Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yaratıcı İnsanları Diğerlerinden Ayıran Özellikler

Sıradan insanlarla yaratıcı insanların arasında ne tür farklar varmış, bir bakalım:
Yaratıcı İnsanları Diğerlerinden Ayıran Özellikler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Yaratıcı olup olmadığınıza kim karar veriyor? Kendinizden başkası değil! Hareketleriniz, davranışlarınız ve sohbet konularınız, dışarıdan bakıldığında yaratıcı veya sıradan olduğunuzu belli eden temel şeylerdir. Nasıl mı? Arkadaş ortamına girdiğinizde elinizde bir telefon, kimse ile ilgilenmeden kafanızı akıllı icada gömerseniz veya sohbet konularınızın birçoğu dedikodu ise bu sizin sıradan bir insan olduğunuzu gösterir. Ancak beyin fırtınası yapar, yeni bir şeyler üretmeye çalışır ve arkadaşlarınızla bazı konularda fikir ayrılığı yaşayarak sizi geliştirebilecek olan tartışmalara katılırsanız, bu davranışlar sizin yaratıcı olduğunuzu gösterir.

Yaratıcı insanlar, sürekli kendilerini geliştirmeye çalışır ve yeni fikirler üretmeye çaba gösterirler. İnsanların büyük bir çoğunluğu, monoton hayatlar yaşar ve ritüellerinden şaşmak istemez. Halbuki bizi geliştirecek olan, farklı düşüncelere sahip olmaktır. Farkınızı belli etmek istiyorsanız düşünce yapınızı değiştirmeli, yeniliklere açık olmalısınız. Herkesin yaptığı şeyleri yaparak bir yerlere ulaşamazsınız.

Boş Zamanları Değerlendirme

Boş Zamanları DeğerlendirmeYaratıcı insanlar, boş zamanlarını genelde kafalarını dinlemek ve düşüncelere dalmak için kullanırlar. Sıradan insanlar ise televizyon, telefon gibi şeylerle ilgilenerek geçirirler. Boş vakitlerinizi mümkün oldukça verimli geçirmelisiniz. Başkası için değil, kendiniz için… Çünkü hayatınızın ilerleyen dönemlerinde, diğer insanlardan farkınızı belli etmeniz gerekecek ve işte o zaman anlayacaksınız.

Gece Olduğunda…

Gece Olduğunda…Geceleri birçok insan uyumaya gider ama yaratıcı insanlar, günlük 5 saat uykunun kendilerine yeteceğini düşünür. Kendilerine ekstradan vakit ayırmak için uykularından fedakarlık ederler. Aslında ne kadar çok uyanık kalırsanız o kadar güzel. Evet, belki bir süre uykusuz kalabilirsiniz; fakat alıştığınızda ise fazladan değerlendirebileceğiniz 2 – 3 saat vaktiniz olacaktır.

Kendini İfade Etme Şekli

Kendini İfade Etme ŞekliSıradan insanlar, tüm sorunları konuşarak anlatmaya çalışır. Kendilerini ancak böyle açıklayabileceklerini düşünürler. Bunun yanı sıra yaratıcı insanlar, fotoğraf çekerek, resmederek ve hatta şarkılar yazarak kendilerini ifade edebilir. Evet, şarkılar belki pek mantıklı olmayabilir ama sonuçta ana fikri verebilecek kıvamdadır.

Boş İşlere Ayrılan Vakit

Boş İşlere Ayrılan VakitSıradan insanlar günün her anında boş işler kovalayabilir ancak yaratıcı insanlar, en fazla günün dörtte birini bu tarz işlere ayırır. Günün geri kalanında ise değişik şeyler okuyarak/ yaparak kendilerini mümkün oldukça geliştirmeye çalışırlar.

Zorluklarla Karşı Karşıya Gelme

Zorluklarla Karşı Karşıya GelmeYaratıcı insanlar herhangi bir zorlukla karşı karşıya kaldıklarında bununla yüzleşirler. Neler yapabileceklerini ve nasıl üstesinden gelebileceklerini düşünürler. Tam aksine birçok sıradan insan ise sorunla karşılaştığında, bundan kaçacak yer ve bir çıkış noktası ararlar.

Düşünme Şekilleri

Düşünme ŞekilleriBir olay üstünden kaç farklı senaryo kurabilir veya çözüme ulaşmaya çalışabilirsiniz? Eğer kafanızda sürekli farklı yollar arıyor ve bir olay üstünden 2957842 ilginç sonuca ulaşabiliyorsanız, yaratıcı olma yolunda emin adımlarla ilerliyorsunuz. Bunun yanı sıra sıradan insanlar, kafalarında bir yol belirler ve o yoldan devam ederler. Alternatif çözüm üretme konusunda ise sıkıntı çekerler.

Karar Verme Aşaması

Karar Verme AşamasıYaratıcı insanlar kararlarını verirken en mantıklı seçeneği düşünürler. Daha sonrasında durum duygusal bir şeyse kalbiyle, aksi durumlarda ise akıllarını kullanarak karar verirler. Genelde de verdikleri kararlar en doğru ve akla mantığa yatanlardır. Sıradan insanlar ise nasıl karar vereceklerini şaşırırlar ve sonunda verdikleri karardan çoğunlukla pişman olurlar.

Başarısızlıkla Başa Çıkma

Başarısızlıkla Başa ÇıkmaYaratıcı insanlar başarısızlık karşısında asla yenilgiye uğramış hissetmezler ve bunlardan bir ders çıkartarak eninde sonunda başarıya ulaşırlar. Ancak sıradan insanlar, herhangi bir başarısızlıkla karşılaştıklarında direkt pes ederler. Bu da yetmezmiş gibi bir daha aynı şeyi denemekten korkar hale gelirler.

Yaratıcı olmak tamamen sizin elinizde, her zaman en kolay yolu tercih etmeyin. Bazı şeylerin üstünde kafa yorun. Her söylenilene inanmayın ve kendiniz bir şeyler üretmeye çalışın. Sık sık araştırma yapın ve ilginizi çeken konular hakkında yazılar okuyun. Karşılaştığınız zorluklardan kaçmak yerine, üstesinden gelmeye çalışın. Evet, belki başlarda zorlanacaksınız ama bir süre sonra düşünce şekliniz, diğer insanlara göre farklılık gösterdiğinde sürüye dahil olmanın size bir faydası olmadığını anlayacaksınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.