Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bebeğinizin İlk Yılında Yapılacak En Büyük 10 Harcama

Bebeğinizin ilk yılında yapılacak en büyük harcamalardan oluşan listeye göz atmalısınız. Bu sayede gereksiz harcamalardan kurtulabilirsiniz.
Bebeğinizin İlk Yılında Yapılacak En Büyük 10 Harcama
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bebekler, bu dünyada en sıkıntılı anlarımızda bile bizleri gülümsetebilen nadir canlılar, değil mi? Onların masumiyetleri, dünyanın en güzel parfümünden bile daha güzel kokan tenleri ve size kendinizi harika hissettirecek iyi enerjileri… Elbette, bebeklerin kusursuzluğu ve bir melek kadar saf olarak dünyaya gelmesi bütün insanları büyülüyor. Hele ki dünyaya gelecek olanın sizin bebeğiniz olduğunu varsayarsak, şüphesiz bu sizin için tarifi mümkün olmayan bir mutluluk olur, yanılıyor muyum?

Bir bebek beklediğinizi öğrendiğiniz andan itibaren, büyük bir heyecan ve onu daha şimdiden koruyup kollamak için duyacağınız karşı konulmaz bir istek tüm benliğinizi sarar. Bu minicik canlıya duyduğunuz aşk günden güne güçlenerek, daha bir parmak büyüklüğünde bile olmayan bebeğiniz, sizin için kocaman bir dünya olmuştur artık. Onun gelişimi için sağlıklı beslenilip, düzenli sporlar yapılmaya başlanılır. Bebek kitapları okunarak iyi bir anne baba olabilmek için uğraşılır, artık sokaklarda bir bebek gördüğünüzde ona gülümsemekten kendinizi alamayıp, sizin miniğinizin de bir an önce dünyaya gelmesi için dualar edilir. Böyle güzel olaylar ve içgüdüler yardımıyla işte siz de daha bebeğiniz dünyaya gelmeden anne babalığı öğrenmeye başladınız bile.

Bunlara ek olarak, bir bebeğiniz olacağını duydunuz anda, başka düşünmeniz gereken önemli şeyler de vardır. Mesela; onun için yaptığınız ya da yapmanız gereken yatırımlar, bebeğiniz için yapmanız gereken harcamalar, miniğinizin küçük odasının hazırlanması, kıyafetleri, biberonları, sağlık harcamaları vs… Bu liste o kadar çok uzar ki bu küçücük canlının nasıl bu kadar masraf çıkardığını hayretler içerisinde izlersiniz. İşte bebeğiniz dünyaya geldiğinde, bir de bunları düşünmek zorunda kalmayın diye, sizler için bir bebek ihtiyaçları listesi hazırladık. Ebeveyn adaylarına oldukça gerekli olacak bu listeyi, dikkatle incelemelerini öneririz. Zira bebeğinizin dünyaya gelişinin ilk yılında, onun için yapacağınız en pahalı harcamaları ve bebek masraflarını bir liste halinde bilginize sunuyoruz.

İşte karşınızda bebeğinizin ilk yılında yapılacak en büyük 10 harcama

10 Oyuncaklar

OyuncaklarEvet, listemizin 10. sırasında paha yönünden en düşük bebek masrafı olan oyuncaklar bulunuyor. Ama siz yine de en düşük dediğimize aldanmayın, çünkü oyuncaklar çoğu zaman anne baba için birer kurtarıcı oluyorlar. Çünkü sevimli küçük canavarlarla ilk bir yıl, dışarıdan bakıldığında çok eğlenceli gibi görünse de işin içine girince durum pek de böyle olmuyor.

Peki, nasıl mı? Şöyle ki ilk yıl bebekler anne babalarından o kadar ayrılmıyorlar ki adeta yapışık ikizler gibi sürekli beraber vakit geçiriyorlar. Yani ebeveyn kucağında ağırlığı gün geçtikçe artan bir bebekle, hem kendi işlerini yapmaya çalışıp hem de bebeğini eğlendirmeye çalışıyor. Ya da çoğunlukla bir duş bile almaya fırsat bulamayan taze anne baba, bebeğin en azından 5 dakikacık kendi başına bir şeylerle oyalanması için ona bin bir çeşit oyuncak alabiliyor.

Bebeğin ilk bir yılında ilgisini çekecek oyuncaklar ise neyse ki çok pahalı değil. Çünkü onun ilgisini çekebilecek renkli basit çıngıraklar, müzikli küçük aletler, yumuşak plastik oyuncak ayıcıklar oldukça ucuza alınabilecek olan bebek ihtiyaçlarıdır.

9 Mobilya ve Eşyalar

Mobilya ve EşyalarListemizin 9. Sırasında yer alan mobilya ve eşyalar hususunda ise oldukça değişik alternatiflere sahipsiniz. Zira bu ihtiyaç, sizin bütçenize bağlı olarak değişebiliyor. Dilerseniz binlerce liralık bir bebek odası alabilir ya da mobilyaları çok daha ucuza mal ederek sevimli bir odaya da sahip olabilirsiniz. Tabii ki bu odadaki en önemli eşya, bebeğinizin sıklıkla zaman geçireceği beşik olacaktır. Minik çocuğunuz için, ilk başlarda zamanının çoğunu orada uyuyarak geçireceği yatak hususunda ucuz değil de rahat ve kaliteli bir beşik almanızı tavsiye ederiz.

Bununla birlikte, çok fazla bütçeye sahip değilseniz ve eğer beşiğe çok para harcadıktan sonra elinizde bir şey kalmayacaksa, bebeğinizin diğer mobilyalarını bir spot mağazasından uygun fiyata alabilirsiniz. Örneğin, temiz kullanılmış bir giysi dolabı ve ufak bir komodin satın alıp, bunları sevimli dekorasyon ürünleriyle süsleyerek bebeğinizin odasını oldukça sevimli bir hale getirebilirsiniz. Hatta bebekleri büyümüş olan yakınlarınız varsa, eminim ki güzel mobilyalarını sizlere vermekten büyük keyif alacaklardır.

Peki, odayı ve mobilyaları böylece hallettik, ancak alacaklarınız daha bitmedi. Daha bebeğiniz dünyaya gelmeden, kaliteli ve kullanışlı bir bebek puseti de almanız gerekiyor. Nitekim bebeğinizi dışarı çıkardığınızda ya da hastaneye vs… gitmeniz gerektiğinde aynı zamanda araba koltuğu olarak da kullanılabilen pusetler, bebeğinizin güvenli bir şekilde yolculuk yapmasını sağlar. Bebek pusetini de aldıktan sonra; bir bebek çantası, bebek arabası, yeni doğan küveti, kaliteli bir tırnak makası gibi ihtiyaçları da önceden almış olmanız gerekiyor. Bu kadarı gözünüze az geldiyse, üzülmeyin daha sayamadığımız her gün başka bir bebek ihtiyacı ortaya çıkacaktır.

8 Kıyafetler

KıyafetlerBebeğinizin kıyafetleri söz konusu olduğunda, bu mini minnacık giysilerin nasıl olup da o kadar masraf çıkartabileceğine şaşırabilirsiniz. Çünkü bebek giysileri hem boyutlarına göre oldukça pahalıdır hem de minik canlılar sürekli büyüdüklerinden neredeyse her gün onlar için yeni bir kıyafet almak zorunda kalacaksınız. Ayrıca, bu küçük canlıların kıyafetlerini nasıl bu kadar pisletebildikleri ise ayrı bir şok yaratan durum niteliği taşıyacak. Fakat belki de küçük çocuğunuzun kıyafetlerini tek başınıza almak zorunda olmazsınız.

Gelen doğum hediyeleri ya da baby shower partisinde alacağınız hediyelerle bebeğin kıyafet ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayabilirsiniz. Ya da, akrabalarınız büyüyen çocuklarının kıyafetleri de sizler için bir kurtarıcı olabilir. Çünkü bebekler zaten çok hızlı geliştiklerinden, genelde elbiselerini eskitemeden büyüyorlar. Sizlerinde yakınlarınızdan bebekleri büyüyenler varsa eşyalarını kullanıp, kendinizi şanslı anne babalardan biri olarak görebilirsiniz. Nitekim yalnızca bir ay giyilip hiç eskimeyen bir kıyafet için o kadar para vermeyi istemezsiniz.

7 Bebek Bezi ve Islak Mendil

Bebek Bezi ve Islak MendilKüçük bebeğinizin gelişimini, eskiden kocaman olan bezlerinin nasıl küçük gelmeye başladığını gördüğünüz an gerçekten çok şaşıracağınız anlardan biri olacak. Günümüzde insanlar, bebek bezi denildiğinde aklımıza ilk gelen, tek kullanımlık hazır bezlerden kullanıyorlar. Eskiden annelerimizin bizlerde kullandığı gibi kumaş bezler kullanan ve onları her defasında yıkayan, ütüleyen neredeyse hiç kimse kalmadı.

Artık kullanımı oldukça pratik ve bebeklerin kilosuna göre farklı boyutlarda üretilmiş birçok farklı marka bebek bezi bulunuyor. Ayrıca tabi ki bu bezlerin yanında, bebeğinizin her altını değiştirdiğinizde kullanacağınız bebek ıslak mendillerinden de almanız gerekiyor. Bir bebeğin aylık bebek bezi ve ıslak mendili masrafı ise ortalama olarak 100 lira tutuyor. Tabi, tasarruf yapmak istiyorsanız, sizler de biraz zahmetli olan kumaş bezlerden kullanarak bebeğinizin bezi için daha az bir bütçe ayırabilirsiniz.

6 Sağlık Hizmetleri

Sağlık HizmetleriListemizin 6. Sırasında yer alan sağlık hizmetleri konusu ise tabii olarak hayati önem taşıyor. Bir bebeği dünyaya getirmek, onu yetiştirmek ve sağlığını korumasını sağlamak için yapacağınız harcamalar, gerçekten hiç de ucuz fiyatlara yapılmayacak. Örneğin iyi bir hastanede yapılan standart bir doğumun en düşük ücreti, neredeyse bir asgari ücretli işçinin maaşı tutarında. Ayrıca doğumdan sonra da bebeğinizi iyi ve ilgili bir çocuk doktoruna götürmek istiyorsanız, özel bir doktor için ekstra masraf yapmanız gerekiyor.

Her ay rutin kontroller ve bazı aylar da aşıları için gideceğiniz doktor masrafları, umduğunuzdan daha çok olabilir. Ancak, ülkemizde oldukça kalabalık ve hastalara yalnızca 5-10 dakika ayrılan devlet hastanelerine gitmeyi tercih ederseniz ve bir sağlık güvenceniz varsa bu durum değişir. Özel hastane ve doktorlara göre nerdeyse ücretsiz olan devlet hastaneleri de tabii ki bir seçenek ve seçim elbette size ait.

5 Sigorta ve Avukatlık Masrafları

Sigorta ve Avukatlık MasraflarıBir bebeğiniz olduğu zaman, kendinizin ve ailenizin hayatını garantiye almak için daha çok sebebe ihtiyacınız doğar. Örneğin, sadece sizin bakımınız sayesinde hayatını sürdürebilecek bir bebeğin sağlık harcamaları ve ileriki yaşamındaki eğitimi için gerekli yatırımları ve sigortaları yaptırmanız gerekir ya da tabii ki kimse başına gelmesini istemez ama bir sakatlık veya ölüm halinde, küçük çocuğunuzun yaşamını sürdürebilmesi için kendinize hayat sigortası yaptırmalısınız.

Olası istenmeyen durumlar için güvenebileceğiniz bir avukatınızın olması da oldukça önem arz etmektedir. Kısacası, bir bebeği dünyaya getirmekle bir canlı hayatının sorumluluğunu üzerinize alıyorsunuz ve bu hiç de hafife alınabilecek bir konu değil. Bu yüzden, sağlık güvencelerinizin ve özel sigortalarınızın zamanında ve eksiksiz yaptırılması gerekiyor.

4 Beslenme ve Gıda Masrafları

Beslenme ve Gıda MasraflarıBebeğiniz artık dünyaya geldi ve tabii ki o da bütün canlılar gibi beslenerek yaşamını sürdürebilecek. Eğer ”Ben bebeğimi emzireceğim, hiç masrafı olmayacak” diye düşünüyorsanız, üzgünüz ama çok yanılıyorsunuz. Çünkü bebeğiniz 6 ay boyunca yalnızca anne sütü alsa bile emzirme sutyenleri veya göğüs pedleri gibi ekipmanlara ihtiyacınız olacak. Ayrıca, 6. aydan sonra da minik gurmenize sağlıklı sebze ve meyveler, günlük yapılan taze yoğurtlar, besleyici çorbalar ve daha birçok çeşit yiyeceklerle zengin menüler hazırlamanız gerekiyor.

Örneğin bebeğiniz hala emerken işe dönmeniz gerekirse, o zaman oldukça pahalı olan göğüs pompalarına ve kaliteli biberonlara ihtiyacınız olacak. Minik çocuğunuz eğer anne sütü alamıyorsa, güvenilir formül mamalarla ve devam sütleriyle bebeğinizi besleyeceksiniz, bunlar da size aylık ortalama 100 liraya mal olacak. Sonuçta, bebeğiniz doğmadan önce kenara biraz para atmanız sizin için mantıklı bir seçim olur.

3 Bebek Bakımı

Bebek BakımıListemizin 3. sırasında ise hayati bir önem taşıyan ve sorumluluğu oldukça büyük çocuk bakımı konusu yer alıyor. İçinde olduğumuz 21. yüzyılda, artık eskisi gibi büyükanne büyükbabalarla beraber yaşanılan geniş aileler pek kalmamıştır. Bununla birlikte, kadınların evde oturup çocuk bakıp yemek yaptığı günler de çok geride kalmıştır. Böylece ortaya çocuk bakıcılığı mesleği çıkmış ve bu meslek her gün daha da fazla talep gören bir iş haline gelmiştir. Oldukça yüksek ücretle çalışan bu kişilerin, maaşlarını ödemek de gerçekten en büyük masraflarınızdan biri olacak.

Ayrıca güvenilir bir bebek bakıcısı bulmak da zamanınızı epey alabilir. Sonuçta referansları sağlam olan, iyi bir bebek bakıcısı bulmalısınız ki gözünüz arkada kalmadan ona en değerlinizi emanet edebilesiniz. Ancak belki siz de bebek bakım parası ödemeyecek bazı şanslı anne babalardansınızdır. Peki, bu nasıl mı olacak? Şöyle ki bebeğinizin büyük annesi ya da büyükbabası sevimli torununa bakmak isteyebilir, böylece siz de hem güvendiğiniz bir yere çocuğunuzu bırakır hem de bakıcı masrafından kurtulmuş olursunuz.

2 Yeni Ev Masrafı

Yeni Ev MasrafıYeni bir ev masrafı hususu ise konu ev olduğundan, bu harcama oldukça büyük bir masraf teşkil ediyor. Gerçi, bebekleri dünyaya geldiğinde evlerini değiştirmeyen çok fazla insan bulunuyor. Ancak, eviniz yeni misafiriniz için küçükse ya da bir bebek için uygun bir yaşam alanı değilse, doğal olarak bebek doğmadan yeni bir eve taşınmanız gerekiyor.

Taşınma masrafları, kira ya da satın alım parası gibi masraflar düşünüldüğünde, sizin için en büyük masraflardan bir tanesi durumuna gelecek. En iyisi siz, minik çocuğunuz aranıza katılmadan önce daha çok tasarruf yapıp, onun için uygun bir yaşam alanı sağlayın.

1 Doğum Masrafı

Doğum MasrafıListemizin ilk sırasında, bebeğinizin dünyaya geldiği en önemli aşama olan doğum masrafları bulunuyor. Doğum masrafları, hamilelik haberini aldığınızdan itibaren kademeli olarak artar ve nihayetinde doğumla beraber bir son bulur. Aylık olarak gittiğiniz doktor kontroller sayesinde bebeğinizin sağlık durumunun iyi olup olmadığı hakkında bilgi edinirsiniz. Ayrıca, hamilelik sırasında yaptıracağınız bazı testler de oldukça pahalı fiyatlara sahiptirler. Ancak, küçük yavrunuzun sağlığı için elbette bunları seve seve yaptırırsınız. Ve nihayet 9 ay 10 günün sonunda, bebeğiniz dünyaya gelmek için kendisini hazır hissettiğinde, muhteşem bir mucize olan doğum olayını tecrübe edersiniz.

Dünyaya sizden bir parça olan bu harika canlıyı getirmek ise ne yazık ki kolay olmayan ve oldukça masraflı bir süre. Ülkemizde devlet hastanelerinde sağlık güvenceniz sayesinde ücretsiz bir doğum gerçekleştirebilir ya da seçkin doktorlar eşliğinde ayrıcalıklı hastanelerde hiç de ucuz sayılmayacak fiyatlarla, istediğiniz gibi bir doğum yaşayabilirsiniz. Elbette, bebeğinizi nasıl bir hastanede doğuracağınız ise yalnızca sizin tercihlerinize bağlı.

Sonuç olarak, bir bebek ana rahmine düştükten hemen sonra başlayan bitmek bilmez sorumluluklar ve ihtiyaçlar ortaya çıkıyor. Fakat anne baba olmanın bir insana yaşatacağı mutluluk ve keyif, bu masrafların önüne geçerek, sizin kendinizi dünyanın en zengin kişisi gibi hissetmenizi sağlıyor. Bence dünyanın en mükemmel duygusu, siz ne dersiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.