 kedi ırkından biri olan Sfenks kedilerinin yalnızca yüz, pati ve kulaklarında oldukça kısa olan tüyleri bulunmaktadır. Genel olarak bıyıkları olmayan bu kedilerin, nadir de olsa bazılarında bıyığa benzer tüyler görülebilmektedir.

Bununla birlikte kaslı vücutlarıyla da ünlenen Sfenkslerin, kulakları üçgen şeklinde olup, ağızları ise dışa doğru çıkıktır. Oldukça ilginç ama bir o kadar da güzel olan bu nadir ırkın popülerliği ise düşündüğünüzden çok daha fazladır.

5 Peterbald Kedisi

1.200-5.000 Dolar

Peterbald Kedisiİlk bakışta fark edilecek bir kedi olan Peterbald kedileri, tıpkı Sfenksler gibi tüysüz bir kedi ırkına aittir. Tüyleri olmadığı için uzun süre güneşte bırakılmamaları gereken bu nadide kediler, görünüşlerinin aksine oldukça sevecen, oyuncu ve atletik yapıdadırlar. 1997 yılında tescillenmiş bu kedilerin fiyatı ise 1.200 ila 5.000 dolar arasında değişiyor, tabii bu nadir türü bulma fırsatını yakalayabilirseniz!

4 İran Kedisi

500-5.500 Dolar

İran KedisiOldukça sadık olan bu kedi cinsi, sahip oldukları sevimli basık yüzleriyle ve uzun tüyleriyle tanınırlar. Bununla birlikte, çok zeki olan ve komutlarınızı çabucak öğrenen İran kedileri; diğer kediler kadar gürültücü olmayıp, rahat bir yerde kıvrılarak uyuklamayı tercih ederler. Tabii ki ara sıra oyun oynamaya da ihtiyacı olan bu kedilerin bakımı emin olun ki diğer kedilere göre çok daha kolaydır. İran kedilerinin bakımı konusunda belki de sizi zorlayacak tek husus, bu kedilerin tüylerini günlük olarak taramanız ve bazen de yaşaran gözlerini silmeniz olacaktır.

3 Bengal Kedisi

1.000-25.000 Dolar

Bengal KedisiBenekli kürkleriyle tanınan Bengal kedileri, uzun ve adaleli bir gövdeye sahiptirler. Sevimlilikleri ve oyunculuklarıyla sahiplerine kendilerini kısa zamanda sevdiren bu kediler, ayrıca oldukça az tüy döken ve kolay bakılan kedi türlerindendir. 10 ila 16 yıl arasında yaşayan Bengal kedileri bir hayli sıcakkanlı olup, çevrelerine karşı her zaman tetikte dururlar. Son olarak bu sevimli kediler, sudan ve banyo yapmaktan hoşlanan nadir kedi cinslerinden bir tanesidir.

Farklı türden hayvanların çiftleşmesiyle türetilen bu hayvanlar, oldukça nadir bulunan türlerdir. Egzotik bir cins olan bu hayvalar oldukça da pahalıdır. Dilerseniz diğerleri Dünyanın En Pahalı 10 Egzotik Hayvanı isimli yazımızdan öğrenebilirsiniz.

2 Savannah Kedisi

1.500-50.000 Dolar

Savannah KedisiSavannah kedileri, bir tür Afrika kedisi ile bir siyam kedisinin birleşmesinden ortaya çıkmış olan bir ırktır. Oldukça belirli özelliklere sahip olan bu kediler; uzun, ince yapılı ve egzotik görünüşlü hayvanlardır. Vahşi görünüşünün aksine, oldukça ılımlı huylu ve yoğun sevgiden hoşlanan, yani tam bir kucak kedisi olan Savannah kedisi, tasmayla gezecek kadar yumuşak mizaca sahip bir kedi cinsidir. Hatta, Savannah kedileri sudan da oldukça hoşlanarak; dolu bir küvette saatlerce oyun oynayabilme özelliğine sahip.

1 Ashera

15.000-125.000 Dolar

AsheraListemizin 1. sırasına geldiğimizde, ilk sırayı oldukça nadir bir tür olan Ashera kedilerinin aldığını görüyoruz. Afrikalı bir kedi ile Asyalı leopar kedisinin çiftleşmesinden ortaya çıkan Ashera kedisi; akıllı, iyi huylu ve oldukça oyuncu bir kedi. Ayrıca çocuklarla da kolayca anlaşabilen ve tasmalı gezdirilecek kadar yumuşak başlı olan bu kediler, dünyanın en pahalı kedi cinsi olup fiyatı 125.000 dolara kadar çıkabilmektedir.

Evet, böylece dünyanın en pahalı kedilerini anlattığımız yazının sonuna gelmiş bulunuyoruz. Peki, giderek ıssızlaşan hayatlarımızda, bizlere birer yoldaş olabilecek bu cins kediler hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Gerçekten her birinden sıkı bir dost ve sırdaş olmaz mı? Eğer bir kediyi sahiplenmek istiyorsanız hiç durmayın, derim. Zira bu sevimli tüylü (bazıları da tüysüz) arkadaşlarımız, emin olun ki sahip oldukları enerjileriyle daha önce olduğunuzdan çok daha mutlu bir insan olmanızı sağlayacaklardır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.