Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hayallerinize Ulaşmanızı Sağlayacak 10 Mental Dayanıklılık İlkesi

Hayallerinize Ulaşmanızı Sağlayacak 10 Mental Dayanıklılık İlkesi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Survivor isimli program hakkında neler düşünüyorsunuz? Siz aynı zorluklarla baş edebilir miydiniz? Belki bu zor bir soru oldu; peki, birkaç kilo fazlanız var ve malum yaz mevsimi de geldi. Rejim konusunda istikrarlı bir tutum sergileyebilir misiniz?

Hayatta birçok zorlu durumla karşı karşıya kalabiliriz. Elbette bu durumların zorluk derecesi herkese göre farklılık gösteriyor. Mesela 10 kiloyu bazılarımız rahatça kaldırırız, bazılarımız zorlanırız. Hepimizin belli bir zorluk derecesine dayanma gücü vardır ve bu durum, hayallerinize ulaşmanız konusunda hayatınızı etkilemektedir. Eğer başarı için her türlü zorluğu göze aldığınızı söylüyorsanız, bunu istikrarlı bir şekilde sürdürmek için elinizden gelenin her zaman fazlasını yapmaya hazırlıklı olmalısınız.

Birçoğumuz hayatımızı iyileştirmek ve düzenlemek adına radikal kararlar alırız. Bunları uygulayıp örneğin kilo veririz, tatil için para biriktiririz. Peki, diğer büyük hayalleriniz için yeterli mental dayanıklılığa sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz? Sonuçta her şey fiziki değil, mental açıdan da kendinizi güçlü görmelisiniz. Araştırmalara göre insanların yalnızca % 8’lik kısmı hedeflerine ulaşabilme gücüne sahip. Bu demek oluyor ki büyük bir çoğunluğumuz mental dayanıklılığa sahip değiliz. Peki, nereden çıktı bu mental dayanıklılık?

Mental dayanıklılık, hedeflerinize ulaşmak için her ne olursa olsun durmamak demektir. Bahanesiz, tamamen odaklanmış ve kazanan hepsini alır düşüncesidir. Araştırmalara göre güçlü bir mental dayanıklılık yeteneğine sahipseniz, oldukça başarılısınız. Eğer sahip olmadığınızı düşünüyorsanız, sizlerle paylaşacağımız aşağıdaki ilkeler üzerine biraz düşünmenizi öneririz.

Kazanmayı İsteyin!

Kazanmayı İsteyin!Her türlü bedeli ödemeye hazır, zafere ulaşmak için her zahmeti çeken ve kazanmak için ‘ne gerekiyorsa’ felsefesine inanmalısınız. Bırakın hedefinize ulaşmak için birkaç yılınız kaybolsun. Hedefe ulaştığınız zamanki mutluluğunuz size kaybettiğiniz zamanı unutturacaktır ve tatlı bir zafere sahip olacaksınız. Başlangıç adımını atmadan önce kendinize mutlaka sormanız gereken sorular vardır ve bir tanesi de “hedefe ulaşmak için her şeyi yapmaya hazır mıyım?” olmalıdır. Son derece kararlı bir adımla yola çıkmazsanız, başarılı olmanız da pek mümkün olmayacaktır.

Nasıl Değil, Neden Yapacaksınız?

Nasıl Değil, Neden Yapacaksınız?Hedefinize nasıl ulaşacağınızdan çok neden ulaşmak istediğinize karar vermelisiniz. Örneğin üniversiteyi nasıl bitireceğinizi düşünmezsiniz değil mi? Ama neden üniversite eğitimi aldığınızı bilirsiniz. İşte hedefleriniz de böyledir. “Neden bu hedefe ulaşmak için çaba gösteriyorum?” sorusuna mutlaka cevap bulun ve bu cevabın peşinden gittiğinizi hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın.

Olumsuz Düşüncelerden Uzaklaşın

Olumsuz Düşüncelerden UzaklaşınMental dayanıklılığın en önemli araçlarından birisi, olumlu bir bakış açısına ve iç sesine sahip olmaktır. Söyledikleriniz ve aklınızdan geçen kelimeler, davranışlarınıza ve başarınıza yansıyacaktır. Bunu hiçbir zaman unutmamalısınız ve olumsuz düşünceleri defetmelisiniz. Yapılan araştırmalara göre insanların % 77’sinin iç konuşmalarında olumsuz şeyler yer alıyor. Bu kişiler, hedeflerini belirliyor, kararlarını alıyor; ama negatif iç sesleri nedeniyle her şeyi berbat ediyorlar.

Destekçi Bulun

Destekçi BulunHedeflerinize ulaşmak için çabaladığınız yolda her zaman ve ne olursa olsun sizi destekleyen birisi varsa, başarmak için elinizde çok şey var demektir. Birçok insanın problemi, destekçi bulamamasıdır. Gerek ailesinden gerekse arkadaşlarından destek bulamayan kişiler, adım atma konusunda güvensizdirler. Düşünceleri de doğal olarak negatif yöne doğru kayar. Özellikle destekçiniz, hedeflerini gerçekleştirmeyi başarmış ve zorlu şartlarda başarı elde etmiş bir kişiyse, sizi her zaman teşvik edecektir. Böyle bir destekçiye sahip olmanız oldukça önemlidir ve işinizi kolaylaştıracaktır.

Disiplin, Disiplin, Disiplin!

Disiplin, Disiplin, Disiplin!Başarı hikayelerine göz atacak olursanız, hepsinde inanılmaz bir disiplin olduğunu göreceksiniz. Disiplinli olmanız, iyi ve mükemmeli birbirinden ayırmaktadır. Kararlı olduğunuzu, plana sadık olduğunuzu ve verdiğiniz sözleri yerine getirme yeteneğinizdir. Eğer böyle biriyseniz kendinize kolayca destekçi de bulursunuz. Aynı zamanda disiplin, duygulardan çok mantık temellidir ve bu nedenle duygularınızdan bağımsız bir şekilde hareket etmenizi sağlayacaktır. Yapacağınız bir iş için gücü, disiplinde bulursunuz ve her türlü zorluğa rağmen yürümenizi sağlar.

Kolay Düşüncesini Unutun

Kolay Düşüncesini UnutunBirçok kişi bir işe başlarken çok kolay olacağını düşünür; ama kolay olacağını sanmanız, karşılaştığınız zorlukta hayal kırıklığı yaşamanıza neden olur. Dümdüz, engebesiz bir yoldan hedefinize ulaşacağınızı düşünürseniz, yanılırsınız. Bir zorlukla karşılaştığınızda kaçış yolu ararsınız. Düşünmeniz gereken ise şudur; “bazı günler diğerlerine göre daha zor olacak ama başaracağım.” Karşılaşacağınız engelleri törpüleyemezsiniz; ama onlarla nasıl baş edeceğinizi öğrenebilirsiniz. Karşınıza bir zorluk çıktığı zaman, adım atmakta gecikmemeli ve disiplinli bir şekilde yolunuza devam edebilmelisiniz.

Bütün Ayrıntıları Düşünün

Bütün Ayrıntıları DüşününBaşarmak istediğiniz şeyi belirgin hale getiremezseniz, aldığınız kararları uygulayamaz ve hatta sizi başarıya götürecek kararları alamazsınız. Hayatınızda neyi değiştirmek istediğinizi tam olarak belirleyin. Örneğin, “birkaç kilo vereceğim” demeyin, “1 ayda 5 kilo vereceğim ve bunun için her sabah 8’de spor yapıp sağlıklı besleneceğim,” deyin. Bütün ayrıntılara değinmeli ve hepsini tanımlamalısınız. Değiştirmek istediğiniz şeylerle ilgili bütün ayrıntılara ulaşmadan başarılı olamazsınız.

İdol Seçin

İdol SeçinHedefinize ulaşmak için kendinize birkaç idol belirleyin ve onları hatırlatacak şeyler etrafınızda olsun. Mesela bir pano hazırlayın ve idolünüzle ilgili fotoğraflarla başarı haberlerini buraya asın. Bu pano sürekli gözünüzün önünde bir yerde olsun ve bilinçaltınızı sağlamlaştırmak için temel hazırlayın. Vücut geliştirme salonlarının duvar resimlerini düşünün, ne kadar kaslı kadın ve erkek varsa resmedilmiştir. Bu insanları görmek sizi hırslandıracak ve bilinçaltınızda beslediğiniz bu hedeflerinizi sağlamlaştıracaktır.

Yazın!

Yazın!Yazı yazmak, kimseyle paylaşamadığınız duygularınızı kağıda aktarmanızı sağlayacaktır. Sanki yıllardır görmediğiniz birisine mektup yazıyormuş gibi yazın ve hayatınızı anlatın. Ama en çok 3 – 5 yıl sonraki hayatınızın nasıl olmasını istediğinizden bahsedin. Detayları anlatın, hedeflerinizi ve neden ulaşmak istediğinizi yazın. Bu mektubu her sabah açın ve okuyun. Hayatınızın birkaç sene sonra nasıl olmasını istediğinizi, hiç unutmadan ve yolunuzdan ayrılmadan tekrarlamaya devam edin.

Diğer İnsanların Ne Düşündüğünü Umursamayın

Diğer İnsanların Ne Düşündüğünü UmursamayınBazı insanlar, attıkları her adımın onaylanması gereksinimi duyarlar. Atacakları adım için birileri tarafından onay gelmemişse cesaretli adımlar atamazlar. Psikologlar bu durum için “onay bağımlılığı” tanımını yapıyorlar. Bu durumu atlatmadan başarılı olmanız pek mümkün olmayacaktır. Başkalarının dedikleri, sizin hayatınızı nasıl görmek istedikleriyle alakalı olacaktır. Ama asıl siz hayatınızı nasıl görmek istediğinize karar verin. Hemen bir örnek verelim; siz bugün kırmızı giymek istiyorsunuz, ama bunun bir arkadaşınız tarafından onaylanmasını bekliyorsunuz. Arkadaşınız ise sizi nasıl görmek istiyorsa o yönde onaylayacaktır. Sizin düşünceniz ise pek geçerli olmayacaktır. Bu nedenle siz, hayatınızı kendiniz için yaşayın ve başkalarının bunu onaylamasını beklemeyin!

“En cesur hareket, kendiniz için düşünmeye devam etmektir. Yüksek sesle!” Coco Chanel

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.