Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dışlanmış Enzo Ferrari’nin İnanılmaz Hikayesi

Enzo Ferrari'nin dışlandığını biliyor muydunuz? Evet yaşadığı tüm zorluklara göğüs geren Enzo Ferrari, bir dünya devinin yaratıcı olmayı başardı.
Dışlanmış Enzo Ferrari’nin İnanılmaz Hikayesi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

18 Şubat 1898 tarihinde, İtalya’nın Modena şehrinde hayata gözlerini açan Enzo Ferrari, orta gelirli bir ailenin çocuğuydu. Annesi Adalgisa, babası Alfredo ve kardeşleriyle birlikte mütevazi bir hayat sürmekteydi. 1916 yılında, Birinci Dünya Savaşı sırasında babası ve abisi askerlik için cepheye çağırıldı. İkisi de grip salgını sebebiyle hayatını kaybedince Enzo, henüz 18 yaşındayken hayatla tek başına mücadele etmek zorunda kaldı. Normal bir yaşantısı olan ve eğitimine devam eden Enzo’nun hayatı bir anda alt üst olmuştu.

Enzo’nun bedensel bir sakatlığı vardı, bu sebeple askerlikte çürük raporu aldı. Bunun yanında başvurduğu tüm işlerde işe yaramaz düşüncesiyle reddediliyor, herkes tarafından dışlanıyordu. Ancak ailenin tek erkek çocuğu olduğu için ve annesine maddi destek sağlamak amacıyla askere alınma talebinde bulundu. Cepheye alınan Enzo bir süre sonra burada tehlikeli bir hastalığa yakalandı. Belki de birçok kişinin yenik düştüğü bu hastalık karşısında yıkılmayan Enzo, iki yıl sonra bitik bir bedenle evine döndü.

Savaş bitmiş, ülke ekonomisi en kötü günlerini yaşıyor, işsizlik ve hayat mücadelesi kol geziyordu. Enzo böyle bir dönemde otomobil fabrikalarında işçi olarak çalışmaya başladı. Ona karşı yapılan tüm dışlama ve hakaretlere üzülüyordu elbet; ama bir o kadar da hırslanıyordu. Yarış pilotu olmak ve kimsenin yetişemeyeceği kadar hızlı arabalar üretmek, onun en büyük hayaliydi. Yaşadığı tüm zorluklara rağmen bu hayallerini gerçekleştirmekle kalmayan Ferrari, dünyanın en gözde otomobil markalarından birinin de yaratıcısı oldu.

Enzo Ferrari’nin Alfa Romeo Macerası

Enzo Ferrari'nin Alfa Romeo MacerasıSavaş sonrasında ekonomik durumu sarsılan İtalya’da işsizlik hızla artıyordu. Bu durumdan nasibini alan Enzo da başvurduğu birçok işten red cevabı aldı. Ancak annesine ve kendine bakacak kadar da olsa para kazanmalı, mutlaka bir iş bulmalıydı. İş ararken hayallerini de göz önünde bulunduruyor, genelde otomotiv sektöründe başvurular yapıyordu. Bir süre sonra Vespa için test sürüşleri yapmaya başladı. Katıldığı yarışlarda dikkatleri çeken Enzo, 1920 yılında Alfa Romeo’da yarış pilotu olarak çalışmaya başladı.

Enzo Ferrari tam bir hız tutkunuydu. Yarışlarda yaptığı manevralarla, keskin virajlardaki yüksek dönüş hızıyla herkesi büyülüyordu. Onun çalıştığı süre boyunca Alfa Romeo araba yarışçılığında adını duyurarak, en popüler isimler arasına girdi.

Enzo Ferrari, 1920 yılından 1932 yılına kadar Alfa Romeo’da yarış pilotu olarak çalıştı. Oğlu Dino dünyaya geldikten sonra yarış pistlerinden ayrılan Ferrari, enerjisini otomobil fabrikası işlerine harcamaya başladı. Ancak Alfa Romeo onun peşini bırakmadı; yarış otomobillerindeki üstün yeteneği sebebiyle Enzo’ya Alfa Romeo’nun sportif direktörlüğü teklif edildi. Ferrari’nin kontrolündeki yarış takımı katıldığı tüm yarışları kazandı.

Alfa Romeo’nun sportif direktörlüğü görevinden ayrılan Ferrari, doğduğu yer olan Modena’da küçük bir atölye kurdu. İlk etapta amacı, sadece kendinin kullanacağı bir araba tasarlamaktı. Ancak İkinci Dünya Savaşı başlamış ve yaşadığı yer bombalanmıştı. Arabasının tasarımını bitiremeden Maranello’ya taşınmak zorunda kaldı.

Ferrari Şirketinin Doğuşu

Ferrari Şirketinin DoğuşuUğradığı bombalı saldırı nedeniyle atölyesi yerle bir olan Enzo Ferrari, Maranello’ya taşınarak burada yeni bir düzen kurdu. Alfa Romeo’da çalıştığı yıllar boyunca edindiği tecrübeler, hız tutkusu, otomobil aşkı ve bitmek bilmeyen azmi Enzo Ferrari’nin, şu an tüm dünyada araba sevdalılarının gözdesi olan bir markayı yaratmasını sağladı. 1946 yılında kendi adını taşıyan ilk arabayı tasarladı. Böylelikle dünya otomotiv tarihinin en büyük ve önemli araba markalarından biri olan “Ferrari” kurulmuş oldu.

FERRARI HAKKINDA ÖĞRENİLMESİ GEREKEN 25 İLGİNÇ BİLGİ için TIKLAYIN!

Ferrari 250 ve 250G modelleri, markanın yükselmesini sağlayan tasarımlar oldu. Tarihler 1950’leri gösterdiğinde Ferrari otomobil dünyasının zirvesine oturmuştu. 1951 yılında 14 yarış kazanıldı, 1960 ve 1965 yılları arasında ise 6 yıl üst üste Le Mans zaferine imza atıldı. Ancak Ferrari imparatorluğunun zirvedeki bugünleri oğlu Dino Ferrari’nin ölümüyle gerileme dönemine girdi.

Oğlu Dino Ferrari’nin Ölümü

Oğlu Dino Ferrari'nin ÖlümüSpor ve lüks otomobil markası Ferrari artık tüm dünyaca tanınıyor, katıldığı yarışların hemen hepsini kazanıyordu. Enzo Ferrari’nin hayalini gerçekleştirdiği Ferrari markası tam anlamıyla altın çağını yaşıyordu. Ancak profesyonel bir anlayışla işlemeyen şirket, finansal sorunlar yaşamaya başlamış ve büyük bir maddi çıkmazın içine düşmüştü. Enzo Ferrari bu dar zamanı atlatmak amacıyla bir İtalyan mafyasından borç para aldı. Ancak aldığı borcu geri ödeyememesinin bedeli onun için çok ağır oldu. Borcu yasadışı bir şekilde temin ettiği için hukuksal olarak da elinden bir şey gelmedi. Ve neticede İtalyan mafyası oğlu Alfredo Dino Ferrari’nin ölümüne sebep oldu. Bazı kaynaklar zehirlenerek öldürüldüğünü yazıyor; ancak o dönemde ölüm sebebi hakkında farklı görüşler ortaya atıldı. Enzo Ferrari, oğlu Dino’nun hayattan ayrılışından sonra ona ithafen “Ferrari Dino” serisini yarattı.

Ferrari’nin Fiat’a Satılması

Ferrari'nin Fiat'a SatılmasıMaddi zorlukların üstesinden gelemeyen Ferrari, şirket hisselerinin bir kısmı 1969 yılında, %90’ı ise 1988 yılında Fiat’a sattı. Büyük bir payı Fiat bünyesine dahil edilen Ferrari, başarılarına ivme katarak devam etti. 1984 yılında Enzo Ferrari’nin arkadaşı, Battista Farina’nın oğlu Sergio Pininfarina’nın çizimiyle tüm zamanların en güzel tasarımı olarak nitelendirilen Ferrari Testarossa satış rekorları kırdı. Şirketin 40. yılını kutlamak amacıyla üretilen F40 modelinin Enzo Ferrari’nin en beğendiği model olduğu biliniyor.

FERRARI LOGOSUNUN ARDINDAKİ BAŞARILI HİKAYE için TIKLAYIN!

1992 yılında Ferrari 456 GT; 1994’te F355; 1996’da 550 Maranello modelleri üretildi. Hepsi de dünyanın en popüler, lüks spor arabaları arasında yerini aldı. 2004 yılında katıldığı 18 yarışın 15’ini kazanan F2004 gelmiş geçmiş en iyi Formula 1 aracı olarak kabul edilmektedir.

Enzo Ferrari’nin Özel Hayatı

Enzo Ferrari'nin Özel HayatıHızın ve lüksün diğer adı Ferrari’nin babası Enzo, Alfa Romeo’da çalıştığı dönemlerde, katıldığı yarışlardan birinde şampiyonluk ödülünü Kontes Paoline Baracca’nın elinden aldı. Bu esnada Baracca’nın orada bulunan kızı Laura Dominica Garello, Enzo’nun dikkati çekti. Gel zaman git zaman bu iki genç hayatlarını birleştirdi ve Alfredo Dino Ferrari adını verdikleri bir oğulları dünyaya geldi.

Enzo’nun bu evliliği ilk günkü heyecanını fazla koruyamadı. Söylentilere göre eşi Laura ile arasında kültürel açıdan oldukça fark olan Enzo, mutluluğu dışarıda aramaya başladı. Yasak aşk yaşadığı Lina adındaki genç kadın da bunlardan biriydi. Enzo Ferrari’nin bu birlikteliğinden evlilik dışı bir oğlu daha oldu. Piero adındaki oğlu yıllar sonra kabul edilip, Ferrari ailesine dahil edilmiştir.

Başarı hikayelerini yazmanın en güzel yanı yoktan var etmenin, sıfırdan zirveye tırmanışın, masallardan ibaret olmadığına tanık olmak. Kişisel gelişim kitaplarında “inanırsan başarırsın”, “hayallerinin peşinden git” gibi öğütleri mutlaka okumuşsunuzdur. İşte bu hikayeler, o satırların kitaplardan fırlayıp gerçek hayata uyarlanmış halidir. Enzo Ferrari de bunu başaranlardan biri oldu. 90 yıllık ömründe savaşlar, fakirlik ve dışlanmışlıklar yaşayan Enzo Ferrari bunların karşısında pes edip geri çekilmek yerine, hırsla mücadele etmeyi ve hayallerini gerçekleştirmeyi tercih etti. 1988 yılında hayata gözlerini yuman Ferrari ardında kendi adını verdiği dünya devi bir otomobil markası bıraktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.