Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Başarılı Bir Yöneticinin Sahip Olması Gereken Özellikler

Eğer kariyerinizin devamında yönetici konumunda çalışmak istiyorsanız listemize göz atın. Başarılı yöneticilerin sahip olması gereken özellikler şu şekilde:
Başarılı Bir Yöneticinin Sahip Olması Gereken Özellikler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Kötü yöneticiler! Onlar hakkında bir sürü şey söyleyebiliriz, değil mi? Çünkü eskiden sayıca çok daha fazla olan kötü yöneticiler hakkında hemen hepimiz bir şeyler biliyoruz. Evet, eskiden daha fazla dedim nitekim günümüz koşulları diğer pek çok şey gibi yönetici kavramını da farklı bir hal almasını sağladı. Bilginin sonsuzluğu, kuruluşlar arasındaki rekabet, çalışanların ve şirketin performansı gibi nedenlerden dolayı yöneticiler de daha başarılı olmak için uğraşmaya başladı. Çünkü başta olanın diğerleri üzerinde ne kadar büyük bir etki yarattığı ve çalışanların mutluluğuyla üretkenliği arasında ne kadar doğru orantılı bir ilişki olduğu anlaşıldı. İşte bu nedenle de yöneticiler de kendini geliştirmek için, daha iyi yöneticiler olabilmek için uğraşmaya başladı.

Sonuçta; yöneticiler beklentileri karşılayabilmek, uzun soluklu bir kariyere sahip olabilmek, hem şirket hem de kendi menfaatlerine ters düşmeyecek şekilde hareket edebilmek adına bir takım özelliklere sahip olmak zorundalar. Ve bugün konuşacağımız konu bu özellikler. Siz de bir yöneticide bulunması gereken özellikleri merak ediyorsanız, kesinlikle bu yazıyı okumalısınız derim. Çünkü hemen şimdi hem yöneticiler hem de kariyerini yönetici olarak devam ettirmek isteyenler için öğrenilesi niteliklerden bahsedeceğiz.

İşte başarılı yönetici olmakla alakalı merak ettiğiniz kritik noktalar:

Motive Etme Konusunda Başarılı Olmak!

Motive Etme Konusunda Başarılı Olmak!Başarılı bir yöneticinin sahip olması gereken özellikler arasında motive etme yeteneği kesinlikle göze çarpıyor. Bu nedenle, yönetici olmak ya da yöneticilik yolunda daha emin adımlarla ilerlemek istiyorsanız, motivasyon konusunda ne kadar yetenekli olduğunuzu bir kez daha düşünmelisiniz. İnsanlara cesaret verme konusunda daha başarılı olmak için neler yapabileceğinizi öğrenmeli, iyi bir yol gösterici olabilmek için kendinize katmanız gereken nitelikleri bilmelisiniz. Anlayacağınız motivasyon konusuna yeterince önem vermelisiniz. Çünkü çalışanlarını motive etme konusunda yetersiz kalan bir yönetici asla tam anlamıyla başarılı bir yönetici olma şansını kazanamaz. İşte bu nedende dolayı insanları cesaretlendirme ve modlarını yükseltme konusunda ne kadar başarılı olduğunuzu bir kez daha düşünmelisiniz derim.

Alçakgönüllü Olmak ve Bunu Gösterebilmek!

Alçakgönüllü Olmak ve Bunu Gösterebilmek!Kendinizi bir çalışan olarak düşünün. Burnu Kaf dağında olan ve sürekli “ben her şeyin en iyisini bilirim” edalarıyla ortalıkta dolaşan bir yöneticiniz olsun ister miydiniz? Ya da böyle bir yöneticiniz olsa ona gerçekten saygı duyar, onun için canla başla çalışmayı ister miydiniz? Elbette, hayır, öyle değil mi? İşte bu nedenden dolayı; başarılı bir yönetici olmak isteyenlerin alçakgönüllü olmaları gerektiğini kesinlikle bilmelisiniz. Çünkü ancak bu şekilde çalışanları tarafından daha çok saygı görüp, daha çok sevilebilirler. Siz de başarılı yönetici tanımının gerçekten hakkını vermek istiyorsanız; ekibinize karşı alçakgönüllü davranmalı, kendinizi onların gözünde ulaşılması imkansız ukala bir yönetici kimliğine sokmamalı ve çalışanlarınızla aranıza koca koca mesafeler koymamalısınız.

Empati Yapmak!

Empati Yapmak!Başarılı bir yöneticide olması gereken özellikler arasında empati de yer alıyor. Aslına bakarsanız; empati yeteneği hepimiz için çok önemli ancak yöneticilerin bu konuya kesinlikle daha fazla özen göstermesi gerekiyor. Çünkü ancak bu şekilde çalışanlara karşı anlayışlı davranılıp, olaylara onların bakış açılarından bakılabiliyor. Aksi takdirde; çalışan ve yönetici arasındaki ilişki doğru bir şekilde kurulamıyor. Nitekim bu da hem takımın hem de şirketin genel başarısı üzerinde negatif etki yaratıyor. Neticede; empati yapmayı bilmeyen yöneticilere bağlı olarak çalışanların çoğu mutsuz çalışan olarak yollarına devam ediyor. Kaldı ki bu da hiçbir yönetici için zerre kadar bile fayda sağlamıyor. Kısacası, siz de başarılı bir yönetici olmak istiyorsanız empati yapmanın önemini anlamalı ve tavırlarınıza empati kavramının farkında olarak yön vermelisiniz. İsterseniz; buradan empati yeteneğinizin size neler kazandıracağını öğrenebilir ve böylelikle gereken değişim için ilk adımınızı atabilirsiniz.

Beden Dilini Pozitif Yönde Kullanmak!

Beden Dilini Pozitif Yönde Kullanmak!Başarılı bir yöneticide bulunması gereken özelliklerden biri de beden dilini pozitif yönde kullanabilmek! Çünkü bir kişinin beden dili onun karşısındaki kişiye karşı kullandığı sözlü iletişimden çok daha fazlasını ifade ediyor. Karşı tarafa güven vermek, istenilen etkiyi yaratabilmek, ona karşı pozitif olabilmek için vücut dilini etkin bir biçimde kullanabilmek gerekiyor. İşte bu nedenlerden dolayı, başarılı bir yönetici olmak istiyorsanız kullandığınız kelimelerin yanı sıra sözsüz iletişim konusuna da gereken özeni göstermeniz gerektiğini bilmelisiniz. Sevilen ve sayılan bir yönetici olmak için beden dilinizin karşı tarafa ne ifade ettiğini kesinlikle önemsemelisiniz. Mesela; herhangi bir çalışanınız size bir şey anlatmaya çalışırken, başka şeylerle ilgilenmemeli, yönünüzü başka bir tarafa çevirmemeli ve sadece ona odaklanmalısınız. İsterseniz; vücut dilini etkin bir biçimde kullanabilmek için bilmeniz gerekenler neymiş öğrenerek bu konuda ne kadar başarılı olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Övgü Konusunda Cömert Davranmak!

Övgü Konusunda Cömert Davranmak!Başarılı yönetici olmak istiyorsanız; dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da övgü konusunda cömert davranmak! Yani çalışanlarınızın başarıları karşısında kayıtsız kalmamanız gerekiyor. Ekibinizin performansının yüksek olması için bu noktaya kesinlikle dikkat etmelisiniz. Çaba gösteren ve daha verimli olmak için uğraşan çalışanlara verdiği emeklerin farkında olduğunuzu hissettirmeli ve asla övgü konusunda cimri davranmamalısınız. Takdir etmenin çalışanları şımartacağını düşünen yöneticilerin yaptığı hatayı yapmaktan kaçınmalısınız. Çünkü takdir etmek size bir şey kaybettirmeyecek aksine iş konusunda çok daha başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Eleştirilere Karşı Açık Olmak!

Eleştirilere Karşı Açık Olmak!Eleştirilere karşı ne kadar açık olduğunuzu biliyor musunuz? Ya da önce şunu sorayım, kendinizi eleştirme konusuna karşı yaklaşımınız nedir? Hep güçlü özelliklerinizi görüyor, söz konusu zayıflıklarınız olduğunda bunları görmezden gelmeye mi çalışıyorsunuz? Eğer yaklaşımınız bu şekildeyse bir an önce öz eleştiri yapmaya başlamalısınız derim. Çünkü hem kendinizin hem de başkalarının eleştirilerine karşı açık olmak size başarı getirecektir. Bu nedenle de eleştirilere karşı her zaman açık olmaya çalışmalısınız. Bazen sizin göremediğiniz şeyi bir başkasının görebileceğini hiçbir zaman unutmamalı, insanları dinlerken de bu bakış açısıyla hareket etmelisiniz.

İnsanların Zamanından Çalmamak!

İnsanların Zamanından Çalmamak!Bir yöneticiye başarılı sıfatını kazandıracak nitelikler arasında bu da yer alıyor. Yani her başarılı yöneticinin zaman kavramına karşı saygılı olması gerekiyor. Daha açık olmak gerekirse; yöneticilerin kendi zamanları konusunda da, başkalarının zamanları konusunda da bilinçli hareket etmeleri şart. Mesela; uzun uzun toplantılar yapmak bu konuda yapılabilecek hatalardan biri. Ya da bir çalışanı görüşmeye çağırıp da onu dakikalar boyunca bekletmek de aynı şekilde. Görüşmelere geç kalmak, herkesi toplantı odasında toplayıp da salona en son giren katılımcılardan biri olmak yöneticileri başarısızlığa sürükleyecek nitelikte davranışlar. Uzun lafın kısası; başarılı bir yönetici olmak istiyorsanız; ne çalışanlarınız ne iş ortaklarınızın ne de müşterilerinizin zamanından çalmamalısınız. Bir tek sizin zamanınız değerliymiş gibi davranmamalı, herkesin vaktinin önemli olduğunu bilmelisiniz.

Gerçekten Dinleyebilmek!

Gerçekten Dinleyebilmek!Dinlemeyi bilmek, bir yöneticinin sahip olması gereken en önemli özelliklerden biri. Çünkü dinlemek iletişimin gerçekten iletişim olmasını sağlayan faktör. Bu nedenle; iyi bir dinleyici olup olmadığınızı tekrar düşünmelisiniz. Hatta bu konuda daha kesin bir fikre ulaşabilmek için bu yazıyı inceleyebilirsiniz. Ekibinizdeki insanların sadece sözlerine karşı değil söylemek isteyip de söyleyemediklerine karşı da duyarlı olmanız gerektiğini bilmelisiniz. Karşı tarafa onu dinlediğinizi göstermeli, görüşmeleriniz sırasında başka şeylerle uğraşıp “dinlemeyi bilmeyen yönetici” kimliğine bürünmemelisiniz. Eğer gerçekten başarılı bir yönetici olmak istiyorsanız; söylenenleri duymaya çalışmayı bırakmalı, bunun yerine anlamak için uğraşmalısınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.