Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

1 Milyon Dolar Nasıl Biriktirilir?

1 milyon dolar biriktirmek için çok geliriniz olmasına gerek var mı? Ya da 1 milyon dolar biriktirmek mümkün mü? İşte yanıtlar:
1 Milyon Dolar Nasıl Biriktirilir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Para biriktirme konusu gerçekten ciddi bir konu ve bu konuda başarıyı yakalayabilirsiniz, şimdi olmasa bile emekliliğinizde çok rahat bir yaşama merhaba diyebilirsiniz. “1 milyon dolar” devasa bir rakam gibi geliyor olabilir ama bu birikimi yapmayı başaran ve hiç de tahmin ettiğiniz gibi zaten çok para kazanan bir kişinin başarı hikayesini okumak bana bu yazıyı yazdırdı. Peki, 1 milyon dolar biriktirmek için çok geliriniz olmasına gerek var mı? Az miktardaki maaşınızla 1 milyon doları nasıl biriktirirsiniz?

Dailyworth adındaki kadınlar için kariyer ve finans bilgileri veren internet sitesinde 1 milyon doları nasıl biriktirdiğini anlatan bir kadının başarı hikayesine rastladım. Hikayemizin kahramanı Jeannette Bajalia ve şimdiler de yazmış olduğu “Wi$e Up, Women! A Guide To Total Fiscal and Physical Well Being” isimli kitabıyla tanınıyor. Kitabında da kadınların nasıl maddi zorluklarla baş edebileceğinden bahsediyor.

Jeannette Bajalia, 52 yaşında emekliliği için 1 milyon doları nasıl biriktirdiğinin hikayesini anlatıyor ve sürekli okuduğunuz para biriktirme yöntemlerinden hiç de farksız değil. Amerika’ya Filistin’den ailesiyle birlikte daha iyi bir yaşam sürebilmek için gelen Jeannette, hiçbir zaman parayla işi olmadığını çünkü hiçbir zaman yönetecek kadar çok paralarının olmadığını söylüyor. Ailesinin bakış açısının ise eve yeteri kadar yemek getirecek kadar para kazanmak ve evde bakıma muhtaç yaşayan büyüklerin temel ihtiyaçlarını karşılamak olduğundan bahsediyor.

Ailesinin her zaman girişimci bir ruha sahip olduğundan ve Amerika’ya göç etmeleri sonrasında babasının bir bakkal dükkanı açtığından, kendisinin de 7 yaşındayken ona yardım etmeye başladığından bahsediyor. Bu sayede de erken yaşta nakit yönetimini ve aile şirketini nasıl yönetmesi gerektiğini öğrenmiş. Üniversite için paraları olmadığından, 16 yaşında liseden mezun olduktan hemen sonra büyük bir sigorta şirketinde idari sekreter olarak işe başlamış. O sıralarda kendisine bakacak biriyle evleneceğini düşünen Jeannette, bu konuda yanıldığını ve daha fazla çalışması gerektiğini anlıyor.

21 yaşına geldiğinde sekreterlikten terfi ederek orta yönetim kademesinde kendini buluyor. Teknik terimlere hakim olmadığı için şirket, Jeannette’nin eğitimini destek veriyor ve geri ödemeli burs alarak endüstriyel psikoloji dalında lisans, insan kaynakları yönetimi konusunda da yüksek lisans yapıyor. Gündüzleri işe giderken, akşamları da okula gidiyor. Bu aşamada onu motive eden en önemli şeyin ise kendi geleceği için yatırım yapmak istemesi ve yaşlanan aile fertlerine bakma zorunluluğu. Aile yapıları olarak birbirlerine tutkun olduklarından ve ailenin geçiminden her bireyin sorumlu olduğundan bahsediyor.

Jeannette BajaliaJeannette 26 yaşına geldiğinde babasını kaybediyor ve annesine kalan 545 dolarlık emeklilik maaşı ile ailenin geçimini sağlamaları gerekiyor. Annesinin ve büyük teyzesinin bakımı da Jeannette kalıyor. İlk zamanlarda bunalmasına rağmen o zamana kadar yaptığı birikimler sayesinde ailesine bakabiliyor. Finansal durumunu düzeltene kadar da yapmış olduğu bu birikim işini görüyor ve buna annesinin 40 bin dolarlık yıllık bakıcı masrafı da eklenince “neyse ki, böyle bir param varmış” diyor.

30’lu yaşlarına geldiği zaman hala bekar olan Jeannette, ona bakacak bir erkekle evlenemeyeceğini anlıyor ve kendi kendine yetmesi gerektiğini kabulleniyor. Parasını nasıl yönetmesi gerektiğini, yatırımı nasıl yapması gerektiğini bilmiyor ve bildiği tek şeyin para biriktirmek olduğunu söylüyor. Bu sırada da şirketin bireysel emeklilik için kendi adına katkı payı yatıracağını öğrenmesi onu çok mutlu ediyor. Maaşı arttıkça bu katkı payının da artacağını ve doğrudan maaşından kesileceğini söylüyor.

Jeannette, 1 milyon doları biriktirirken hiçbir sihirli stratejisinin olmadığını söylüyor. Yaptığı tek şeyin başkalarının hayatlarına özenmemek ve her zaman harcadığından fazla biriktirmek olduğunu söylüyor.

“Yaptığım tek şey kazandığımın bir kısmını düzenli olarak biriktirmekti. 10 yıl sonra, 52 yaşında emekliliğim için 1 milyon dolar biriktirmiştim. İşte bu kadar basit!”

Yatırım yapmak ve yatırım kararı almak konusunda gençken yeteri kadar bilgisi olmadığını söylüyor. Öğrenmek için de sürekli olarak başarılı insanların ne yaptıklarını okuduğundan bahsediyor. Başarılı insanların uzun vadeli yatırımlara yöneldiğini görüyor ve kendine farklı yatırım araçlarından oluşan dengeli bir portföy oluşturuyor. Sürekli olarak piyasada meydana gelen anlık değişimleri takip ettiğinden ve asla duygusal karar vermediğinden bahsediyor.

Jeannette 1 milyon doları biriktirirken en zor kısmın ‘birikim disiplini’ olduğunu söylüyor. Öneri olarak da, “şimdi biriktir, sonra harca!” diyor. Anlık zevklerinize para harcamaktan vazgeçmenizi, uzun vadeli düşünmenizi söylüyor. Emekliliği için her bir kuruşu dahi biriktirdiğini söylüyor. Jeannette’nin diğer önerileri ise;

  • Aylık tutarlı bir bütçe oluşturun ve buna göre yaşayın. Bir ay sonra yapabileceğini harcamaların programını şimdiden yapın ve bunu biriktireceğiniz tutardan değil, bütçedeki diğer kalemlerden düşün.
  • Yaşam standardınızı yükseltmek için kredi kartlarına borçlanmayın.
  • Ucuzluktan bir ürün almışsanız, kar ettiğiniz tutarı birikim hesabınıza koyun.
  • Kampanyaları, indirimleri sürekli takip edin ve diğer türlü hiçbir şeyi satın almamaya çalışın. Jeannette hala marketlerin 2 al 1 öde kampanyalarını takip ettiğini söylüyor.
  • Pahalı restoranlarda yemek yemek yerine ailenizle veya arkadaşlarınızla evde toplanarak sosyal hayatınızı değerlendirin. Arkadaşlarınızı da buna göre tercih edin.
  • Tatil için yakın yerleri tercih edin. Jeannette “tatile nereye gittiğimizin, nerede nasıl kaldığımızın bir önemi yoktu, ailemle birlikte gittiğim sürece,” diyor.
  • Para biriktirmek için en temel şeyin, bir şeylere bağlı kalmak olduğunu söyleyerek bitiriyor ve erken yaşta kariyerine odaklanması gerektiğinin ne kadar zorlayıcı olsa da, şimdiki durumunu buna borçlu olduğunu söylüyor. “Ben sadece hedefime odaklandım ve bu da bana parayı getirdi.”

Jeannette’nin 1 milyon doları biriktirme koşullarını gördükten sonra imkansız diye bir şeyin olmadığına inanıyor olmanız ve sizin de bu miktarlarda para biriktirebileceğiniz gerçeği ortaya çıkıyor. Gördüğünüz gibi Jeannette’nin hiçbir sihirli sırrı yok ve yaptığı şeyleri açıkça anlatıyor. Yani para biriktirmemek için bahanelerinizi ortadan kaldırmakla işe başlayabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.