Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En Pahalı 7 Garaj Satışı

Bugüne kadar yapılmış en pahalı garaj satışlarını bir araya getirdik. Bu satışlarda yüksek bedellere ulaşmış dünyanın en pahalı ürünleri için hemen tıklayın!
En Pahalı 7 Garaj Satışı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Hepimizin kullanmadığı, fakat atmaya da kıyamadığı eşyalar vardır. Bunlar bazen modası geçmiş elbiseler, artık kullanmaktan sıkıldığımız dijital ya da elektronik ürünler olabilir. Örnekleri çoğaltmamız fazlasıyla mümkün. Bizler genelde bu tür eşyaları ihtiyaç sahiplerine vermeyi tercih ederken, Batı kültürü bu duruma farklı bir boyut kazandırmış durumda. Bu durumun adı “garaj satışı”.

Öncelikle garaj satışının ne olduğuna bir göz atalım. Garaj satışı; çoğunlukla Amerika’da, zenginlerin kullanmadığı eşyaları garajında satmasıdır. Oldukça merak uyandırıcı bu konuyu ele aldık ve sizler için en pahalı garaj satışlarını derlemeye çalıştık. Hazırladığımız listeye oldukça şaşıracağınıza eminim.

İşte sizlere şimdiye kadar yapılmış en pahalı 7 garaj satışı:

7 Pablo Picasso’nun Resmi

2 Milyon Dolar

Pablo Picasso’nun ResmiResim Shreveport’ta, Lousiana yakınlarındaki bir parkta satıldı. Orijinal Picasso resmi nadirliği ile bilinir. Sahibi satarken tabi ki orijinal olduğunu bilmiyordu. Resim 2 milyon dolarlık fiyat etiketiyle orijinalliğini kanıtlamış gibi duruyor.

6 Andy Warhol Çizim

2.1 Milyon Dolar

Andy Warhol Çizim2012 yılında Andy Fields, Las Vegas’ta çocuğu için garaj satışından aldığı resime 5 dolar ödedi. 1930’larda şarkıcı Rudy Vallée’nin aldığı renkli kalem çizim, Andy Warhol’un 10 yaşında yaptığı eser olduğu ortaya çıktı. Eser, Fields müzayedesinde 2.1 milyon dolara satıldı.

5 Kuzey Song Hanedanlığı Kasesi

2.2 Milyon Dolar

Kuzey Song Hanedanlığı KasesiBeş yıl boyunca şöminenin üzerinde duran tam 3 milyon doları düşünün. New York’ta yaşayan bir aile için bu durum böyleydi. 2007 yılında aile; yerel bir garaj satışında, küçük, sıradan seramik bir kase satın aldı. Aile gelen önerileri dikkate alarak, bir uzmana danıştı. Kasenin Kuzey Song Hanedanlığı’ndan kalma bir eser olduğu ortaya çıktı.

Kase, Sotheby açık artırmasında 2.2 milyon dolara satıldı. Şanslı aile % 730.000 kar elde etmiş oldu. Kasenin alıcısı Giuseppe Eskenazi, böyle bir kaseden sadece iki adet olduğunu söyledi.

4 Özgürlük Bildirgesi

2.42 Milyon Dolar

Özgürlük BildirgesiUlusal hazine serisinin dışarıda dolaşması garip gelebilir ama 1989 yılında Philadelphialı bir analist, Bağımsızlık Bildirgesi’nin soluk yağlıboya bir resmin arkasında gizlendiğini keşfetti. Bu örneğin, bildirgenin ilk baskısı olduğu ortaya çıktı. 500 kopyası olan bildirgenin, sadece 23 tanesinin sağlam olduğu biliniyordu. Bildirge, 1991 yılında Sotheby’de 1.2 milyon dolara satılacağı tahmin edilirken; iki katına, tam 2.42 milyon dolara satıldı.

3 İmparatorluğa Ait Faberge Yumurtalığı

30 Milyon Dolar

İmparatorluğa Ait Faberge Yumurtalığı2004 yılında kimliği belirsiz bir kişi, bitpazarından altın bir yumurtalık satın aldı. Daha sonra yumurtalığın Faberge’nin eksik sekiz yumurtalığından biri olduğu keşfedildi.

Rus kuyumcu Peter Carl Faberge tarafından oluşturulan Faberge yumurtalıklarının, uzun ve eski bir geçmişi var. Faberge adlı koleksiyonların en önemlileri, eski Rus çarları için Paskalya hediyesi olarak yapılanlarıdır. 2014 yılında yumurta 30 milyon dolara satıldı.

2 Jackson Pollock Resim

50 Milyon Dolar

Jackson Pollock ResimTeri Horton, uzun yolculuklara çıkan bir kamyon sürücüsüdür. 90’lı yılların ortalarında Horton, yerel garaj satışından “çirkin” bir resim satın aldı. Horton resimi satmaya karar vermeden önce arkadaşlarına danıştı. Onlar resmin ünlü soyut ressam Jackson Pollock’a ait olduğu fikrini öne sürdü. Horton daha sonra bir uzmana danıştı. Uzman Paul Biro, parmak izlerinden resmin orijinalliğini kanıtlamayı başardı. Resim bir müzayedede 50 milyon dolara satıldı.

1 Amerikalı Fotoğrafçı Ansel Adams’ın Negatifi

200 Milyon Dolar

Amerikalı Fotoğrafçı Ansel Adams'ın NegatifiRick Norsigian, 2000 yılında iki kutu cam plakaya 45 dolar ödedi. Ansel Adams, gençlik yıllarında Yosemite Ulusal Parkı’nda çalışmıştı. Parkta cam kutuları bulan görevli, onları garaj satışında sattı. Daha sonra onun eserleri bu cam kutuların içine sıkışmış halde bulundu. 1919 ve 1930 arasında çekilen fotoğrafların negatifşeri tam 200 milyon dolara satıldı.

Hayatın kime nasıl sürprizler hazırladığı hiçbir zaman bilinmez. Yukarıdaki hikayelere benzer bir olay bugün Topkapı Sarayında muhafaza edilen “Kaşıkçı Elması” içinde söylene gelmiştir. Elması; Osmanlı padişahlarından IV. Mehmet (Avcı Mehmet) zamanında, geçimini çöplerden sağlayan bir kişinin çöpten bulduğu ve elması 10 akçe, yani o zamanın kaşık değerine sattığı anlatıla gelmiştir. Hakikat nedir bilinmez ama yeryüzü böyle gizli kalmış hazinelerle dolu, haksız mıyım?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.