Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ziyaretçilerini Şaşırtan Dünyanın En Popüler 10 Turistik Yeri

Dilerseniz çeşitli nedenlerden dolayı ziyaretçilerini oldukça şaşırtan dünyanın en popüler turistik mekanlarına birlikte göz atalım.
Ziyaretçilerini Şaşırtan Dünyanın En Popüler 10 Turistik Yeri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Tac Mahal, Eiffel Kulesi, Çin Seddi gibi tarihi eserleri popüler turistik yerlerin listesini içeren sayfalarda bulabiliriz. Hemen hemen dünyanın bütün büyük şehirlerinde görülmeye değer yerler vardır ve dört bir yandan turistler, bu bölgelerde bulunan eserleri görebilmek için binlerce kilometre yol kat ederler.

Turistik yerlerin tarihsel önemi, doğal veya insan yapımı yerleri ile ziyaretçileri kendisine çekebilir. Dünya çapında bulunan birçok ciddi turistik yerde ilgi görmeyen bazı yenilikçi eserler de vardır. “Ciddi” turistik mekanlara gelecek olursak, buraları ziyaret eden birçok insan çeşitli nedenlerden dolayı bazı hayal kırıklıkları yaşayabilir. Bu turistik yerler genellikle aşırı derecede kalabalıktır ve bazılarını görmek için yüzlerce ya da binlerce kilometre yolculuk yapmanız gerekebilir.

Böylesine güzel tarihi ve doğal mekanları görebilmek için meşakkatli ve uzun yollardan geçip ulaştıktan sonra, bu yerlerin beklenileni verememesi tam bir hayal kırıklığı olsa da ziyaretçi sayılarında kayda değer bir azalma olmaz. Bu noktada tek olumsuzluk eserin fiziki şartları değil malesef. Çoğu zaman birçok insanın hayatını kaybettiği terörist saldırıları da bu turistik yerlerin güzelliklerine gölge düşürmektedir. Ancak böylesine özel yerlere sahip çıkarak, bu güzelliklerin karanlıkta kalmasını engellemek hepimizin tarihe olan borcudur.

Huzurlarınızda ziyaretçilerin beklediğini bulamadığı dünyanın en popüler turistik yerleri:

10 Stonehenge

StonehengeStonehenge, son zamanlarda dünyanın en ünlü turistik mekanlarından bir tanesi haline gelmiştir. Bu gizemli tarih öncesi anıt; astrolojik bir tapınak, mezar taşı ve hatta uzaylılar tarafından yapıldığına inanılan birçok söylentiyi de içerisinde barındırmaktadır. Turistik mekanı sadece 2014 yılında 1.3 milyon insan ziyaret etti ve bu ziyaretçilerin birçoğu burada hayal kırıklığı yaşadı.

Stonehenge, ulaşılması zor bir yerdir ve insanlar buraya gittiklerinde beklediklerinden daha küçük ve etkileyici olmayan kayalarla karşılaşmaktadırlar. Ziyaretçilerin artık taşların merkezindeki halkaya girebilmesine de izin verilmiyor. Bu nedenle binlerce insan bu kayaların dışında dolaşmak zorunda kalıyor. Ancak yine de Avrupa Tarihi’nin En Değerli 10 Anıtı arasında yer alan Stonehenge’ni ziyaret etmek isterseniz, siz bilirsiniz…

9 Mall of America

Mall of AmericaMinnesota, Bloomington’da bulunan Amerika’nın en büyük alışveriş merkezidir ve dünyanın her bir yanından 40 milyonun üzerinde insan burayı ziyaret etmektedir. Bu alışveriş merkezinin içerisinde biraz zaman geçirebilirsiniz, ancak turistlerden yararlanmak için burada bulunan birçok şey oldukça pahalıdır. Mall of America fazlasıyla gürültülü ve insanların tıkış tıkış olduğu bir yerdir. Mesela Noel gibi özel zamanlarda buranın nasıl dolu olacağını bir hayal edin. Bu alışveriş merkezi, eğlence parkı gibi güzel özelliklere de sahiptir ve 1996 yılındaki Arnold Schwarzenegger’in Noel filmi olan Babam Söz Verdi filminde de yer almıştır.

8 La Boca

La BocaLa Boca Arjantin, Buenos Aires’te bulunan fazlasıyla renkli bir mahalledir. Dünyanın dört bir yanındaki turistler, bu mahalledeki parlak renkli evleri görebilmek ve tango dersleri alabilmek için buraya akın ederler. Buradaki tek sorun, turist rehberlerinin sadece bir caddede bulunan bu renkli evleri göstermesi ve mahallenin güvenli olmamasıdır. Bu turistik yere giden birçok insan, soyulduklarını ve yerel barlar, restoranlar gibi yerlerde fiyatların şişirildiğini belirtmiştir. Bu nedenle, belki de buraya gittiğinizde Estadio Alberto J. Armando’daki Boca Juniors maçına katılmanız sizler için daha iyi olabilir.

7 Altın Tapınak

Altın TapınakBirçok turist, Japonya Kyoto’da bulunan bu mükemmel görünümlü tapınağı ziyaret etmek ister. Kinkaku-ji Tapınağı, güzelliği fotoğraflanan bir Zen Budist tapınağıdır. Devletin birçok başkanı, turist çekebilmek adına bu tapınağın ününde poz vermiştir. Ziyaretçilerin bazıları buraya gittiklerine pişman olmuşlar, çünkü bu tapınağın sadece üstte bulunan iki katı altın ile boyanmıştır ve tapınağın geri kalanı oldukça sıradandır. Tapınağın arkasını dolaşmak ya da göle karşı iyi bir görüntü yakalamaya çalışmak, burada yapabileceğiniz tek şeydir. Bu tapınağın etrafında oldukça kalabalık ziyaretçi toplulukları olacağı için, iyi bir görüntü yakalamak oldukça zordur.

6 Dört Köşe Anıtı

Dört Köşe AnıtıAynı zamanda birçok yerde olmayı hiç istediniz mi? Bu hayal, bir otoparka konumlandırılmış Dört Köşe Anıtı’nı ziyaret ettiğinizde gerçeğe dönüşebilir. Bu anıt üzerinde durduğunuz zaman; Arizona, Utah, Colorado ve New Mexico eyaletlerinin sınırlarına ulaşabiliyorsunuz. Bu dört nokta, Amerika’da bulunan dört eyaleti bir araya getiren tek yerdir. Dört Köşe Anıtı aynı zamanda da iki Kızılderili kabile olan Navajo ve Ute Kabileleri arasındaki sınır çizgisidir. Ancak bu anıtın üzerine gelen bazı ziyaretçiler “işedikleri” için, oldukça kötü kokmaktadır ve diğerlerine göre o kadar da etkileyici değildir.

5 San Francisco Balıkçı İskelesi

San Francisco Balıkçı İskelesiBalıkçı İskelesi diğer bir adıyla Fisherman’s Wharf, dünya çapında tanınmış bir yer olsa da San Francisco’da buna benzer birçok yer bulunmaktadır. Turistler bu iskeleye geldiklerinde 1989 yılında gerçekleşen Loma Prieta depreminden sonra bu bölgede yaşamaya başlayan denizaslanlarını görebilirler. Balıkçı İskelesi ayrıca mayalı ekmek kaselerin içerisinde servis edilen tavuk çorbası ile de bilinmektedir. Çoğu insan denizaslanlarını ilgi çekici bulsa da iskeleyi ziyaret eden diğer insanlar da burada bulunan hediyelik eşya dükkanlarının ve pahalı restoranların tam bir felaket olduğunu düşünmektedir. Turistler bu iskeleye gitmek yerine; Ghirardelli Meydanı’nı, Wax Müzesi’ni, San Francisco Ulusal Denizcilik Tarihi Parkı gibi mekanları ziyaret edebilirler.

4 Küçük Denizkızı Heykeli

Küçük Denizkızı HeykeliBu popüler denizkızı heykeli, Danimarka Kopenhag’da bulunmaktadır ve Hans Christian Anderson tarafından kaleme alınan peri masalından ilham alınarak yapılmıştır. Bu heykele benzer bir diğer anıt ise ülkemizde Balıkesir Ören’de yer almaktadır. Turistler, 1913 yılından bu yana Kopenhag’da bulunan bu heykeli görmek için akın etmişlerdir. Manneken Pis benzeri bu küçük heykel, büyük kalabalıkların dikkatini çekmiştir ve çoğu ziyaretçi bu heykeli o kadar da heyecan verici bulmamıştır. Bronz heykel, sanatçı Edvard Eriksen tarafından yapılmış olsa da siyasi aktivistler ve vandallar tarafından sürekli olarak talan edilmektedir. Ülkemizdekinin dışında; California, Iowa, Calgary, Kanada, Michigan gibi yerlerde de denizkızı heykelinin kopyaları bulunmaktadır.

3 Hollywood Bulvarı

Hollywood BulvarıEğer kendinizi Hollywood’da bulursanız, burada bulunan birçok turistik mekanı ziyaret edebilirsiniz. Bu mekanların en ünlülerinden bir tanesi ise Hollywood efsanelerini ölümsüzleştirmek için oluşturulan ve bir kaldırım olan Hollywood Bulvarı ya da diğer adı ile Hollywood Şöhret Yolu’dur. Bu gözde mekan ile ilgili tek sorun, 15 bloğa yayılmasıdır. Yani buradaki bütün isimleri görmek isterseniz, fazlasıyla yorulmayı da göze alacaksınız. Bu yıldızların boyutu ve düzenlenmesinde, aradığınızı bulmak da oldukça zordur. Bunların yanı sıra, yıldızların bulunduğu bu kaldırımda değişik tiplerdeki insanların takıldıkları köhne barlar ve tuvaletini kullanmak isteyen müşterilerinden ücret alan dövme salonları da vardır.

2 Manneken Pis Fıskiyesi

Manneken Pis FıskiyesiBelçika, Brüksel’de bulunan Manneken Pis, çıplak bir melek görünümündeki çocuğun idrarını bir çeşmenin içersine boşalttığı görünümü verilmiş fıskiyedir. Bu turistik mekan hem sanatseverler hem de diğer ziyaretçiler tarafından oldukça beğenilmektedir. Genellikle burayı, tek seferde en azından 150 kişilik bir turist grubu ziyaret etmektedir ve çoğu insan buranın görülmeye değer bir yer olmadığını belirtmiştir. Kalabalıkların ziyaret etmesinden dolayı Manneken Pis, ayrıca yankesiciler için de popüler bir yerdir. Bu nedenle fıskiyeyi ziyaret edecek olursanız, özel ve değerli eşyalarınıza dikkat etmelisiniz. 1618 ve 1619 yılları arasında yapılan 70 santimetrelik bu heykelin kopyalarına hemen hemen her yerde rastlayabilirsiniz.

1 Sultan Ahmet Camii

Sultan Ahmet Camii

Öncelikle dünyanın çeşitli yerlerindeki, ilginç tarihi eserlerin arasına gözbebeğimiz, manevi kalbimiz Sultan Ahmet Camii’ni neden eklediğimizi belirtelim. Burası bize atalarımızdan kalan bir mirastır ve yabancı turistler ihtişamı karşısında hayretlerini gizleyemezler. Son zamanlarda yaşadığı talihsiz olay, buranın maneviyatından bir şey eksiltmese de yabancıların bakış açısını değiştirmiştir. Bu olumsuz havayı dağıtmak yine bizim elimizde ve Sultan Ahmet yine eski güzel günlerini beklemektedir…

Türkiye’de ziyaret edilebilecek en güzel yerler arasında olan Sultan Ahmet Camii, 17. yüzyılda inşa edilmiş Avrupalılar tarafından “Mavi Camii” olarak bilinen ve Türkiye’nin göz bebeklerinden bir tanesidir. Bu camii, genç yaşlardaki Sultan I. Ahmed tarafından yaptırılmıştır. Yabancı turistlerin bu güzel camiimize Mavi Camii demelerinin sebebi de Sultan Ahmet Camii’nin içerisinde bulunan mavi çinilerden gelmektedir.

Buraya gelen yerli ve yabancı turistlerin birçoğu, camiinin mimarisine ve konumuna hayran kalırken; bazıları ise buradaki görevlilerinin davranışlarını oldukça kaba olduğunu belirtiyor. Ayrıca, geçtiğimiz günlerde yaşanan turist kafilesinin hedef alındığı söylenen terör saldırısından dolayı da yerli ve yabancı turistler Sultanahmet semtini ve hatta tarihi yapılarla dolu dünyanın en güzel metropollerinden bir tanesi olan İstanbul’u ziyaret etmeye çekinir oldular. Umarız bir an önce bu tarz saldırılar son bulur ve sonunda yine huzur içerisinde yaşamaya devam ederiz…

Bazı yerler bünyelerinde barındırdıkları tarihi değerlerden dolayı, bazıları ise sahip oldukları güzellikler sayesinde dünyanın dört bir yanındaki turistlerin ilgisini çekmeyi başarmaktadır. Yılda yüzlerce ve hatta binlerce insanı ağırlayan bu yerlerin bazıları; bakımsızlıklarından, ziyaret edenlerin yoğunluğundan, fotoğraflardaki kadar güzel olmadıklarından dolayı ziyaretçilerinin bekledikleri kadar etkileyici olamayabilirler. Bu durum tarihi değerler kadar, güzellikleri ile de dünyanın her yerinden turistlerin ziyaret ettiği ya da etmek istediği İstanbul’a gelindiğinde biraz farklı bir hal alıyor. Bazı mekanlarda görev yapan insanların davranışlarından daha çok, son zamanlardaki terör saldırılarından dolayı burayı ziyaret eden ya da İstanbul’u gezmek isteyen insanların tedirgin olmasına neden olmuştur.

Türkiye’nin çeşitli illerinde gerçekleşen terör olayları, turizm açısından kötü sonuçlar doğurmasını bir kenara bırakalım, ülkemizde yaşanan can kayıpları bizleri ve vicdan sahibi olan insanları derinden etkilemiştir. Bu saldırılara en iyi cevap ise Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere’den geldi. “Şu aşamada Türkiye’ye yapılacak ziyaretleri iptal edersek, terör kazanmış olur ve istediklerini almış olurlar. Bu nedenle vatandaşlarımız Türkiye’ye gitmeye devam edecektir.” Her ne kadar endişelenip, tedirgin olsak da bu olayların gerçekleştiği yerlere gitmediğimizde, Bakan’ın da dediği gibi terörü gerçekleştirenlerin ekmeğine bal sürmüş olacağız. Bu yüzden, bu tarz yerlere gitmekten vazgeçmeyin. Sizler için hazırlamış olduğumuz, ziyaretçilerine göre bekleneni vermeyen ve onları şaşırtan en popüler turistik yerler ile ilgili düşünce ve yorumlarınızı bizlerle paylaşırsanız, seviniriz…

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.