Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı 10 Gitarı

Gitar çalmayı biliyor musunuz? Bilmiyorsanız da dinlemeyi seviyorsunuzdur. İşte bu liste sizin için hazırlandı. Karşınızda dünyanın en pahalı gitarları...
Dünyanın En Pahalı 10 Gitarı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Hemen hemen bütün çocuklar büyümeleriyle birlikte olmak istedikleri meslekler hakkında hayaller kurarlar. En büyük arzuları bir aktör, futbolcu ya da bir rock yıldızı olmaktır. Hangimiz kurmadık ki bu hayalleri? Kendimizden büyük enstrümanları çalmaya çalışarak, çılgınlar gibi eğlenmedik mi? En sevdiğimiz sanatçının şarkılarını, elimize şişeden bir mikrofon alıp dans ederek söylemedik mi? Anne babamıza bizlere gitar alması için ısrar etmedik mi? Gitar çalanlara hayran gözlerle bakmadık mı? Bu durum aslında halen değişmiş değil, çocuklar hala bir gitar sahibi olabilmek için yanıp tutuşuyorlar. Ebeveynler de çocuklarının bu masum, güzel dileklerini gerçekleştirmeleri için, onlara yardımcı oluyorlar.

Hem çocukların hem de bizlerin çok sevdiği bir müzik aleti olan gitarı çalabilmeyi öğrenmek için, genellikle akustik ya da klasik olanlardan başlanılır. Kendi kendimize acemice tellere dokunarak, sesleri ayırt etmeye çalışırız. Dünya genelinde oldukça sevilen popüler aleti çalmak için, isteğinizin yanında yeteneğimiz de varsa kısa sürede bir gitarist olabilirsiniz. Birçok çeşidi olan enstrüman, dünya çapında muazzam bir etkiye sahip. Türlerinin arasında; klasik, akustik, elektro, bas, perdesiz, lap steel, 7 telli gitar, 12 telli gitar, Weissenborn gitar ve Jazz gitar bulunuyor. Bazı gitarlar ise en az gitaristlerin kendileri kadar ünlüler. Peki, bu çalgı aletlerinin fiyatları ne kadar? Sizler için oluşturduğumuz listede bu sorunun cevabını en pahalıları açısından vermeye çalışacağız.

İşte karşınızda dünyanın en pahalı 10 gitarı:

10 Brownie Stratocaster – Eric Clapton

450.000 Dolar

Brownie Stratocaster - Eric ClaptonBu ünlü gitar, herkesin bildiği Eric Clapton’ın başarılı “Layla” şarkısının kayıtları sırasında sanatçının elindeydi. Brownie Stratocaster, Derek ve Dominoes adlı grupla da büyük başarı yakalamış Other Assorted Love Songs albümünde de Clapton’un sahipliğindeydi. Şu anda bu gitar 450.000 dolar değerindedir. Paul Allen’in bu gitardan aldığı bilinmektedir.

9 Gold Leaf Strat – Eric Clapton

455.000 Dolar

Gold Leaf Strat - Eric ClaptonGold Leaf Strat, ABD merkezli çok ünlü bir gitar üreticisi olan Fender tarafından üretilmiştir. Mark Kendrick imzası taşıyan bu harika müzik aleti, Eric Clapton için özel olarak üretilmiştir. Ünlü İngiliz Blues gitaristi, enstrümanını 1997’deki The Legends turnesinde ve 2001 yılındaki dünya turnesinde çalmıştır. Daha sonra ise Gold Leaf Strat, Christie’s tarafından satın alınmıştır.

8 Gibson – George Harrison ve John Lennon

570.000 Dolar

Gibson - George Harrison ve John LennonBu ünlü gitar, 60’lı yılların ünlü müzik grubu The Beatles tarafından kullanıldığı için ünlenmiştir. Grubun 1966’da çıkardığı Revolver ve 1968’de çıkardığı White isimli albümlerinde çalınan gitar, birçok ünlü şarkıya da eşlik etmiştir. Taxman, Eleanor Rigby ve Got to Get You Into My Life bunlardan bazılarıdır. Daha sonra John Lennon’ın sahiplendiği gitar, Back in the USSR, Revolution ve While My Guitar Gently Weeps isimli şarkılarda, başarılı gitariste eşlik etmiştir.

7 Fender Strat – Stevie Ray Vaughan

623.500 Dolar

Fender Strat - Stevie Ray Vaughan1980’li yılların unutulmaz Blues sanatçılarından olan Stevie Ray Vaughan, başarılı bir Amerikan gitaristiydi. Lenny ismi verilen Fender Strat, Stevie Ray’in birçok unutulmaz şarkısına imzasını atmış, dünyanın en pahalı gitarlarından biridir. Değeri ise 623.500 dolardır.

6 1939 CF Martin – Eric Clapton

791.500 Dolar

1939 CF Martin - Eric ClaptonClapton, 4 yaşındaki oğlunun ölümünden sonra çıkardığı 1992 yılındaki Tears in Heaven şarkısıyla başarıyı yeniden yakaladı. Bunun üzerine MTV’de akustik çaldığı bu gitar, sanatçıyla beraber ünlendi. Gerçek değerinin 80.000 dolar civarında olduğu bilinen müzik aleti, neredeyse değerinin 10 katına satılarak, dünyanın en pahalı gitarları arasına girmeyi başardı.

5 1964 Gibson ES335 – Eric Clapton

847.500 Dolar

1964 Gibson ES335 - Eric ClaptonEric Clapton’ın The Yardbirds, Cream, John Mayall’s Bluesbreakers ve Blind Faith gibi gruplarla birlikte çaldığı yıllarda, bu ünlü gitar sanatçıya eşlik etmiştir. Gerçek fiyatının 80.000 dolar civarında olduğu düşünülen gitar, bir münazarada 847.500 dolara alıcı bulmuştur.

4 Blackie Stratocaster – Eric Clapton

959.000 Dolar

Blackie Stratocaster - Eric ClaptonDünyanın en önemli ve başarılı gitaristlerinden biri olan Eric Clapton, bu gitarı 1970 ile 1985 yılları arasında kullanmıştır. Clapton, Rolling Stone dergisi tarafından Jimi Hendrix’den sonra ikinci en iyi gitarist olarak tanıtıldı. Ayrıca Tears in Heaven şarkısıyla da 6 dalda Grammy ödülü kazanmıştır. Dünyaca ün kazanmış bu önemli sanatçısın gitarının değeri ise 959.000 dolar.

3 Washburn – Bob Marley

1.2 Milyon Dolar

Washburn - Bob MarleyNesta Robert Marley, Jamaikalı bir Reggae sanatçısı ve şarkı sözü yazarıdır. Daha çok Bob Marley olarak tanıdığımız sanatçı, aslında yalnızca Reggae değil aynı zamanda Ska türü müzik de yapmıştır. Ünlü sanatçı vesilesiyle Jamaika müziklerini tüm dünya tanıma şansı yakaladı.

Marley’in en popüler şarkıları arasında hepimizin bildiği No Woman No Cry, I Shot the Sheriff ve Jamming isimli şarkılar var. Sanatçı bir zamanlar Washburn adlı ünlü gitarını, kendisine göre yeniden tasarlaması için bir teknisyen olan Gary Carlsen’e vermiş. Bob Marley için tekrar tasarlanan bu gitarın değerinin ise 1.2 Milyon Dolar olduğu tahmin ediliyor.

2 1968 Strat – Jimi Hendrix

2 Milyon Dolar

Gibson - George Harrison ve John LennonDünyanın en harika gitar çalan adamı ve en önemli müzisyenlerinden biri olan Jimi Hendrix, Amerikalı bir sanatçı ve şarkı sözü yazarıdır. Hendrix, ilk müzisyenlik yıllarında ismini Avrupa’da duyurdu. Ancak daha sonra Amerika’da katıldığı Monterey Pop Festival’inde dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Ayrıca ünlü Woodstock Festival’inde de assolist olmayı hak ederek başarısını kanıtladı. Bunlara ek olarak, 2003 yılında Rolling Stone dergisi tarafından tüm zamanların gelmiş geçmiş en iyi gitaristi seçildi.

Hendrix, 1970 yılında uyuşturucu kullanımından dolayı hayatını kaybetti. Ancak insanların ilgisini çektiği 4 yıl gibi kısa bir sürede, başka sanatçıların hayatları boyunca yakalayamadığı başarıyı elde etti. Hendrix’in gitarı ise herkesi şaşırtarak tam 2 milyon dolara, Microsoft’un kurucularından biri olan Paul Allan tarafından satın alındı.

1 Tsunami Kurbanları için Satılan Fender Strat Gitar

2.7 Milyon Dolar

Tsunami Kurbanları için Satılan Fender Strat Gitar2004 yılında tüm dünyayı ağlatan korkunç felaketi bilmeyen yoktur. Hint denizinde meydana gelen tsunamiden çok sayıda insan etkilenmiştir. Bu üzücü olay üzerine, dünya çapında yardımlar başlatılmış, insanlar birlik olmuştur. Özellikle de tanınmış insanlar tarafından başlatılan kampanyalarla afetzedelerin yaraları sarılmaya çalışılmıştır. Dünyanın en pahalı gitarı da bu yardım kampanyaları sayesinde ortaya çıkmıştır.

Ünlü isimler bir araya geldi ve Fender şirketinin ürettiği, aslında sıradan bir müzik aleti olan gitarın üzerine imzalarını attılar. Bu ünlü isimler arasında; Paul McCartney, Mick Jagger, Keith Richards, Eric Clapton, Brian May, Jimmy Page, David Gilmour, Jeff Beck, Pete Townsend, Mark Knopfler, Ray Davis, Liam Gallagher, Ronnie Wood, Angus Young, Malcolm Young, Tony Iommi, Sting, Ritchie Blackmore, Bryan Adams ve Def Leppard grubunun üyeleri vardır. Tanınmış insanların imzasını taşıyan, dünyanın en pahalı gitarının değeri 2.7 milyon dolardır.

Müzik insanların iç dünyasının dışa notalar eşliğinde yansıtılmasıdır. Kuşku yok ki bunu en iyi başaran enstrümanlardan biri de gitar. Geniş bir hayran kitlesine sahip olan müzik aleti, özellikle günümüzün popüler şarkılarına eşlik eder. Sizlerin kullandığı ya da kullanmayı çok istediği bir müzik aleti var mı?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.