Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Eşsiz Bir Tınıya Sahip Dünyanın En Pahalı Akordeonları

Paratic.com okurları için hazırladığımız bu listede; Castagnari Magic 3o ve Weltmeisters Supita gibi dünyanın en pahalı akordeonlarını tanıyacaksınız.
Eşsiz Bir Tınıya Sahip Dünyanın En Pahalı Akordeonları
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Akordeon, akordiyon ve akordion hepsi de bu eşsiz müzik aleti için kullanılan sihirli sözcükler. Akordeonun ilk defa 1800’lü yıllarda Almanya’da kullanıldığı rivayet edilir. Körükle baskılanan havanın çıkardığı mükemmel melodi, eşsiz bir müzik keyfi sunar. Ama bu alet gerçekten ustasının ellerinde güzeldir. Yoksa dayanılmaz derecede kötü bir “çığlık” kulaklarınızı tırmalayabilir. En kaliteli ağaçlardan üretilen müzik aleti oldukça değerlidir. Akordeonlar günümüzde çok yaygın olmasa da bazı koleksiyoncular için oldukça değerlidir. Kullanmak ise gerçekten büyük bir ustalık ister.

Akordeon, müzisyenlerin melodik sesler çıkarmak için kollarını karşılıklı ve intizamlı sıkmalarıyla ses çıkardıkları güzel kutu olarak da tarif edilebilir. Akordeoncu sıkma işlemiyle birlikte tuşlara da basar. Müzik aletlerinin armonika grubuna ait akordeonlar, Avrupa’da daha yaygın kullanılmaktadır. Ülkemizde ise duygulara hitap eden lüks eğlence mekanlarında tercihe göre zaman zaman sahne alırlar. Bu müzik aleti aslında 50’li ve 60’lı yıllarda modaydı. El işçiliğinin ürünü olan müzik aletleri inanılmaz bir keyifle dinlenirdi. Günümüzde ise ne yazık ki eski ününü kaybetti. O tarihlerden kalan müzik aletleri ise inanılmaz derecede pahalı özellikleriyle dikkat çekiyor. Sizler için hazırladığımız listede de bu müzik aletlerini bulacaksınız.

İşte karşınızda eşsiz bir tınıya sahip dünyanın en pahalı akordeonları:

6 Fatto a Mano

Fatto a ManoAvrupa ve Rusya’da 19. yüzyıl müzikal fenomen olarak bilinen ilk akordeonun, 1829 civarında var olduğu biliniyor. El yapımı akordeon üretimi için en ünlü merkez İtalyan şehirleri Lombardiya bölgesi ve ülkenin orta doğu kesiminde yer alan Castelfidardo’da yer alan sahil köyü Stradella’dır. İtalyan akordeon muazzam ve karmaşık el işi inceliklerinin ürünüdür. Fiyatları ise kalitesine ve korunma özelliğine göre değişir. Aşağıdaki akordeonlarda bunlara örnektir.

5 Castagnari Magic 3o

7.850 Dolar

Castagnari Magic 3oCastagnari Magica 3o İtalyan yapımıdır. Onun el yapımı müzik aletinin hafif tasarımı, Fisarmonica’nın gurur kaynağıdır. Akordeonlar yeni müzik aletlerine göre nispeten daha nadir bulunur. Antika akordeon aparatları veya aletin kendisi, size pahalıya patlayabilir.

4 Hohner Morino IV

17.000 Dolar

Hohner Morino IVHohner Morino IV, 17.000 dolar civarında satılıyor. Hohner Morino IV “cossotto” denilen bir ton odasına sahiptir. Orkestra performansları ve solist için uygun olan Morino, ses kalitesi açısından sazlık ile el yapımı hazırlanmıştır.

3 Weltmeisters Supita

17.500 Dolar

Weltmeisters SupitaBu model yaklaşık 17.500 dolara satılıyor. Weltmeisters tarafından yapılan Supita konser akordeonudur. Ayrıca, el yapımı ve güzel kaplamalı kanal ve hassas mekanik özelliklere sahiptir.

2 Hohner Gola

30.000 Dolar

Hohner GolaHohner Gola 30.000 doların biraz üzerinde fiyatla satılıyor. Bu akordeonu pahalı hale getiren sadece markası değil. Aynı zamanda yapımcısının ona verdiği inanılmaz işçilik ve mükemmel tutku ve bağlılıktır.

1 Pigini Mythos

40.000 Dolar

Pigini MythosGino Pigini 14 yaşına geldiğinde uzman bir kamış ustasıydı. Bu el yapımı akordeon onun ustalık eserlerinden biridir. Pigini Mythos’un 40.000 dolar değerinde olduğu düşünülüyor.

Dünyanın en pahalı akordeonlarını birlikte inceledik. Hiçbir müzik aletinin sesine benzemeyen bu eşsiz çalgı, bir zamanların en çok aranan tınısıydı. Sizin daha önce hiç akordeon dinleme fırsatınız oldu mu?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.