Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çalışan Bir Anne Olmanın Hem Sizin Hem de Çocuğunuz için Avantajları

Çalışan Bir Anne Olmanın Hem Sizin Hem de Çocuğunuz için Avantajları
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Günümüzün yaşam koşulları nedeniyle iş hayatında aktif olarak yer alan kadınların sayısı her geçen gün biraz daha artıyor. Ve bu kadınların arasında çocuk sahibi olanların ne kadar fazla olduğunu hepimiz biliyoruz! Evet, anne olan pek çok kadın doğumdan birkaç ay sonra iş hayatına geri dönüyor ya da geri dönmek zorunda kalıyor. Diğer bir deyişle; bazıları kariyerine devam etmek için çalışan anne olmayı tercih ederken bazılarıysa tek maaşla geçinemeyeceği için çalışmayı seçiyor. Ama kadınların genellikle mecbur kaldıkları için çalışan anne olmayı tercih ettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz diye düşünüyorum. Özellikle de küçük yaşta çocuğu olan annelerin!

Çoğu kadın en azından çocuğunun ilk birkaç yılını onunla geçirmek ve annelik duygusunu doyasıya yaşamak ister, değil mi? Dünyaya getirdiği varlığın yanında olmak, onun ilk adımlarını, ilk hecelerini duymak ister. Sonuçta anneyle bebeğin birbirine en çok ihtiyaç duyduğu zamanlarda, anne para kazanmak için bebeğinden ayrılmak zorunda kalmaktadır. Ve eminim hiçbir anne çocuğunu aileden birine ya da bakıcıya bırakarak işe gitmekten hoşlanmıyordur. Neticede hangi kadın ağlayan bebeğini bir başkasının kucağına bırakarak işe gitmekten hoşlanır ki? Ancak ne yazık ki her istediğimiz her şeyin olmadığı bir dünyada yaşıyoruz. Ve pek çok kadının çalışan anne olmak zorunda kaldığı için kendisini kötü hissettiğini tahmin edebiliriz. Düşünsenize; iş, ev, çocuk, eş….

Çalışan annelerden sıklıkla “keşke klonlanabilsem” lafını duyarız. Aslına bakarsanız bu isteklerinde hiç de haksız sayılmazlar. Ağlayan bir bebek, yemek isteyen bir koca, temizlenmesi gereken bir ev, daha çok verimlilik isteyen bir patron, ütülenecek çamaşırlar ve boşaltılması gereken dolu bir kafa! Tüm bunların üstesinden gelebilmek için gerçekten güçlü bir karakter ve sağlam bir plan gerekmektedir. Öte yandan, çalışan anne olmanın zorluğu kadar avantajı olduğunu da unutmamak gerekir. Biz yukarıda hep olumsuz tarafından bahsettik belki ama çalışan anne olmanın pek çok farklı olumlu etkisi de vardır. Yani siz de çalışan bir anneyseniz, eve ikinci maaşı getirmekten çok daha fazla şey yaptığınızı bilmelisiniz. İşte aşağıdaki maddelerde bu olumlu etkilerin hepsini teker teker inceleyeceğiz. Ve bu yazıyı okuduktan sonra işe giderken kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz diyebilirim.

İşte çalışan bir anne olmanın hem sizin hem de çocuğunuz için avantajları:

Çocuğunuza İyi Birer Rol Model Oluyorsunuz!

Çocuğunuza İyi Birer Rol Model Oluyorsunuz!Evet, belki işe istemeye istemeye gidiyorsunuz. Hatta hasta çocuğunuzun yanında olamadığınız için işinize de parasına da lanet yağdırıyorsunuz. Peki, ama çalışmayı tercih ederek çocuğunuza iyi bir rol model olduğunuzu biliyor musunuz? Eğer bilmiyorsanız o zaman bunun farkına varın ve işinize daha mutlu bir anne olarak gidin. Çünkü çocuğunuz ister kız olsun ister erkek, bütün gün evde oturup yemek yaptığınız takdirde onun için çok iyi bir örnek oluşturamazsınız. Bütün gün evde oturan, yemek, temizlik gibi işlerle uğraşan, akşam eşine sofra hazırlayan, utanıp sıkılarak kocasından para isteyen anne çocuğunun gözünde ne kadar iyi olabilir ki? Öte yandan, çalışan anne olduğunuzda ise çocuklarınızın gözünde kendi parasını kazanan, güçlü ve yere sağlam basan bir rol model olursunuz.

Çalışan Annelerin Çocukları Daha Bağımsız Oluyor!

Çalışan Annelerin Çocukları Daha Bağımsız Oluyor!Evet, bu konuda yapılan araştırmalar da çalışan annelerin çocuklarının daha bağımsız olduğunu kanıtlıyor. Sonuçta çalışan annelerin çocukları yanlarında sürekli her işlerini yapan bir anneleri olmadığı için kendi işlerini halletmeyi öğreniyorlar. Küçük yaşta sorumluluk almayı öğrenen bu çocuklar diğerlerine göre çok daha başarılı oluyor. Anlayacağınız çalışan anneler, belki çocuğunuzu okula siz yollayamıyorsunuz ama farkında olmadan onların gelişimlerine yardım ediyorsunuz.

Hem Çalışan Anneler Hem de Çocukları Daha Mutlu Oluyor!

Hem Çalışan Anneler Hem de Çocukları Daha Mutlu Oluyor!Evet, çalışan anneler evde oturup para sıkıntısı çekmedikleri ve başkasına bağımlı yaşamadıkları için ev hanımlarına göre çok daha mutlu oluyor. Aynı şekilde çocuklar da, etraflarında can sıkıntısından ya da başka nedenlerden dolayı stres içinde olan anneler görmemiş oluyorlar. Hatta yapılan pek çok araştırma, evde oturan anneler ile çocuklarının diğerlerine göre depresyonda daha meyilli olduğunu gösteriyor. Kaldı ki, bunu tahmin etmek için elimizde bir araştırma verisi olmasına da gerek yok. Çünkü para kazanmanın ve sosyal hayatın içinde yer almanın kişiyi ne kadar mutlu ettiğini hepimiz biliyoruz, değil mi?

Çalışan Anneler Çocuklarıyla Daha Kaliteli Vakit Geçiriyor!

Çalışan Anneler Çocuklarıyla Daha Kaliteli Vakit Geçiriyor!Evet, evde oturan anneler belki gün boyu çocuklarının yanında oluyorlar. Ama onlar çalışan annelere göre çocuklarıyla çok daha az ilgileniyor. Belki farkında olmuyorlar ama ev işleri, yemek derken çocuklar belki de kendi kendilerine büyüyorlar. Çalışan anneler içinse durum tam tersi. Onlar zaten kısıtlı olan zamanlarını kaliteli geçirebilmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Yani evde oturan anneler gibi belki sürekli çocuklarıyla birlikte değiller ama işin özünde daha çok iletişim kuruyorlar. Sonuçta bir tarafta çocuğunuza tüm dikkatinizi vererek onu dinlemek var bir tarafta da gün boyu ne anlattığını tam olarak duymamak! Sizce hangisi daha faydalı?

Çalışan Annelerin Çocukları Okul Hayatında Daha Başarılı!

Çalışan Annelerin Çocukları Okul Hayatında Daha Başarılı!Belki küçük yaşta sorumluluk almayı öğrendikleri için belki daha ilgili bir anneye sahip oldukları için! Ya da genel olarak çalışan bir annenin çocuğu oldukları için! Sonuçta nedeni ne olursa olsun; çalışan annelerin çocukları eğitim hayatında çok daha başarılı oluyor. Evde oturan annelerin çocukları arasında da başarılı olanlar var elbet ancak biz burada genel olarak konuşuyoruz. Hatırlatmak istedim!

Çalışan Annelerin Daha Mutlu Aile Hayatları Oluyor!

Çalışan Annelerin Daha Mutlu Aile Hayatları Oluyor!Ve bunun birçok farklı sebebi var. Öncelikle onlar çalıştıkları için kendilerine çok daha fazla güveniyorlar. Harcama yapmadan önce eşlerinden izin almak zorunda kalmıyorlar. Çocukları paranın sadece babadan istenecek bir şey olmadığını biliyorlar. Çift olarak çalıştıkları için daha az geçim sıkıntısı çekiyor ve rahat bir hayat sürdürüyorlar. Sadece belli zamanlarda bir arada olabildikleri için zamanlarını daha kaliteli geçirmek için uğraşıyorlar. Sürekli evde oturmayan ve 10 dakikada bir eşini aramayan kadınların birliktelikleri de daha mutlu oluyor. Anlayacağınız çalışan annelerin daha mutlu aile hayatları oluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın