Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Değerli 15 Maddesi

Dünyanın En Değerli 15 Maddesi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Dünyadaki en değerli maddeler onların nadir olmasından ya da onları bulmak zor olduğundan pahalı olmaya eğilimindedir. Bu maddelerin bazıları alım – satımda suç riski içerdiğinden dolayı, enflasyonel değere sahiptir.

Nadir olan bu maddelerin miktarının artması ya da onlara ilginin azalmasına paralel olarak değerleri değişiklik gösterebilir. Helyum gibi maddeler genellikle ucuzdur. Fakat bu gaza talep arttıkça, miktarı azalmakta ve piyasa değeri artmaktadır.

Platinyum, elmas gibi değerli mücevherler, yasal olmayan içkiler ve üretilmesi zor olan gelişmiş elementler; dünyanın en pahalı maddeleri arasındadır. Bu maddelerin tamamı genellikle yüksek ücretlidir. Fakat bu maddelerin yasal olmayan satış durumunda maliyeti düşük olabiliyor.

İşte dünyanın en değerli 15 maddesi sizlerle:

15 Altın

Gram: 56 Dolar

AltınAltının fiyatı özellikle ekonomiye göre dalgalanmasına rağmen, bu madde binlerce yıldır zenginlik ve refahın sembolü olarak görülüyor.

Geçmişte para birimi olarak kullanılan altın; günümüzde mücevher, sanat ve dekorasyon gibi alanlarda kullanılır. Harika iletkenliğinin yanında, altın uzaydaki uyduları kaplamayı sağlayan elektronik olarak kullanılır. Tıpta ise altın diş implantlarında ve tellerinde, eklem iltihabı ve kanser tedavisinde bile kullanılır.

14 Rodyum

Gram: 58 Dolar

RodyumBütün rodyumların %60’ı Güney Afrika’dan çıkarılır. Platinyum metal gurubundan olan bu metal dayanıklılık, sertlik ve yansıma gibi özelliklere sahip olmasına rağmen, platinyumdan daha az yoğunluğa ve dayanıklılığa sahiptir.

Sonuç olarak bu madde mücevherlerde, uçak motorlarında, projektörlerde, asidik ve organik üretim süreçlerinde kullanılmasından dolayı zaman zaman ‘beyaz altın’ diye adlandırılır. Rodyumun yüksek fiyata sahip olmasının nedeni 90’lar boyunca Rusya’daki iç karışıklıklardır.

13 Platinyum

Gram: 60 Dolar

PlatinyumPlatinyum esnek olma özelliği nedeniyle kullanılan beyaz metallerden biridir. Rodyum ve altına benzer olarak mücevherlerde, motorlarda, kimyasal reaksiyonlarda, kablolarda, tıpta ve elektrotlarda kullanılır.
Platinyum havadaki oksitlenmeye dayanıklılık gösterir. Hidroklorik ve nitrik asitte erimez. Bu element MÖ. 1200’lerde Mısır’da mücevher olarak kullanıldıktan sonra 1735’de yeniden keşfedildi.

12 Metamfetamin

Gram: 100 Dolar

MetamfetaminUyarıcı özelliği olan sentetik maddedir. Yüzlerce yıldır Kuzey Amerika’da ciddi sağlık problemlerine yol açan ve en çok bağımlılık yapan maddelerden biridir. Beyinde dopaminin hızlı bir şekilde yayılması, şiddet, ruh hastalığı, paronaya, endişe, uyku bozukluğu ve yoğun tutarsızlık gibi davranışlara yol açar. Acı bir şekilde, aşırı bağımlılık ‘yüz erimesi’ ve ölümle de sonuçlanabilir.

11 Gergedan Boynuzu

Gram: 110 Dolar

Gergedan BoynuzuKanserleri ve alkolikleri tedavi etmesi en önemli özelliğidir. Fakat henüz bulunmayan birçok özelliği olduğu iddia ediliyor. Bazı Asya ülkelerinde, rhino horn değerli bir kaynak olarak görülür. Eşsiz rhino horn apaçık zenginliği göstermesine rağmen, geleneksel Çin tıbbında güç arttırmak için kullanılır.

10 Eroin

Gram: 130 Dolar

EroinBu günlerde eroinin %80’ni Afganistan’da bulunur. 1990’lar da ise Latin Amerika en büyük kaynağa sahipti. Eroin direkt olarak beyne salınır ve yaşam için gerekli olan otomatik bilişsel süreçten ve nefes almadan sorumlu uyku sinirinden geçer. Zevk verici özelliklerinden dolayı eroin, dünyada bağımlılık yapan en tehlikeli maddelerden biridir.

9 Kokain

Gram: 215 Dolar

KokainBir başka inanılmaz bağımlılık yapan ve pahalı madde, Güney Amerika’da kokain yapraklarından oluşturulan kokaindir. Tedavi dozundan fazla kullanıldığı zaman solunum sistemini felce uğratarak ölüme neden olur. Kokainin sakıncalı tarafı alışkanlık yapmasıdır.

Kokainin etkisi kısa süreli olduğu için kullanan kişiler sıklıkla eğlence ortamlarında kullanırlar.

8 Lysergic Asic Deithymide (LSD)

Gram: 3.000 Dolar

Lysergic Asic Deithymide (LSD)En yaygın bilinen asit olan lysergic asit deithylamide, 1938’de Albert Hoffman tarafından İsviçre’de, psikolojik bir tedavide kullanırken keşfedildi. Timothy Leary gibi Hintli bilge insanların bu asidi bilinci geliştirmesi için denenmesini önerdi. LSD, güçlü halüsinasyonlar yaratır, psikolojik problemlere ve ciddi fiziksel yaralanmalara neden olabilir.

7 Plütonyum

Gram: 4.000 Dolar

PlütonyumPlütanyum nükleer reaksiyonlarda kullanılan uranyumdan elde edilmiştir. Bu madde doğal süreçler boyunca nadiren oluşur.

Nükleer güç bitkileri, nükleer süreçlere devam etmek için uranyum reaksiyonlarında plütanyum kullanılır.

6 Painite

Gram: 9.000 Dolar

Painiteİlk 1950’lerde Burmada keşfedilen painite pembemsi, kırmızımsı veya kahverengimsi olan nadir mineraldir. Çok az painitenin var olmasından dolayı, o dünyadaki en nadir mineral olarak bilinir.

Son keşifler Mogok’ta Myanmar’da meydana gelmiştir, fakat çok az painite bulunmuştur.

5 Taaffeite

Gram: 20.000 Dolar

TaaffeiteTaaffeite taşı bir başka son derecede nadir mücevher taşıdır. Sadece koleksiyoncular tarafından satın alınır. 10’dan daha az bilinen kırmızı taaffeite taşı olmasına rağmen, bu maddenin en dikkat çekici renkleri kırmızı ve mor karışımlı olanıdır.

Keşfedilen taaffite taşının ölçüsü ortalama bir fincanın yarısı kadarını doldurur.

4 Tritium

Gram: 30.000 Dolar

TritiumTritium, deuteriyum ve nitrojen atomları kozmik radyasyona uğradıkları zaman, doğal olarak biçimlenir.
Hidrojenin radyoaktif formu olan tritium, hassas sinyaller, silah görüşü ve saatler gibi diğer özel ürünler için kullanışlıdır.

3 Elmas

Gram: 55.000 Dolar

ElmasElmas dünyada nadir olmamasına rağmen, onun güzelliğinden ve değerinden dolayı en pahalı mücevher taşıdır. Dünyanın altında derinlerde yoğun baskı ve ısıdan oluşan elmaslar, dünyada en zor dönüşen karbon molekülleridir. Bazı elmaslar 3,2 trilyon yıl kadar öncesine aittir.

İstismar edildiği bilinen yüksek değerdeki elmaslar, dünya kaynağı olarak tartışma konusudur. Bu mineral yaygın olarak yasal olmayan silahlar için kullanılan yer olan Afrika’da bulunur.

2 Kaliforniyum

Gram: 27 Milyon Dolar

KaliforniyumKaliforniyum 1950’de Kaliforniya’da keşfedilen doğal yolla gezegende oluşmayan nadir bir dünya metalidir. Bir mikrogramda yüksek radyoaktif bulunan Kaliforniyum, birçok organik yaşam için büyük toksik oluşturan 170 milyon nötron parçasını etrafa yayar. Bu elementin kullanım alanları; altını, platinyumu tespit etmesi ve petrol kuyuları için nem ölçmesidir.

1 Antimatter

Gram: 6,25 Trilyon Dolar

AntimatterFizikçilerin çalışması için yeterince küçük miktarlar yaratması için CERN gibi birçok gelişmiş teknoloji için elverişli olan antimatter, dünyadaki en pahalı maddedir. Antimatter düzenli maddelerle karıştırıldığı zaman inanılmaz yıkıcı bir özelliği olduğundan dolayı bilim vasıtasıyla antimatter fikri insanlara tanıtılmıştır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.