Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Tarihi’nin En Değerli 10 Anıtı

Avrupa diyince aklınızda hangi anıtlar canlanıyor? Peki, bunların en değerlisi hangisi biliyor musunuz? İşte sizi şaşırtacak bir liste:
Avrupa Tarihi’nin En Değerli 10 Anıtı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Avrupa; güzel plajları, kültürel çeşitliliği ve kusursuz gıdaları ile dünya kamuoyunun dikkatini çekmeyi her zaman başarmıştır. Bu özelliklerinin yanında tarihi biraz arka planda kalsa da Avrupa’da gezilecek müthiş tarihi anıtlar ve buluntular vardır. Atina veya Roma’nın tarihi değerini bilmeyen yoktur; peki ya, diğerleri. Aslında Avrupa’daki tarihi gezinti sadece bu 2 şehirden ibaret değildir. Saklı kalmış çok fazla bilinmeyen birçok yer, tarih severleri beklemektedir. Hatırlayacağınız gibi daha önce de dünyanın en pahalı heykellerinden bahsetmiştik. O listede de avrupadan eserler bulunmaktadır.

Sizler için hazırladığımız listede; yaşadığı doğal afetlere, savaşlara ve yüzyıllar boyunca çeşitli durumlara rağmen ayakta kalmayı başarabilen en önemli tarihi anıtlar bulunuyor. Avrupa açısından bakıldığında, Doğu Tarihi Medeniyetinin arka planında kalsa da oldukça zengin tarihi değerlere sahip yerler bulunuyor. Savaş yıllarında Doğu Medeniyetlerine ait eserlerin kaçırılarak ülke müzelerine getirilmesi de buranın önemini arttıran diğer bir acı gerçektir.

Sizler için hazırladığımız, Avrupa Tarihi’nin en değerli 10 anıtı:

10 Stonehenge – İngiltere

13 Milyar Dolar

Stonehenge - İngiltereDünyanın en ünlü alanlarından biri, Stonehenge Wilshire İngiltere’deki tarih öncesi anıttır. Stonehenge; Neolitik Dönem’den, Yeni Taş Devrine kadar geçen zamanı anlatmaya yarayan terimdir. Bu eser ise İngiltere’nin en nadir Neolitik anıtları içerisinde yer alır. Stonehenge’in M.Ö. 3000 ile 2000 yılları arasında inşa edildiği düşünülmektedir.

9 Prado Müzesi – Madrid

73 Milyar Dolar

Prado Müzesi - Madridİspanya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Madrid, aynı zamanda ülkenin kültürel ekseni ve İspanyol monarşi sisteminin evidir. Büyük şehir, çeşitli tarihi simgelere sahiptir. Bunlardan birisi de Prado Müzesi olarak karşımıza çıkıyor.

1819 yılında kurulan Madrid Prado Müzesi, tarihi bir yer olarak kabul edilir. 12. Yüzyıldan bu yana Avrupasanatına sahip olan dünyanın en iyi koleksiyonlarından birine sahiptir. Müze, binlerce tarihi belgeye, resimlere, heykellere, baskı ve çizimlere ev sahipliği yapıyor. Müzenin yıllık 2 milyon ziyaretçisi vardır. Tahmini değeri ise 73 milyon dolar olarak kabul edilir.

8 Londra Kalesi – Londra

89 Milyar Dolar

Londra Kalesi - LondraAvrupa’nın en büyün cazibelerden biri olan Londra, sayısız tarihi kraliyet hatıraları ile tanınmaktadır. Önemli turistik yerlerin arasında, Londra Kalesi gibi olağanüstü kaleler ve saraylar vardır. Ayrıca majestelerinin kraliyet sarayı ve kalesi olarak bilinen Londra Kalesi, Londra’nın merkezinde bulur. Kale harika korunması ile tanınır.

1066 yılının sonlarına doğru kurulan Londra Kalesi, sadece Londra’nın en şaşırtıcı kalelerinden biri değil, aynı zamanda dünyanın en etkileyici yapılarından biridir. Anıtın web sitesi kalenin zaman çizelgesini ayrıntılı bir şekilde gösterir.

7 Duomo Katedrali – Milano

103 Milyar Dolar

Duomo Katedrali - MilanoDünyanın moda başkenti İtalya, Milano tarzı ve güzel insanları ile ünlüdür. Şehir aynı zamanda, eşsiz bir tarih ve antik yerler ile de oldukça iyi tanınıyor. En önemli tarihi yerlerden biri Duomo Katedrali’dir. Duomo adıyla bilinen katedral, Milano’daki en ünlü yer olarak kabul edilmektedir. Gotik mimari tarzını yansıtır. İtalya’nın en büyük ve dünyanın 5. en büyük katedralini inşa etmek tam 6 asır sürmüştür.

6 Sagrada Familia Katedrali – Barselona

112 Milyar Dolar

Sagrada Familia Katedrali - BarselonaKatalan mimar Antoni Gaudi tarafından tasarlanan Sagrada Familia Katedrali, İspanya Barselona’daki en büyük Katolik kilisesidir. Kilisenin inşaatı 1882 yılında başlamış olmasına karşın; Gaudi, Gotik sanat formlarını eklemek amacıyla 1883 yılında projeyi devraldı. Gaudi’nin bu projeyi tamamlamaya ömrü yetmedi. Aslına bakılırsa katedral bugün hala tamamlanmamış haliyle duruyor. Katedrali tamamlama tarihi ise Antoni Gaudi’nin ölümünden tam 100 yıl sonra, 2026’da öngörülüyor.

5 Colosseum – Roma

114 Milyar Dolar

Colosseum - RomaDünyanın en büyük amfi tiyatrosu olan Roma Kolezyum’u 80.000 kişilik tahmini kapasiteye sahiptir ve şehrinin merkezinde yer alır. Tiyatro, aynı zamanda Flaviuslar İmparatorluğu Amfi Tiyatrosu olarak da bilinmektedir. Tiyatronun inşaatı MS 70 yılında başladı ve MS 80 yılında bitti.

Stadyum; gladyatör yarışmaları, hayvan avı, idamlar, ünlü savaşları yeniden canlandırmalar ve mitolojik hikayelerin canlandırılması da dahil olmak üzere çeşitli etkinlikler için kullanılmıştır. Tiyatro depremlere ve taş hırsızlıklarına rağmen, Roma’nın başlıca turistik merkezlerinden biri olmaya devam etmektedir.

4 Eyfel Kulesi – Paris

344 Milyar Dolar

Eyfel Kulesi - ParisEyfel Kulesi, Paris’i sevenler için dünyanın en değerli ve belki de en ünlü tarihi anıtlarından biri olarak kabul edilir. Champs de Mars’ta bulunan Eyfel Kulesi, Gustave Eiffel tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Kule 1889 yılında tamamladı. 304.8 metre boyundaki Eyfel Kulesi, dünyanın en çok ziyaret edilen ücretli anıtı olma özelliğine sahiptir. Çeşitli istatistikler kulenin 2010 itibariyle 250 milyon ziyaretçi aldığını belirtmektedir. Kule, Avrupa’nın en yüksek anıtıdır ve ziyaretçilere 2 merdiven ile bir asansör sağlayan üç düzeyde erişim olanağı sunmaktadır. Kulenin 3. katında bir gözlemevi varken, ilk 2 katında restoranlar bulunuyor.

3 Pisa Kulesi – Pisa

Değeri Bilinmiyor

Pisa Kulesi - PisaBir tarafı eğik olmasıyla ünlü Pisa, 3 aşama ile 199 yılda tamamlandı. 1173-1372 yılları arasında inşa edilen anıt İtalya’nın tanıtım yüzüdür. Kule aslında bu şekilde eğik olarak tasarlanmadı. İnşaat sürecinde eğilmeye başlamıştı ve raporlar kulenin eğim nedenini, “yetersiz yapı” olarak gösteriyordu. Pisa, 55 metre boya ve 8 kata sahiptir. Eğik kule yılda 1 milyon turisti kendine çekiyor ve neden eğik olduğu günümüzde hala araştırılan bir konudur.

2 Parthenon – Atina

Değeri Bilinmiyor

Parthenon - AtinaPartenon, Atina Akropolis alanında bulunuyor. Akropolis 2007 yılında Anıtlar Avrupa Kültürel Miras Listesinde en iyi alan ilan edildi. Partenon, M.Ö 438 – M.Ö. 447 yılları arasında inşa edildi ve Tanrıça Athena’ya adandı.

Partenon, Antik Yunan için demokrasinin sembolüdür ve dünyanın en büyük anıtlarından biri olarak karşımıza çıkar. Tapınak, altın ve fildişinden yapılan Atina heykeli için sığınak olarak inşa edilmiştir. Partenon’un değeri paha biçilemez olarak nitelendirilir.

1 Ayasofya – İstanbul

Paha Biçilemez!

Ayasofya - İstanbulAyasofya 2011 yılında, dünyanın yedi harikasından biri olarak listeye dahil edildi. Bu yapı, İmparator Justinianos tarafından (527-565) dönemin iki önemli Mimarı olan Trallesli (Aydın) Anthemios ile Miletoslu (Balat) İsidoros’a yaptırılmıştır. Yapım çalışmaları sırasında, iki baş mimar ile birlikte 100 mimar ve her mimarın emrinde 100 işçi çalışmıştır. Yapımına 23 Şubat 532’de başlanmış, 5 yıl 10 ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak büyük bir törenle, 27 Aralık 537′ de ibadete açılmıştır.

916 yıl kilise olarak kalan yapı, 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un fethiyle camiye çevrilerek, 482 yıl cami olarak kullanılmıştır. Atatürk’ün emri ve Bakanlar Kurulu’nun kararı ile 1935 yılında Ayasofya müze olarak kapılarını ziyarete açmıştı. Görkemli yapı, depremlere ve farklı yasa dışı olaylara rağmen yüz yıllarca ayakta kalmayı başarmıştır. Ayasofya, Bizans mimarisinin mevcut en harika örneklerinden biri olarak da kabul edilir.

Eski uygarlıkların yaşayan yüzleri olan tarihi yapılar, müthiş mimari özellikleriyle görenleri kendine hayran bırakıyor. Bu listedeki eserlerin çoğu hala araştırmacıların incelediği gizemlerle dolu. Özellikle ülkemizde bu tür ihtişamlı yapıların örnekleri saymakla bitmez. Merak ediyorum, ihtişamı ve tarihi ile sizi en çok etkileyen mimari yapı hangisi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.