Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Antiques Roadshow’da Değer Biçilen En Pahalı 10 Antika Eser

En değerli antikaların gösterildiği Antika Roadshow'dan en özel parçaları bir araya getirdik. İşte ünlü şov programında değer biçilen en pahalı eserler:
Antiques Roadshow’da Değer Biçilen En Pahalı 10 Antika Eser
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Antika Roadshow, Amerika’da şu anda gösterimde olan çoğu show programından da uzun zamandır ekranda. Amerikan Toplayıcılar ve Piyon Yıldız gibi birçok popüler TV şovunun da esin kaynağı olmuştur. Antika Roadshow’dan alınan en yaygın eşyalar, genellikle çok değerli olmayan aile incilleri, eski bir resim veya Çin’e ait çay bardağı gibi küçük nesneler. Bunların yanında oldukça değerli antika eşyalar da zaman zaman görücüye çıkmaktadır.

Tarihi değere sahip kişiye özel eşyalar ve tarihi buluntular oldukça değerlidir. Değeri ne kadar pahalı olursa olsun onlara olan talep gün geçtikçe artıyor. Bu tür eşyalar sergi için veya kişiye özel ev dekorasyonu için tercih edilmektedir. Özellikle sayılı zenginler bu alana fazlasıyla ilgi duyuyor. Sizler için derlediğimiz listede ise Antika Roadshow’da gösterilen en değerli antikaları bulacaksınız. Bu eserlerin hepsi özel bir tarihi değere sahiptir.

İşte karşınızda Roadshow’da değer biçilen, en pahalı 10 antika eser:

10 Nadir Victoria Broşu

18.500 Dolar

Nadir Victoria BroşuNadir Victoria broşu, 2011 yılında en büyük Roadshow bulgularından biriydi. Jill Cousins programın bir bölümünü sadece bu broş için ayırdı. Mücevher uzmanı Geoffrey Munn, broşları görünce şok oldu. Geoffrey Munn, broşları dünyadaki en çok aradığı tarihi bulgu olarak nitelendirdi.

Broşlar, William Burges tarafından yapılan yağlıboya resimlerde tasvir edilmiştir. Bu özel takıların şimdiye kadar nerde olduğu ile ilgili hiçbir ipucu yok. Cousin’nin annesi ilkokul öğretmeninden broşları aldı ve ikisini de hiç takmadı. Munn, mücevherin nadir bir parça olduğunu Victoria’nın resimleri ile eşleştirerek doğruladı.

9 Nadir Edgar Allen Poe Portresi

50.000 Dolar

Nadir Edgar Allen Poe PortresiEdgar Allen Poe’nun resmi, New York’taki Players Tiyatrosu’ndan çalındı. Roadshow’un antika eserler uzmanlarından Wes Cowan’a göre sadece mevcut birkaç Edgar Allen Pe portresi vardır. Oldukça özel olan bu parça, Antika Roadshow tarihinin en ünlü hırsızlık kurtarma hikayesini ortaya çıkardı. 1847 yılına ait fotoğraf 30.000 ile 50.000 dolar arası değere layık görüldü.

8 18. Yüzyıl Prusya Tabağı

185.000 Dolar

18. Yüzyıl Prusya TabağıWendy Jones, cılız bir rafta yılardır evinde duran 22 inç büyüklüğündeki tabak ile 2008 yılında Roadshow’a geldi. Tabak, 1750 ve 1755 arasında yapılmıştı ve Prusya Doğu Hindistan Şirketi tabağı, II Frederick’in siparişi üzerine yapmıştı. Tabak, Hohenzollern aile arması, siyah kartal ve Malta Haç figürleri ile sert macun porselenden yapılmıştı. Bu örnekten dünya müzelerinde benzer parçalar var. Son 10 yılda sadece iki adet tabak satıldı. Tabak Jones’in büyük babaannesinden miras kalmıştı.

7 Seymour Card Sehpa

250.000 Dolar

Seymour Card SehpaLeigh ve Leslie Keno, 1997’de New Jersey’de Roadshow dükkanından bu kart masasını sadece 25 dolara satın aldı. Masanın daha sonra, 18. yüzyıl parçası olduğu anlaşıldı. 200.000 ile 250.000 dolar arasında değer biçildi. Masanın son zamanlarda bir Sotheby açık artırmasında yarım milyon dolardan fazla fiyata satıldığı tahmin ediliyor.

6 Navajo Şef’in Battaniyesi

350.000 – 500.000 Dolar

Navajo Şef’in BattaniyesiBattaniye, 2001 yılında Tucson Arizona’da keşfedildi. Kahverengi, beyaz ve mavi çizgili sade bir tasarıma sahiptir. Battaniye 19. yüzyıla ait bilinen tüm Navajo desenlerini barındırır. Bu eser, 1865 öncesinde yapılan ve bugüne kadar kalabilen en az 50 battaniyeden biridir. Antika uzmanı Donald Ellis, battaniyeyi Detroit Sanat Enstitüsüne sattığını açıkladı.

5 Peanuts Çizgi Romanı

450.000 Dolar

Peanuts Çizgi RomanıKonuklardan birinin oğlu Peanuts’ı sevdiği için 1990’larda Peanuts Çizgi Romanını okumaya başladı. Koleksiyon, 1952’lere kadar uzanan günlük ve pazar çizgi romanlarını içerir. Antika uzmanı Gary Sohmers, çizgi romanın kalan tek türü olduğunu söyledi.

4 Clyfford Still’in Yağlıboya Resmi

500.000 Dolar

Clyfford Still’in Yağlıboya ResmiBoyama 2009 yılında, Palm Springs California Antika Roadshow’a getirildi. Resmi getiren çift bu resme, eve taşınma hediyesi olarak ücretsiz sahip olmuştu. Resim, Grand Coulee Barajını göstermektedir.

Ressam Clyfford Still, kocasının üniversitesinde profesördü ve yaptığı eserlerle soyut dışavurumcu hareketinin kurucusu olmuştur. Still’in sanat eserleri nadiren pazara geliyor. Sanatçı her seferde izleyiciyi etkilemek için soyut eserler tasarlıyor. Clyfford Still’in yağlıboya resmi satılmadı ve şans eseri bu çiftte kaldı.

3 Anthony Van Dyck Resmi

673.000 Dolar

Anthony Van Dyck ResmiFiona Bruce, tamamen önseziyle orijinal Anthony Van Dyck resmini Antika Roadshow’a getirdi. Priest Jamie Macleod tabloyu ilk olarak 12 yıl önce Cheshire’de bir antika dükkanından satın almıştı. Resim, önce sahte olarak etiketlendi ve sadece 400 dolar fiyat etiketi kondu. Araştırmalardan sonra 18. yüzyıla ait orijinal tablo olduğu kanıtlandı. Uzman Dr Christopher Brown, Anthony van Dyck resminin orijinalliğini teyit etti.

2 Jade Kaseleri

1.07 Milyon Dolar

Jade KaseleriJade koleksiyonu Jinx Taylor’a babasından miras kaldı. Kaseler aslında 1930 ve 40 yılları arasında, Amerikan Ordusunun Çin’de kaldığı süre boyunca toplanmıştır. Bu nadide parçalar, 1735-1736 tarihleri Qianlong dönemine ait.

1 Gergedan Boynuzu Çay Fincanları

1.5 Milyon Dolar

Gergedan Boynuzu Çay FincanlarıTemmuz 2011 Antika Roadshow dizisinde, Oklahomalı bir adam gergedan boynuzlu Çin çay fincanları ile rekor kırdı. Çay fincanları, 17. veya 18. yüzyılda yapılmıştır. En değerli Roadshow eseri olarak 1 milyon dolar veya 1.5 milyon dolar değerinde olduğu tahmin edilmektedir.

Fincanlar, ucuz denilecek bir fiyata 1970 yılında satın alındı. Alan kişinin 5 bardaktan oluşan setin gerçek değeri hakkında hiçbir fikri yoktu. Antika eserler uzmanı Lark Mason, bardakların tarihi değerini teyit etti. TV bölümü 2012 yılında ABD sürümlü show’un 16. sezonunda yayınlandı.

Dedenizden, ananenizden kalan birçok manevi değeri yüksek eşya vardır. Bu eşyaları bazen manevi değeri için saklarken bazen ihtiyacı olan kişilere verebiliyoruz. Bu eşyaları tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ederim. Elinizdeki antika bir eşyanın Osmanlı döneminden kalma nadide bir eser olma ihtimalini hiç düşündünüz mü?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.