Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Başarılı ve Sevilen İnsanların 12 Dikkat Çekici Özelliği

Hem başarılı hem de sevimli olmak zordur. Çoğunlukla başarı kıskanılan bir özelliktir. Ancak bu ikisine sahip olan insanların ortak özellikleri neler öğrendik!
Başarılı ve Sevilen İnsanların 12 Dikkat Çekici Özelliği
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Başarılı insanlara baktığınızda hemen hepsinin aynı zamanda sevilen kişiler olduğunu siz de fark etmişsinizdir, öyle değil mi? Elbette, fark etmişsinizdir. Ama büyük ihtimalle onların nasıl yapıp da böyle imrenilesi özelliklere sahip olduğunu anlayamamışsınızdır. Ya da onların bu özelliklerin doğuştan geldiğini falan düşünmüş yoksa bir insanın hiç uğraş vermeden o kadar sevilmesinin, etrafına o kadar ışık saçmasının mümkün olmadığına kanaat getirmişsinizdir. Ancak pek çok kişi gibi siz de bu yargınızla hatalı düşünüyorsunuz diyebilirim. Evet, çoğunluk sevilen ve başarılı insanlar hakkında benzer düşüncelere sahip olsa da aslında durum hiç de öyle değildir. Neredeyse herkes tarafından sevilip sayılan başarı insanların bu özelliklerle dünyaya geldiğine inanılmasına rağmen gerçekte olan durum zannedilenden çok daha farklıdır.

Kendisini hemen herkese sevdirmeyi başaran kişilerin çoğu aslında belli başlı noktalara dikkat ederek o noktaya ulaşırlar. Tamam, içlerinden bazıları gerçekten hayran olunası özelliklerle dünyaya gelmişlerdir. Ancak yetiştirilme tarzları ile hayata bakış açılarının onların bu özellikleri üzerinde epey etkili olduklarını söyleyebilirim. Tabii, dikkat ettikleri noktalar içerisinde daha başka bir sürü şey olduğunu da bilmelisiniz. Yani sevilen ve başarılarıyla göze çarpan insanlar bunun için özel bir çaba sarf etmiyormuş gibi görünseler de aslında dikkat ettikleri noktalarla bunu tam anlamıyla başarabiliyorlar. Peki, ya siz kendinizi sevilen başarılı biri olarak tanımlayabilir misiniz? Ya da çevrelerine her zaman yüksek enerji veren o başarılı insanlara imrenerek bakanlar arasında mısınız? Aslına bakarsanız bu soruları cevaplandırabilmek için aşağıdaki başlıkları incelemeniz gerekiyor. Çünkü bugün sizlerle konuşacağımız konu sevilen ve başarılı olan insanların göze çarpan ortak özellikleri! Bu özelliklere bakarak hem onlardan biri olup olmadığınıza daha iyi karar verebilir hem de değiştirmeniz gereken özellikleriniz varsa bunlar hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. O zaman lafı uzatmadan konuya girelim diyorum.

İşte başarılı ve sevilen insanların dikkat çekici özellikleri:

Nasıl İletişim Kuracaklarını Bilirler!

Nasıl İletişim Kuracaklarını Bilirler!Evet, onlar kesinlikle iletişim kurmanın püf noktalarını biliyor ve buna dikkat ediyorlar. Yani sanmayın ki onların her işi yolunda gidiyor, tuzları kuru olduğu için yüzlerinde her zaman bir gülümseme oluyor. Tabii ki onların da kaçıp gitmek istedikleri zamanlar, hiç kimseyi görmek istemedikleri vakitler oluyor. Ancak onlar kişinin her zaman her istediğini yapamayacağını biliyorlar. Bu nedenle de kötü hissettikleri zamanlarda bile dikkat edilmesi gereken noktaları göz ardı etmiyorlar. İletişim de bunların en başında geliyor. Konuştukları kişilere karşı her zaman saygılı olan, nezaket kurallarını hiçbir zaman unutmayan ve insanları dinleme konusunda yetenekli olan kişiler bu özellikleriyle zaten ilk artı puanı kazanıyorlar. Nerede nasıl konuşulması gerektiğini bilen başarılı kişiler, konuşmadan önce düşünmenin önemini biliyor ve karşı tarafa sorular yönelterek onu dinlediğini gösteriyor. Yani onlar aslında herkeste olması gereken ama çoğu kişinin dikkat etmediği bir şeyi yapmış oluyorlar. Kısacası; sevilen ve başarılı olan insanlar iletişimin ne kadar önemli olduğunu biliyorlar.

Küçük Detaylara Önem Verirler!

Küçük Detaylara Önem Verirler!Herkes tarafından sevilen başarılı insanların bir diğer özelliği de küçük detaylara dikkat etmeleridir. Aslına bakarsanız; iş yerinizde ya da arkadaş grubunuzda böyle bir kişi varsa ne demek istediğimi çok daha iyi anlarsınız. Neden mi? Çünkü şimdi bahsedeceğim durumla daha önce birçok kez karşılaşmışsınızdır. Hani bir muhabbet sırasında çok da önemli olmayan bir şeyden bahsedersiniz de o çok sevilen kişinin başka bir konuşma sırasında sizin sözlerinizi dikkatle dinlediğinizi anlarsınız. Belki sizin çoktan unutmuş olduğunuz küçük bir detayı onun unutmadığınız görürsünüz. İşte tam da bu durumdan bahsediyorum.

Mesela; sevilen ve başarılı olan bir arkadaşınızla dışarı çıktınız diyelim. Kahve içeceksiniz ve arkadaşınız sizden önce davranıp kahvelerinizi almaya gitti. Arkadaşınız masadan kalktıktan kısa bir süre sonra ona kahvenizi nasıl içtiğinizi söylemediğinizi fark ettiniz. Tam ayağa kalkacakken onun elinde iki kahveyle yaklaştığını görüp “neyse” dediniz “kahvemi değiştiririm” Ama bir bakıyorsunuz ki arkadaşınız tam da isteyeceğiniz kahveyi almış. Çünkü bir önceki görüşmenizde sizin hangi kahveyi sipariş ettiğinize dikkat etmiş. İşte tıpkı bir örnekteki gibi, başarılı ve sevilen insanların küçük detaylara dikkat ettiklerini söyleyebiliriz. Çünkü onlar bu özelliğin onlara ne kadar çok şey kattığının kesinlikle farkındalar.

Konuştukları Kişilerle Göz Teması Kurarlar!

Konuştukları Kişilerle Göz Teması Kurarlar!Eğer siz de sevilen biri olmak istiyorsanız, o başarılı insanların sahip olduğu bu niteliği kesinlikle dikkat etmelisiniz. Yani birisiyle konuşurken onunla göz teması kurmaktan kaçınmamalı, iletişimde göz temasının ne kadar önemli olduğunu unutmamalısınız. Tabii, burada göz teması kuracağım diye de karşınızdaki kişiye dik dik bakma gibi bir hata yapmamalısınız. Peki, aradaki sınırı nasıl koruyacaksınız? Bunun için konuşmanın % 60’lık sürecinde göz göze temas kurabilirsiniz. Çünkü sürekli olarak karşınızdaki kişinin gözlerine bakmak o kişide rahatsızlık hissi uyandıracaktır. İşte bunun önüne geçmek amacıyla, tıpkı sevilen ve başarılı olan insanların yaptığı gibi siz de nasıl göz teması kurmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Samimidirler!

Samimidirler!Başarılı ve sevilen insanların belirgin özelliklerinden bir tanesi de samimiyetleridir. İnsanlara karşı samimi olan ve sahte davranışlardan şiddete kaçınan bu kişiler, içtenlikleri sayesinde de kendilerini sevdirmeyi başarırlar. Oldukları gibi görünen ve bu özellikleri sayesinde de çevrelerinden her zaman saygı gören kişiler diğerleri gibi yapmacık hareketlerle sempati toplamaya çalışmazlar. Hani bukalemun gibi ortamdan ortama girdikçe karakter değiştiren ve aniden eğlenceli aniden inançlı aniden politikacı olan insanlar vardır ya, işte asla onlar gibi davranmazlar. “Neysem oyum” yaklaşımıyla hareket eden başarılı kişiler bu özellikleri sayesinde de her zaman onaylanır ve takdir edilirler.

Hal Hatır Sormanın Önemini Bilirler!

Hal Hatır Sormanın Önemini Bilirler!Evet, herkes tarafından sevilen insanların bir diğer dikkat çekici özelliği de bu! Onlar arkadaşlarının, komşularının kısaca tüm yakınlarının halini hatırını sormaya önem verirler. Yolda bir tanıdığını görüp de başını başka tarafa çeviren insanlar gibi yapmayıp, herkese nezaketle yaklaşırlar. Bir “merhaba, nasılsın” demekten aciz olan kişiler gibi davranmaz, doğal olarak da onların karşılaştığı mutsuzluk ve başarısızlık gibi sorunlarla karşılaşmazlar. Zaten yeterince betonlaşmış çağımızda, insanlarla hoşbeş etmenin ne kadar önemli olduğunu bilir ve nezaketlerinin karşılığını hemen her yerde görürler. Sonuçta; etrafınızdaki insanlar tarafından sık sık görmezden geliniyor ve halinizi hatırınızı soran hiç kimsenin olmadığını düşünüyorsanız, o zaman suçu birazcık kendinizde aramalısınız derim.

Ön Yargılı Davranmazlar!

Ön Yargılı Davranmazlar!Hayranlıkla bakılan ve etraflarında hep bir sempati uyandıran başarılı kişilerin ortak özellikleri arasında insanlara ve olaylara karşı yaklaşım tarzları da yer alıyor. Daha açık olmak gerekirse, bu başarılı insanlar asla ama asla ön yargılarıyla hareket etmiyorlar. Bir kişiyi görünüşüne, konuşmasına ya da hatasına göre yargılamıyor, işin aslını öğrenmeden bir kanıya varmaktan kaçınıyorlar. Özellikle de kulaktan dolma bilgilere karşı hassasiyet gösteren bu başarılı kişilikler tavırları sayesinde bir kez daha takdir ediliyorlar. Peşin hüküm veren kişilerin düştüğü hataya düşmeyip, insanları uzun uzadıya dinleyen ve onlara her zaman kendilerini ifade etme şansı tanıyan bu kişiler kendilerinde hüküm verme hakkı olduğunu da savunmuyorlar. Bir şeyin yanlış olduğuna karar verseler bile en fazla düşüncelerini açıklamaya çalışıyor, yapabiliyorlarsa karşı tarafı yanlıştan kurtarmaya çalışıyorlar. Zira hiç kimsenin hiç kimseyi yargılayamayacağına inanıyor ve her zaman inandıklarıyla aynı doğrultuda davranıyorlar.

Daha İlk Karşılaşmada Kendilerini Sevdirmeyi Başarırlar!

Daha İlk Karşılaşmada Kendilerini Sevdirmeyi Başarırlar!İlk izlenimin kişi hakkında edinilen fikirde ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz, öyle değil mi? Evet, yapılan pek çok araştırma yeni biriyle karşılaştığınızdaki ilk saniyelerin o kişi hakkında ne düşüneceğiniz üzerinde oldukça büyük bir etkisi olduğunu kanıtlıyor. Yani birini gördüğünüzde zihninizde oluşan ilk düşünceler negatif olursa, ona karşı yaklaşımız daha çok negatife eğilimli oluyor. İşte sevilen ve başarılı olan kişiler de bu gerçeğin farkındalarmış gibi görünüyor. Çünkü onlar ya bilerek ya da karakter özelliklerinden kaynaklı olarak ilk izlenim konusunda hep başarılı oluyorlar. İlk tanışmalarda hal ver hareketleri, konuşma tarzları, mimikleri ve duruşlarıyla karşı tarafta hep sempati uyandırıyorlar. Siz de ilk izlenim olayını lehinize çevirmek ve insanların üzerinde iyi bir etki bırakmak istiyorsanız; tavrınıza dikkat etmeli, tanışacağınız kişiyle güçlü bir şekilde tokalaşmalı ve elbette iletişimin vazgeçilmezi olan gülümsemenizi eksik etmemelisiniz.

İnsanlara Nasıl Dokunmaları Gerektiğini Bilirler!

İnsanlara Nasıl Dokunmaları Gerektiğini Bilirler!Dokunmak mı? Evet, kesinlikle dokunmak! Tamam tamam, diyorum ki başarılı insanların bir diğer dikkat çekici özelliği de dokunmayı biliyor olmaları. Yani onlar konuşma esnasında (tabii karşıdaki kişinin yakınlık derecesine göre) küçük dokunuşlarla daha güçlü bir iletişim kuruyorlar. Ve bu hareketleriyle kesinlikle sevilebilir olma özelliklerini arttırıyorlar. Neden mi? Çünkü birine dokunmak, o kişide güven, sevgi ve daha başka olumlu duyguların oluşmasını sağlayan oksitoksin hormonunun salgılanmasını sağlıyor. Diğer bir deyişle; uygun koşullarda ve uygun hareketlerle birine dokunmanız onun size karşı daha çok olumlu duygu beslemesine yarıyor. Hafifçe sarılma, omzuna dokunma, sırtını sıvazlama, elini tutma gibi hareketler bu dokunuşlara verilebilecek örnekler arasında. Sonuç olarak; siz de sevilen başarılı kişilerin özelliklerini kazanmak istiyorsanız; bundan sonraki hayatınızda dokunuşlara daha çok önem vermenizi ve ufacık hareketlerin hakkınızda nasıl düşünüldüğünde büyük oranda etki yaratacağını bilmelisiniz.

Olumlu Bakmayı Bilirler!

Olumlu Bakmayı Bilirler!Şikayet eden, sürekli serzenişlerde olan, olayların hep kötü tarafını gören, ortamda hep gamlı baykuş rolünü üstlenen kişiler ne kadar sevilmiyorsa, çözüm odaklı düşünen, elindekilerle yetinmeyi bilen ve bardağın dolu olan tarafını görebilen kişiler de işte o kadar seviliyorlar. Diğer bir deyişle; sempatiyle yaklaşılan ve başarılı olan kişilerin bir diğer ortak özelliği olumlu bakış açısına sahip olmaları. Pozitif yaklaşımları sayesinde etraflarından her zaman olumlu tepki alan, “kötüyüm, beterim” edalarıyla başkalarının da modunu düşürmeyen, aksine zor durumda olan insanlara akıl hocalığı yapma konusunda da iyi olan kişiler tüm bu özelliklerini olumlu düşünce tarzları sayesinde kazanıyorlar. Olumlu yaklaşımları neticesinde doğal olarak tüm iyi şeyleri kendilerine doğru çeken insanlar, hem özel hem eğitim hem de iş hayatında başarıyı garantiliyorlar. Çünkü “asla başaramayacağım veya ne yapsam da mutlu olamıyorum” gibi cümleler onlara çok ama çok fazla uzaklıktalar!

Çelişkili Davranmazlar!

Çelişkili Davranmazlar!Bir öyle bir böyle davranan insanları kim sever ki? Yaptıklarıyla söyledikleri birbirini tutmayan kişiler kim için sevilebilirdir ki? Elbette, kimse tutarlı olmayan kişilere sıcak yaklaşmaz. Nitekim burada da durum aynı. Yani başarılı ve sevilen insanların dikkat ettikleri bir diğer konu da bu. Onlar çelişkili davranmanın kişiye ne kadar çok zarar vereceğini iyi biliyorlar. Bu nedenle de her zaman tutarlı olmaya çalışıyorlar. Diğer bir deyişle, onlar bir gün siyah bir diğer gün beyaz değiller. Hal ve hareketleriyle insanları şaşkınlığa uğratmıyor, onların üzerinde şok etkisi yaratmıyorlar. İşte bu özellikleri de onların hem daha çok sevilmelerine hem de başarılı oranlarını arttırmalarına katkı sağlıyor.

Beden Dilini İyi Kullanırlar!

Beden Dilini İyi Kullanırlar!Hayranlıkla bakılan ve genel olarak herkes tarafından sevilen kişiler, beden dili kullanımı konusunda da gayet başarılar. Çünkü en başta da söylediğim gibi onlar güçlü bir iletişim için neler yapılması gerektiğini biliyorlar. Bunun için gerekli olan en temel faktörlerden birinin de beden dili olduğunu biliyorlar. Gerek göz temasıyla, gerek dokunuşlarla, gerek aradaki mesafeyle vücut dilini ustalıkla kullanan kişiler bu özellikleri sayesinde de söylediklerinin etki derecesini arttırmayı başarıyorlar. El kol hareketlerine dikkat eden, duruş yönünü konuştuğu kişiye doğru belirleyen, karşı tarafa mantıklı sorular soran ve beden dili kullanımıyla alakalı daha pek çok farklı noktaya dikkat eden sevilen kişiler için iletişim konusunda bir nevi guru olmuşlar da denilebilir. Siz de; daha çok sevilen biri olmak istiyorsanız, buraya tıklayarak beden dili kullanımı nasıl olmalı sorunuza cevap bulabilirsiniz.

Gülümserler ve Bunu Zoraki Yapmazlar!

Gülümserler ve Bunu Zoraki Yapmazlar!Aslında bu da beden dilinin kullanımıyla alakalı ama ben gülümsemekten ayrıca bir kez daha bahsetmek istedim. Çünkü gülümsemenin bir tek sevilme hususunda değil daha pek çok farklı konuda mucizevi etkileri olduğunu biliyorum. Hem kendiniz hem de etrafınızdaki insanlar için pozitif enerji kaynağı olan gülümsemelerinizin değerini bu yüzden iyi bilmelisiniz. Asık yüzlü insanların sayısının her geçen gün biraz daha arttığı şu zamanda siz etrafa gülümseyerek tebessümlerinizi başkalarına da bulaştırabilirsiniz.

Emin olun, daha çok gülümsemeye başladığınızda hayatınızda ne kadar çok olumlu değişiklik yaşanacağını kısa süre içinde göreceksiniz. Yani, gülün! Ne kendinizden ne de başkalarında o sıcak tebessümlerinizi esirgemeyin. Hayatın keyfinin gülümseyerek çıkartılabileceğini hiçbir zaman unutmayın.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.