Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ağlayan Kişilerin Mental Açıdan Daha Dayanıklı Olduğunun İşaretleri

Ağlayan Kişilerin Mental Açıdan Daha Dayanıklı Olduğunun İşaretleri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Ağlamak! Ne için ağlarız? Gözyaşı akıtmak bir nevi ruhsal temizlik mi? Üzüldüğümüzde, sinirlendiğimizde, mutlu olduğumuzda ya da bazen hiçbir nedeni yokken ağlamak, sizce başarı üzerinde ne kadar etkili? Evet, en az gülmek kadar insani bir davranış olan ağlamak eylemine nasıl bakıyorsunuz? Mesela, siz de ağlamayı bir güçsüzlük simgesi olarak düşünenler arasında olabilir misiniz? Çünkü bildiğiniz gibi, genel kanı bu yönde! Yani sık sık ağlayan insanların, güçlü bir karaktere sahip olmadığına ve isteklerini gerçekleştirmek konusunda sürekli başarısızlığa uğradığına inanılıyor. Tersine, her istediğini elde eden başarılı insanlarınsa ağlamaya gereksinim duymadıkları, çünkü çok çalışarak hayallerini gerçeğe dönüştürebildikleri düşünülüyor. Peki, aslında olan ne?

Ağlamak, gerçekten bir güçsüzlük simgesi olabilir mi? Sık sık gözyaşı döken insanlar gerçekten de duygusal açıdan dengesiz, ne istediğini bilemeyen sulu gözlü kişiler mi? Aslına bakarsanız, gerçekler hiç de düşünüldüğü gibi değil! Ağlamaktan çekinmeyen ve sık sık gözyaşı döken kişiler, sanılanın aksine hiç de öyle zayıf karakterli falan değiller! Hatta pek çok bakımdan diğerlerine göre çok daha güçlüler bile denilebilir. Hem bu konuda yapılan pek çok araştırma, daha çok ağlayan insanların diğerlerine göre güçlü karakterli olduklarını destekliyor. Kaldı ki araştırmalara bağlı kalmadan da ağlayan insanların güçsüz değil de güçlü olduklarını anlamak hiç de zor değil. Sadece bu konu üzerine birazcık düşünmek gerekiyor. Eğer siz de ağlayan kişilerin güçlü mü yoksa güçsüz mü olduğu hakkında fikir edinmek istiyorsanız, bu yazıyı kesinlikle okumalısınız derim. Çünkü aşağıdaki maddeler, ağlamakla ilgili düşüncelerinizi sil baştan değiştirebilecek nitelikteler. İsterseniz, bir an önce alt başlıklarımızı inceleyerek ağlayan kişiler mental açıdan neden daha dayanıklılarmış bunları tek tek inceleyelim.

Daha Sağlıklılar!

Daha Sağlıklılar!Evet, ağlayan kişiler diğerlerine göre daha güçlüler ve bunun birinci nedeni daha sağlıklı olmaları! Peki, daha çok ağlayan kişiler neden daha sağlıklı biliyor musunuz? Çünkü onlar duygularını bastırmıyor ve kendilerini gereksiz bir stresin içerisine sokmuyorlar. Bu konuda yapılan pek çok araştırma da kişinin ağlamamak için kendini tutmasının ruhen ve bedenen ciddi derecede zararlı olduğunu destekler nitelikte. Mesela; Güney Florida Üniversitesi’nde yapılmış bir araştırmada daha çok ağlayan kişilerin hem fiziksel hem de ruhsal açıdan daha sağlıklı oldukları öne sürülmüş. Ayrıca Dr. William H. Frey de ağlamanın kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğunu ve stres oranını azalttığını dile getirmiş.

Buna da Göz Atabilirsiniz:
Hayallerinize Ulaşmanızı Sağlayacak 10 Mental Dayanıklılık İlkesi

Buna ek olarak, üzüldüğünüz zaman ağlamanın kalp için çok faydalı olduğu pek çok farklı kaynakta belirtiliyor. Zira insan gözyaşı döktüğü zaman sıkışan kalp damarları açılıyor ve kişinin kalp krizi geçirme riski büyük oranda azalıyor. Diğer taraftan, zor günler geçiren ve stresli zamanlarda iştahı açılan kişiler için de ağlamak çok faydalı! Çünkü insan ağladığında daha az yeme ihtiyacı duyuyor. Zira kişi gözyaşı döktüğünde vücuttaki stres hormonları akıp giden gözyaşlarıyla birlikte uzaklaşmış oluyor. Tüm bunlara ek olarak, ağlayan kişilerin göz kuruluğu gibi daha birçok farklı göz rahatsızlığına yakalanma riski de diğerlerine göre çok daha düşük. Uzun lafın kısası, akıttığınız gözyaşları size bilmediğiniz pek çok yönden fayda sağlıyor.

Daha Mutlular!

Daha Mutlular!Sık sık ağlayan insanların genellikle mutsuz oldukları düşünür, öyle değil mi? Oysaki durum yine düşünülenin tersi yöndedir. Çünkü sulu gözlü insanlar, içlerindeki sıkıntıyı rahatlıkla dışarı atabildikleri için daha mutludurlar. Hatta bu konu hakkında Dr. William H. Frey tarafından yapılmış bir araştırmada, ağlayanların diğerlerine göre çok daha mutlu olduklarını kanıtlayacak nitelikte şaşırtıcı sonuçlar elde edilmiş. Şöyle ki araştırmada yer alan katılımcıların %88.8’inin gözyaşı döktükten sonra çok daha iyi bir moda büründükleri ve kendilerini çok daha güçlü hissettikleri ortaya çıkmış. Aslında bunu anlamak için araştırma verilerine falan da ihtiyaç yok diye düşünüyorum. Kendinizden pay biçmeniz, ağlamanın sizi ne kadar rahatlattığını ve olumsuz duygulardan ne kadar uzaklaştırdığını anlamanız için bence gayet yeterli! Tabii, ağlamayı biliyor ve ağlayabiliyorsanız!

Daha Cesurlar!

Daha Cesurlar!Hani derler ya korkak bir çocuk gibi ağlıyor, diye! Hani ağlayanlara yakışıksız ve saçma sapan sıfatlar takılır ya! İşte bunlar gerçekten çok yanlış tutumlardır. Gerçi ağlayanların bu durumu pek umursadığını da sanmam ya neyse! Evet, ağlayanlar diğerlerine göre çok daha cesurlar diyebiliriz. Çünkü onlar duygularını ifade etmekten çekinmeyip ağlamanın bir acizlik olmadığını biliyorlar. Başkalarının karşısında gözyaşı dökmekten çekinmeyen bu insanlar, öyle görünmeseler bile pek çok konuda diğerlerinden daha cesur adımlar atıyor ve başarıya doğru belki daha çok risk alarak; ama daha hızlı bir şekilde ilerleyebiliyorlar.

İletişim Konusunda Daha Başarılılar!

İletişim Konusunda Daha Başarılılar!Çünkü daha dürüst, daha cesur ve daha içtenler. Evet, daha çok ağlayanlar iletişim konusunda da daha başarılılar. İçtenlikleri ve samimiyetleri sayesinde kolay arkadaş edinen bu insanlar, iş hayatında da başarılı ilişkiler kurabiliyorlar. Ayrıca gözyaşlarıyla duygularını ifade edebilen bu insanlar, şeffaflıkları sayesinde kolayca anlaşılabiliyor ve iyi enerjileri sayesinde kendilerini sevdiriyorlar.

Daha Dürüstler!

Daha Dürüstler!Çünkü gözyaşları gerçektir. Yani daha çok ağlayan insanların, diğerlerine göre daha dürüst olduklarını rahatlıkla söyleyebilirim. Onlar duygularını saklamak için uğraşmak, neşelerini de üzüntülerin de sahici yaşamanın ne kadar önemli olduğunu bilirler. Bu da ağlamayı bilen insanların, mental dayanıklılıklarının artmasına büyük oranda katkı sağlar. Dürüstlükleri ile ön plana çıkan bu insanlar, doğrucu tavırlarıyla başarılı olma ihtimallerini de yükseltmiş oluyorlar.

Gerçekten Yaşamanın Ne Demek Olduğunu Biliyorlar!

Gerçekten Yaşamanın Ne Demek Olduğunu Biliyorlar!Aslına bakarsanız en önemlisi de bu! Yani ağlamayı bilen ve ağlayabilen kişiler gerçekten yaşamanın ne demek olduğunu çok iyi biliyorlar. Onlar duygularını bastırıp, hislerine ket vurmak yerine ifade etme özgürlüklerini kullanarak hayatlarını devam ettiriyorlar. İşte bu özellikleri sayesinde de sanılanın aksine güçsüz değil, güçlü kişilik özelliklerine sahip oluyorlar.

Hakkını vererek yaşayan, ağlamanın en az gülmek kadar insani bir davranış olduğunu bilen insanlar için başarısız sıfatını kullanmak hakikaten haksızlık olur. Çünkü onlar gözyaşlarıyla güçsüzlüklerini değil, aslında ne kadar güçlü olduklarını gösteriyorlar. Kısacası, sadece yapabilenlerin göz pınarlarından akıtabildiği bu tuzlu su kişinin gücünden eksiltmiyor, aksine gücüne güç katıyor denilebilir. Peki, ya sizce? Sizce ağlamak acizlik mi, yoksa bir nevi güç sembolü olarak da düşünülebilir mi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.