Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Güçlü 10 İnsanı

Dünyanın en güçlü insanlarından oluşan listede sizce kimler yer alıyor? İşte Putin, Papa Francis, Xi Jinping, Barack Obama ve diğer güçlü insanları:
Dünyanın En Güçlü 10 İnsanı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bir kişiyi güçlü kılan şey nedir? Banka hesabındaki para miktarı mı? Büyük bir şirket ya da bir devlet kurumu içindeki pozisyonu mu? Dünyanın en etkili insanlarında bu şeylerin hepsi bir arada bulunuyor. Eskiden güçlü bireyden kasıtla anlaşılan tek olgu fizikseldi. Ama gücün en önemli tanımı bir şeyin üzerinde uygulanan etki ise, güç şimdilerde daha bir doğru tanımlanıyor. Paranın hayat üzerindeki etkisini hiçbirimiz yalanlayamayız.

Paranın insana ayrıcalık sağladığı bilinen bir gerçek. Ama ayrıcalık sahibi olmanız için tek çözüm zengin olmak da değil. hiç beklemediğiniz bir anda öyle bir şey gerçekleşir ki ortalama bir işçiyken dünyayı etkileyen bir fenomen de olabilirsiniz. İster parayla ister başka bir özellikle olsun çoğumuzun belki de hayatta karşılaşmayacağı bir güç olgusu var. Günümüzde bu duruma en güzel örnek ise güçlü siyasi kimliklerdir. Hayata karşı güçlü olmayı herkes ister ama güç, aynı zamanda büyük sorumlulukların da habercisidir. Bu duruma eriştiğinizde artık hiçbir şey sizin için eskisi gibi olmayacak. Aldığınız kararlar ya da yaptıklarınız birçok insanın hayatını da değiştirecek. Hazırladığımız listede ise dünyanın en güçlü insanlarını bulacaksınız. Hepsinin arksında da azmin ve başarının hikayesi bulunuyor. Dilerseniz bu isimlere ve hikayelerine birlikte göz atalım.

İşte karşınızda dünyanın en güçlü 10 insanı:

10 David Cameron

David CameronDünya genelinde en güçlü insanların siyasi figürlere sahip olması sürpriz değildir. Dünyanın onuncu en güçlü kişisi David Cameron, Birleşik Krallık Başbakanıdır. Eylül ayındaki seçimlerde İskoçya’nın Birleşik Krallık parçası olarak kalıp kalmaması ile ilgili oy kullandı. Sonucunda da cameron, iktidarını kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldı.

Sonunda İskoçyalılar İngiltere’nin parçası olmamayı tercih etti. Cameron’ın İskoçya üzerindeki kontrolü ve gücü bilinen bir gerçek. Cameron, birçok kişi gibi Twitter hesabından öz çekim göndermekten çok hoşlanıyor. Düzenli olarak diğer güçlü insanlarla öz çekimlerini kendi hesabından paylaşır.

9 Sergey Brin&Larry Page

Sergey Brin&Larry PageDünyanın en güçlüleri arasında 9. sırada yer alan Brin ve Page’nin güç kaynağı ise dev arama motoru google. Brin, şimdilerde Google Glass gibi daha sıra dışı projeler, akıllı kontak lensler ve daha fazlasına odaklanan gizli Google X bölümüne başkanlık etmektedir.

Page ise Brin ile birlikte Google’yi kurmuştur ve şirketin CEO’sudur. Online arama motorlarına hakim olan Google, 40 farklı ülkede binlerce işverene sahip. Page, evlerde yakıt için daha bilinçli maddeler, yağmur suyu ve diğer yeşil teknolojileri kullanmayı öneren temiz enerjinin bir savunucusudur. Buna ek olarak, Page’nin ailesi de Ebola salgını ile mücadeleye yardımcı olmak için 15 milyon dolar bağışladı.

8 Mario Draghi

Mario DraghiMario Draghi’nin lakabı Super Mario’dur. Gerçekten de o, lakabıyla yakışır bir başarı sergiliyor ve tam 18 ülkede mali konularda yatırımları vardır. Draghi oldukça başarılı ve büyük olan Avrupa Merkez Bankası başkanıdır.

Fortune dergisi bile onun, dünyanın en zorlu ve en önemli işlerden birine sahip olduğundan bahsetmiştir. Draghi Merkez Bankası’ndaki görevinden önce, İtalya Bankası başkanıydı. Daha önceleri ise finans, siyasi ve kurumsal sektörlerde deneyime sahip bir zengindir.

7 Bill Gates

Bill GatesListedeki insanların çoğu, hükümet veya siyasi figürler, başkanlarıdır. Bill Gates’in bazılarından daha üst sıralarda olması ise başarısı, gücü ve sahip olduğu servetle alakalıdır.

Gates dünyadaki herkesin bildiği gibi Microsoft’a başkanlık ediyor ve her sene yayınlanan dünyanın en zenginleri listesinde ilk sırada yer alıyor. Gates sadece parasal olarak zengin değil, aynı zamanda o ve eşi The Bill ve Melinda Gates Vakfı’a yaptığı bağışlarla da hayırseverlik yönünden zenginliklerini gösteriyor. Gates şimdiye kadar vakıf için, 29.5 milyar dolar bağışladı.

6 Janet Yellen

Janet YellenÇok paranızın olması, sizi güçlü yapmaya yetebilir. Janet Yellen’in Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezerv başına geçen ilk kadın olması, parasının çok olduğunun kanıtıdır. Fed, 4.5 trilyon dolar mal varlığı ile dünyanın en etkili merkez bankalarından biri olarak kabul edilir ve Yellen, bankanın bu kadar başarılı olmasında sorumlu yegane kişidir.

5 Angela Merkel

Angela MerkelAngela Merkel, “Alman Şansölyesi” olarak dünyanın en güçlü kadını sıfatıyla bu listede yer alıyor. Angela, bu pozisyonda olan tarihin ilk kadınıdır. Ayrıca o, AB başkanı olarak uzun süre görev yapmıştır. Her iki başarısı da takdire şayan olan Angela kendisinden beklenilmeyecek şekilde dünya siyasetinin içine girerek gücünü kanıtladı. Ondan önce gelen Alman başkanların aksine, dünyada olup biten askeri olaylardan kaçınmadı. Merkel, IŞID ile mücadele edenlere desdek gönderdi, Ayrıca Rus tehditlerine karşı Ukrayna’ya da yardımcı oldu.

4 Papa Francis

Papa FrancisPapa Francis, Katolik Kilisesi’nin ünlü devrimci lideridir. Ayrıca dünyanın en güçlü insanlardan biri olarak kabul edilir. Papalık makamı yüzyıllar boyunca değişerek günümüze kadar geldi. Ama özellikle Papa Francis’in dünyanın dikkatini çekmesinin nedeni ise kiliseye getirmeye çalıştığı radikal değişikliklerdir. Ayrıca dünyada 1.2 milyar insanın manevi lideri olduğunu da düşünürsek, büyük bir gücü elinde tuttuğu kesin. Papa Francis şefkati ve yoksullar için yardımı savunan görüşlere sahip. Ayrıca eşcinsel evlilik, doğum kontrol ve hatta kürtaj gibi konularda kilisenin tutumunu yumuşatmaya çalışıyor.

3 Xi Jinping

Xi JinpingXi Jinping, Mao Zedong’dan sonra Çin’in en güçlü hükümdarı olarak kabul edilir. Şimdilerde dünyanın en büyük ekonomisine sahip olduğu düşünülüyor. Böyle bir durumda onun dünyanın en güçlü insanlardan biri olduğu sanırım sürpriz olmaz.

Jinping, şanslı olarak dünyaya geldiğinden devlet yönetimine uygun şekilde yetiştirildi. Büyük başarılarını da bu eğitime borçludur. Topluluğun Partisi kurucularından biri, Xi Zhongxun’un oğludur. Karısı Peng Liyuan Topluluk Partisi lideri olduğunda kocasından daha iyi bilinir hale geldi. Liyuan Çin’de düzenli olarak en çok izlenen televizyon programında şarkıcılık ve oyunculuk yapıyor.

2 Barack Obama

Barack ObamaAmerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, herkes tarafından sevilmiyor olabilir, ama ABD lideri olarak elinde çok fazla güç tutmaktadır. Obama’nın ikinci dönemi ilk dönemine göre çok daha hareketli geçiyor. Ebola virüsü, IŞID, Ferguson, Missouri ayaklanmaları ve daha fazlası onun ilgilenmesi gereken konulardan.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı’nın sürekli gündemde olması da oldukça normaldir. Şakacı tavrı ve duruşuyla herkesin kalbini çalmaya devam ediyor. Ayrıca yayınlanan haberlere göre bilgisayar programı yazan ilk Amerikan başkanı olma özelliğine sahip. Yazılım ve bilgisayar teknolojileri hakkında sık sık ABD gençliğine öğütler veriyor.

1 Vladimir Putin

Vladimir PutinForbes geçen yıl dünyanın en güçlü kişisi olarak Putin’i seçti. Rusya ve Ukrayna’da güce sahip olan Putin, Çin ile 70 milyar dolarlık boru hattı anlaşması yaptı. Lojistik ve mali dünya ölçeğinde çok fazla güce sahip Rusya, onun liderliğinde daha da güçlü hale geldi.

Putin, dünya siyasetiyle ilgilenmiyor gibi gözükerek genellikle canı ne isterse yapıyor. Sorumsuzca bu gücünü kullanırken, dünyanın birçok devletinden kınama alsa da o bu durumu pek de takmıyor.

Dünyanın en güçlü insanlarına birlikte göz attık. Çoğu siyasi lider olan bu kişilerin söyleyecekleri bir kaç sözcük, dünya gündemini tamamen değiştirebilir. Güçlü olmak elbette yararlı kullanıldığında birçok güzelliği de beraberinde getirmektedir, örneklerini de listemizde gördük. Peki ya, kontrolsüz olursa?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.