Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Andrey Çikatilo Kimdir? Seri Katilin Hayatı ve Cinayetleri

1978’de başladığı cinayetlerini 1990’a kadar devam ettiren ve Rostov Kasabı lakabıyla da tanınan Andrey Çikatilo kimdir öğrenmek için bu yazıyı okumalısınız.
Andrey Çikatilo Kimdir? Seri Katilin Hayatı ve Cinayetleri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Cinayetlerini cinsel anlamda tatmin olmaktan ziyade huzur bulabilmek için işlediğini itiraf eden bir seri katil Andrey Çikatilo (Andrei Romanovich Chikatilo). Ve 53 kesinleşmiş kurbanı olan Çikatilo, ilk cinayetini 1978 yılında işlemesine rağmen zekası ve dönemin yetersiz teknikleri nedeniyle ancak 22 yıl sonra yakalanabilmiş.

Tam bir ruh hastası olan cani, tıpkı Dr. Harold Shipman gibi yıllarca iyi bir aile babası gibi görünmüş ve en yakınlarında bile gram şüphe uyandırmamış. Hatta o yakalanmadan önceki son dönemlerinde torun sahibi sevecen bir büyükbaba olarak da tanınıyormuş . Peki, ya daha fazlası? 57 yaşında kafasına sıkılan bir kurşunla infaz edilen Çikatilo hakkında daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam etmelisiniz.

Andrey Çikatilo (Andrei Romanovich Chikatilo) Kimdir?

Andrey Çikatilo (Andrei Romanovich Chikatilo) Kimdir?Rostov Kasabı olarak da anılan Andrey Çikatilo (Andrei Romanovich Chikatilo) kimdir sorusuna verilebilecek en basit cevap; onlarca insanın ve çocuğun ölümünden sorumlu seri katil olacaktır. Ama biz tabii ki ayrıntılı yanıtlar üzerine konuşacak, Çikatilo hakkında daha çoğunu duymak isteyenler için seri katili detaylıca inceleyeceğiz.

Zor bir çocukluk dönemi geçiren Çikatilo, iktidarsızlık sorunu olduğunun farkına vardığı ergenlik yıllarında içine kapanmaya başlamış, hatta ilerleyen yıllarda bu nedenle intihara kalkışmış. Sonrasında ise hayatına devam etmeye karar vermiş ve normal insanlar gibi bir hayat sürdürmeye başlamış. Evlenip, çocuk sahibi olmuş fakat bilinen Çikatilo’nun ardında karanlık ve kötü mü kötü bir Çikatilo varmış. Aşağıda; ünlü Rus seri katilin hayat hikayesini öğrenecek ve Andrey Çikatilo’nun yukarıda gördüğünüz fotoğraftan çok daha korkutucu biri olduğunu anlayacaksınız.

Andrey Çikatilo’nun Hayatı

Andrey Çikotilo’nun Hayatı19 Ekim 1936’da Ukrayna’da dünyaya gelmiş Andrey Romanoviç Çikatilo. Ve Josef Stalin iktidarındaki Sovyetler Birliği o zamanlar tam bir kaos içindeymiş. Ülkede izlenen politikalar nedeniyle kıtlık yaşanıyor ve rivayet o ki insanlar açlıktan ölmemek için birbirini öldürüp yiyormuş. Hatta bazı kaynaklarda Andrey’in ağabeyi Stephan’ın kaçırılıp yendiğinin anlatıldığı belirtilmektedir. Hayatının ilk yıllarını işte böyle bir dönem içerisinde geçiren Çikatilo, ayrıca sık sık yatağını ıslatıyor ve annesi tarafından azarlanıp dövülüyormuş. Babası ise o henüz 5 yaşındayken Sovyet Ordusu’na katılmış ve kısa süre sonra esir düşmüş.

1943 yılında bir kız kardeşi olmuş ama babası 1941 yılında orduya katıldığı için annesinin bir Alman askeri tarafından tecavüze uğradığı düşünülmüş. Çocuk yaşlarda şahit olduğu zorluklara rağmen okul hayatında yüksek başarı gösteren Çikatilo, ergenlik döneminde iktidarsız olduğunun farkına varmış. İçine kapanan Andrey, ergenlik döneminde birkaç ilişki yaşasa da iktidarsızlığı yüzünden hiçbir birlikteliği uzun sürmemiş. Yıllar bu şekilde ilerlerken Çikatilo bir de notları tutmasına rağmen istediği üniversiteye kabul edilemeyeceği sonucuyla karşılaşmış. Çünkü babası yıllar önce esir düştüğü için vatan haini olarak görülüyormuş.

Andrey Çikatilo ve Fiyona Çikatilo;

Andrey Çikatilo ve Fiyona Çikatilo1957’de zorunlu askerlik görevini getirmek için göreve başlayan Çikatilo, 1960 yılında terhis olmuş. Evine geri döndükten sonra yeniden birliktelik yaşamaya kalkışsa da iktidarsızlık sorunu yüzünden hiçbir ilişkisi uzun sürmemiş. Akranları arasında rahatsızlığı dilden dile yayılan ve alay konusu olan Çikatilo, bu dönemde kendini asarak intihara kalkışsa da annesiyle komşuların ona engel olması neticesinde amacına ulaşamamış.

Bu olaydan sonra doğduğu topraklardan uzaklaşma kararı alan Andrey, Rostov Üniversitesi’ne girerek Rus Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olmuş. Öğretmenlik yapmaya başlayan Çikatilo, sakinliği ve utangaçlığı yüzünden hiçbir zaman ağırlığını koyan bir öğretmen olamamış. 1961 yılında Rusya’ya taşınıp kız kardeşi Tatyana ile yaşamaya başlayan Andrey’in durumunu fark eden kardeşi hemen ona bir eş aramaya başlamış. Zira Andrey kadınların karşısında dili tutulacak kadar çekingenmiş. Tatyana’nın çabalarıyla 1963 yılında Feodasia Ochacheva ile evlenmiş. Ve cinsel sorunlarına rağmen çeşitli yöntemlerle bu evliliğinden 2 erkek çocuğu sahibi olmuş.

Andrey Çikatilo ve Gençlik Dönemi;

Andrey Çikatilo ve Gençlik Dönemi1973 yılında 15 yaşındaki bir kız öğrencisine cinsel tacizde bulunan Andrey, kısa süre sonra da başka bir kız öğrencisine saldırmış. Öğrencilerin şikayetleri üzerine okuldan kovulan Çikatilo, daha sonra Rostov merkezli bir fabrikada çalışmaya başlamış. İşi için sık sık seyahatlere çıkan Çikatilo’nun özel yaşamı ise oldukça iyi gidiyordu.

Dışarıdan 2 çocuklu ve sevecen bir aile babası olarak görülen Andrey, ilk cinayetini 22 Aralık 1978’de işlemiş. Yelena Zakatnova isimli 9 yaşındaki kız çocuğunu ona şeker vereceğini söyleyerek kandıran Andrey, kızı fahişeleri götürmek için gizlice satın aldığı küçük eve götürmüş. Burada ona tecavüz etmeye kalkışsa da ereksiyon sorunu yaşadığı için amacına ulaşamamış. Ve kız kaçmaya kalkıştığında iyice öfkelenen Çikatilo, onu karnından 3 kez bıçaklayarak öldürdükten sonra orgazm olmuş. Ve daha sonraki cinayetlerinde de aynı durumu yaşamış.

Yelena Zakotnova – 9 yaşındaki ilk kurbanı;

Yelena Zakotnova – 9 Yaşındaki ilk kurbanıKüçük kız ortadan kaybolduktan sonra bazı ipuçları polisleri Çikatilo’yo götürse de adamın çevrede uyandırdığı saygın profili yüzünden cinayet bir suçlunun üzerine kalmış. Küçük kızı öldürmediğini söyleyen Alexandr Kravçenko, daha önce benzer bir suç işlediği için tutuklanmış ve 15 yıl hapis cezasına çarptırılmış. Fakat bu cezayı hafif bulan kurban yakınlarının baskısıyla Kravçenko, 1983’de idam edilmiş. Asıl suçlu olan Çikatilo ise bu sırada arka arkaya cinayet işlemeye devam ediyormuş.

3 yıl sonra otobüs durağında bekleyen 17 yaşındaki Larisa Tkaçenko’yu votka içme teklifi eden Andrey, onu ormanlık bir alana götürmüş. Don Nehri yakınlarındaki ağaçlıklı alanda Larisa’yı yere yatırıp elbiselerini parçalayan seri katil, tecavüz etmeye kalkışsa da malum sorunu yüzünden cinsel ilişkiye girememiş. Öfkeye kapılan Çikatila, kıza sopayla defalarca vurmuş, göğüs uçlarını dişleriyle ısırarak koparmış ve ağzına doldurduğu çamurla onu boğmuş.

Kurban İrina Luçinskaya;

İrina Luçinskaya9 ay sonraki kurbanı ise 13 yaşındaki Lyubov Biryuk olmuş. 52 yerinden bıçaklayarak öldürdüğü kızdan sonra öldürme dürtüsünü engellemeye çalışan cani, 1982 yılının Temmuz ve Eylül ayları arasında 5 cinayet daha işlemiş. Çocukları şeker, sakız vereceğini, daha büyük olanları ise içki, ev, para gibi tekliflerle kandıran Andrey Çikatilo, kurbanlarını genellikle ormanlık alanlarda öldürüyormuş. Çoğunlukla bıçak kullanan katil, bazı kurbanlarını da döverek ya da boğarak katlediyormuş. Cesetleri ise saklamak için herhangi bir çaba göstermiyormuş.

11 Aralık 1982’de otobüste tanıştığı 10 yaşındaki bir kızı kandırıp, onu tenha bir alana götüren Çikatilo, Olga Stalmachenock isimli kurbanını deyim yerindeyse delik deşik ederek öldürmüş. Göğsünü açan, bağırsaklarını ve rahmini dışarı çıkartan seri katil, suçlunun profilinin yanlış çizilmesi nedeniyle şüpheli olarak görülmemiş. Çünkü yetkililere göre suçlu, ya bir akıl hastası ya bir organ satıcısı ya da şeytani bir örgüt üyesiymiş. İşte bu nedenle; daha önce benzer suçlar işlemiş kişiler tek tek araştırılıp sorgulanmış, Çikatilo ortaya çıkartılamasa da başka suçların aydınlatılmış.

Anne – kız birlikte öldürülen kurbanlar;

Anne - kız birlikte öldürülen kurbanlar30 Ekim 1983’de Vera Şevkun isimli fahişenin cesedi daha önceki kurbanlarla büyük oranda benzerlik gösteren bir vaziyette bulunmuş fakat katilin kim olduğu hala bilinmiyormuş. 1984’ün Ocak ve Şubat ayında iki kadını daha acımasızca öldürüp gözlerini oyan katil, Mart’ta da 10 yaşındaki bir erkek çocuğunu katletmiş. Daha sonraki aylarda da pek çok cinayet işleyen Çikatilo’nun kurbanları hem kadınlar hem erkekler hem de çocuklar oluyormuş. Aynı yıl hırsızlık yaptığı gerekçesiyle işinden kovulan seri katil, Ağustos ayında Rustov’da bulduğu memurluk işinde çalışmaya başlamış.

13 Eylül 1984’de Rostov’dali otobüs durağında kadınları kandırmaya çalışırken yakalanan Çikatilo, bütün şüphelere rağmen sadece 3 ay hapis cezası almış. Ki bu ceza da daha önceki işyerindeki hırsızlık suçundan dolayı verilmiş. Dönemin yetersiz teknolojisi yüzünden kan grubu yanlış teşhis edilen katil, serbest bırakıldıktan sonra 21 cinayet daha işlemiş. Ve sonunda 6 Kasım 1990 Çikatilo son cinayetlerinden birini işledikten sonra ileride yakalanmasını sağlayacak adımını atmış. Peki, bu ne mi olmuş?

Çikatilo KurbanlarıDonleshoz istasyonu yakınında ormanlık bir alandan şüpheli bir şekilde çıkan Çikatilo, orada görevde bulunan subayın dikkatini çekmiş. Çünkü üzerinde çimen ve toprak lekeleri bulunuyormuş. Ayrıca yanağında da kan damlasına benzeyen bir kırmızılık varmış. Polis onu durdurmuş ve sorgulamış fakat Çikatilo’yu tutuklamak için bir nedeni olmadığından onu serbest bırakmış.

13 Kasım’da Çikatilo’nun 6 Kasım’da öldürdüğü 22 yaşındaki kadının cesedi bulunmasının ardından, güvenlik güçleri bölgeyi incelemeye başlamış. Ve gözetim subayının hazırladığı rapordaki Andrey Çikatilo ismi göze çarpmış. 14 Kasım’dan itibaren gizlice gözlenmeye başlayan seri katilin, kadınlarla ve çocuklarla iletişim kurmaya çalıştığı saptanmış. 20 Kasım’da tutuklanan Çikatilo, bütün suçlamaları reddederek masum olduğunu iddia etmiş.

Çikatilo Hücresinde 1. Yelena Zakotnova – 9 yaşında kız
2. Larisa Tkaçenko – 17 yaşında
3. Lyubov Biryuk – 13 yaşında
4. Lyubov Volobuyeva – 14 yaşında
5. Oleg Pojidayev – 9 yaşında
6. Olga Kuprina – 16 yaşında
7. İrina Karabelnikova- 19 yaşında
8. Sergey Kuzmin – 15 yaşında
9. Olga Stalmaçenok – 10 yaşında
10. Laura Sarkisyan – 15 yaşında
11. İrina Dunenkova – 13 yaşında
12. Lyudmila Kutsyuba – 24 yaşında
13. İgor Gudkov -7 yaşında
14. Bilinmeyen kadın – 18-25 yaşında
15. Valentina Çuçulina – 22 yaşında
16. Vera Şevkun – 19 yaşında
17. Sergey Markov – 14 yaşında
18. Natalya Şalapinina – 17 yaşında
19. Marta Ryabenko – 45 yaşında
Çikatilo'nun Çocuk Kurbanları20. Dmitri Ptaşnikov – 10 yaşında
21. Tatyana Petrosyan – 29 yaşında
22. Svetlana Petrosyan – 10 yaşında
23. Yelena Bakulina – 21 yaşında
24. Dmitri İllarionov – 13 yaşında
25. Anna Lemeşeva – 19 yaşında
26. Sarmite Tsana – 20 yaşında
27. Natalya Golosovskaya – 16 yaşında
28. Lyudmila Alekseyeva – 17 yaşında
29. Bilinmeyen kadın – 20-25 yaşında
30. Akmaral Seydaliyeva – 10 yaşında
31. Aleksandr Çepel – 11 yaşında
32. İrina Luçinskaya – 24 yaşında
33. Natalya Pohlistova – 18 yaşında
34. İrina Gulyayeva – 18 yaşında
35. Oleg Makarenkov – 13 yaşında
36. İvan Bilovetsky – 12 yaşında
37. Yuri Tereşonok – 16 yaşında
38. Bilinmeyen kadın – 22-28 yaşında
39. Aleksey Voronko – 9 yaşında
40. Yevgeni Muratov – 15 yaşında
Cani Yakalanışı41. Tatyana Ryjova – 16 yaşında
42. Aleksandr Dyakonov – 8 yaşında
43. Aleksey Moiseyev – 10 yaşında
44. Helena Varga – 19 yaşında
45. Aleksey Hobotov – 10 yaşında
46. Andrey Kravçenko – 11 yaşında
47. Yaroslav Makarov – 11 yaşında
48. Lyubov Zuyeva – 31 yaşında
49. Viktor Petrov – 13 yaşında
50. İvan Fomin – 11 yaşında
51. Vadim Gromov – 16 yaşında
52. Viktor Tişçenko – 16 yaşında
53. Svetlana Korostik – 22 yaşında

Korkunç KatilFakat 10 günün sonunda bilinen 34 cinayetiyle bilinmeyen 22 cinayetini itiraf etmiş. Kurbanlarını nasıl öldürdüğünü ayrıntılı biçimde anlatan seri katil, onları nasıl kandırdığını, hangi yöntemleri kullanarak tenha alanlara götürdüğünü, cinayet yöntemlerini ve diğer detayları soğukkanlılıkla bir bir açıklığa kavuşturmuş. Pek çok durumda kurbanlarının ellerini arkadan bağladığını söyleyen Çikatilo, “Kurbanların çığlıkları, kanları ve acıları bana gevşeme ile zevk verdi.” gibi kan donduran cümlelerle yetkilileri bile şaşkına çevirmiş. Kadın kurbanlarının rahim, erkek kurbanlarınınsa testislerini çiğneyen sadist adam, ayrıca kanlarının da tadına bakıyormuş.

Yapılan değerlendirmelerden sonra Çikatilo’nun akli dengesinin yerinde olduğu sonucuna ulaşılmış ve 53 kadını öldürmekten suçlu bulunan cani idam cezasına çarptırılmış. Duyduğu karar karşısında hücresinin içinde deliye dönen Çikatilo, verdiği bütün uğraşlara rağmen affedilmemiş. Ve 14 Şubat 1994’te hücresinden alınarak, ses geçirmez odada başına tek el kurşun sıkılmak suretiyle idam edilmiş.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.