Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Lüks Parfüm Evi

Fransa Paris 68 Les Champs Elysées’de bulunan La Maison Guerlain dünyanın en lüks parfüm evi olarak biliniyor. Gelin birlikte tanıyalım.
Dünyanın En Lüks Parfüm Evi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

İnsanların çevresine güzel koktuğunu hissettirmek istemesi, şüphesiz çok eski tarihlerden beri aranılan bir duygu. Doğada var olan bitkilerin enfes kokularını, insanların tenlerinde hissetmek istemeleriyle başlayan macera, günümüze kadar geldi. Bugün dünyanın birçok yerinde etiketleri binlerce dolar olan lüks parfüm şirketleri var. Ürünlerinin her biri gerçekten oldukça değerlidir. Bu parfüm mağazalarından biri hatta değerlendirmelere göre en iyisi La Maison Guerlain’dir.

Fransa Paris 68 Les Champs Elysées’de bulunan Guerlain’in ana mağazası 20. Yüzyılın başlarından bu yana zenginlikle özdeşleşmiş bir markadır. Tabi ki kimse için dünyanın en lüks parfüm evinin Paris’te bulunması sürpriz olmamıştır. Mağaza lüks tarzına yakışır şekildeki dekorasyonuyla dikkat çekiyor. La Maison Guerlain, 100. yıldönümü nedeniyle özel bir restorasyona tabi tutuldu. 9 ay süren restorasyondan sonra, daha lüks hale geldi. Dünyanın en büyük parfüm evi olan Guerlain, 148 metrekare ve 4 katlıdır. Tadilattan sonra boyutu 2 katına çıktı ve içi tamamen yeniledi. Dilerseniz, dünyanın en lüks parfüm evi olma onuruna sahip bu özel markayı daha yakından inceleyelim.

Dünyanın en lüks parfüm evi La Maison Guerlain’ın göze çarpan diğer özellikleri:

100. Yıl Onuruna Geçirdiği Tadilat

100. Yıl Onuruna Geçirdiği TadilatGuerlain‘in yenilenmiş konağı, giriş holünde tavandan asılı altın arılar imzasıyla bir başka ifadeyle “Napolyon’un arma imzası” ile ziyaretçilerini karşılıyor. Eskiden evin girişinde deposu olarak bilinen alan bulunuyordu. Burası, tadilattan sonra ana butik bölümü olmuştur. Aynı bölmede mermer bir merdivenden inilen yeni gurme restoran bulunmaktadır.

Birinci kata parfüm şişesi müzesi eklendi. Ayrıca buranın duvarları gümüş kaplama ile dekore edildi. Birinci kattaki diğer odalar ise Guerlain arı şişe deseninin kabartmasıyla süslendi. Konuklar hala tester bölümünün olmadığından şikayet etseler de yeni dekorasyondan oldukça etkilendiklerini de dile getiriyorlar. Duvarlardaki “parfüm bölümü” Guerlain’in en seçkin kokularının tarihini sunuyor. Toplantı odasında altın değerindeki sıvı ile dolu, 500 arı desenli şişe bulunuyor.

Birinci katta ayrıca La Maison Fabre’nin, Guerlain’in motiflerini taşıyan ipek eldiven ve ipek eşarplar satan yeni bir “terzilik” odası bulunmaktadır. Her aksesuar şirketin birincil parfümleri olan Mitsouko veya La Petite Robe Noire ile kokulandırılmış. İkinci kat Güzellik Enstitüsü olarak kullanılır. Konaktaki Fransız modeller gibi tüm önemli parçalar aynı kalmıştır. Sadece tavana yeni bir ayna eklenmiştir.

En Son Moda Ürünleri

En Son Moda ÜrünleriGuerlain’ın tüm tasarımları onun mirasının zenginliğini özetler. Guerlain, müşterilerine dünyadaki en son cilt bakım malzemelerini, makyaj ve lüks parfümleri sunmaktadır. Genellikle klasik parfümleri yeniden tasarlanıyor ve Fransız zarafetini temsil eden yeni ve son derece karmaşık kokuları sunuyor.

Şirket 2014 Baharı için meyveli çiçeksi bir parfüm yarattı. Thierry Wasser tarafından hazırlanan yeni koku olan La Petite Robe Noire Eau de Parfum Couture’nin, 47 mililitrelik şişesi 81.00 dolara piyasaya sürüldü. Dünyada son moda mağazalarda ve Guerlain butiklerinde bulunacağı duyuruldu.

Şubat 2014’te ise 2009 üretiminden olan, yumuşak ve daha ruhani versiyon Kiraz Çiçeği’ni tasarladı. Bu parfümün 124 mililitresini 280 dolara satın alabilirsiniz. Narin bulunan pembe parfüm, yeni tasarlanan fiyonklu arı şişede sunuluyor. Her bahar, Guerlain, Aqua Allegoria versiyonlarında yeni bir parfüm çeşitleri sunuluyor. Müşteriler ayrıca arı şişenin 160. yıldönümü onuruna 280-500 dolar arasındaki fiyatlarla Shalimar ve Jicky gibi klasikleri alabilirler.

Tarihindeki Ünlü Müşteriler

Tarihindeki Ünlü MüşterilerLa Maison’de Guerlain parfüm testi başlı başına bir gelenektir. Müşterinin parfümleri koklayabilmesi için siyah bir kağıt veya cam bardak kullanılır. Tabi ki tende kokuyu hissetmek isteyenler de parfümü tenine sıkıp deneyebiliyor.

Bireysel karışım isteyenler içinse “ısmarlama kokular” ve “özel koleksiyon” parfümler var. Markanın kurucusu olan Pierre François Pascal Guerlain; Fransa Kraliçesi Marie Amélie, İmparator Napolyon, İmparatoriçe Josephine, yazar Honoré de Balzac, İmparatoriçe Eugenie ve İmparator Napoleon’un III. eşi gibi elit müşterilerin talebi üzerine bireysel parfüm siparişi tasarladı.

Özel Tasarımları

Özel TasarımlarıHer “ısmarlama koku” müşteri ve koku geliştirme direktörü arasında yakın işbirliğini gerektirmektedir. Özel bir kokuyu hazırlamak 3 ay bile sürebilir. Parfüm hazırlandığında, kişinin özel olarak seçtiği bir kurdele ile bağlı bir Baccarat şişede müşteriye sunulmaktadır. Bu tasarımların 20.300 dolara kadar satılan seçenekleri vardır.

Guerlain’ın özel koleksiyonu ise özelleştirme sürecine vakti olmayanlar içindir. Guerlain, her yıl şimdiye kadar yapılmamış bireysel parfümlerden sadece 10 adet sipariş alır. Formüller oldukça gizli tutulur ve satıldıktan sonra formül yok edilir. Dünyada sadece birkaç Guerlain parfüm butiği tipik Baccarat şişe başına 30.000 dolar olan özel kokuları yapıp sunuyor.

Ekstra Hizmetleri

Ekstra HizmetleriMüşteriler parfümle birlikte dünya çapında ünlü olan Guerlain kaplıcalarındaki lüks tedavilerden yararlanabilirler. La Maison Guerlain’in ikinci katında bulunan Güzellik Enstitüsü, 1939 yılından bu yana Champs Elysées’nin ana konumlarından biri olmuştur. Şirket Asya ve Batı tarzını karışarak eşsiz masaj geliştirdi. Teknik bugün gizli olarak tutulmaktadır. Guerlain, Güzellik Enstitüsü’nde müşterilerine stres atma, kas gevşemesi vb gibi bireysel ihtiyaçlarına göre hizmetler sunuyor.

Müşteriler keyifli bir spa’dan sonra bir fincan çay ve ayak masajı talep eder. Butiğin akustiği bile ziyaretçileri rahatlatmaya yetiyor. Müşteriler daha sonra cilt bakım ürünleri ile 170-1.520 dolar arasında değişen ısıtmalı battaniye tedavileri alabilirler. Guerlain’de zaman geçirmek her müşteri için farklı ve unutulmaz hizmetleri kapsar.

Yolunuz Paris’e Düşerse…

Yolunuz Paris'e Düşerse...Bu yıl Paris’e giderseniz, yeni Guerlain’i ziyaret etmeyi kesinlikle unutmayın. Versay’ın kalbinde bulunan Cour des Senteurs’deki yeni butiğin oldukça muazzam olduğu kesin. Yeni mağaza Guerlain, eskiden kraliyet mahkemeleri için hizmet veriyordu. Fransız işçiliği ile tasarlanmış butik, parfüm severler için bir buluşma yeri olarak düşünülmüştür.

Butiğe uğrarsanız, Cour des Senteurs Versailles butiğin onuruna hazırlanmış yeni çiçekli parfümü test etmeyi unutmayın. Bu parfümde Marie Antoinette’in en sevdiği çiçek olan yaseminin bileşimi hakim. Beklendiği gibi arı şişe kırmızı kurdele ve Sun King Louis IV yaldızlı bir ambleme sahiptir.

“Koku, Bir Katilin Hikayesi” filmini seyrettiniz mi bilmiyorum ama, izlemediyseniz kesinlikle tavsiye ederim. Bir kokunun hikayesini anlatan en güzel filmdir bence. Siz parfümlerinizi seçerken neye dikkat edersiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.