Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zekalarıyla Öne Çıkan Hollywood’un En Prestijli 5 Ünlüsü

Dilersiniz birlikte bu yıldızların kimlerden oluştuğuna göz gezdirelim.
Zekalarıyla Öne Çıkan Hollywood’un En Prestijli 5 Ünlüsü
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Hollywood’daki ünlüler genellikle; iyi görünümlü, oldukça lüks yaşam standartlarına sahip ve para içerisinde yüzen insanlar olarak bilinirler. Fakat aralarında bazı isimler var ki muhteşem kariyerlerinin yanı sıra, yüksek IQ değerleri ile de Hollywood dünyasının dehaları haline gelmişlerdir. Bu ünlü isimlerden bazılarının yüksek derecelerle iyi bölümlerden mezun olmaları ve meslekleri dışında da oldukça başarılı kariyerleriyle tanınmaları, fazlasıyla etkileyicidir.

Stephen Hawking gibi yüksek IQ değerlerine sahip birçok insanın üyesi olduğu Mensa, bu yıldızların birkaçına da ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca IQ değerleri ile göz dolduran bu ünlülerin yaş aralıkları da birbirlerinden farklıdır. Böylece; “akıl yaşta değil, baştadır,” sözü de bu konuyla birlikte bir kez daha kanıtlanmıştır. Bu ünlü isimler sadece milyar dolarlık gişe hasılatlarıyla zirvede yer alan Hollywood filmleri içerisinde yer almayıp, aynı zamanda “gerçek” alanlarında da oldukça başarılı olmuşlardır. Bu arada listemize geçmeden önce, normal bir insanın 91-110 aralığındaki IQ değerine sahip olduğunu da  hatırlatalım…

İşte karşınızda zekalarını konuşturan Hollywood ünlüleri:

5 Nicole Kidman

132 IQ

Nicole KidmanOldukça nitelik sahibi bir çiftin kızı olan Nicole Kidman, Oscar Ödülü alan oyuncular arasındadır. Birçok kez en prestijli sinema ödüllerinden olan Akademi Ödülleri’ne aday olarak gösterilen Kidman, 1983 yılından beri başarılı bir şekilde oyunculuk yapmaktadır. Kırmızı Değirmen (Moulin Rouge) ve Saatler (The Hours) filmleri ile En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazanan Kidman, Melbourne’deki Victoria Sanat Okulu’ndan mezun olmuştur. Ayrıca Kidman, 132 IQ gibi oldukça etkileyici bir zeka seviyesine sahiptir.

4 Natalie Portman

140 IQ

Natalie PortmanKudüs doğumlu 34 yaşındaki bu güzel oyuncu, Oscar kazandıktan sonra lanetlenen ünlü isimler arasında olsa da etkileyici bir oyunculuk kariyerine sahiptir. 94 yapımı olan Leon, Star Wars serisi, V For Vedetta ve Black Swan gibi efsaneleşmiş filmlerde rol alan Portman; eşi ve çocuğuyla zaman geçirebilmek için oyunculuk kariyerine bir süreliğine ara vermişti. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen Harvard psikoloji bölümünden mezun olan Natalie Portman, enzimler ve spektroskopi üzerine de makaleler yayınlamıştır. Ayrıca Portman bir röportajında, bir film yıldızından daha zeki olmayı tercih ettiğini de belirtmiştir.

3 Meryl Streep

143 IQ

Meryl StreepDemir Leydi, Sophie’nin Seçimi, Kramer Kramer’e Karşı filmleri ile özdeşleşen 2015’in en çok kazanan aktrisleri arasında yer alan Meryl Streep; 1977 yılında oyunculuğa başlamış olup birçok ödüle aday gösterilmiştir. İçlerinden bazı prestijli ödüllerin de sahibi olmuştur. Etkileyici oyunculuğunun yanı sıra 143 IQ seviyesiyle de oldukça yüksek bir zekaya sahip olan Hollywood’un ünlü simalarından Meryl Streep, Yale Üniversitesi, tiyatro bölümünde master yapmış.

2 David Duchovny

147 IQ

David DuchovnyTamı tamına 10 yıl boyunca devam eden X-Files (Gizli Dosyalar) dizisinin başarılı FBI ajanı Fox Mulder’i canlandıran David Duchovny, ayrıca birçok ünlü dizide rol almıştır. 55 yaşında olan Duchovny, Princeton Üniversitesi’nden mezun olmuş ve Yale’de yüksek lisans yapıp doktorasına başlamış olsa da oyunculuk kariyerine adım attığı bira reklamı yüzünden doktorasını yarıda bırakmak zorunda kalmıştır. Hollywood’un neredeyse en yüksek IQ seviyelerinden birine sahip olan bu ünlü isim, yeniden başlayacağı söylenen X-Files dizisi ile 2016 yılında da ekranlarda boy göstereceği ileri sürülmektedir.

1 Mayim Bialik

150 IQ

Mayim BialikDünyanın en çok izlenen dizilerinden biri olan, The Big Bang Theory dizisine sonradan dahil olan ve ardından En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Emmy Ödülü kazanmayı başaran Mayim Hoya Bialik; kariyerine 1991 yılındaki Blossom dizisi ile start vermiştir. The Big Bang Theory dizisinde de fazlasıyla zeki bir karakteri canlandıran Bialik, nörobilim alanında doktora yapmıştır. Ergen yaşlardaki insanlarda “Obsesif-Kompulsif Bozukluk” dalında uzmanlaşan bu başarılı oyuncu, tamı tamına 5 yabancı dil bilmektedir.

Beyaz perdedeki veya televizyon dizilerindeki başarılarıyla ağızları açık bırakan bu Hollywood yıldızları, alanlarında göstermiş oldukları başarılar ve sahip oldukları zeka seviyeleri ile bir kez daha hayranlarını etkilemeyi başarmışlardır. Peki, sunmuş olduğumuz Hollywood’un en zeki ünlüleri arasında başarılarıyla ve IQ değerleriyle hangileri sizi şaşırtmayı başarmıştır? Sorumuzun cevabı ile birlikte bu konu hakkındaki düşünce ve yorumlarınızı da bizlerle paylaşırsanız seviniriz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.