Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yaşlı ve Hasta Bakıcılığı Yaparak Para Kazanmak

Yaşlı ve Hasta Bakıcılığı Yaparak Para Kazanmak
Son Güncelleme: 
Yorum

Etrafımızdaki yeniliklere yetişmek bazen ne kadar da zor oluyor, değil mi? Durup düşündüğümüzde sadece 20 sene öncesi ile bugün arasındaki farklılık karşısında hayretlere düşmemek imkansız. Zira yaşadığımız dünya her bakımdan değişip, farklılaştı. Oturduğumuz evlerden kıyafetlerimize, ilişkilerimizden adetlerimize kadar aklımıza gelebilecek her şey başkalaşıma uğradı. Tabii, para kavramı da değişim geçiren şeylerin başında geliyor. Aslında para değil de paranın değeri ya da her şeyin paraya göre şekilleniyor oluşu!

Eski zamanlarda parasız da bir şekilde yaşanabiliyorken, günümüzde para tüm standartların belirleyicisi konumunda. Eğitim, sağlık, mutluluk, ilişki, evlilik, çocuk sahibi olma, kısacası tüm yaşayışımız paranın etkisiyle şekil değiştiriyor. Eğer yeterince paranız yoksa, insan gibi yaşamak sadece bir hayal oluyor. Neticede ekonomik şartlar parası olmayanlar için bir kat daha zorlaşıyor ve bir müddet sonra katlanılmaz bir hale geliyor. Peki, bunun önüne geçmek için hiçbir şey yapamaz mıyız? Elbette yapabiliriz. Sonuçta henüz ölmediniz, değil mi? O halde her zaman yapılacak bir şeyler vardır…

Öncelikle değişen dünyanın dezavantajlarını değil, avantajlarını görmeyi öğrenmemiz gerekiyor. Örneğin; ufak bir evrim geçiren hayat tarzımızı kendi çıkarlarımız doğrultusunda kullanmayı denemek gibi. Daha elle tutulur bir örnek verecek olursak; artık çoğu kişi yaşlı, hasta ya da çocuk bakıcısına ihtiyaç duyduğunu söyleyebilirim. Çünkü devir eskisi gibi değil. Günümüzde erkeklerin yanı sıra kadınlar da iş hayatında boy gösteriyor. Özellikle de genç kesim arasında, her iki tarafında çalışması zorunlu hale geldi. Yani ev hanımı olmak “out” oldu. Tabii bu geleneği devam ettirerek evinde oturup, eşinin eline bakan sayısız kadın olduğunu da biliyoruz. İşte bu noktada çalışan kadınlar, aslında evde oturan hemcinsleri için bir iş imkanı yaratmış oluyor. Bu iş imkanı da bakıcılık!

Bakıcılık derken; yaşlı, hasta ve çocuk bakıcılığını kastettiğimi söylemeliyim. Ama bugün sizlerle yalnızca yaşlı ve hasta bakıcılığı üzerine konuşacağız. İsteyen okuyucular bebek-çocuk bakıcılığı yaparak para kazanmak hakkındaki yazımızı da inceleyebilir. Her neyse, konumuza dönelim. Evet, çalışan insanların vesile olduğu bu ihtiyaç, aslında birçok ev hanımı için yeni bir kazanç kapısı oluşturdu. Ev hanımları da bu ihtiyaç sayesinde geçimlerine katkıda bulunmuş oluyor. Peki, yaşlı ve hasta bakıcılığı yaparak para kazanmak hakkındaki detaylar neler? Bu işi kimler yapabilir? Yaşlı ve hasta bakıcılığı yaparak ne kadar para kazanılır? Gelin bu soruların cevaplarını aşağıda detaylı olarak inceleyelim.

Yaşlı ve Hasta Bakıcılığı Yaparak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?

Yaşlı ve Hasta Bakıcılığı Yaparak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?Öncelikle bu işin hiçbir zaman bitmeyecek bir iş sektörü haline dönüştüğünü söyleyeyim. Yani ne kadar süre yaşlı ya da hasta bakıcılığı yapabilirim diye düşünmeyin. Demek istediğim, bu işi yapanlara duyulan ihtiyacın hiç bitmeyeceğinden hatta giderek artacağından emin olabilirsiniz. Para kazanmak isteyen ev hanımları, yaşlı ve hasta bakıcılığı yaparak çocuklarına çok daha iyi yaşam standartları sunabilir ve para kazanmanın verdiği mutlulukla çok daha huzurlu uyuyabilirler. Yani evde boş boş oturmak yerine bu işi yaparsanız, sonuçlarıyla mutlu olursunuz. Tabii bu işi yapmak için gereken özelliklere sahip olmalısınız. Peki, nedir bu özellikler?

Bunu da İnceleyebilirsiniz:
Günde 10 Lira Biriktirmenin 10 Farklı Yolu

Öncelikle insanları sevmeniz gerekiyor! İnsan sevmeyen olur mu hiç, diye düşünmeyin. Çünkü basbayağı oluyor. Hele de yaşlı ve yasta bakıcılığı işi yapmayı düşünüyorsanız; fazlasıyla sabır, fazlasıyla emek ve fazlasıyla sevgiye ihtiyacınız olacak. Sonuçta hiç tanımadığınız birine bakacaksınız. Mesela bazıları yatalak olacak. Onların banyo ve tuvalet ihtiyaçlarıyla siz ilgileneceksiniz. Ya da geceleri yanında kalmanız gerekecek. İlaçlarının saatinde alınması, yemeklerinin itinayla hazırlanması gibi temel ihtiyaçlarının yanında ayrıca sevgi göstermeniz gerekecek. Nitekim yaşlılar ve hastalar, sevgiye en çok ihtiyaç duyan kişiler arasındadır. Bu işi gerçekten iyi yapmak istiyorsanız onlara bir bebeğe bakıyormuş gibi bakmalı, sevgi göstermelisiniz. Yoksa bu işin bir anlamı kalmaz.

Yaşlı ve hasta bakıcılığı yapmak isteyenlerin, bu iş için açılan kurslara katılması gerektiğini de belirteyim. Çeşitli üniversiteler ve halk eğitim merkezleri, yaşlı ve hasta bakımı kursları düzenlemektedir. Bunlara katılmanın işin altın kurallarından biri olduğunu unutmamalısınız. Çünkü bakacağınız kişi, sizin bilgi birikiminiz sayesinde hayatını olması gerektiği gibi sürdürecektir. Örneğin; olası bir kriz anında ne yapmanız gerektiğini biliyor olmalısınız. Çünkü bu karşınızdaki kişi için hayati önem taşıyacaktır. Sonradan pişman olacağınız durumlara meyil vermemek için, görevlerinizi tam ve eksiksiz olarak yerine getirmelisiniz.

Evde Yaşlı ve Hasta Bakıcılığı Yaparak Para Kazanmak

Evde Yaşlı ve Hasta Bakıcılığı Yaparak Para KazanmakYaşlı ve hasta bakımı kurslarına katıldınız. Gereken tüm niteliklere sahipsiniz. İnternetteki ilanlara bakarak ya da ilgili kurumlarla iletişime geçerek kendi evinizde yaşlı, hasta bakmak için ilk adımınızı atabilirsiniz. Çünkü bazıları yakınlarını bir huzurevi ya da rehabilitasyon merkezine bırakmak yerine, güvenebileceği birinin bakımına teslim etmek ister. Şöyle düşünün, çalışan anne babalar çocuklarını nasıl bir bakıcıya bırakıyor, yaşlı ve hastalar da aynı şekilde bir bakıcıya teslim ediliyor. Tabii bakım şekli hasta ya da yaşlının durumuna göre değişiyor. Mesela bazıları sabahtan akşama kadar bakıcının evinde kalırken, bazıları yatılı olarak bakılıyor. Zaten çoğu yaşlı ve hasta yatılı olarak bakılmaktadır. Eğer bu şekilde birine yatılı olarak bakacaksanız, evinizi onun için uygun hale getirmelisiniz. Mesela eşikleri düzenlemeli, sivri köşeleri koruyucu kapaklarla örtmeli, banyoda kaymayan halılar kullanmalı, kısacası evinizi bir bebek için uygun hale gelecek şekilde hazırlamalısınız.

Dışarıda Yaşlı ve Hasta Bakıcılığı Yaparak Para Kazanmak

Dışarıda Yaşlı ve Hasta Bakıcılığı Yaparak Para KazanmakEvet, kendi evinizde hasta yaşlı bakmak bu işin uygulanış şekillerinden bir tanesi. Ama çoğu kişi, yakınlarına kendi evinde bakılmasını ister. Bu ya sabahtan akşama kadar ya da yatılı olacaktır. Örneğin; Alzheimer hastası bir annesi olan X kişisi için sabahtan akşama kadar annesinin anında bulunacak birinin olması yeterli olacaktır. Ancak yatalak bir hastası olan kişi için gündüz gelen bakıcı yeterli olmayabilir. Bu yüzden yaşlı ve hasta bakıcılığı arayan çoğu kişinin, yatılı yardımcı aradığını görürüz. Tabii, bu işin çocuklarını büyütmüş, eşi olmayan ya da bekar kişiler için uygun olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Kimler Yaşlı ve Hasta Bakıcılığı Yaparak Para Kazanabilir?

Kimler Yaşlı ve Hasta Bakıcılığı Yaparak Para Kazanabilir?Eminim siz de çoğu yaşlı, hasta bakıcı ilanında bayan bakıcı başlığını görmüşsünüzdür. Yani bu işi yapmak için bir cinsiyet ayrımı olmamasına rağmen, genellikle bayan bakıcılar tercih edilmektedir. Çünkü bayanların erkeklere göre çok daha sevgi dolu, sabırlı ve dikkatli oldukları düşünülmektedir. Yine de erkek yaşlı ve hasta bakıcılarının olduğunu da biliyoruz. Bunu da belirttikten sonra, gelelim hangi bayanların bu iş için uygun olduğuna. Sizin de tahmin ettiğiniz gibi bu alandan para kazanacak olanlar ağırlıklı olarak ev hanımlarıdır. Ya da bu işin eğitimini almış gençlerin de yaşlı ve hasta bakıcılığı yaptığını söyleyebilirim. Sonuçta hem sevgi hem de bilgiyle yapılması gereken bu iş, herkes için uygun olan para kazanma yöntemlerinden biri değil!

Yaşlı ve Hasta Bakıcılığı Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

Yaşlı ve Hasta Bakıcılığı Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?Bu işin size getireceği kazanç da anlaşma şartlarınıza göre değişecektir. Mesela sadece gündüzleri mi bakıcılık yapacaksınız, yoksa yatılı mı? Kendi evinizde mi çalışacaksınız, yaşlı veya hastanın evinde mi? Hastanın ihtiyaçları ne doğrultuda? Örneğin ona yalnızca göz kulak olmanız mı gerekiyor, yoksa tüm ihtiyaçlarını sizin karşılamanız mı? İşte bu şekilde belirlenecek ücretler için “şu kadardır” diyemeyiz. Ancak en düşük yaşlı ve hasta bakıcılık ücretinin asgari ücret olduğunu söyleyebilirim. Ki bu fiyat bakıma göre 2000, 2500 Türk Lirası’na kadar yükselmektedir.

Eğer sevilen bir hasta bakıcıysanız ve zengin bir ailenin yanında çalışıyorsanız, daha fazla kazanmanız da mümkündür. Kısacası evde oturmak yerine, kendinize uygun olan yöntemi kullanarak yaşlı ve hasta bakıcılığı yapmak hiç de fena fikir değil diye düşünüyorum. Tabii, kendinizi bu işi yapabilecek kadar yeterli hissediyorsanız! Ne dersiniz, siz de hem sevabı hem de kazancı bol olan bu işten para kazananlardan biri olabilir misiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu