Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

“Çok Gezen Bilir” Diyenlerin Haklı Olduğunu Gösteren 10 İşaret

“Çok Gezen Bilir” Diyenlerin Haklı Olduğunu Gösteren 10 İşaret
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Çok gezen mi bilir, yoksa çok okuyan mı? Hep tartışılan bu konuda fikriniz ne bilemem ama çok gezenlerin gerçekten çok şey bildiklerinden eminim. Yani seyahat etmenin, belki de en eğlenceli öğrenme metodu olduğu açıkça ortada. Peki, neden? Çünkü çok gezen bilgiyi bizzat yerinde görerek öğrenir. Çünkü seyahat etmeyi seven kişiler, bir şeyleri tecrübe ederek öğrendikleri için bilgileri çok daha kalıcı olur. Çünkü okuyarak öğrenildiğinde unutulabilecek pek çok şey, yaşanılarak öğrenildiği zaman akıllarda çok daha fazla yer eder. İşte bu nedenlerden dolayı çok gezenler gerçekten çok bilen kişiler olurlar.

Bakış açıları çok daha geniş olan, yenilikler karşısında şaşırıp kalmayan ve zorluklar karşısında daha güçlü durabilen başarılı insanların çoğu bu niteliklerini seyahat ederek geliştirmişlerdir. Okul sıralarında tam olarak öğrenemedikleri pek çok şeyi deneyimleri sayesinde öğrenmişlerdir. Yeri geldiğinde dilini bile bilmediği biriyle iletişim kurabilen seyahat düşkünleri bu hobileri sayesinde çok gezenlerin çok bildiklerini doğrulamışlardır. Kısaca demek istiyorum ki, seyahat etmek kesinlikle bu dünyadaki en eğlenceli ve en iyi öğrenme yöntemleri arasındadır. Nedeni mi? İşte onları da aşağıda birlikte inceleyelim diyorum. Evet, hemen şimdi “seyahat etmek neden en iyi öğrenme metodları arasında” sorusunu bir bir cevaplayacağız. Siz de çok gezen bilircilerin haklı olduğunu gösteren işaretleri incelemeye hemen başlayalım diyorsunuz sanırım, öyle değil mi?

Dil Öğrenirsiniz!

Dil Öğrenirsiniz!Tamam, eğitim görerek, kurslara giderek, kendinizi farklı yollarla geliştirerek de dil öğrenebilirsiniz. Ancak bunların hiçbiri bir dili ülkesine giderek öğrenmenin yerini tutamaz. Mesela; eğitim hayatınız boyunca İngilizce eğitimi alıyorsunuz. Sorsanız, hepiniz iyi derecede İngilizce biliyorsunuz. Ama iş konuşmaya geldiğinde çok azınız kem küm etmekten öteye geçebiliyorsunuz. Yalan mı? Değil! Diğer taraftan, sadece başlangıç seviyesinde bir yabancı dil bilen ama birkaç ay yurt dışında bulunma fırsatı yakalayanlar ise kısa zaman içinde sular seller gibi konuşmaya başlıyorlar. İşte bu, seyahat etmenin en iyi öğrenme yöntemlerinden biri olduğunun ilk nedenidir.

Farklı Kültürlerle Tanışırsınız!

Farklı Kültürlerle Tanışırsınız!Sadece yabancı bir ülkeye giderek değil, kendi ülkenizin farklı bölgelerinde bulunarak da değişik kültürlerle tanışabilirsiniz. Onların yemeklerini, inanışlarını, kutlamalarını ve yaşayışlarını tecrübe ederek öğrenirsiniz. Bu şekilde, insanların kitaplarda yazılanlardan çok daha farklı inanışları olduğunu görür ve öğrendiklerinizi tam anlamıyla hafızanıza kazırsınız. Ne kadar çok farklı kültürle tanışırsanız, bakış açınızı o kadar genişletir, aynı şekilde hayata çok daha farklı gözlerle bakmaya başlarsınız.

Tarih Öğrenmek Ne Demekmiş Anlarsınız!

Tarih Öğrenmek Ne Demekmiş Anlarsınız!Okul sıralarında tarihle ilgili bir sürü şey öğrendiniz. Daha doğrusu, öğrenemeyip büyük ihtimalle ezberlediniz. Ancak seyahatleriniz sayesinde hayatınız boyunca unutamayacağınız tarihi bilgiler edinmiş olursunuz. Daha önce hiç görmediğiniz sokaklarda gezerken, müzeleri, tarihi binaları ziyaret ederken kitaplarda yazanlardan çok daha gerçek bilgilerle karşılaşırsınız. Tarihin tozlu sayfaları arasında kaybolacağınız bu tecrübeler sayesinde tarih öğrenmek ne demekmiş gerçekten anlarsınız.

Merak Ettiğiniz Hayatları Öğrenirsiniz!

Merak Ettiğiniz Hayatları Öğrenirsiniz!Özellikle de yurt dışı seyahatlerinizde! Merak ettiğiniz insanların hayatlarını öğrenirsiniz. Brezilyalıların püsküllü etek giyen kadınlardan ibaret olmadığını, Meksikalıların kafalarında şapkalarıyla sürekli şarkı söylemediklerini anlarsınız. Bütün Fransız kadınların şık giyinmediğini görürsünüz. Gerçeklerin filmlerde, ekranlarda gördüklerinizden çok daha farklı olduğunu anlarsınız. Yeni yerler gördükçe, dünyanın sandığınız kadar büyük bir yer olmadığını anlar ve kendinizi çok daha güçlü hissetmeye başlarsınız.

Doğayı Keşfetmeye Fırsat Bulursunuz!

Doğayı Keşfetmeye Fırsat Bulursunuz!Gittiğiniz yerdeki doğal güzellikleri anlamaya başlar, kitaplarda göremeyeceğiniz hayvan ve bitki türleriyle karşılaşır, gördüğünüz gizemler karşısında büyülenir kalırsınız. Sadece o yörede yetişen bir bitki türünü öğrenir, daha önce hiç tatmadığınız bir meyveyi tadar, hayatınızda gördüğünüz en ilginç ağacın dibinde oturursunuz. Nehirlerin, şelalelerin hikayelerini dinler, normalde bir dergide görseniz asla merak etmeyeceğiniz öyküleri can kulağıyla dinlersiniz. Çünkü hakkında bir şeyler öğreneceğiniz nesne tam karşınızdadır. Elinizi uzatsanız ona dokunacaksınızdır. İşte bu nedenden dolayı, seyahat etmek dünyanın en iyi öğrenme yöntemlerinin başında gelmektedir.

İlk’lerinizi Yaşarsınız!

İlk’lerinizi Yaşarsınız!Seyahat ettiğinizde, hayatınızın ilk’lerini yaşamak için fırsat bulursunuz. Daha önce ismini bile duymadığınız bir yemeği tadar, ilk kez bir filin üstüne biner, hayalini bile kurmadığınız bir sporla uğraşma cesareti gösterirsiniz. Hayatınızda ilk kez bir Hollywood yıldızıyla karşılaşır, ilk kez zenci bir bebekle birlikte kahkahalara boğulur, bir aslanın metre yakınına yaklaşırsınız. Yıllar boyunca unutmayacağınız bu deneyimler sayesinde kendinize bir sürü yeni şey katar, yaşlandığınızda sizi gülümsetecek binlerce anı biriktirmiş olursunuz.

Sosyalleşmeyi Öğrenirsiniz!

Sosyalleşmeyi Öğrenirsiniz!Yeni arkadaşlar edinme konusunda yeteneksiz olduğunuzu düşünüyor olabilirsiniz. Hatta belki biraz utangaçsınızdır. Ancak seyahat ettikçe, sosyal yeteneklerinizi geliştirecek ve hiç tanımadığınız insanlarla bile koyu sohbetler kurmayı öğreneceksiniz. Topluluk içinde nasıl davranacağınızı, insanlarla nasıl doğru iletişim kurabileceğinizi öğreneceksiniz. Anlayacağınız ne kadar çok seyahat ederseniz o kadar çok sosyalleşirsiniz. Bu nedenle özellikle de çekingen insanların diğerlerine göre daha fazla yolculuk yapması gerektiğini söyleyebilirim.

Özgürlüğün Ne Demek Olduğunu Anlarsınız!

Özgürlüğün Ne Demek Olduğunu Anlarsınız!Tamamen yabancı bir yere gittiğinizde ilk etapta belki korkarsınız. Etrafınızdaki herkes sizin için potansiyel bir tehlike anlamına gelebilir. Ancak zaman geçtikçe korkmanın yersiz olduğunu anlar ve bir yere bağlı kalmamanın ne kadar eğlenceli olduğunu fark edersiniz. O koskoca şehirde özgür olmak gerçekten tarif edilemez bir duygudur. Sırtınızda çantanızla istediğiniz her yere gidebilme özgürlüğü var ya, işte onu öğrenir ve bunun dünyanın en güzel hislerinden biri olduğunu yaşayarak tecrübe edersiniz.

Farklılıkların O Kadar da Önemli Olmadığını Anlarsınız!

Farklılıkların O Kadar da Önemli Olmadığını Anlarsınız!Yeni kültürlerle tanıştıkça, farklılıkların o kadar da önemli olmadığını anlar, dünyanın üzerinde yaşayan bütün canlılara ev sahipliği yaptığını görürsünüz. Din, dil, ırk… Gerçekten bunların hiçbir önemi yoktur. Yüzyıllar öncesinde yaşanan savaşlar yüzünden insanların birbirinden nefret etmesine anlam veremez, karşınıza çıkan herkese aynı sevgiyle yaklaşmaya başlarsınız. Ve sizinle aynı düşüncede olan insanlarla tanıştıkça iyiliğe ve sevgiye daha çok inanmaya başlarsınız.

Kendinizi Keşfedersiniz!

Kendinizi Keşfedersiniz!Seyahatleriniz sırasında sadece yeni yerlere doğru değil aynı zamanda kendinize doğru da uzun bir yolculuğa çıkarsınız. Yani burada öğreneceğiniz tek şey, dil, tarih, coğrafya, kültürler, milletler değildir. Burada öğreneceğiniz en önemli şeylerden biri de bizzat sizsinizdir. Tek başına kaldığınızda, tanımadığınız insanlar arasında dolaşırken, belki de hiç bilmediğiniz özelliklerinizi keşfedersiniz. Bu dünyadaki yerinizi daha iyi anlar, ilişkilerinizi gözden geçirir, hatalarınızı görür ve gerçek sizle doya doya muhabbet edersiniz. İşte seyahat etmenin size katacağı en önemli kazanımlardan bir taneis de budur. Kendinize doğru yapacağınız uzun ve keyifli bir keşif yolculuğu!

Seyahat etmeyi seviyor ama bunun için ne vaktiniz ne de paranız olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Ama emin olun ki, kendinize yapacağınız bu büyük yatırım için zaman ve para yaratmak tamamen sizin elinizde. Eğer gerçekten istiyorsanız, en azından yılda bir kez farklı bir ülkeye seyahat edebilir, geri kalan zamanlarınızda da ülkenizdeki güzelliklerle tanışmak için küçük yolculuklara çıkabilirsiniz. Sonuçta bu eğlenceli aktivite için harcadığınızdan çok daha fazlasını kazanacağınızdan yüzde yüz emin olabilirsiniz. Evet, ne diyorsunuz? Bu listeyi gördüğünüze göre çok gezen bilirciler sizce de düşüncelerinde haklı değiller mi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.